Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: MKI fotele i ABS  (Przeczytany 1255 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Przemysław Gołaszewski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso 2.0 HDI 07'
MKI fotele i ABS
« dnia: Wrzesień 08, 2011, 20:44:09 »
Witam
Mam do szanownych, zaprawionych w bojach z XM'ami  Klubowiczów dwa pytania:
1 w jaki sposób wyjmuje się przednie fotele?
2 jeżeli XM ma ABS to gdzie szukać centralki i innych objawów posiadania tego mądrego systemu?

Cały czas mowa o XM MKI 2.0T C.T.

pozdrawiam i czekam na podpowiedzi.
Był XM 2.0T i Berlingo 2.0HDI

Offline Filip Betley

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 206
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen XM 3.0V6 24v(200KM), 91r. Kolor: Piękna butelkowa zieleń :)
  • Miejscowość: Warszawa
Re: MKI fotele i ABS
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 08, 2011, 22:35:07 »
Wyjmowałem kiedyś fotele, z tego co pamietam to są po prostu przykręcone... przysuń fotel na maxa do przodu i z tyłu na prowadnicach zobaczysz śruby, później odsuń fotel do tyłu a ukażą ci sie śruby z przodu :)
Komputer od abs'u znajdziesz w czarnej skrzynce po lewej stronie stojąc na przeciw auta lecz na nie wiele ci się to zda ponieważ najczęściej abs nie działa z powodu uszkodzenia któregoś czujnika. Możesz to sprawdzić albo miernikiem, każdy czujnik po kolei, lub za pomocą kodów migowych, lecz na początek polecam przeczyszczenie wszystkich wtyczek od czujników abs'u u mnie zdało to egzamin :)

Pozdrawiam!

Edit: Jeśli masz mk2 to sterownika od abs'u nie znajdziesz w czarnej szkrzynce o której pisałem, w mk2 z tego co wiem sterownik jest przy bloku abs.
Były:
Xm V6, 12v. 92r, automat
Xm V6, 12v, 94r, Mk1 manual, HA2

Offline Przemysław Gołaszewski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso 2.0 HDI 07'
Re: MKI fotele i ABS
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 09, 2011, 14:18:14 »
Śruby a i owszem są ale z okrągłymi łebkami :/
Mam jakieś czujniki przy tarczach. Oczywiście pourywane kabelki, się poprostu zastanawiam czy ABS nie działa bo go nie ma czy bo popsuty.
Jeszcze jedno: Co to pod maską po prawej stronie takie z napisem  Bosch i idą od tego rurki jedna do wtrysku a druga do dolotu bezpośrednio przed wtryskiem?? Spotkałem coś takiego w innych autach ale do tej pory nie wiem co to?
Był XM 2.0T i Berlingo 2.0HDI

Offline Filip Betley

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 206
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen XM 3.0V6 24v(200KM), 91r. Kolor: Piękna butelkowa zieleń :)
  • Miejscowość: Warszawa
Re: MKI fotele i ABS
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 09, 2011, 22:10:43 »
No ja nie pomoge, nie znam tego silnika...
Twój bolid to mk1 czy mk2 ? Chodzi o to że w tym roczniku oba były produkowane. Rozumiem że nie wiesz czy posiadasz abs? Jeśli wyświetlacz incydentów nie pokazuje ci "abs aut of use" to zahamuj na jakimś piachu mocno a dowiesz sie czy masz abs :)

Edit: a te czujniki to w piaście są o których mówisz?
Były:
Xm V6, 12v. 92r, automat
Xm V6, 12v, 94r, Mk1 manual, HA2

Offline Przemysław Gołaszewski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 7
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso 2.0 HDI 07'
Re: MKI fotele i ABS
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 10, 2011, 20:41:49 »
Jak pisałem wcześniej ABS nie działa lub go nie ma. Chciałem to wyjaśnić po prostu. Nie wierzę, że na forum nie ma nikogo kto podpowiedziałby jak wyjąć fotele? Lub nie chce się podzielić swą wiedzą... Ot kupiłem mocno ''zaszczurzonego'' XMa i chciałbym go trochę ''ocucić'', a myślę, że ma potencjał a ja jeszcze chęci. Pytałem również o urządzonko Boscha bo wyczaiłem, że na łączeniu rurki od tego ustrojstwa z rurą dolotu jest nieszczelność.

Oczywiście MKI.
Był XM 2.0T i Berlingo 2.0HDI

Offline Filip Betley

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 206
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen XM 3.0V6 24v(200KM), 91r. Kolor: Piękna butelkowa zieleń :)
  • Miejscowość: Warszawa
Re: MKI fotele i ABS
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 10, 2011, 21:59:49 »
W mk1 jak pisałem wczesniej masz komputer od abs'u w czarnej skrzynce po lewej stronie stojąc na przeciw auta, jeśli on tam jest to masz abs, przynajmiej powinieneś... Generalnie powinienes mieć tam 3 kompy, od silnika,zawieszenia i abs'u.
Były:
Xm V6, 12v. 92r, automat
Xm V6, 12v, 94r, Mk1 manual, HA2

Offline Marek Korczak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 135
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: XM mk2 2.0TCT '99 XM mk2 2,9(ES9J4) '98
  • Zainteresowania: renowacja aut, sporty motorowodne, elektronika
  • Miejscowość: Warszawa
Re: MKI fotele i ABS
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 11, 2011, 23:19:25 »
Cytuj

Jeszcze jedno: Co to pod maską po prawej stronie takie z napisem  Bosch i idą od tego rurki jedna do wtrysku a druga do dolotu bezpośrednio przed wtryskiem?? Spotkałem coś takiego w innych autach ale do tej pory nie wiem co to?


Njprawdopodobniej jest to silniczek krokowy, odpowiada za regulację obrotów na biegu jalowym.
U mnie fotele przednie przykręcone są nakretkami kolpakowymi, takimi, odkręca się je normalnym kluczem.
DS (ID19B) w trakcie renowacji...

Offline Zbigniew Patelski

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 992
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: XM 2.1 TD 1995
  • Miejscowość: Warszawa
Re: MKI fotele i ABS
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 17, 2011, 00:18:54 »
Cytuj

Przemysław Gołaszewski napisał:
(...) Nie wierzę, że na forum nie ma nikogo kto podpowiedziałby jak wyjąć fotele? (...)


A próbowałeś w ogóle do tego podejść? Bo z pytania wnioskuję, że nie.

Z przodu fotela nakrętki, chyba 13, z tyłu jakieś większe śruby (16-17?) pod plasticzkami na torx 20.
ja: XM 2.1TD [XUD11ATE] BVA 95'
XM Break V6 24V [ES9J4] BVA 97' (trwa remont blach)
ojciec: XM V6 12V [ZPJ] BVM 96'

Offline Krzysztof Januszewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 31
  • Skąd: Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: XM.2,0 TurboCT,95r. , XM.2,0 Turbo CT,93r., Celica V 1,6
  • Zainteresowania: Judo
  • Miejscowość: Jelenia Góra
Re: MKI fotele i ABS
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 20, 2011, 09:19:54 »
MK1 komp ABS w skrzynce komp. lewa strona stojąc twarzą do auta,MK2 pod skrzynką akumulatora.
Były:
Zastava 750, Fiat 125p, Skoda 100, Renault 5,Skoda 120, VW Scirocco, Renault Trafic,Opel Astra   ;-)