Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Automatyczna Klima  (Przeczytany 2286 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin Jodełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 114
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.9 TD 1995rok aura+klima
Automatyczna Klima
« dnia: Czerwiec 21, 2011, 22:20:19 »
Wiem, wiem ZX nie ma takowej, ale....

Mój ZX ma klimę i tak sobie myślę, żeby jakoś z manuala zrobić auto.
Do włącznika podłączyć przekaźnik, a ten przekaźnik podłączyć do jakiegoś urządzenia które będzie załączać ten przekaźnik jak temperatura w samochodzie przekroczy odpowiednią wartość i wyłączyć jak klima obniży nam tą temperaturę do określonej wartości i tak w kółko :)

Ma może ktoś pomysł jakie urządzenie kupić?

Są takie termometry które utrzymują odpowiednią temperaturę wody w akwarium, ale tam czujnik jest przystosowany do cieczy a nie powietrza, no i działa to na 230V.


Edit:

Kupiłem coś takiego:

http://allegro.pl/analogowy-termostat-elektroniczny-rtsz-3-11-i1666506475.html

Jak przyjdzie to napiszę czy zdaje to egzamin.

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Re: Automatyczna Klima
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 22, 2011, 19:46:17 »
ok, ale co chcesz tak naprawde uzyskac? Wlaczac i wylaczac cala klime automatem? A jak chcesz zastapic reczne ustawienie pokretla temperatury?

Automatyka klimy z zalozenia dziala inaczej. klima - podobnie jak w naszych ZXach - chodzi non stop. Automatyka steruje mieszaniem powietrza zimnego i cieplego, oraz sila nadmuchu (to w przypadku gdy trzeba mocno schlodzic np po postoju).
Jesli bys przesledzil ewolucje klimy, to byla manualna - taka jak w ZXie - nadmuch i temperatura recznie i na oko. Pozniej byly polautomaty, dalej temperatura recznie na oko, ale regulowana sila nadmuchu, gdy roznica temperatur byla wieksza (np fiat bravo), pewnie byl juz czujnik temperatury jakis, tylko nie bylo wyswietlacza jeszcze. Pozniej juz pelna automatyka, ktora w zasadzie sprowadza sie do ustawienia temperatury wg wartosci na wyswietlaczu a nie na oko. We wszystkich przypadkach klima chodzi NON STOP, praca sprezarki jest sterowana czujnikiem cisnienia, natomiast temperatura jest regulowana przez mieszanie zimnego i cieplego powietrza - manualnie, lub automatycznie - silowniki, wiatraki itp.

Nie wydaje mi sie zasadne, zeby klima byla wlaczana i wylaczana jako calosc na podstawie wahan temperatury. Przy pierwszej deszczowej pogodzie bedziesz zalowal, gdy klima ci sie wylaczy i szyby zaczna parowac. Ona musi chodzic non stop, albo wcale.
Poza tym jedyne sensowne ustawienie to krok o nie wiecej niz 1 stopien, a to w praktyce bedzie oznaczac ze bedzie sie wlaczac co chwile i co chwile wylaczac.
Jedyne sensowne rozwiazanie to sprobowac sterowac regulacja temperatury (zamiast pokretla), ale wtedy powinien byc silownik, bo cos musi funkcje pokretla robic. Nie ustawisz tego przeciez na max zimno, bo bedziesz mial na zmiane lodowke z klimy i upal z zewnatrz gdy klima sie wylaczy - przeziebienie gwarantowane po pierwszej wycieczce.

Ale jesli zdecydujesz sie poekperymentowac, to napisz jakie sa rezultaty i odczucia praktycznie.
Chyba ze zupelnie zle zrozumialem Twoje intencje z tym czujnikiem.
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)

Offline Marcin Ilcewicz

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 4 086
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX 16V
  • Miejscowość: Kraków
Re: Automatyczna Klima
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 22, 2011, 20:52:31 »
ja ten pomysł mam w planach od bardzo dawna. sterownik od pieca do ogrzewania mieszkań (euroster ?). zasilanie 12v. pokrętko reg temperatury 15-25stC. podpiąć równolegle z włącznikiem tak aby można było wł. klime na stałe lub sterować ze sterownika. montaż dziecinnie prosty. nie wiem tylko na ile byłoby to wydajne.

