Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Tylko Syntetyk do Zx 16v??  (Przeczytany 1477 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Tylko Syntetyk do Zx 16v??
« dnia: Grudzień 29, 2010, 10:39:05 »
Zbliza m sie wymiana oleju... I tak sie zastanawiam czy nie zalac Motula syntetycznego teraz mam polsyntetyczny zalany.... Konsultowalem sie z mechanikiem tez mi to sugerowal... Na zimnym silniku troche jakby hydraulika silnika nie wyrabia... Czyzby przy duzych mrozach olej polsyntetyczny w poczatkowej fazie rozruchu mial problem z szybkim wypelnieniem elementow silnika??

Offline Łukasz Todryk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 562
  • Skąd: Ełk
  • Posiadany samochód: Citroën C5 2.0HDI Tourer Exclusive '10
  • Zainteresowania: Motoryzacja, komputery
  • Miejscowość: Ełk
Re: Tylko Syntetyk do Zx 16v??
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 29, 2010, 14:28:45 »
zalej mineralny, będzie dużo lepiej "chodzić" ;-)
Był:
Fiat 126EL '96
Citroën ZX 2.0i 16v '92
Citroën C3 1,4HDI Exclusive '04
Kia Picanto 1.1benz. '05
Peugeot 206SW 2003r. 1.6 16v
Citroën C5 1.6HDI Exclusive '07
Jest:
Citroën C5 2.0HDI Tourer Exclusive '10

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Tylko Syntetyk do Zx 16v??
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 29, 2010, 14:31:11 »
Cytuj

Łukasz Todryk napisał:
zalej mineralny, będzie dużo lepiej "chodzić" ;-)


Mineralny raczej sie nie nadaje do 16v....

Offline Artur Bryński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 456
  • Skąd: Turek
  • Posiadany samochód: Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
  • Zainteresowania: motoryzacja, komputery
  • Miejscowość: Turek
Re: Tylko Syntetyk do Zx 16v??
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 29, 2010, 15:03:42 »
na pewno mineral wyciszy ci silnik ale nie w tym rzecz, wazne zeby mial dobre smarowanie w kazdych warunkach a tu najlepiej sprawdza sie syntetyk. Mi na syntetyku diesel lepiej kreci tej zimy niz na polsyntetyku poprzedniej, chociaz po odpaleniu na zimnym jest glosniejszy niz polsyntetyk ale po rozgrzaniu mija. identycznie jest w xantii chociaz mniejsza roznica jest w glosnosci pracy na zimnym, pewnie wyeksploatowanie wieksze zxa robi swoje.
Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
Citroen C4 Picasso 1.6 HDI 109 `10r.
Peugeot Boxer 2.8 HDI `05r.
Citroen Jumper 2.8 HDI `06r.

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Tylko Syntetyk do Zx 16v??
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 29, 2010, 15:27:59 »
Cytuj

Artur Bryński napisał:
na pewno mineral wyciszy ci silnik ale nie w tym rzecz, wazne zeby mial dobre smarowanie w kazdych warunkach a tu najlepiej sprawdza sie syntetyk. Mi na syntetyku diesel lepiej kreci tej zimy niz na polsyntetyku poprzedniej, chociaz po odpaleniu na zimnym jest glosniejszy niz polsyntetyk ale po rozgrzaniu mija. identycznie jest w xantii chociaz mniejsza roznica jest w glosnosci pracy na zimnym, pewnie wyeksploatowanie wieksze zxa robi swoje.


To znaczy u mnie jest tak ze zaraz po odpaleniu jest glosno tak przez pol minuty..... Pozniej juz lepiej .... A jak jest cieply to juz chodzi bardzo cicho nie mam co narzekac.... Po prostu zastanawiam sie na zalaniem syntetyka chce sprawdzic... Tylko sie troche boje bo slyszalem wiele obiegowych opini ze wyplukuje nagar... Czy tez powoduje ze puszczaja uszczelki.... Nie chce pozniej walczyc z wyciekami.. Juz mam dosc wyciekow plynu chodniczego ktoty mi znika i nie wiem gdzie...

Offline Artur Bryński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 456
  • Skąd: Turek
  • Posiadany samochód: Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
  • Zainteresowania: motoryzacja, komputery
  • Miejscowość: Turek
Re: Tylko Syntetyk do Zx 16v??
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 29, 2010, 21:39:23 »
nie wiem, ja mam przebieg wiekszy od ciebie i juz zrobilem ok 15tkm na syntetyku i nic niepokojacego nie zauwazylem poza tym ze jest glosniejszy na zimnym
Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
Citroen C4 Picasso 1.6 HDI 109 `10r.
Peugeot Boxer 2.8 HDI `05r.
Citroen Jumper 2.8 HDI `06r.

