Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MK I ] BREAK 2,0 HDI Poduszki tylnej belki.  (Przeczytany 2461 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marek Korzeniewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 14
  • Skąd: Sławatycze
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 2,0 2003
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Sławatycze
[MK I ] BREAK 2,0 HDI Poduszki tylnej belki.
« dnia: Listopad 25, 2011, 21:25:41 »
Witam forumowiczów i zwracam się z pytaniem gdyż moja cytrynka ma nie miłą przypadłość a mianowicie na śliskiej powierzchni oraz na trasie gdzie znajdują się koleiny po tirach dość nietypowo się zachowuje gdyż ją jakby zarzucało tyłem a to już niewiele brakowało do spowodowania wypadku gdybym nieznacznie jechał szybciej. W zaprzyjaźnionej stacji diagnostycznej zbadali tył i okazuje się że znaczny luz jest na poduszkach przednich belki które niby są odpowiedzialne za tor jazdy pojazdu i lekki luz lewej strony łożyska wahacza. Moje pytanie jak się do tego zabrać co wymienić oprócz poduszek oczywiście i czy trzeba korzystać z wyspecjalizowanego np. aso czy to samemu można i czy trzeba opuszczać belkę tylną. Dzięki za odpowiedzi nigdzie nie znalazłem tego w internecie. Pozdrawiam

Offline Mirosław Radło

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 125
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: Citroen DS3 1.6 HDI (DV6DTED, BVM5) '13
  • Zainteresowania: różne jak to u bliźniąt
  • Miejscowość: Lubin
Re: [MK I ] BREAK 2,0 HDI Poduszki tylnej belki.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 26, 2011, 07:03:40 »
Na pierwszym rysunku masz belkę, a na drugim wahacz. Nie wiem co masz wybite i co chcesz wymienić, ale może ci te rysunki pomogą.
Były : 2x126p ('83, '90), Vectra A ('89), Corsa B ('96), Citroen C5 Exclusive ('02) i C3 Exclusive ('04), Citroen C5 (X7) Tourer AM6 Exclusive '09 obecnie Citroen DS3 1.6 HDI '13 Dla ciekawych - http://www.lexia.fora.pl   ;-)

Offline Mirosław Radło

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 125
  • Skąd: Lubin
  • Posiadany samochód: Citroen DS3 1.6 HDI (DV6DTED, BVM5) '13
  • Zainteresowania: różne jak to u bliźniąt
  • Miejscowość: Lubin
Były : 2x126p ('83, '90), Vectra A ('89), Corsa B ('96), Citroen C5 Exclusive ('02) i C3 Exclusive ('04), Citroen C5 (X7) Tourer AM6 Exclusive '09 obecnie Citroen DS3 1.6 HDI '13 Dla ciekawych - http://www.lexia.fora.pl   ;-)

Offline Marek Korzeniewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 14
  • Skąd: Sławatycze
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 2,0 2003
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Sławatycze
Re: [MK I ] BREAK 2,0 HDI Poduszki tylnej belki.
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 26, 2011, 22:56:47 »
Dzięki jeśli wiesz czy możesz podpowiedzieć jak się do tego zabrać na co uważać i czy tę belkę należy podeprzeć bądź oddzielić od karoserii bądz jakoś opuścić.

Offline Marek Korzeniewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 14
  • Skąd: Sławatycze
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 2,0 2003
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Sławatycze
Re: [MK I ] BREAK 2,0 HDI Poduszki tylnej belki.
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 21, 2012, 09:46:20 »
Witam forumowiczów odnawiam temat gdyż nie dostałem odpowiedzi a więc muszę wymienić przednie poduszki belki tylnej odpowiedzialne za trakcję pojazdu. Moje pytanie jest nastepujące jak mam te poduszki wymienić, mam kanał, mam poduszki ale je należy wyciskać żeby wybić od dołu do góry i żeby je wymienić czy muszę luzować całą belkę tylnią czy tylko wystarczy odkręcić przód belki tylnej żeby troszkę opadła w celu wymiany tych poduszek. Dzięki za odpowiedź

