Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: 1.4 cięzko odpala podczas mrozów  (Przeczytany 6458 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin Choroszko

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroen Zx 1.4
  • Miejscowość: Szczecin
1.4 cięzko odpala podczas mrozów
« dnia: Grudzień 02, 2009, 22:58:04 »
Witam wszystkich forumowiczów i proszę o pomoc. Tak jak w temacie moja cytrynka nie odpala po przestaniu nocy. Po przestaniu 6/7 godzin też ma problemy z odpaleniem. Długo musze kręcić rozrusznikiem i naciskac pedał gazu aby odpalil. Gdy odłącze kleme od akumulatora na 20 minut i spowrotem podłacze to odpala od kopa. Może ktoś z was miał bądź ma taki przypadek. Proszę o podpowiedź co może być przyczyną,

dla informacji:
Silnik 1.4 benzyna wtrysk jednopunktowy.
Po wymianie świece, przewody wysokiego napięcia, cewka.

Offline Mariusz Olczak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 582
  • Skąd: Tomaszów Maz.
  • Posiadany samochód: był ZX 1.4i - TU3M KDY+gaz 5d. 92r avantage
  • Miejscowość: Tomaszów Maz.
Re: Citroen Zx 1.4 nie odpala zimny silnik
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 03, 2009, 09:23:02 »
Najbardziej prawdopodobny jest przy takich objawach czujnik temperatury cieczy chłodzącej podający sygnał do ECU. Więcej mi nic do głowy nie przychodzi.

Offline Marcin Choroszko

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroen Zx 1.4
  • Miejscowość: Szczecin
Re: Citroen Zx 1.4 nie odpala zimny silnik
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 03, 2009, 11:00:13 »
Też się zastanawialem nad czujnikiem temperatury cieczy i chyba go wymienie. Zastanawiam się też nad czujnikiem położenia wału korbowego. Może z nim jest coś nie tak bo dzisiaj rano jak mi nie chciał odpalic sprawdziłem czy jest iskra na świecach no i jej nie było do czasu zresetowania komputera. Chcial bym nadnienić że wszystkie styki i lącza masy już poczyścilem !!!

  • Gość
Re: Citroen Zx 1.4 nie odpala zimny silnik
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 03, 2009, 12:02:27 »
Kody błyskowe spróbuj zczytać, może to coś pomoże

Offline Marcin Choroszko

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroen Zx 1.4
  • Miejscowość: Szczecin
Re: Citroen Zx 1.4 nie odpala zimny silnik
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 03, 2009, 15:15:40 »
Kody błyskowe sprawdzałem zaraz po wymianie kabli WN, cewki i swiec i co najlepsze to że ECU nie zarejestrowalo żadnej awarii. Kody błyskowe sprawdzalem juz cztery razy i zawsze to samo. Dla mnie to juz jest szukanie igły w stogu siana.

Offline lukasz sucharski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 2
  • Skąd: warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.4i
  • Zainteresowania: motoryzacja i podróże
  • Miejscowość: warszawa
Re: Citroen Zx 1.4 nie odpala zimny silnik
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 12, 2009, 20:38:29 »
Słuchaj niedawno miałem ten sam problem i mechanik stwierdził że muszę kupić cały monowtrysk wraz z przepustnicą ozywiście. Wymienił mi go juz ale dopiero jutro odbieram samochód więc jeszcze nim nie jechałem. Wiem tylko ze podobno już jest ok. Ps. świeciła się non-stop żółta kontrolka na desce rozdzielczej silnika, to też wyeliminowali za razem.

Offline Marcin Choroszko

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroen Zx 1.4
  • Miejscowość: Szczecin
Re: Citroen Zx 1.4 nie odpala zimny silnik
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 13, 2009, 14:52:37 »
Jeśli u ciebie to pomoże , a miałes takie same objawy przy odpalaniu to czekam na info jak ci cytrynka odpala po wymianie monowtrysku i przepustnicy. Wtedy pomyśle nad  zakupem i wymianą kompletnego monowtrysku.
Dzięki za info.

Offline Marcin Ilcewicz

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 4 086
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX 16V
  • Miejscowość: Kraków
Re: Citroen Zx 1.4 nie odpala zimny silnik
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 14, 2009, 03:12:36 »
masz lpg ?
pozdrawiam,
mrc


obecnie: zx 2.0i 16v, berlingo multispace, peugeot 407
dawniej: zx 1.9d audace, zx 1.6i, zx 16v, xantia 1.8i, 2x xantia v6, 306 cabrio, 406 coupe, laguna 2

Offline Marcin Choroszko

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroen Zx 1.4
  • Miejscowość: Szczecin
Re: Citroen Zx 1.4 nie odpala zimny silnik
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 14, 2009, 16:41:31 »
Nie LPG auto nie ma i nigdy nie miało.