Offline Artur Bryński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 456
  • Skąd: Turek
  • Posiadany samochód: Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
  • Zainteresowania: motoryzacja, komputery
  • Miejscowość: Turek
Re: Tylko Syntetyk do Zx 16v??
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 29, 2010, 22:01:07 »
nie wiem, ja mam przebieg wiekszy od ciebie i juz zrobilem ok 15tkm na syntetyku i nic niepokojacego nie zauwazylem poza tym ze jest glosniejszy na zimnym
Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
Citroen C4 Picasso 1.6 HDI 109 `10r.
Peugeot Boxer 2.8 HDI `05r.
Citroen Jumper 2.8 HDI `06r.

Offline Łukasz Iński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 51
  • Skąd: Piaseczno
  • Posiadany samochód: C5 3,0 HDI
  • Miejscowość: Piaseczno
Re: Tylko Syntetyk do Zx 16v??
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 29, 2010, 22:30:01 »
Szklanki do wymiany (czyt. olej sprawę). Syntetyk nie pomoże, tylko skróci czas po jakim silnik się wycisza.

Zalej najlepiej 10w50 latem i 5w40 zimą.

Offline Piotr Grzymski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Posiadany samochód: Skoda Fabia
Re: Tylko Syntetyk do Zx 16v??
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 29, 2010, 22:41:09 »
Jeżeli nie masz wycieków oleju teraz i silnik nie bierze oleju, to lej syntetyk. Temat oleju na tym forum jest dość mocno wałkowany, poczytaj na technicznym.

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Tylko Syntetyk do Zx 16v??
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 01, 2011, 21:45:12 »
Cytuj

Piotr Grzymski napisał:
Jeżeli nie masz wycieków oleju teraz i silnik nie bierze oleju, to lej syntetyk. Temat oleju na tym forum jest dość mocno wałkowany, poczytaj na technicznym.


Mysle ze jeszcze raz zaleje motul poln 10w40 a moze na wakacje sobie zaleje syntetyk.... Nie chce pozniej miec niespodzianek juz mi starczy narzewnica :)

Offline Piotr Pyrka

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 601
  • Skąd: Nowy Dwór Mazowiecki
  • Posiadany samochód: DSuper:), CX 25TRD Turbo2, Stado BXow, BX Digit, Simca1301GL,Fiat 850 Coupe,Syrena 105,R4,GSA i inne
  • Zainteresowania: BX oczywiscie, motoryzacja lata 50-70, Fiat, classic cars, fotografia i pare innych-generalnie sie nie nudze-calkowita noga informatyczna-sorry
  • Miejscowość: Nowy Dwór Mazowiecki
Re: Tylko Syntetyk do Zx 16v??
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 12, 2011, 15:13:28 »
Jeżeli Twój silnik bezproblemowo, to znaczy bez zbyt dużego zużycia oleju, pracuje na Motulu 6100 Synergie+ 10W-40 to spokojnie możesz zastosować 8100 X-cess 5W-40. To 100% syntetyk a nie jak pozostałe 5W-40 częściowy czy HC więc do silnika 16V dośc wysilonego i gorącego będzie doskonały.
Niech Cie nie kusi przypadkiem stosować pospolite 10W-40tki, Magnateki czy inne podobne, przy tak gorącym silniku będą prawdopodobnie problemy z osadami.
Piotr Pyrka
Nie ma jak Benio:)

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Tylko Syntetyk do Zx 16v??
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 10, 2011, 00:11:38 »
Cytuj

Piotr Pyrka napisał:
Jeżeli Twój silnik bezproblemowo, to znaczy bez zbyt dużego zużycia oleju, pracuje na Motulu 6100 Synergie+ 10W-40 to spokojnie możesz zastosować 8100 X-cess 5W-40. To 100% syntetyk a nie jak pozostałe 5W-40 częściowy czy HC więc do silnika 16V dośc wysilonego i gorącego będzie doskonały.
Niech Cie nie kusi przypadkiem stosować pospolite 10W-40tki, Magnateki czy inne podobne, przy tak gorącym silniku będą prawdopodobnie problemy z osadami.


Nie wiem ktory olej zalac :

Motul 10w40

czy

Motul 8100 5w-40

Slyszalem bo wiem ze przy syntetyku moga wystapic problemy np z pierscieniami skoro do tej pory jezdzic na polsyntetycznym....Robie remont gory silnika... Czy jest jakas ryzyko po zalaniu syntetyka?? Bo nie chce ryzykowac...