Offline Piotr Dziurbacz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 134
  • Posiadany samochód: Golf mk1
Re: [MK I ] BREAK 2,0 HDI Poduszki tylnej belki.
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 21, 2012, 11:53:53 »
Belkę należy lekko opuścić, przy czym trzeba uważać żeby nie pourywać przewodów hamulcowych. Wszystko można zrobić bez rozpinania układu hydraulicznego zawieszenia i hamulcowego.
Starą poduszkę najlepiej wyjąć metodą destrukcyjną(wyciąć środek wraz z tuleją, pierścień zewnętrzny tulei rozciąć wtedy się odpręży i będzie go łatwiej wyjąć). Nie polecam żadnych przyrządów bo i tak nic one nie dadzą - tuleja siedzi w aluminiowym uchu belki i na styku tych elementów występuje utlenianie - wszystko puchnie, pokrywa się śniedzią i bardzo mocno siedzi - należy wszystko dobrze wyczyścić.
Przed demontażem dobrze zaznacz osadzenie starych tulei aby móc się wzorować przy montażu(muszą być zamontowane zbieżnie względem siebie w kierunku przodu pojazdu mniej więcej tak: /-- ).
Do montażu wystarczy dobry pręt gwintowany, parę nakrętek i dużych podkładek. Tuleję montujemy od góry belki i wciskamy za pomocą pręta i nakrętek. Ważne żeby przy montowaniu podpierać tuleję za pierścień zewnętrzny, tak aby nie zerwać tulei wewnętrznej.

Offline Marek Korzeniewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 14
  • Skąd: Sławatycze
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 2,0 2003
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Sławatycze
Re: [MK I ] BREAK 2,0 HDI Poduszki tylnej belki.
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 21, 2012, 12:12:25 »
Dzieki za jasny opis ale jak zrozumiałem tuleje faktycznie siedzą mocno ze względu na utlenianie się aluminum więc muszę brzeszczotem tuleje przeciąć żeby ją złamać do środka ale czy muszę belkę odkręcać na całości od nadwozia żeby ją opuścić penie tak?

Offline Piotr Dziurbacz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 134
  • Posiadany samochód: Golf mk1
Re: [MK I ] BREAK 2,0 HDI Poduszki tylnej belki.
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 21, 2012, 13:47:10 »
Belkę odkręcasz tylko z przodu(podda się na tylnych poduszkach - oczywiście należy zdjąć koła). Żeby nie pourywać przewodów dobrze jest coś podstawić pod belkę, żeby miała oparcie a nie wisiała na.
Jak już masz wszystko zdjęte możesz zabrać się za poduszki. Środek polecam wyciąć wiertarką(wiertło i jedziemy na około - idzie bardzo szybko :) ). Pierścień zewnętrzny przeciąć brzeszczotem, przy czym należy uważać żeby nie przepiłować ucha belki. Jak przetniesz możesz dogiąć go do środka i wtedy puści. Zobaczysz ile śniedzi jest pomiędzy uchem a tym pierścieniem - wszystko twardo zbite. Włożenie nowej tulei to już bajka. Ważne tylko żeby dobrze ją ustawić bo inaczej długo na nich nie pojeździsz(o ile dobrze pamiętam to tuleja powinna być ustawiona w osi otworu centrującego przy uchu belki, ale to sprawdź przed demontażem). Gdzieś na forum jest instrukcja serwisowa z przyrządami do demontażu. Ojciec zrobił przyrządy i próbowaliśmy przy ich pomocy wyciągnąć tuleje ale albo wyginały się podkładki(blacha 3mm) albo zrywał się gwint na pręcie. Stąd też decyzja o destrukcji. Podejrzewam, że próba wypchnięcia tulei na prasie mogłaby się skończyć pęknięciem ucha belki. Oczywiście możesz próbować z różnymi przyrządami ale to tylko strata czasu.
Życzę powodzenia przy pracy :)

Offline Marek Korzeniewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 14
  • Skąd: Sławatycze
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 2,0 2003
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Sławatycze
Re: [MK I ] BREAK 2,0 HDI Poduszki tylnej belki.
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 21, 2012, 14:30:27 »
Wygląda na prostą spraw,ę ale napewno czasochłonne więc zobaczymy. Dzięki za radę jak zrobie napisze jak poszło, napewno wezmę do siebie Twoje rady i ich nie zapomnę. Dzięki jeszcze raz.