części mam - przyjedź możesz założyć sobie w moim aucie :-)
pozdrawiam,
mrc


obecnie: zx 2.0i 16v, berlingo multispace, peugeot 407
dawniej: zx 1.9d audace, zx 1.6i, zx 16v, xantia 1.8i, 2x xantia v6, 306 cabrio, 406 coupe, laguna 2

Offline Marcin Jodełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 114
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.9 TD 1995rok aura+klima
Re: Automatyczna Klima
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 27, 2011, 08:12:26 »
Ja ustawiłem sobie na tym urządzeniu, że jak temperatura w samochodzie wzrasta do powyżej 26C, włącza się klima.
Jak klima zbije temperaturę do 23C wyłącza się i tak w kółko.

  • Gość
Re: Automatyczna Klima
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 27, 2011, 10:05:41 »
jak chcecie prosto i szybko to regulator dwustawny na jakimś mikroprocesorze

jak chcecie lepiej to serwo modelarskie (regulacja nawiewów), do tego regulator PID

czujnik temperatury jeden nie zda egzaminu - muszą być conajmniej 2 a najlepiej 3 i uśredniać pomiar

można też dać LCD, drogi nie jest...

poeksperymentowałbym, ale nie mam klimy =)

Offline Marcin Jodełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 114
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.9 TD 1995rok aura+klima
Re: Automatyczna Klima
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 27, 2011, 15:38:36 »
W klimatroniku masz przecież jeden czujnik i wszystko działa.

Jak zda to egzamin to pomyślę o bardziej rozbudowanej wersji.

  • Gość
Re: Automatyczna Klima
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 27, 2011, 16:18:36 »
i gdzie umieścisz ten czujnik żeby odzwierciedlał prawdziwą temperature ? próbowałem różnych miejsc i zawsze się od czegoś nagrzewał

Offline Marcin Jodełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 114
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.9 TD 1995rok aura+klima
Re: Automatyczna Klima
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 28, 2011, 08:48:28 »
Na tą chwilę umieściłem go po lewej stronie, tam gdzie są miejsca na dodatkowe włączniki, np. regulacja świeteł.
Najlepiej chyba zrobić coś na wzór czujnika z klimatronika, czyli zamiast zaślepki na przełącznik umieścić tam
mały wiatraczek. Będzie on zasysał powietrze z kabiny wprost na czujnik.

Komputerek pokładowy, który jest na forum, powinien mieć taką funkcję sterowania klimatyzacją.

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Re: Automatyczna Klima
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 30, 2011, 23:20:41 »
w dalszym ciagu nikt nie napisal jak tak naprawde steruje klima (mieszanie cieple/zimne). Rozumiem idee wlaczenia klimy przy 26 i wylaczenia przy 23. Ale klima wali zimnym, srednim? Szron na wasach czy jak?
Jeszcze raz napisze - klima powinna chodzic non stop, czujnik/regulacja temperatury powinna sterowac mieszaniem cieplego i zimnego powietrza. Inaczej to jest rzezba a nie automatyka.
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)

Offline Marcin Błaszczyk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 745
  • Skąd: Turek
  • Posiadany samochód: ZX 1,4 gaźnik Aura 92r
  • Zainteresowania: car audio, motoryzacja, fotografia, sport
  • Miejscowość: Turek
Re: Automatyczna Klima
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 01, 2011, 17:58:33 »
Cytuj

Marcin Jodełka napisał:
W klimatroniku masz przecież jeden czujnik i wszystko działa.

Jak zda to egzamin to pomyślę o bardziej rozbudowanej wersji.


Climatronic w autach grupy VAG ma 2czujniki, jeden na samym climatronicu czyli w miejscu gdzie zazwyczaj słońce nie świeci tak bardzo, a drugi jest na desce na wylocie nawiewu na szybę, jest to tzw. czujnik nasłonecznienia i dzięki temu przy 24*C w słoneczny dzień klima zasuwa żeby nam chłodzić, a w pochmurny delikatnie może już lecieć bo wyrabia.

