Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Opory podczas skrętu kierownicą, metaliczne "strzelanie"  (Przeczytany 1040 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Karol Krzysztof

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 17
  • Skąd: Gostkowo
  • Posiadany samochód: ZX 1.4
  • Miejscowość: Gostkowo
Opory podczas skrętu kierownicą, metaliczne "strzelanie"
« dnia: Lipiec 13, 2011, 14:40:55 »
Znowu problem z mechanikami. Niecałe dwa tygodnie temu oddałem samochód do renomowanej firmy w moim miasteczku. Coś piszczało przy przyspieszaniu i zwalnianiu pedełu gazu. Wstępne podejrzenie mechanika padło na poduszki skrzyni biegów i ewentualnie półosie. Wymienili poduszki skrzyni biegów, dodatkowo końcówki drążka. Półośki po oględzinach okazały się dobre. Wyjechałem z zakładu i odczułem większe opory podczas skrętów kierownicą. Z dnia na dzień opory się zwiększały. Były one skokowe, tzn. kilkanaście stopni skrętu lekko, a dalej opór trzeba użyć więcej siły. Jak wychodziłem z zakrętów, to na siłę musiałem odkręcać kierownicę. Dodatkowo na drugi dzień w kolumnie kierowniczej doszły odgłosy - metaliczne "strzelanie" podczas skrętu, szczególnie odczuwalne podczas parkowania i manewrowanie kierownicą.
Wróciłem do zakładu. Doszli do tego, że łożyska mc-persona są uszkodzone. Dziwne, że rozsypały się na drugi dzień po wyjeździe z zakładu. Znowu odstawa samochodu na dzień. Wymienili łożyska i dodatkowo łączniki, bo nie mogli odkręcić starych. Po odbiorze niby wszystko wróciło do normy, ale kierownica kręciła się troszkę mocniej. Myślałem, że tylko z początku, ale po trzecim dniu od drugiej naprawy znowu raz opór, raz lekko i tak na zmianę. Dodatkowo znowu "strzela" w kierownicy. Czyżby łożyska już się rozsypały? Poprzednie bie były wymieniane nigdy wcześniej? Już straciłem na naprawy 570 zł. A z początku chodziło tylko o piszczenie przy dodawaniu i ujmowaniu gazu, z kierownicą nie było nigdy problemów.

Offline Mariusz Olczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 582
  • Skąd: Tomaszów Maz.
  • Posiadany samochód: był ZX 1.4i - TU3M KDY+gaz 5d. 92r avantage
  • Miejscowość: Tomaszów Maz.
Re: Opory podczas skrętu kierownicą, metaliczne "strzelanie"
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 14, 2011, 12:28:28 »
Teraz jeszcze napisz czy to "strzelanie" ma miejsce na postoju jak samochód jest całkowicie zatrzymany czy w momencie, gdy jedziesz powoli do przodu albo do tyłu i czy masz wrażenie jakby jakaś siła chciała wyprostować Ci kierownicę do jazdy na wprost?

Offline Marek Hofman

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 47
  • Skąd: Lublin/Wawa
  • Posiadany samochód: ZX 1,9D 'golas' '97r.
  • Miejscowość: Lublin/Wawa
Re: Opory podczas skrętu kierownicą, metaliczne "strzelanie"
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 15, 2011, 13:55:49 »
Sprawdź krzyżak co łączy kolumnę z maglownicą. Być może to jest przyczyna. Na początku potraktuj obficie wd. Jeśli się poprawi to znasz odpowiedź co należy wymenić. U mnie wymiana krzyżaka zmieniła świat na lepszy;)

Offline Karol Krzysztof

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 17
  • Skąd: Gostkowo
  • Posiadany samochód: ZX 1.4
  • Miejscowość: Gostkowo
Re: Opory podczas skrętu kierownicą, metaliczne "strzelanie"
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 13, 2011, 18:38:15 »
Już jest OK. Przyczyną było jakieś łożysko kolumny kierowniczej. Tylko wciąż nie wiem, dlaczego tak się to zbiegło z naprawą poduszek??