Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Brak grzania świec żarowych 2.1TD  (Przeczytany 2304 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maciej Dankiewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 309
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Renault Safrane V6i
  • Miejscowość: Poznań
Brak grzania świec żarowych 2.1TD
« dnia: Styczeń 29, 2011, 18:00:29 »
Witam.

Pewnego dnia wsiadłem do auta i nie zapaliła się kontrolka od świec żarowych, oczywiście nie odpaliłem auta. Moje podejrzenia padły na automat od świec, podmieniłem na inny lecz problem pojawił się znowu. Poruszanie przewodami pomogło. Raz działało raz nie. Ruszanie przewodami przestało pomagać, natomiast pomagało stukanie w kostkę podłączoną do automatu... Na miesiąc problem zniknął, do wczoraj.
Teraz nic nie pomaga, świece nie grzeją kontrolka się nie zapala a ja nie mam pomysłu co dalej. Myślałem że to problem z kostką, odciołem przewody i podłączyłem bez kostki i  nic.

Czy ktoś miał podobny problem? Może jakieś wskazówki gdzie szukać problemu, jednym słowem: pomocy.
Były: Renault 11 1.2 spring ('88r), Nissan Sunny 1.4 SLX (N14, '92r), Citroen XM MkII 2.1TD HA II MULTIPLEX ('96r)

Offline Zbigniew Patelski

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 992
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: XM 2.1 TD 1995
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Brak grzania świec żarowych 2.1TD
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 29, 2011, 21:45:25 »
Rozbieralne to ustrojstwo? Zakładam, że wszelkie zasilania posprawdzane.
ja: XM 2.1TD [XUD11ATE] BVA 95'
XM Break V6 24V [ES9J4] BVA 97' (trwa remont blach)
ojciec: XM V6 12V [ZPJ] BVM 96'

Offline Marek Gienc

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 216
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen XM
  • Zainteresowania: Elektronika
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Brak grzania świec żarowych 2.1TD
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 29, 2011, 23:54:58 »
Cytuj

Maciej Dankiewicz napisał:
Witam.

Pewnego dnia wsiadłem do auta i nie zapaliła się kontrolka od świec żarowych, oczywiście nie odpaliłem auta. Moje podejrzenia padły na automat od świec, podmieniłem na inny lecz problem pojawił się znowu. Poruszanie przewodami pomogło. Raz działało raz nie. Ruszanie przewodami przestało pomagać, natomiast pomagało stukanie w kostkę podłączoną do automatu... Na miesiąc problem zniknął, do wczoraj.
Teraz nic nie pomaga, świece nie grzeją kontrolka się nie zapala a ja nie mam pomysłu co dalej. Myślałem że to problem z kostką, odciołem przewody i podłączyłem bez kostki i  nic.

Czy ktoś miał podobny problem? Może jakieś wskazówki gdzie szukać problemu, jednym słowem: pomocy.


Sprawdzenie przekaźnika świec żarowych nie jest trudne. Czy masz pompę wtryskową mechaniczną, czy Lucas? Różnica jest w dodatkowej linii sterującej przekaźnikiem z komputera silnika. W Twojej wersji multiplex zakładam, że powinno być tak samo (rozszyfrowanie schematów dla multiplexu to dopiero frajda...na parę godzin). Standardowo przekaźnik świec żarowych posiada:
- wejście prądu grzania - bezpośrednio z akumulatora, bez bezpieczników, gruby przewód,
- wyjście prądu grzania - do 4 świec żarowych, gruby przewód,
- kostkę z 4 (lub 5) stykami, które:
-- pin 1 to masa,
-- pin 2 sterowanie z komputera silnika,
-- pin 3 zasilanie po przekręceniu stacyjki na zapłon,
-- pin 4 sygnał zasilania rozrusznika,
-- pin 5 kontrolka na tablicy.

Spróbuj najpierw posprawdzać występowanie napięć na wtyczce do przekaźnika świec, jeśli są poprawne - trzeba rozebrać przekaźnik i naprawić. U mnie były ładnie wypalone styki - pomogło przeszlifowanie drobnym papierem ściernym. U Ciebie (jak piszesz stukanie w kostkę pomagało) pewnie gdzieś brakuje dobrego kontaktu - obejrzyj dokładnie kostkę, szukaj nadpalonych styków.

