Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Ładowanie akumulatora  (Przeczytany 9242 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Łukasz Stachurski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 97
  • Skąd: Krosno
  • Posiadany samochód: citroen xsara picasso 2.0 HDI 90 KM 2003
  • Miejscowość: Krosno
Ładowanie akumulatora
« dnia: Wrzesień 19, 2010, 20:51:12 »
Witam wszystkich.
Proszę o pilną poradę. Padł mi akumulator więc chce go podładować. Czy odłączenie akumulatora na 12 godz. nie spowoduje czasem problemów z działaniem komputera ?? A może na ten czas podstawić mu jakikolwiek stary ale działający akumulator żeby nie stracił pamięci ??
pozdrawiam

Offline Łukasz Werner

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 244
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: SAAB 900 NG / DISCOVERY 300tdi/ Citroen C2 1.4 HDI
  • Miejscowość: Łódź
Re: Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 19, 2010, 20:54:32 »
Według mnie nie powinno być żadnych problemów z samochodem po wyjęciu akumulatora. Jak masz jakiś inny to warto wstawić, aby zamknąć samochód z centralnego zamka.
Jeżeli wszelkie sposoby zawiodą przeczytaj instrukcje



Były

Seicento 1.1 SPI 2000
Xantia I 1.9 TD 1997
Xsara Picasso 2.0 HDI 2001
Saab 9-3 Cabrio
Saab 9-3 SS
Renault Megane CC
Peugeot 407SW

Offline Janusz Twarowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 99
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Picasso 2,0 HDI 2004
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 19, 2010, 21:13:49 »
Jeśli chodzi o elektrykę to nie będziesz miał żadnych problemów. Jedynie z zamknięciem auta jest kłopot. Po naładowaniu aku i zamontowaniu wyświetlacz wróci do ustawień fabrycznych czyli jeżeli na wyświetlaczu miałeś ustawione np. chwilowe zużycie paliwa to będziesz miał datę i dzień tygodnia a po właczeniu radia odbieraną stację. Tak było u mnie.

Offline Adam Żelisko

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 628
  • Skąd: Trzcianka
  • Posiadany samochód: C4GP II 1.6 e-HDi 116 FAP BVM6
  • Miejscowość: Trzcianka
Re: Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 19, 2010, 23:26:58 »
Cytuj

Łukasz Stachurski napisał:
Witam wszystkich.
Proszę o pilną poradę. Padł mi akumulator więc chce go podładować. Czy odłączenie akumulatora na 12 godz. nie spowoduje czasem problemów z działaniem komputera ?? A może na ten czas podstawić mu jakikolwiek stary ale działający akumulator żeby nie stracił pamięci ??
pozdrawiam



Jeżeli padł ci akumulator teraz, przy takich temperaturach - to zacznij szukać nowego.

Zimą z tym aku nie masz szans :)
Były: Opel Vectra, Ford Mondeo, Citroen Xsara Picasso i przez 2 tygodnie - czerwony Citroen C4 Grand Picasso (skradziony po 2 tygodniach) - teraz grafitowe C4GP :)

Offline Leszek Lampart

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 664
  • Skąd: Rudna Mała
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picaso SX 1,6 16V 12.2005
  • Zainteresowania: sport, motoryzacja
  • Miejscowość: Rudna Mała
Re: Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 26, 2011, 10:17:30 »
Mam pytanie do specjalistów - czy można ładować akumulator bez jego odpinania od instalacji?
Podczas ładowania akumulatora w końcowej fazie napięcie może wynosić około 16,5V .
Zadaję to pytanie ponieważ mam roczny akumulator  z 3 letnią gwarancją(Centra Futura) który według mnie nie działa dobrze- ma za niskie napięcie. Dzisiaj np. rano (samochód w garażu) napięcie wynosiło 12,13V. Byłem kilka dni temu u srzedawcy zgłosić reklamację, który poprosił mnie grzecznie żeby porządnie naładować akumulator i zobaczyć  jak się będzie zachowywał. Sprzedawca ten twierdził że absolutnie nie ma potrzeby odpinania akumulatora - ponieważ urządzenia elektroniczne w samochodzie wytrzymują z zapasem  napięcia do 20V.
Pozdrawiam! :-)  ;-)

Offline Grzegorz Pyteraf

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 96
  • Skąd: Korczyna
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI 2000 r.
  • Miejscowość: Korczyna
Re: Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 26, 2011, 11:28:33 »
Alternator daje wyższe napięcie niż prostownik i nic się nie dzieje więc bez obaw.

Offline Tomasz Stanek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 714
  • Skąd: Nottingham, UK
  • Posiadany samochód: Nissan Leaf 24KWh C4 Grand 2.0 HDI AM6
  • Miejscowość: Nottingham, UK
Re: Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 26, 2011, 12:33:07 »
Można lądować aku bez odpinania, ale to zależy od ładowarki. Są takie co wymagają odpięcia a są takie co tego nie wymagają. Musisz to doczytać w instrukcji od swojej ładowarki.
Bylo:
C4 2.0 HDI 16V
C3 1.4 HDI 8V
Renault 19 1.6i
C4 1.6 HDI SX [110]

Offline Leszek Lampart

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 664
  • Skąd: Rudna Mała
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picaso SX 1,6 16V 12.2005
  • Zainteresowania: sport, motoryzacja
  • Miejscowość: Rudna Mała
Re: Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 26, 2011, 16:21:52 »
Cytuj

Grzegorz Pyteraf napisał:
Alternator daje wyższe napięcie niż prostownik i nic się nie dzieje więc bez obaw.