Offline Marcin Ilcewicz

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 4 086
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX 16V
  • Miejscowość: Kraków
Re: Citroen Zx 1.4 nie odpala zimny silnik
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 14, 2009, 22:24:38 »
prawdopodobnie przy próbie odpalenia samochodu jest za słabe ciśnienie paliwa. może pompa paliwa nie jest już wydajna ?
pozdrawiam,
mrc


obecnie: zx 2.0i 16v, berlingo multispace, peugeot 407
dawniej: zx 1.9d audace, zx 1.6i, zx 16v, xantia 1.8i, 2x xantia v6, 306 cabrio, 406 coupe, laguna 2

Offline Marcin Choroszko

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroen Zx 1.4
  • Miejscowość: Szczecin
Re: Citroen Zx 1.4 nie odpala zimny silnik
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 15, 2009, 00:13:28 »
Myślałem o pompie paliwa, ale wydaje mi się gdyby pompa juz siadala to by pojawiały się jakieś spadki mocy auta przy przyspieszaniu, dławienie auta po dodaniu gazu a tu nic z tych rzeczy. Jeśli do odpalenia auta było by za małe ciśnienie paliwa to po przekręceniu kilkukrotnym stacyjki pompa by nabiła odpowiednie ciśnienie. jednak taka kombinacja nic nie daje. Jednak najdziwniejsze jest to że jak wieczorem odłącze kleme od aku i rano ją podłącze to odpali od tyka. "Czyli reset ECU pomaga" i tu kolego zadaje sobie pytanie na jaką część ma wpływ odcięcie na parę godzin napięcia.

Offline Marcin Ilcewicz

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 4 086
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX 16V
  • Miejscowość: Kraków
Re: Citroen Zx 1.4 nie odpala zimny silnik
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 15, 2009, 01:19:13 »
sprawdź kody błędów koniecznie
pozdrawiam,
mrc


obecnie: zx 2.0i 16v, berlingo multispace, peugeot 407
dawniej: zx 1.9d audace, zx 1.6i, zx 16v, xantia 1.8i, 2x xantia v6, 306 cabrio, 406 coupe, laguna 2

Offline Marcin Choroszko

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 8
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroen Zx 1.4
  • Miejscowość: Szczecin
Re: Citroen Zx 1.4 nie odpala zimny silnik
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 16, 2009, 15:00:54 »
Tak jak już wcześniej pisałem kody błędów sprawdzałem kilka razy i nie ma żadnych błędów.

Offline Marcin Ilcewicz

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 4 086
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX 16V
  • Miejscowość: Kraków
Re: Citroen Zx 1.4 nie odpala zimny silnik
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 17, 2009, 03:06:21 »
możliwe, że pompa paliwowa nie dobija ciśnienia do układu po przekręceniu kluczyka na 'zapłon'
pozdrawiam,
mrc


obecnie: zx 2.0i 16v, berlingo multispace, peugeot 407
dawniej: zx 1.9d audace, zx 1.6i, zx 16v, xantia 1.8i, 2x xantia v6, 306 cabrio, 406 coupe, laguna 2

  • Gość
Re: Citroen Zx 1.4 nie odpala zimny silnik
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 17, 2009, 12:42:53 »
Szybkie pytanie: grzeje w klekocie świece kilka razy, długo kręcę aż słychać że mu idzie coraz ciężej ale nie odpala. Braknie prądu, aku do wymiany? Na wiosne świece były sprawdzane i niby OK, ładowanie też było dobre.

Offline Piotr Woźniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 911
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: SĄ: ZX 2.0i Volcane, Xantia II 2.0HDi 110 BREAK, BYŁ ZX 1.9TurboD AURA
  • Zainteresowania: a jak myślicie:D
  • Miejscowość: Głogów
Re: Citroen Zx 1.4 nie odpala zimny silnik
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 17, 2009, 13:15:49 »
Cytuj

Marek Jarosz napisał:
Szybkie pytanie: grzeje w klekocie świece kilka razy, długo kręcę aż słychać że mu idzie coraz ciężej ale nie odpala. Braknie prądu, aku do wymiany? Na wiosne świece były sprawdzane i niby OK, ładowanie też było dobre.

Ja bym powiedział, że Ci się zapowietrza. Przerabialem to w moim turboklekocie.

Popatrz na przelewówki, obudowę filtra paliwa i połączenia miedzy pompą a tymże. Dobrze by było wymienić niektóre wężyki na przezroczyste i patrzeć, czy nie ma pęcherzyków powietrza.
gg #7685801, mobile 793-297-901
Sprzedam VW Passat;) Variant TDI115 '00! info pod tel ^

Offline Makar Michał

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 166
  • Skąd: Augustów Białystok
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.1i (60KM)
  • Zainteresowania: Elektrotechnika
  • Miejscowość: Augustów Białystok
Re: Citroen Zx 1.4 nie odpala zimny silnik
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 17, 2009, 21:11:13 »
Marcinie może masz najnormalniej w świecie schrzaniony immobilaizer?