Offline Walkiewicz Józef

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 226
  • Skąd: Skarżysko-Kamienna
  • Posiadany samochód: Był ZX 1,4i 1996r. Jest XSARA II 1,6 16v 2004r
  • Zainteresowania: Zegarmistrzostwo, modelarstwo, mechanika
  • Miejscowość: Skarżysko-Kamienna
Re: Automatyczna Klima
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 11, 2011, 23:02:44 »
Witam, przyłączę się do dyskusji odnośnie klimy, która działa bez przerwy u mnie jest tak, że co jakiś czas włącza się jakiś przekaźnik pod deską rozdzielczą jak chodzi klima i chyba ją włącza albo wyłącza bo czuć to na mocy silnika. Pewnie to jakiś rodzaj zabezpieczenia żeby nie zamarznąc. Myślę więc, że taki regulator miałby sens, a podłączyć go do tego przekaźnika i jest super.

Offline Marcin Jodełka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 114
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.9 TD 1995rok aura+klima
Re: Automatyczna Klima
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 18, 2011, 15:24:19 »
Właśnie wróciłem z wakacji, zrobiłem około 1200km.
Mój patent sprawdza się wyśmienicie.
Musze zrobić jeszcze tylko jedna modyfikację.
Przenieść potencjometr na deskę rozdzielczą.
Będę miał pod ręką regulację temperatury załączania i wyłączania klimy, bo teraz mam na stałe ustawione na 25C.

Offline Marcin Ilcewicz

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 4 086
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX 16V
  • Miejscowość: Kraków
Re: Automatyczna Klima
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 19, 2011, 00:12:32 »
pokaz jak to wygląda wizualnie !? na ile czujnik temperatury podaje prawidłowe wartości !?
pozdrawiam,
mrc


obecnie: zx 2.0i 16v, berlingo multispace, peugeot 407
dawniej: zx 1.9d audace, zx 1.6i, zx 16v, xantia 1.8i, 2x xantia v6, 306 cabrio, 406 coupe, laguna 2

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Re: Automatyczna Klima
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 09, 2011, 01:17:41 »
Cytuj

Walkiewicz Józef napisał:
Witam, przyłączę się do dyskusji odnośnie klimy, która działa bez przerwy u mnie jest tak, że co jakiś czas włącza się jakiś przekaźnik pod deską rozdzielczą jak chodzi klima i chyba ją włącza albo wyłącza bo czuć to na mocy silnika. Pewnie to jakiś rodzaj zabezpieczenia żeby nie zamarznąc. Myślę więc, że taki regulator miałby sens, a podłączyć go do tego przekaźnika i jest super.

Odsylam do podstaw dzialania klimatyzacji. Sprezarka (a w ZX rowniez wentylatory chlodnicy) sa wlaczane i wylaczane cyklicznie, przez pressostat, czyli czujnik cisnienia. Jest to , szczegolnie przy slabszych silnikach, odczuwalne w postaci przybycia/ubycia konikow silnikowi. To jest 'ciagle' dzialanie klimy, idea zblizona do chlodziarki domowej.
Kolejna kwestia to regulacja temperatury. Klima manualna , taka jak w ZXie, nie ma zadnego pomiaru temperatury, wszystkie ustawienia - cieplo/zimno, nadmuch, trzeba dokonac recznie. Chlodziarka generuje zimno, o reszte musi zadbac uzytkownik.
Automatyczna klima co do zasady dziala identycznie, tylko ma dodatkowe sterowanie nawiewami i mieszaniem cieplego zimnego powietrza, aby utrzymac konkretna temperature, ale rowniez aby szybko do tej temperatury dojsc, np schlodzic nagrzane auto. W praktyce sprawdza sie to ladnie podczas dluzszego jechania i srednio przy ktotkich dystansach, np w miescie z czestymi przystankami.
Rozwiazania techniczne byly dyskutowane tutaj wczesniej, rowniez w konkekscie jak dorobic takie rozwiazanie w ZXie (mniej czy bardziej sensownie).
nie mniej pod deska nie ma zadnego przekaznika ktory sam wlacza i wylacza klimatyzacje.
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)