Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [mk1] pytanie o ASR  (Przeczytany 2885 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Patryk Maszewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Chodzież
  • Posiadany samochód: Citroen C5 kombi 2.0 HDI 110KM 2001r.
  • Miejscowość: Chodzież
[mk1] pytanie o ASR
« dnia: Grudzień 28, 2011, 07:55:08 »
Witam. Czy ktoś z kolegów orientuje się jak to jest z systemem ASR, czy występował on w wszystkich C5? po ostatnich opadach śniegu nie zauważyłem żeby ten system mi działał, a myślałem, że go mam. Nie otrzymuję żadnych komunikatów z komputera, że coś jest nie tak. Jak sprawdzić czy mam ASR?

Offline Dariusz Gołębiowski

  • Sponsor
  • ***
  • Wiadomości: 2 041
  • Skąd: Włodawa
  • Posiadany samochód: Xantia 2.0 Hdi 2000r Millesime
  • Zainteresowania: citroeny.....
  • Miejscowość: Włodawa
Re: [mk1] pytanie o ASR
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 28, 2011, 08:06:12 »
Można fizycznie się doszukać tego systemu ( czujnik kąta kierownicy, wyłącznik) lub po VIN
Nic nie umie.......
Ale coś umie z tymi cytrynkami...
WŁODAWA 600 665 608

Offline Szymon Gehrke

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 286
  • Posiadany samochód: citroen C6 2,7 HDI '2006
Re: [mk1] pytanie o ASR
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 28, 2011, 09:23:39 »
Ten system działa raczej średnio w naszych c5, a dokładnie w 3.0 V6.
W zeszłym roku także zrobiłem nagonkę na szukanie itd. i okazało się, że jest i działa, ale dosyć słabo.

Spróbuj na śliskiej nawierzchni dodać lekko gazu, wtedy powinieneś usłyszeć takie chrobotanie. Oznacza to, że układ próbuje zdławić moment przenoszenia napędu.

Jak dasz mocno gazu, to i tak koła buksują :)

ameno

  • Gość
Re: [mk1] pytanie o ASR
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 28, 2011, 14:01:00 »
Ja mam V6 i u mnie działa bardzo dobrze, na śliskim jak wcisnę gaz to odczuwam wyraźne obcięcie mocy i mruganie kontrolki od kontroli trakcji, natomiast na bardzo śliskim (czyli lód pod górę) niezależnie ile wcisnę gazu silnik i tak zejdzie do wolnych obrotów i szuka przyczepności przyhamowując koło które się ślizga.
Zdarzyło mi się nawet że w momencie kiedy opony odzyskały przyczepność silnik najzwyczajniej zgasł ponieważ pracował na wolnych obrotach a gaz był do dechy wciśnięty :)

Offline Filip Marszałek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 183
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 2.2 HDI 2001 Break; C5 2.0 HDI 2014 BVA 6 Exclusive Sedan
  • Miejscowość: Rzeszów
Re: [mk1] pytanie o ASR
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 28, 2011, 22:10:35 »
U mnie też system ten działa i nie mogę powiedzieć że "średnio", bo działa bardzo dobrze. Nie ma szans, abym kołami dobrze zaboksował dopóki nie wyłączę systemu ASR. Myślę, że dobrym znakiem rozpoznawczym, który może wskazywać czy nasz wieloryb ma ten system jest właśnie przycisk wyłączający ASR umiejscowiony przy dźwigni zmiany biegów (po przeciwnej stronie gniazda zapalniczki).

Offline Paweł Hendrysiak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 314
Re: [mk1] pytanie o ASR
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 07, 2012, 17:14:39 »
Andrzej, Filip - Wydaje mi się, że Wy posiadacie ESP i dlatego u Was to wygląda inaczej. Ja u siebie ESP nie mam i żadne kontrolki nie migają, ale chrupie i hamuje przy ruszaniu. System działa tak jak powinien, ale z drugiej strony powyżej ok. 30-40km/h odpuszcza i dalej jest już kołowrotek. To samo na śliskim jak da się za mocno i system się "nie ogarnie" zanim przednie koła osiągną te 30-40. Na śniegu gaz w dechę to i tak młynek. Tak to u mnie wygląda - żadna kontrolka nie miga, system działa, ale jego działanie kończy się gdy przednie koła osiągną wyżej wymieniany pułap prędkości. I tego ASR u nas (bez ESP) wyłączyć się nie da.