Z tym się nie zgodzę - alternator daje max.14,5V a z prostownika  dochodzi do 16,5V.
Pozdrawiam! :-)  ;-)

Offline Damian Bartczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 66
  • Skąd: Psary
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso 2.0Hdi 150 KM
  • Miejscowość: Psary
Re: Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 26, 2011, 20:24:07 »
Jeśli alternator daje więcej niż prostownik to po co w alternatorze zastosowano regulator napięcia??

Offline Arek Kasprzyk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 705
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C3 II 2012 1.4 HDI 70
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 26, 2011, 22:22:31 »
najbezpieczniej ładować prostownikiem automatycznym który ładuje do osiągnięcia 14,4V a w opcji zimowej 14,7V
więc nie trzeba sie obawiać o elektronikę
(niedawno widziałem jeszcze w Lidlu za 59,90)
mam ten model i teraz tylko tym  ładuje akumulatory, nawet daje radę przy Aku 195Ah mimo 3,8A
a zwykłym prostownikiem dobrze by było kontrolować aby nie przekraczać 17V bo to już szkodzi Aku ale tez lepiej odłączyć od auta
najlepiej ładować kontrolowanym napięciem 13,5-14,4V wtedy można dać duży prąd nawet kilkanaście Amper  tak jak alternator

Offline Grzegorz Wegner

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 17
  • Skąd: Jastrzębie Zdrój
  • Posiadany samochód: citroen xsara picasso 2.0 HDI rok 2001
  • Zainteresowania: muzyka, fotografia
  • Miejscowość: Jastrzębie Zdrój
Re: Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 26, 2011, 22:22:35 »
Ładowałem akumulator już kilka razy. Raz nawet miałem go w domu ponad 24 godziny. Żaden problem, po zamontowaniu go z powrotem po prostu przekręć kluczyk o jedną pozycję i odczekaj jakieś 10 sekund po to żeby coś tam się poustawiało (tak pisze w instrukcji).  ;)

Offline Dariusz Kuźniak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Posiadany samochód: c4 Picasso 1.6 e-hdi MCP 2012
Re: Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 27, 2011, 08:14:22 »
Mierzone napięcie z prostotnika może mieć nawet 17V, tylko czy jest mierzone przy obciążeniu czy bez obciążenia? Jak złapie sie miernikiem zasilacz przy obciążeniu akumulatora powinien mieć napięcie pomiędzy 13-14V. Żadko który prostownik a'la biedronka czy lidl jest stabilizowany, tak więc może miec nawet 17V bez obciążenia.

Offline Leszek Lampart

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 664
  • Skąd: Rudna Mała
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picaso SX 1,6 16V 12.2005
  • Zainteresowania: sport, motoryzacja
  • Miejscowość: Rudna Mała
Re: Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 27, 2011, 09:11:05 »
Bez obciążenia napięcie może byc nawet ponad 20V zależy od ładowarki. W opsywanym przypadku  chodzi oczywiście o napięcie na akumulatorze podczas ładowania .
Ja miałem przy prądzie ładowania około 5 A napięcie około 16V i odpiąłem go od instalacji samochodu bo bałem się o elektronikę. Gość w sklepie akumulatorowym twierdził że napięcia do 20 V nie powinny nic uszkodzić ale ??? Stąd moje poprzednie pytanie.
Pozdrawiam! :-)  ;-)

Offline Dariusz Kulewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 431
  • Skąd: Police
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.6 HDi '05, C-4 GP 1,6 HDi '10
  • Miejscowość: Police
Re: Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 27, 2011, 13:10:01 »
W instrukcji nic nie jest napisane żeby odłączać akumulator ale podane jest napięcie które powinno wynosić do 15,5V. Także trzeba informacji jakie dany prostownik daje napięcie.
Darek

Offline Arek Kasprzyk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 705
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C3 II 2012 1.4 HDI 70
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Ładowanie akumulatora
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 27, 2011, 23:15:15 »
mało ważne jest napięcie prostownika wazne aby podłączony do akumulatora nie dawał wyższego niż 16V
ale ładując aukmulator napięcie jest zmienne jak i prąd na początku duży jest prad a napięcie niskie i w czasie ładowanie aku pobiera mniejszy prad ale napięcie wzrasta w dobrym nie starym aku napięcie wzrasta wolniej niż w starym zasiarczonym i to właśnie może być groźne dla starszego aku i instalacji auta

ja pisałem o prostowniku automatycznym z lidla który kontroluje napięcie i po przekroczeniu 14,4V włyłacza ładowanie dużym prądem i przechodzi w tryb buforowy i podtrzymuje napięcie na alu a jak to by spadło znów zacznie ładowanie
taki prostownik można zostawić podłączony nawet tydzień czy m-c on będzie podtrzymywał pełne naładowanie aku i nie doprowadzi do zasiarczenia Aku jeśli ten jest dość długi nieużywany
ma też opcję odsiarczania przez ładowanie odpowiednim wykresem napięcia

wszystkie moje akumulatory w domu doładowuje co 2-3 tyg tym prostownikiem i polecam go
D. Kuźniak pisał o prostownikach zwykłych a nie automatycznych