Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Jaką Xsarę kupić ?  (Przeczytany 2175 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wojtek Korzeniecki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 562
  • Skąd: Białystok
  • Posiadany samochód: XSARA II 1.4 Break 2001
  • Zainteresowania: wędkarstwo,kickboxing
  • Miejscowość: Białystok
Jaką Xsarę kupić ?
« dnia: Styczeń 17, 2011, 19:03:32 »
Witam. W maju na stałe wyjeżdżam do Niemiec i moją dotychczasową  Xsarę pozostawiam ojcu w Polsce. Zastanawiam się nad zakupem wersji 5-cio drzwiowej lub kombi tam na miejscu, chyba że trafi się okazja cenowa innego auta - lecz to ostateczność. Z jakim silnikiem szukać auta ? Teraz mam 1.4 i jak dla mnie jest bardzo przyzwoicie. Spalanie trasa 5,5/6.5 - lato/zima. W mieście niewiele więcej. Ogólnie z silnika jestem bardzo zadowolony. Praktycznie niesłyszalny. Nie jest to bolid sportowy ale na Polskę wystarczało w zupełności. Silnik 1.8i odpada, miałem go w Xantii. Paliwożerny do tego straszny "bocian". Możliwy przebieg auta to nawet 100km dziennie. Planowane przyjazdy do Polski oraz wakacje stąd zastanawiam się czy na trasę 1100km silnik 1.4 nie będzie zbyt mały i przy wyższych prędkościach spalanie będzie porównywalne do np silnika 1.6. W grę wchodzi także HDI ew. D. Który silnik jest najmniej wadliwy? Który silnik znosi najlepiej przebieg?
"Polacy są najbardziej inteligentnym narodem ze wszystkich, z którymi spotkali się Niemcy podczas tej wojny w Europie." A.Hitler

Offline Wojtek Korzeniecki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 562
  • Skąd: Białystok
  • Posiadany samochód: XSARA II 1.4 Break 2001
  • Zainteresowania: wędkarstwo,kickboxing
  • Miejscowość: Białystok
Re: Jaką Xsarę kupić ?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 24, 2011, 17:38:55 »
nie śpijcie ! :D do wyjazdu kilka miesięcy a ja nabieram coraz większych wątpliwości ;)
"Polacy są najbardziej inteligentnym narodem ze wszystkich, z którymi spotkali się Niemcy podczas tej wojny w Europie." A.Hitler

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Jaką Xsarę kupić ?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 24, 2011, 19:08:16 »
100 km/dzień to ponad 30.000 km na rok, przy spalaniu 7 litrów wydasz jakieś 2500-3000 E na paliwo. To już na tyle spore pieniądze, by poważnie rozważać LPG lub HDI.

Pamiętaj, że w Niemczech nie wjedziesz dieslem do centrum dużych miast bez zielonej plakietki (czyli bez EURO 4/5). Xsary HDI mają żółtą plakietkę (EURO3).

Jeśli chodzi o LPG to wielokrotnie zjechałem Niemcy wzdłuż i wszerz bez używania benzyny, więc da się jeździć na LPG po Niemczech.

Osobiście polecam Ci silnik 1.6 16v jako bezobsługowy, świetnie znoszący LPG. Rozważałbym na pewno też HDI, bo HDI jednak wygodniejsze niż LPG (zasięg).

Jeszcze jedna uwaga: jeśli po Niemczech będziesz jeździł po autostradach to zapomnij o spalaniu rzędu 6 litrów w benzynowym samochodzie.
 
Xsara
 

Offline Wiesław Graban

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Zarośle Cienkie k/Torunia
  • Posiadany samochód: Był Citroen Xsara II Break 2.0 HDI 109KM automat z 2004: jest Smart Fortwo 0,8 cdi z 2000 który miał 41KM a teraz ma 59KM
  • Miejscowość: Zarośle Cienkie k/Torunia
Re: Jaką Xsarę kupić ?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 25, 2011, 14:32:43 »
Trochę uaktualnię dane dotyczące plakietek.
Kupiłem swoją Xsarę w Niemczech w 12-2008 i miała zieloną plakietkę (z cyfrą 4).
Gdy zarejestrowałem auto w Polsce, na podstawie homologacji samochodu dostałem w Niemczech zieloną plakietkę (z cyfrą 4) na swój aktualny, polski, nr rejestracyjny.
Zatem dla HDI też są zielone plakietki a nie żółte, lub czerwone.
Spalanie Smart Fortwo 450 cdi 59KM

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Jaką Xsarę kupić ?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 25, 2011, 17:15:28 »
Z tego co pamietam, to zielona plakietka na diesle z rocznika 2005 jest mozliwa, ale po dodatkowych badaniach i sprawdzeniach, wymaga to troche zachodu. Dopiero roczniki od 2006 otrzymuja zielona na miejscu. Ty byles w komfotowej sytuacji, bo auto zielona plakietke mialo jak juz je kupiles.
Sprawdzilem wlasnie mobile.de i tam sa 4 xsary diesel z zielona plakietka, 2x1.4 hdi, jeden 2.0 hdi z dolazonym filtrem czastek stalym (???) i jeden 2.0 hdi z 2005 roku, ktory na zdjeciu ma zolta plakietke. Zolta plakietke ma pozostale ponad 100 xsar II. Wiec mozesz smialo uwazac swoj samochod za bialego kruka.
 
