Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MKIII] Porady dla kupujacego i nowego w świecie citroena - prosze o pomoc  (Przeczytany 3806 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marek Opoka

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: ASTRA III ale wkrotce C5
  • Miejscowość: Szczecin
Przymierzam sie do zakupu C5 mk3 z rocznika 2008/2009.
Najprawdopodobniej Disel 130 konny

Jako że jestem nowy w swiecie Citroena chciałbym prosic o pomoc użytkowników tych którzy mają dłuższy czas
do czynienie z C5a przede wszystkim z wersja mk3.

Troche juz wiem ale jak zawsze za mało

Stad moje pytanie główne :
Na co zwracać szczególna uwage przy zakupie modelu C5 mk3 z rocznika 2008/2009 ?

oraz pozostałe bardziej sprecyzowane
1.Czy bez zbednych operacji( podlaczenia przez kabel do kompa) można sprawdzić kody błędów podczas zakupu auta ?
Cos niedokładnie wyczytałem o funkcji CHECK ale nie wiem czy to jest odpowiedz na moje pytanie ?

2.Jaki wybrac zawieszenie ?
Mam obawy przed zawieszeniem Hydropneumatycznym ?
Jak skutecznie i samemu sprawdzic poprawnośc działania tego zawieszenia ?
Niestety nie wiem gdzie ostatecznie bede kupował auto i salonu moze nie byc pod reką?
A no i jeszcze jedno czy w tym "startym" typie zawieszenia one tez jest regulowane?


3. FAP - jak jest zywotnosc tego elementu, jakie sa przyblizone koszta wymiany ?

4. Jakie element auta psuje sie statysycznie najczęściej

5. Ile wg was powinno kosztować auto z rocznika 2008 ?

6. Czy C5 posiada jakis CAR CODE  czy cos takiego - kod bez ktorego nie podlaczysz sie pod kompa

7. Ponizej wycinka z Allegro kilku modeli. Prosze o luźne opinie.
To jeszcze nie przymiarka tylko na tej podstawie na pewno dowiem sie czegos cennego.
Dlatego prosze o wszystko co sie rzuca wam w oczy

http://moto.allegro.pl/citroen-c5-2-0-hdi-136km-exclusiv-parktronic-i1489900120.html
http://otomoto.pl/citroen-c5-2-0-hdi-z-polskiego-salonu-C17267166.html
http://moto.allegro.pl/citroen-c5-2-0-hdi-138km-dynamique-faktura-23-vat-i1482383444.html
http://otomoto.pl/citroen-c5-iii-2-0-hdi-136-2x-climatronic-C17201561.html

Z góry dziękuję za każdą opinie nawet krytyczną

Offline Robert Pałys

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 177
  • Skąd: Elbląg
  • Posiadany samochód: C4 B7 1,4 VTI
  • Miejscowość: Elbląg
Re: [MKIII] Porady dla kupujacego i nowego w świecie citroena - prosze o pomoc
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 09, 2011, 18:41:09 »
Witam Kolego
Jak w idac z mojego opisu to użytkuje model który Cie interesuje od prawie 3 lat. Miałem do tej pory doczynienie z C5 MKIII z silnikiem 2.0HDI 136kM z zwykłym zawieszeniem i muszę przyznac że jezdzi się całkiem przyjemnie. Obecnie (3 tygodnie temu) przesiadłem się na C5 MKIII 163KM z hydro i musze przyznać że w prowadzeniu tych dwóch samochodów jest dosyć spora róznica. Jesli lubisz samochody z sztywniejszym zawieszeniem to zdecydowanie polecam C5 z "klasycznym" zawieszeniem które i tak jest komfortowe w porówanniu do aut np. niemieckich. Hydro zdecydowanie lepiej tłumi nierówności na naszych drogach i dodatkowo daje możliwośc regulacji wysokości połozenia auta. Jeśli chodzi o FAP-a to myśle że do ok 120-140 tys km przebiegu nie masz się co martwić o jakieś kłopoty. Po tym przebiegu trzeba się liczyć z uzupelnieniem płynu którego koszty są chyba w okolicach 800zł.
Tak jak piszesz wstepnie przyciskiem check mozna sprawdzic czy nie wyswietlają sie jakieś komunikaty w kompie.
Co do usterkowści to w C5 z 2008r. wymieniłem w sumie dwa elementy: zamek w drzwiach kierowcy i koło dwumasowe z sprzęgłem, oczywiście wszystko na gwarancji. Przyczyna wymiany dwumasy było slizgające sie sprzęgło na IV, V i VI biegu przy raptownym przyspieszaniu. Ale jest to raczej sporadyczny przypadek wśród C5.
Co do ceny samochodu to ja swój sprzedałem na początku lutego za 60tys zł. Wersja Dynamiqe 2008r. z przebiegiem ok 41tys km. Patrząc jaka jest rozpiętość cen w roczniku 2008r. zastanawiające jest skad się biorą te tańsze egzemplarze. Jesli nawet w niemieckich ogłoszeniach za C5 2.0HDI z przebiegiem do ok 100tys km trzeba dać około 55-60tyś zł.
Ale najlepiej obejrzeć samochód na żywo i sie nim przejechać a przy takiej cenie to warto zapłacic w seriwisie za kompleksowy przegląd (blacharka, podpięcie pod kompa i stan techniczny). Po Vin-ie można tez sprawdzić co było robione w ramach gwarancji co przy okazji zweryfikuje autentyczność przebiegu.
Były: Citroen Xsara 1.6 SX 99r, Citroen C5 1.8X 2003r, Citroen C5 [Mk II] 1,6 HDi Tendance 2005r., Citroen C5 [Mk III] 2,0 HDi 136kM Dynamic 2008r, Citroen C5 MkIII 2.0HDI 163kM Seduction Gris Haria 2010, Citroen C4 1.6HDI 2007, Citroen C3 1.4VTI 2011
Jest:  C4 B7 1,4 VTI+ .....