Offline Dariusz Żurawski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 080
  • Skąd: Oława
  • Posiadany samochód: C5 V6 BVM / C3 1.4
  • Zainteresowania: RC, foto, moto
  • Miejscowość: Oława
Re: [mk1] pytanie o ASR
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 12, 2012, 12:51:03 »
Ciekawa sprawa. Ja mam ESP i faktycznie czasami kontrolka miga (zwłaszcza na sliskim). Nigdzie jednak nie doczytałem żebym miał ASR. Były V6 z ESP a bez ASR?
Żurek
GG #371288

Offline Tomasz Stanek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 714
  • Skąd: Nottingham, UK
  • Posiadany samochód: Nissan Leaf 24KWh C4 Grand 2.0 HDI AM6
  • Miejscowość: Nottingham, UK
Re: [mk1] pytanie o ASR
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 12, 2012, 13:07:54 »
ASR działa tak, ze podczas przyspieszania stara się przenieść moment obrotowy na kolo, które ma większą przyczepność.

Oczywiście nieco redukuje gaz. Kiedy kolo się poślizgnie za pomocą pompy ABS załącza hamowanie tego kola. Nie jest to permanentne zahamowanie, a pulsacyjne. Jeżeli oba kola znajdują się na śliskim np. na lodzie to i ASR nie pomoże. Inaczej jak się jest na śniegu. Wtedy jak lekko buksujemy i jedno kolo złapie asfalt to drugie kolo jest przyhamowane, większy moment jest przekazany na te co złapało asfalt.

Dlatego dobra praktyka jest, jak mam śliski podjazd, aby chociaż jednym kołem zjechać na pobocze drogi, gdzie jest świeży śnieg lub resztki piasku, aby ASR zdołał ruszyć auto.

Ja mam opony letnie, zima czuje się jak na prawie zimówkach, dodaje gazu a auto powoli się rozpędza, na ubitym śniegu. Oczywiście słychać te chrobotanie.
Bylo:
C4 2.0 HDI 16V
C3 1.4 HDI 8V
Renault 19 1.6i
C4 1.6 HDI SX [110]

Offline Krzysiek Palki

  • Specjalista
  • ******
  • Wiadomości: 2 892
  • Skąd: Rybnik
  • Posiadany samochód: Xantia 1.9TurboD, Peugeot 309GTDturbo.
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Rybnik
Re: [mk1] pytanie o ASR
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 12, 2012, 13:50:37 »
Cytuj

Dariusz Żurawski napisał:
Ciekawa sprawa. Ja mam ESP i faktycznie czasami kontrolka miga (zwłaszcza na sliskim). Nigdzie jednak nie doczytałem żebym miał ASR. Były V6 z ESP a bez ASR?


Darku, nie ma czegoś takiego jak ESP bez ASR - ESP do swoch działań wymaga fukcji ASRu i ABSu. Może być ASR bez ESP, ale nigdy odwrotnie.
Inne pytanie, czy i który system może być wyłanczany - tu jest zależnie od producenta wiele kombinacji.
Krzysiek

Xantia 1.9TurboD, 1996r.


Peugeot 309GTDturbo, 1991r.

Offline Dariusz Żurawski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 080
  • Skąd: Oława
  • Posiadany samochód: C5 V6 BVM / C3 1.4
  • Zainteresowania: RC, foto, moto
  • Miejscowość: Oława
Re: [mk1] pytanie o ASR
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 12, 2012, 16:33:39 »
Cytuj

Krzysiek Palki napisał:
Darku, nie ma czegoś takiego jak ESP bez ASR - ESP do swoch działań wymaga fukcji ASRu i ABSu. Może być ASR bez ESP, ale nigdy odwrotnie.
Inne pytanie, czy i który system może być wyłanczany - tu jest zależnie od producenta wiele kombinacji.


OK, jasne. :) Sądziłem, że ESP koryguje tor jazdy wyłącznie poprzez dohamowywanie którymś kołem i nie potrzebuje do tego funkcjonalności ASRu. Muszę więc popróbować czy faktycznie działa, bo jak do tej pory jakoś mi się nie zdarzyło.
Żurek
GG #371288