Poza tym spotkałem w toyota celica taki myk: Ma pod maską puszkę od alarmu. po aktywowaniu go kluczykiem czyli przestawienie w pozycję ON nie szło odpalić auta :) można było krecic do za przeproszeniem "usranej śmierci" i jak się okazalo był tam kawałek immobilaizera który odblokowywał pompe paliwa ale blokował iskrę na świece i koniec. Popatrz u siebie może też coś jest z tym związane?

  • Gość
Re: Citroen Zx 1.4 nie odpala zimny silnik
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 28, 2009, 17:23:41 »
Cytuj

Piotr Woźniak napisał:
Cytuj

Marek Jarosz napisał:
Szybkie pytanie: grzeje w klekocie świece kilka razy, długo kręcę aż słychać że mu idzie coraz ciężej ale nie odpala. Braknie prądu, aku do wymiany? Na wiosne świece były sprawdzane i niby OK, ładowanie też było dobre.

Ja bym powiedział, że Ci się zapowietrza. Przerabialem to w moim turboklekocie.

Popatrz na przelewówki, obudowę filtra paliwa i połączenia miedzy pompą a tymże. Dobrze by było wymienić niektóre wężyki na przezroczyste i patrzeć, czy nie ma pęcherzyków powietrza.


Laika problemów ciąg dalszy :)

1. Jak ładowałem aku prostownikiem to zrobiłem tak: dałem mu duży prąd (mój prostownik ma najwięcej 6 amperów, więc ustawiłem pokrętło na max), po paru godzinach prąd spadł do 1A (wskazówka), potrzymałem go tak całą noc, elektrolit lekko gazował. Co to oznacza: że aku całkiem do [color=ff0000]piii[/color] i już prądu nie bierze, czy że właśnie aku dobry bo się szybko naładował? W każdym razie rano podgrzałem świece kilka razy i przy -5 odpalił.

2. Dwa dni pojeździłem po mieście, potem zrobiłem 50 km w trasie, potem znowu dzień miasto, i potem 25 km po obwodnicy tak w granicach 100-130 km/h. Mniemam że aku się jeszcze trochę doładował.

3. Dziś przy temp. ok 0 zagrzałem świece, rozrusznik kręci, ale nie odpala. Zrobiłem ze 3 próby, kręcił coraz słabiej ale i tak nie odpalił. Obejrzałem przewody, dziur żadnych nie zauważyłem, wycieków koło puszki filtra paliwa też nie. Czyli co, świece do wymiany? A co z tym akumulatorem? Świece da radę wymienić samemu? Dostęp trochę kiepski, przynajmniej do tej ostatniej z prawej. Jaki klucz jest potrzebny? Jak to wygląda: wykręcam starą, wkręcam nową i tyle?

Sorki za tyle pytań ale to mój pierwszy klekot, nie bardzo się jeszcze znam. Proszę o łopatologiczne wytłumaczenie co i jak :)

Offline Marcin Ilcewicz

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 4 086
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX 16V
  • Miejscowość: Kraków
Re: Citroen Zx 1.4 nie odpala zimny silnik
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 29, 2009, 09:56:38 »
1. wszytko prawidłowo, akumulator naładował się do pełna. nic nie popsułeś

2. z pewnością. zakładając, że alternator masz dobry.

3. to na pewno nie wina akumulatora bo rozrusznik kręci. jakie paliwo masz w baku ? może to kwestia jakiegoś oleju do frytek zamiast ropy ?

powodzenia !
pozdrawiam,
mrc


obecnie: zx 2.0i 16v, berlingo multispace, peugeot 407
dawniej: zx 1.9d audace, zx 1.6i, zx 16v, xantia 1.8i, 2x xantia v6, 306 cabrio, 406 coupe, laguna 2

  • Gość
Re: Citroen Zx 1.4 nie odpala zimny silnik
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 29, 2009, 13:44:42 »
Dziś sprawdzone ładowanie: na samym silniku 14.35 a na światłach i dmuchawie 14.2. Nie mam ani radia, ani żadnej elektryki co by prąd zżerała.

Po sylwestrze podjadę do warsztatu od diesli, osłuchałem się dziś przeżyć znajomego z odpalaniem diesla (passat b3, brak kompresji) i boję się że u mnie to samo będzie, przebieg mam 260tys. Fajnie jakby okazało się że u mnie to wina świec :)

Paliwo mam normalne, ciężarówki w firmie na tym jeżdżą i żyją :)

Poza tym rano jak jechałem to w pewnym momencie stracił moc, nie chciał iść powyżej 40km/h aż w końcu go całkiem zamuliło i zgasł. Po ponownym odpaleniu i chwili pracy było ok. Wytrącenie się parafiny w zimnym paliwie może tym skutkować? Jak spuścić wodę i syfy z filtra, o ile tam są? Tym białym niby-pokrętełkiem na lewej stronie puszki filtra?