Offline Grzegorz Maczek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 121
  • Skąd: Gdynia
  • Posiadany samochód: C4 1.6 HDi
  • Miejscowość: Gdynia
Re: [MKIII] Porady dla kupujacego i nowego w świecie citroena - prosze o pomoc
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 09, 2011, 23:14:44 »
Cytuj

Marek Opoka napisał:
Mam obawy przed zawieszeniem Hydropneumatycznym


To tak jak wszyscy na poczatku, ale zupelnie niepotrzebnie. Wyeliminowano cala mase niedorobek, przede wszystkim nieszczelnosci, to juz nie te czasy.

Offline Marek Opoka

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: ASTRA III ale wkrotce C5
  • Miejscowość: Szczecin
Re: [MKIII] Porady dla kupujacego i nowego w świecie citroena - prosze o pomoc
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 10, 2011, 11:10:58 »
Dziekuje za opinie i czekam na wiecej ;)

Robert Pałys - mozna wiedziec dlaczego zmieniles auto? Tak szczerze poza tym ze pewnie nowsze... moze mocy brakowalo w tym 136 konnym?
Obecnie jezdze autem 101 konnym i brakuje mi troche wiec wydawalo mi sie ze 136 bedzie dla mnie ok... jeszcze 120-130 na kazdej drodze - tak wiem dla nie ktorych pirat ze mnie :P

powiedzcie mi czy na jedynej slusznej stronie sprawdze te ew naprawy po VIN ??? bo jedynie ogolne opisy tam widze .. czy nalezy udac sie do serwisu jednak ?

co do tych cen to nie ugryziesz.... np http://moto.allegro.pl/citroen-c5-2-0-hdi-2009-rok-25700km-nowy-model-i1492407950.html i 27500 km i cena 54900

ja nie mowie ze przebieg musi byc krecony bo i w aucie moze byc cos nie tak i dlatego taka cena.... a sam znam osobe ktora ma auto 4 letnie i 20 tyś stuknęło mu w lutym - a ma auto od nowosci i bardzo malo jeździ - dla mnie to pewniak ale dla innych precony i tyle

Offline Kaśka Musielak

  • Administrator Honorowy
  • ******
  • Wiadomości: 4 966
  • Skąd: Wlkp
  • Miejscowość: Wlkp
Re: [MKIII] Porady dla kupujacego i nowego w świecie citroena - prosze o pomoc
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 10, 2011, 11:24:53 »
Kurcze Panowie robicie bałagan szczegolnie uwaga do kolegi Marka,mamy juz temat dotyczacy opini C5 z ogłoszen a tu widze jedziemy z kolejnym takim watkiem.

