Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Piasta tylnego koła...  (Przeczytany 4958 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sławomir Koliński

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 567
  • Skąd: Słubice
  • Miejscowość: Słubice
Piasta tylnego koła...
« dnia: Styczeń 30, 2011, 00:28:18 »
Właśnie jestem po wymianie kompletnej piasty tylnego koła (prawej). Powodem wymiany było huczenie pojawiające się przy prędkości 60-70 km/h. Po podniesieniu auta okazało się, że piasta prawego koła jest do wymiany, bo nawet przy ręcznym obracaniu słychać było "przeskakiwanie" kulek.
Szarpnąłem się na oryginalną piastę SNR i zostawiłem auto u mechanika. I to był błąd, bo nie dopilnowałem niestety gamonia i dokręcając piastę nie zastosował klucza dynamometrycznego tylko dowalił nakrętkę piasty pneumatycznym kluczem udarowym przekraczając zapewne przewidziany przez producenta moment, który powinien wynosić 250 Nm.
Z tego co się orientuję, to w piaście jest dwurzędowe łożysko kulkowe więc mam nadzieję, że dokręcenie większym momentem  mu nie zaszkodzi, bo chyba raczej ciężko byłoby je zgnieść.
Czy mam rację? :(
colins

Offline Marcin Koczapski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 299
  • Skąd: Wałbrzych
  • Posiadany samochód: Berlingo II 2.0HDI 2005
  • Miejscowość: Wałbrzych
Re: Piasta tylnego koła...
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 30, 2011, 01:14:30 »
masz rację jest tam łożysko dwurzędowe ale z tego co pamiętam (bo ściągałem z dwóch stron u siebie) to pierścień wewnętrzny łożyska jest wykonany z dwóch osobnych bieżni i zespolonych ze sobą plastikowym cienkim pierścieniem.
podnieś auto ściągnij koło i sprawdź czy piasta nie chodzi  za ciężko

Offline Sławomir Koliński

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 567
  • Skąd: Słubice
  • Miejscowość: Słubice
Re: Piasta tylnego koła...
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 30, 2011, 09:37:31 »
Tak.To taka piasta jak pokazałeś,tylko u mnie jest jeszcze pierścień ABS. Koło kręci się lekko, nie grzeje się więc mam nadzieje, że będzie OK. Ogólnie tego typu łożyska dokręca się do oporu (bo przecież wymagane przez producenta 250 Nm to praktycznie na chama) więc chyba raczej mało prawdopodobne jest dokręcenie tego typu łożyska tak dużym momentem, że się zgniecie.Tym bardziej, że nakrętka ściska tylko bieżnie wewnętrzne łożysk, które pozostają nieruchome.Przynajmniej tak się pocieszam.Czy dobrze myślę?
colins

Offline Marek Skop

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 12
  • Skąd: Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: XP 2,0 HDI 2002:C2 1,4 HDI 2004
  • Miejscowość: Jelenia Góra
Re: Piasta tylnego koła...
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 30, 2011, 09:52:36 »
Będzie Pan zadowolony. :D
Jedyne co mozna uszkodzić dokręcdając nakretkę za mocno, to gwint na czopie lub nakrętce.

Offline Dariusz Kulewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 431
  • Skąd: Police
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.6 HDi '05, C-4 GP 1,6 HDi '10
  • Miejscowość: Police
Re: Piasta tylnego koła...
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 30, 2011, 11:05:34 »
Nie będzie problemu no chyba że trafiłeś na ferelne łożysko a tak powinno działać bez zarzutu gwint na czopie też ciężko zerwać bo czop jest utwardzany prędzej w nakrętce można przekręcić.
Darek