Offline Marcin Ilcewicz

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 4 086
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX 16V
  • Miejscowość: Kraków
Re: Citroen Zx 1.4 nie odpala zimny silnik
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 30, 2009, 12:07:36 »
nie miałem D więc nie chce się wymądrzać. spuść paliwo, zmień filtr zatankuj nowe paliwo na dobrej stacji i sprawdź czy pomoże
pozdrawiam,
mrc


obecnie: zx 2.0i 16v, berlingo multispace, peugeot 407
dawniej: zx 1.9d audace, zx 1.6i, zx 16v, xantia 1.8i, 2x xantia v6, 306 cabrio, 406 coupe, laguna 2

Offline Przemek Tic

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 31
  • Skąd: Kędzierzyn
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.1 Miami 1996
  • Zainteresowania: motoryzacja, rysunek, zjawiska paranormalne
  • Miejscowość: Kędzierzyn
1.4 cięzko odpala podczas mrozów
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 01, 2012, 20:26:10 »
Witam

Mam taki problem z moim ZX-em, że na zimnym silniku ciężko odpala. Dzieje się to głównie przy mrozach, ale jak dłużej postoi nawet w lecie, to tez są problemy. Odpala za 2-3 albo 4 razem i muszę mu "pomóc" gazem. Po odpaleniu przez chwilę obroty spadają, jak nie przytrzymam gazu to zgaśnie. Jeżeli jednak zapali i go od razu zgaszę, to potem odpali od strzała.

Myślałem że to wina cofającego się paliwa, więc zamontowałem przed wtryskiem zawór zwrotny - nie pomogło.

Podczas jazdy na zimnym silniku auto potrafi "zamulić" na ok. 2 sekundy, potem już działa normalnie. Jakby nie dostawało przez chwilę odpowiedniej dawki paliwa.

Wymieniałem pompę paliwa, co nic nie dało. Nowy filtr powietrza i paliwa. Wymieniane rok temu także świece i przewody.

Problem dotyczy tylko jazdy na benzynie.

Może ktoś będzie mi w stanie pomóc, bo tak tylko katuję akumulator i rozrusznik.
był: Citroen ZX 1.4 Tonic + LPG
jest: Citroen ZX 1.1 Miami + LPG 1996
Renault 19 1.7 + LPG 1993

Offline Marcin Ilcewicz

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 4 086
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX 16V
  • Miejscowość: Kraków
Re: 1.4 cięzko odpala podczas mrozów
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 01, 2012, 21:08:24 »
lpg ?
pozdrawiam,
mrc


obecnie: zx 2.0i 16v, berlingo multispace, peugeot 407
dawniej: zx 1.9d audace, zx 1.6i, zx 16v, xantia 1.8i, 2x xantia v6, 306 cabrio, 406 coupe, laguna 2

Offline Wirgiliusz Faber

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 241
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX break 1,4i rocznik 1995
  • Miejscowość: Kraków
Re: 1.4 cięzko odpala podczas mrozów
« Odpowiedź #23 dnia: Luty 01, 2012, 21:46:39 »
A czy czasem elektrozawór na parowniku lpg nie przepuszcza? Jeżeli po zdjęciu pokrywy filtru powietrza i otworzeniu na chwile przepustnicy - poskładaj z powrotem dolot - odpali to oznacza że elektrozawór przepuszcza gaz i masz za mało powietrza przy rozruchu. Zresztą poczujesz gaz jeżeli będzie tak jak myślę.
Pozdrawiam!
Wirgiliusz Faber - Kraków
Citroen ZX break rok95 1,4i + LPG
była łada 2107

Offline Przemek Tic

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 31
  • Skąd: Kędzierzyn
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.1 Miami 1996
  • Zainteresowania: motoryzacja, rysunek, zjawiska paranormalne
  • Miejscowość: Kędzierzyn
Re: 1.4 cięzko odpala podczas mrozów
« Odpowiedź #24 dnia: Luty 02, 2012, 22:06:21 »
Zrobiłem tak dzisiaj i auto odpaliło dobrze, tzn. przez chwile jeszcze mu falowały obroty ale nie zgasł. Ale stał tylko 3 godziny. Jutro rano będę tak samo go odpalał, to wtedy dopiero zobaczę czy to jest na pewno to.
był: Citroen ZX 1.4 Tonic + LPG
jest: Citroen ZX 1.1 Miami + LPG 1996
Renault 19 1.7 + LPG 1993