Offline Robert Pałys

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 177
  • Skąd: Elbląg
  • Posiadany samochód: C4 B7 1,4 VTI
  • Miejscowość: Elbląg
Re: [MKIII] Porady dla kupujacego i nowego w świecie citroena - prosze o pomoc
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 10, 2011, 13:14:54 »
Witam
Zmieniłem, tylko ze wzgledu na fakt, że moge kupić nowy samochód na bardzo korzystnych warunkach a dodatkowo tak jak piszesz brakowało mi juz trochę mocy w 136KM wersji. Jeśli chodzi o stan to nie miałem zastrzeżeń do mojej poprzedniej C5. Samochód spisywał sie dobrze i naprawdę przyjemnie się nim jezdziło. Najlepiej kolego jakbyś się przejechał C5 z każdym typem zawieszenia i sam stwierdził które Ci lepiej odpowiada. Ale jeśli chodzi o komfort to hydro jest zdecydowanie na +.
Były: Citroen Xsara 1.6 SX 99r, Citroen C5 1.8X 2003r, Citroen C5 [Mk II] 1,6 HDi Tendance 2005r., Citroen C5 [Mk III] 2,0 HDi 136kM Dynamic 2008r, Citroen C5 MkIII 2.0HDI 163kM Seduction Gris Haria 2010, Citroen C4 1.6HDI 2007, Citroen C3 1.4VTI 2011
Jest:  C4 B7 1,4 VTI+ .....

Offline Marek Opoka

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: ASTRA III ale wkrotce C5
  • Miejscowość: Szczecin
Re: [MKIII] Porady dla kupujacego i nowego w świecie citroena - prosze o pomoc
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 10, 2011, 13:34:41 »
Kaśka ja tutaj bardzij nastawiam sie na najnowsza wersje wiec mysle ze osobny temat jest całkiem wskazany

I osobiscie interesują mnie odpowiedzi/opinie na te pytania które jeszcze raz przytoczę.
Zawsze cos nowego ktos dorzuci od siebie

1.Czy bez zbednych operacji( podlaczenia przez kabel do kompa) można sprawdzić kody błędów podczas zakupu auta ?
Cos niedokładnie wyczytałem o funkcji CHECK ale nie wiem czy to jest odpowiedz na moje pytanie ?
2.Jaki wybrac zawieszenie ?
Mam obawy przed zawieszeniem Hydropneumatycznym ?
Jak skutecznie i samemu sprawdzic poprawnośc działania tego zawieszenia ?
Niestety nie wiem gdzie ostatecznie bede kupował auto i salonu moze nie byc pod reką?
A no i jeszcze jedno czy w tym "startym" typie zawieszenia one tez jest regulowane?
3. FAP - jak jest zywotnosc tego elementu, jakie sa przyblizone koszta wymiany ?
4. Jakie element auta psuje sie statysycznie najczęściej
5. Ile wg was powinno kosztować auto z rocznika 2008 ?
6. Czy C5 posiada jakis CAR CODE czy cos takiego - kod bez ktorego nie podlaczysz sie pod kompa

Offline Mirosław Piechocki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 535
  • Skąd: Swiętochłowice
  • Posiadany samochód: miałem Cytrynki
  • Miejscowość: Swiętochłowice
Re: [MKIII] Porady dla kupujacego i nowego w świecie citroena - prosze o pomoc
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 10, 2011, 14:30:48 »
Postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania:
ad. 1 - nie. Funkcja Check pokazuje tylko ostatnie (od ostatniego włączenia silnika) odnotowane błędy. Po wyłączeniu silnika zapisy zostają wyczyszczone.
ad. 2 - Nie bardzo rozumiem Twoje obawy. Jedyne co można sprawdzić bez specjalnej ingerencji w elementy to szczelność elementów i przewodów oraz działanie funkcji podnoszenia/opuszczania.
ad. 3 - Żywotność FAP-a zależy w głównej mierze od charakteru jazdy. Jest ona znacznie krótsza dla pojazdów wykonujących krótkie przebiegi na niedogrzanym silniku.
ad. 4 - Statystycznie najczęściej padają żarówki
ad. 5 - Jak najmniej z punktu widzenia kupującego a jak najwięcej z punktu widzenia sprzedającego.
ad. 6 - tak

Offline Marek Opoka

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: ASTRA III ale wkrotce C5
  • Miejscowość: Szczecin
Re: [MKIII] Porady dla kupujacego i nowego w świecie citroena - prosze o pomoc
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 11, 2011, 11:38:02 »
Cytuj

Mirosław Piechocki napisał:
Postaram się odpowiedzieć na Twoje pytania:
ad. 1 - nie. Funkcja Check pokazuje tylko ostatnie (od ostatniego włączenia silnika) odnotowane błędy. Po wyłączeniu silnika zapisy zostają wyczyszczone.