Xsara
 

Offline Wiesław Graban

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Zarośle Cienkie k/Torunia
  • Posiadany samochód: Był Citroen Xsara II Break 2.0 HDI 109KM automat z 2004: jest Smart Fortwo 0,8 cdi z 2000 który miał 41KM a teraz ma 59KM
  • Miejscowość: Zarośle Cienkie k/Torunia
Re: Jaką Xsarę kupić ?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 25, 2011, 19:52:03 »
Córka nazywa Xsarę srebrną strzałą :)
Spalanie Smart Fortwo 450 cdi 59KM

Offline Marek Gawłowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 45
  • Skąd: Świebodzice/k. Wałbrzycha
  • Posiadany samochód: Xsara II Coupe 2004` 2.0 HDi 66kW DW10TD
  • Miejscowość: Świebodzice/k. Wałbrzycha
Re: Jaką Xsarę kupić ?
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 25, 2011, 20:38:34 »
To, że prędzej miał zieloną plakietkę o niczym nie przesądza. Z tego co pamiętam cała procedura wygląda następująco:
Na stacji sprawdzają w książce jakieś dane i na tej podstawie wydaja odpowiednią plakietkę. System nie jest raczej skomputeryzowany - bo inaczej to by w komputerze wyskakiwało info jaka ma być plakietka.
Więc może to błąd ludzki - ot ktoś spojrzał linijkę lub dwie za wysoko i dał zieloną plakietkę.

Offline Wojtek Korzeniecki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 562
  • Skąd: Białystok
  • Posiadany samochód: XSARA II 1.4 Break 2001
  • Zainteresowania: wędkarstwo,kickboxing
  • Miejscowość: Białystok
Re: Jaką Xsarę kupić ?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 25, 2011, 23:15:20 »
hmm, nie jest chyba tak do końca jak piszecie ;)
znajomy w Niemczech miał VW Polo 1.4TDI 2003 i miał zieloną plakietkę, zaś przyszły teść ma Vivaro 1.9dCi 2004 i ma zółtą plakietkę. wszystko zależy od emisji spalin co nazywa się AU i jest sprawdzane co dwa lata bodajże ;) jeżeli naklejka miała by być wydawana z automatu: bo w książce pisze, to nie sprawdzano by emisji spalin ;)
 @ powrót do tematu:
jaki silnik w Xsarze będzie charakteryzował się wysoką kulturą pracy przy 110 kmh + i dość przyzwoitym spalaniem ?
"Polacy są najbardziej inteligentnym narodem ze wszystkich, z którymi spotkali się Niemcy podczas tej wojny w Europie." A.Hitler

Offline Paweł Jurek

  • Sponsor
  • *
  • Wiadomości: 393
  • Skąd: Tychy
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 SW, Corsa C 1.2 16V
  • Zainteresowania: psy, rowery, marketing/sprzedaż
  • Miejscowość: Tychy
Re: Jaką Xsarę kupić ?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 27, 2011, 00:15:34 »
Plakietka jest wydawana przez stacje TUV na podstawie rocznika i wersji silnika, bez żadnych badań. Pan czyta sobie z ustalonej odgórnie tabelki.

Przynajmniej tak miałem w wakacje, wjeżdżając do Berlina...
Paweł
Peugeot 508 SW Allure, 2.0 HDI, 2013
Corsa C 1.2 16V LPG, 2005
kiedyś: Xsara II Break 1.6 16V LPG, Saxo 1.5D

Offline Wiesław Graban

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Zarośle Cienkie k/Torunia
  • Posiadany samochód: Był Citroen Xsara II Break 2.0 HDI 109KM automat z 2004: jest Smart Fortwo 0,8 cdi z 2000 który miał 41KM a teraz ma 59KM
  • Miejscowość: Zarośle Cienkie k/Torunia
Re: Jaką Xsarę kupić ?
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 27, 2011, 13:48:27 »
Mogę odpowiedzieć tylko na podstawie własnej praktyki. Miałem kiedyś benzyniaka 1.6 z 8 zaworami (75KM) z manualną skrzynią, mam teraz benzyniaka 2.5 V6 z 24 zaworami (170KM) z automatyczną skrzynią, a także Renault 1.5 dCi (65KM) z manualną skrzynią i Xsarę jak obok.
Posiadane diesle biją na głowę benzyniaki, w odczuwalnych przez mnie parametrach przyspieszania no i oczywiście zyżycia paliwa - nawet biorąc poprawkę na około 10% większe zużycie paliwa przez automat względem manuala.
Jak do tej pory nie spotkały mnie zimą przykre niespodzianki ze strony diesli.
Są troche głośniejsze na zewnątrz samochodu na biegu jałowym, ale w środku w trakcie jazdy przy typowych wyższych prędkościach silniki są zagłuszone przez szum powietrza i opon.
Spalanie Smart Fortwo 450 cdi 59KM

Offline Adam Kubicki

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Xsara 1.4i '99
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Jaką Xsarę kupić ?
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 29, 2011, 12:16:33 »
Tez mam 1.4 i jak na Niemcy to zdecydowana slabizna!!!Chyba ze planujesz tam tylko emeryckie rajdy do pobliskiego kauflanda...na Twoim miejscu szukalbym HDi...Pozzzzdrovienia.

Offline Tomasz Lewandowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 092
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: 1. C4 Grand Picasso 2.0 HDi AUT Exclusive Mk I 2008. 2. Kia Ceed 1.6 CRDI MkI. 3. (Kiedyś) Citroen Xsara II 1.6i 16V Break
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Jaką Xsarę kupić ?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 02, 2011, 23:18:38 »
Cytuj

Wojtek Korzeniecki napisał:
@ powrót do tematu:
jaki silnik w Xsarze będzie charakteryzował się wysoką kulturą pracy przy 110 kmh + i dość przyzwoitym spalaniem ?


1.6. 16V
"Nie kupuj używanego Peugeota lub Citroena, jeśli ktoś Ci mówi, że belka była regenerowana po za naszą firmą".  :D