Pzd
Marek
Jest XM, 2.1TD, US87, '96 automat exclusive - HA, klimatronik, tempomat, skóra - jest, co robić... :-)

Offline Maciej Dankiewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 309
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Renault Safrane V6i
  • Miejscowość: Poznań
Re: Brak grzania świec żarowych 2.1TD
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 30, 2011, 13:15:47 »
Dzięki Marek.
Jak posprawdzam to napisze co i jak...
Były: Renault 11 1.2 spring ('88r), Nissan Sunny 1.4 SLX (N14, '92r), Citroen XM MkII 2.1TD HA II MULTIPLEX ('96r)

Offline Maciej Dankiewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 309
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Renault Safrane V6i
  • Miejscowość: Poznań
Re: Brak grzania świec żarowych 2.1TD
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 02, 2011, 22:30:21 »
Wczoraj rozebrałem automat troche przeczyściłem styki i wyszło szydło z worka :), okazało się że nadpalony jest już zestyk (nie wiem jak to się zwie) który podaje napięcie na świece, ten uruchamiany cewką.
Delikatnie przeczyściłem i dogiołem. Narazie działa :) choć nie wiem czemu przestała świecić kontrolka od grzania ( żarówka dobra  ).

Dzięki za pomoc i pozdrawiam.
Były: Renault 11 1.2 spring ('88r), Nissan Sunny 1.4 SLX (N14, '92r), Citroen XM MkII 2.1TD HA II MULTIPLEX ('96r)

Offline Marek Gienc

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 216
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen XM
  • Zainteresowania: Elektronika
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Brak grzania świec żarowych 2.1TD
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 12, 2011, 23:07:43 »
Cytuj

Maciej Dankiewicz napisał:
Wczoraj rozebrałem automat troche przeczyściłem styki i wyszło szydło z worka :), okazało się że nadpalony jest już zestyk (nie wiem jak to się zwie) który podaje napięcie na świece, ten uruchamiany cewką.
Delikatnie przeczyściłem i dogiołem. Narazie działa :) choć nie wiem czemu przestała świecić kontrolka od grzania ( żarówka dobra  ).

Dzięki za pomoc i pozdrawiam.


Nie ma za co :).

Jak wymyślę, jak zastąpić ten styk jakimś mocnoprądowym tranzystorem (u mnie też jest nadpalony), dam znać na forum. Kiedy świeca żarowa jest zimna pobiera w pierwszej chwili (czyli wtedy, kiedy styki się załączają) ponad 20A - JEDNA!!! A jest ich 4....
Jest XM, 2.1TD, US87, '96 automat exclusive - HA, klimatronik, tempomat, skóra - jest, co robić... :-)

Offline Mateusz Bogucewicz

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 404
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: XM Turbo D12, 93r.
  • Zainteresowania: motoryzacja, fotografia
  • Miejscowość: Poznań
Re: Brak grzania świec żarowych 2.1TD
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 04, 2011, 10:10:41 »
Przy okazji tematu o świecach to u mnie jest ciekawy ficzer. Kontrolka na desce gaśnie dużo szybciej niż faktycznie przestają grzać świece. Sprawdzałem miernikiem na świecy kiedy przestaje iść prąd. Patrząc na kontrolkę i odpalając na mrozie to owszem zapalił, ale przebierał i dymił niemiłosiernie. Jak obserwuję mrugnięcie wszystkich kontrolek w momencie spadku poboru prądu na świecach i odpalam to jest igła...

Offline Maciej Dankiewicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 309
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Renault Safrane V6i
  • Miejscowość: Poznań
Re: Brak grzania świec żarowych 2.1TD
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 04, 2011, 12:24:09 »
U mnie jest tak samo. Ten typ tak ma, ale jak podmieniłem na inny automat to kontrolka świeciła się znacznie dłużej. ( o ile nie pomieszało mi się to pod maską mam automat BOSCH- kontrolka świeci krócej niż faktycznie grzeje świece, podmieniony na automat PSA kontrolka świeciła dłużej, tyle ile grzało świece).
Czyli tak jak się podoba automatowi od świec.
Pozdrawiam.
Były: Renault 11 1.2 spring ('88r), Nissan Sunny 1.4 SLX (N14, '92r), Citroen XM MkII 2.1TD HA II MULTIPLEX ('96r)

Offline Zbigniew Patelski

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 992
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: XM 2.1 TD 1995
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Brak grzania świec żarowych 2.1TD
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 06, 2011, 13:24:09 »
Widocznie gasi lampkę w momencie, w którym uzna, że można już kręcić.
ja: XM 2.1TD [XUD11ATE] BVA 95'
XM Break V6 24V [ES9J4] BVA 97' (trwa remont blach)
ojciec: XM V6 12V [ZPJ] BVM 96'