Ok... o to mi chodzilo.... i rozumiem że błędu nie da sie wykasowac na stale.. tzn jesli on wystepuje.. czytaj... jest jakas usterka... to kom mi to pokaze - (wiadomo ze sie zawsze da to ukryc ale tutajk chodzi mi o standarowe procedury a nie kombinowanie w sofcie przez speca w tej dziedzinie)

Cytuj

Mirosław Piechocki napisał:
ad. 4 - Statystycznie najczęściej padają żarówki

no to mnie pocieszyles;/ wymiana pewnie jak za zborze i same żarówki pewnie drogie nadal ... choc posty ktore czytalem sa z 2009r wiec moze cos sie zmienilo i sa juz tansze ew te od fiata jako zamienniki

Offline Paweł Szczepaniak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 831
  • Skąd: Poznań/Szczecin
  • Posiadany samochód: Skoda Octavia 2.0TDI 170KM/400Nm
  • Zainteresowania: Góry, wspin
  • Miejscowość: Poznań/Szczecin
Re: [MKIII] Porady dla kupujacego i nowego w świecie citroena - prosze o pomoc
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 11, 2011, 12:02:05 »
Po podłæczeniu kompem bedziesz mial wiecej informacji i dokladniejsze.. Do tego wieksza historia co bylo robione, kiedy i prz jakim przebeigu (choc moja C5 miala przy wszystkich podlaczeniach do kompa wpisany przebieg 0000000 :D)

Co do cen - zalezy od wyposazenia, bo byly rozne. O ile sie nie myle, samo hydro to juz spora doplata w nowym aucie.. Po za tym jest kwestia czy cos ukrytego nie pada, czy nie bite - standard jak w kazdym aucie nie z salonu.. Do tego jezeli importowany to nie zdziw sie jak by mial krecony licznik, nawet jak na nim jest 100tys.. Na zachodzie HDI w autach tej klasy robia i po 100tys na rok, wiec 3 letnie moze miec pod 300tys nawet.. A 160-200 jak najbardziej realne.. Moze warto rozejrzec sie za czyms na zachodzie i sciagnac? Roboty wiecej, ale wieksza pewnosc.. Kwestia jeszcze skad jestes (w profilu pustka).

ad. 2 (pierwszy post) - fabrycznie nie. No chyba ze ktos wsadzil np. gwintowane.. Ale to wg mnei nei ma sensu, lepiej miec hydro i je utwardzac albo jego soft zmodyfikowac ;) mozna meic fajny efekt, a do tego 99% kraweznikow nire straszne po podniesieniu sie :)
Było: C5 MKI 2.0HDI break '02. Do tego obecnie 2 C5 w rodzinie: Mk I2.0 Pb '03 oraz C5 MkIII 1.6THP '08.
Skoda wygrała z Cytryna - brak hydro rekompensuje cala masa innych pozytywow ;)

Offline Marek Opoka

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: ASTRA III ale wkrotce C5
  • Miejscowość: Szczecin
Re: [MKIII] Porady dla kupujacego i nowego w świecie citroena - prosze o pomoc
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 11, 2011, 13:21:58 »
No na przebieg to wiadomo z przymrożeniem oka patrze zawsze.
No w Szczecinie urzęduję i pomimo tego ostatnie auto kupiłem w Pile juz sprowadzone przez kogos - jakos tak obawy mam przed takimi wyjazdami a tak prywatnie bardziej to niestety nie mam z kim pojechac kto by pomogl i z językiem i znal sie na rzeczy - papierkowe sprawy tam na miejscu - wiec polske czuje ostatecznie chyba ze ktos ma dla mnie ciekawa propozycje  tutaj z forum ;)

pewnie i tak hydro nie rusze no chyba ze sie trafi cos wlasnie tanszego.... bo ogolnie przewiduje na zakup ok 50 tys.... no i pewnei za jakies 2-3 miechy najwczesniej chyba ze cos mi sie odmieni i szybiej zaczne dzialac w temacie konkretniej

mam jeszcze takie pytanie - obok kierownicy po lewo i prawo sa przyciski  po lewo Check , alarm i pomiar  a po prawo ... no wlasnie w instrukcji nie widze nic dotyczacego tego miejsca.... tylko dla symetri sa te "zaslepki" czy moze w jakiej bogatej wersji cos tam jednak jest

Offline Mirosław Piechocki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 535
  • Skąd: Swiętochłowice
  • Posiadany samochód: miałem Cytrynki
  • Miejscowość: Swiętochłowice
Re: [MKIII] Porady dla kupujacego i nowego w świecie citroena - prosze o pomoc
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 11, 2011, 14:01:41 »
Jak masz smochód wyposażony w funkcję STOP&START to tam znajdziesz klawisz sterowania tym ustrojstwem.