Offline Sławomir Koliński

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 567
  • Skąd: Słubice
  • Miejscowość: Słubice
Re: Piasta tylnego koła...
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 30, 2011, 12:04:23 »
Dzięki Panowie za uspokojenie. Nakrętkę dałem nową, bo była w komplecie z piastą. Przed chwilą zrobiłem kilkanaście kilometrów i wydaje się być w porządku - koło obraca się lekko i nie nagrzewa się, a do uszu nie docierają żadne niepokojące dźwięki. Przy zakupie piasty ominąłem najtańsze zamienniki i wziąłem francuską SNR więc powinna posłużyć długo (takie szły na pierwszy montaż).
Gdyby ktoś kiedyś szukał piasty tylnego koła, a w jego Pikusiu jest piasta z pierścieniem do ABS-u z 29 zębami, to mogę podpowiedzieć, że taka piasta SNR ma nr referencyjny SNR R159.33.
colins

Offline Karol Chyla

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 936
  • Skąd: Połaniec
  • Posiadany samochód: Grand Scenic 2,0 16V LPG, była Xsara Picasso 2,0HDi 2002r.;
  • Miejscowość: Połaniec
Re: Piasta tylnego koła...
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 11, 2011, 16:41:27 »
Ja też myślę nad wymianą i myślę nad piastą SKF.
Ale nie o tym :)
Powiedzcie mi u mnie będzie piasta 29 zębów czy ta większa?
Sławek widzę u ciebie jak i u mnie Xsara Picasso 2.0 HDI 2002 r. Więc myślę że będzie pasowała 29 zębów.
I poprawcie mnie jeżeli się mylę. Ta na 29 zębów jest tylko dla auta z ABS. Natomiast ta większa jest montowana w autach wyposażonych w ABS i ESP ? Czyli chyba powyżej 2004r?

Offline Sławomir Koliński

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 567
  • Skąd: Słubice
  • Miejscowość: Słubice
Re: Piasta tylnego koła...
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 11, 2011, 21:32:50 »
Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to zarejestruj się na  http://service.citroen.com i po wpisaniu swojego nr VIN będziesz wiedział z jakich zabawek zbudowany jest Twój Pikuś.
Fabrycznie były montowane do Picasso zarówno piasty SNR jak i SKF więc przy wyborze kieruj się ceną, bo obie są równie dobre.
colins

Offline Karol Chyla

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 936
  • Skąd: Połaniec
  • Posiadany samochód: Grand Scenic 2,0 16V LPG, była Xsara Picasso 2,0HDi 2002r.;
  • Miejscowość: Połaniec
Re: Piasta tylnego koła...
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 12, 2011, 09:41:32 »
Dzięki Sławek za link . Popatrzę i zobaczę co i jak.
Skf, Swag itp. To wszystko wiem. Akurat na łożyskach w kole raczej nie oszczędzałem nigdy.

Offline Sławomir Koliński

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 567
  • Skąd: Słubice
  • Miejscowość: Słubice
Re: Piasta tylnego koła...
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 12, 2011, 14:59:55 »
W każdym razie ja za oryginalną piastę SNR dałem 290 zł - jeśli kupisz taniej, to gratuluję, a jeśli nie, to mogę Ci zapodać namiar na sklep internetowy.
Mam 99% pewności, że masz takie same piasty jak moje czyli z pierścieniem ABS na 29 zębów, ale dla pewności sprawdź sobie po nr VIN.
colins

Offline Karol Chyla

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 936
  • Skąd: Połaniec
  • Posiadany samochód: Grand Scenic 2,0 16V LPG, była Xsara Picasso 2,0HDi 2002r.;
  • Miejscowość: Połaniec
Re: Piasta tylnego koła...
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 12, 2011, 15:47:15 »
Pytałem orientacyjnie w moim sklepiku osiedlowym i za SKF powiedział mi 300 zł. Więc gdy zdecyduję się na wymianę to pewnie wezmę skf. Pytałem o FAG i w tej samej cenie. Przepatrzyłem allegro i w sumie wszystko co wydaje się być firmowe jest tak samo no +/- 10 zł, doliczając przesyłki w sumie to samo wychodzi.