Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Xsara Break, sprezyny na tylna belke  (Przeczytany 1329 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wojtek Zadka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 450
  • Skąd: krapkowice
  • Posiadany samochód: C5 Mk3 2,0 Hdi 2009 Exslusive
  • Miejscowość: krapkowice
Xsara Break, sprezyny na tylna belke
« dnia: Luty 08, 2012, 08:04:16 »
Witam
Mam znajomego co w latach 90-ych sprowadzal samochody z niemiec. W pewnym modelu kombi, juz sam nie pamieta czy to byla xsara, zx, czy P306 byly sprezyny na tylne wachacze. Sam widzialem te sprezyeny, bo ja je teraz jego kuzyn w xsarze, ale mieszka w niemczech. Jest to taka mala sprezyna z plaska blacha z jednej strony. Montaz jest banalnie prosty bo wystarczy podniesc auto z tylu i sprezyna wchodzi na scisk. Montuje sie ja w srodku odboja i na wachaczu z dolu. Jest to bardzo dobry patent bo wtedy tylna belka nie dostaje tak w kosc. Problem jest taki, ze wlasnie temu kuzynowi ostatnio jak byl w PL pekla jedna z tych sprezyn i nigdzie w zadnym sklepie nie potrafil jej dostac. A w ASO tez nie wiedzieli co to jest. Nie wiem czy to wychodzilo tylko na rynki zachodnie, czy slyszal albo ma ktos zamontowane te sprezyny?

Offline Marek Bednarczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 134
  • Skąd: Ostrołęka
  • Posiadany samochód: Xsara 1,4 + LPG
  • Miejscowość: Ostrołęka
Re: Xsara Break, sprezyny na tylna belke
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 10, 2012, 16:28:13 »
Ja też bym chętnie kupił takowe sprężyny, bo moja X "trochę" wozi. Ktokolwiek widział, ktokolwiek wie niech da znać.

Offline zbigniew nowak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 190
  • Skąd: barcin
  • Miejscowość: barcin
Re: Xsara Break, sprezyny na tylna belke
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 10, 2012, 20:32:07 »
Prawidłowy serwis tylnej belki, w razie konieczności profesjonalna naprawa z regulacją wysokości i żadne sprężyny nie są potrzebne.
Kilkukrotnie podczas naprawy belek świeżo sprowadzonych aut z zachodu demontowaliśmy takie wynalazki i wszystkie one były właśnie zamontowane w belkach wymagających regeneracji, a to dlatego że jak zużyte jest ułożyskowanie tylnej belki to zawieszenie nie pracuje prawidłowo, przysiada i wówczas rodzą się pomysły na takie wynalazki.
Co do zakupu raczej będzie ciężko bo to właśnie gdzieś tam na zachodzie funkcjonują takie zestawy "tuningowe" tylnej belki, u nas się z tym nie spotkałem.
Co do wpływu tego patentu na trwałość belki jest on żaden, zużycie belki to zużycie ułożyskowania wahaczy, te sprężyny ewentualnie odciążą trochę drążki skrętne, ale im to jest nie potrzebne, bo drążki skrętne w xsarach są bardzo trwałe.
Jedyny pozytywny efekt tych sprężyn to dla osób traktujących xsarę jako auto ciężarowe będzie ona mniej przysiadała pod obciążeniem, zwiększy się nośność auta ale co za tym idzie i pogorszy komfort jazdy przy pustym aucie.
ANTAŁEX tylna belka naprawa regeneracja PEUGEOT CITROEN www.tylna-belka-peugeot-citroen.pl
Skupuję zużyte belki

Offline Wojtek Zadka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 450
  • Skąd: krapkowice
  • Posiadany samochód: C5 Mk3 2,0 Hdi 2009 Exslusive
  • Miejscowość: krapkowice
Re: Xsara Break, sprezyny na tylna belke
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 11, 2012, 06:48:52 »
Skoro demontowaliscie tzn ze macie takie sprezyny? Z checia bym zakupil 2 sztuki. Co do tylnej belki, zawsze zakladamy do samochodow kalamitki, na tylna belke. Wciskamy ok 1 kg smaru i co roku smarujemy ponownie. Gwarantuje ze taka belka wytrzyma nawet 500tys km.

Offline zbigniew nowak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 190
  • Skąd: barcin
  • Miejscowość: barcin
Re: Xsara Break, sprezyny na tylna belke
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 11, 2012, 11:44:47 »
Spodziewałem się takiego pytania :-)
Nie nie mamy tych sprężyn, poprostu lądują na złomie.
Tam jest ich miejsce, a nie w zawieszeniu.
I jeszcze tak dla jasności, to nie są elementy zawieszenia dokładane przez producenta auta np. na inne rynki czy jakieś specjalne wersje.
To jest wynalazek, którego pochodzenie jest podobne do stosowania kalamitek, czyli typu "poprawiamy fabrykę".
Może i wielu rzeczach można tą fabrykę poprawić, ale nie poprawimy belki kalamitkami i sprężynami.
ANTAŁEX tylna belka naprawa regeneracja PEUGEOT CITROEN www.tylna-belka-peugeot-citroen.pl
Skupuję zużyte belki

Offline Wojtek Zadka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 450
  • Skąd: krapkowice
  • Posiadany samochód: C5 Mk3 2,0 Hdi 2009 Exslusive
  • Miejscowość: krapkowice
Re: Xsara Break, sprezyny na tylna belke
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 11, 2012, 15:59:04 »
Kalamitkami nie poprawimy ale napewno zapobiegniemy przedwczesnemu zuzyciu lozysk w belce. Co do sprezyn, to planuje zaczac budowe domu i trzeba bedzie wozic ciezkie rzeczy dlatego mnie ten temat interesuje, w kazdym badz razie trzeba bedzie cos dorobic.

Offline Marek Będkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 751
  • Skąd: Kleczew / niedaleko Konina
  • Posiadany samochód: Xsara II 1,6 Break + Ford Focus 1,6
  • Zainteresowania: auto, koty perskie, muzyka
  • Miejscowość: Kleczew / niedaleko Konina
Re: Xsara Break, sprezyny na tylna belke
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 14, 2012, 09:39:38 »
Cytuj

Wojtek Zadka napisał:
planuje zaczac budowe domu i trzeba bedzie wozic ciezkie rzeczy


Tez buduję dom i polecam kupno materiałów w firmach które dowożą go na miejsce.
Jeżeli natomiast zakładasz z góry przewożenie rzeczy cięższych niż dopuszczalne obciążenie Xsary to lepiej to sobie jeszcze przemyśl 3x zeby czasem w drodze coś ci nie wysiadło a nikt ci potem nie naprawi tak "zmodyfikowanego" zawieszenia bo może po prostu się nie dać ;)

Offline Bartek Jaszkul

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 024
  • Skąd: b. merzdorf
  • Posiadany samochód: były 2 Xsary i BX, a jest cukierek czyli Clio
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: b. merzdorf
Re: Xsara Break, sprezyny na tylna belke
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 14, 2012, 09:59:05 »
Koledzy, kupić za 300-400zł hak z montażem, za 50zł / 24 h można wynająć przyczepkę na byle jakim orlenie i byle czystą oddać...a auto i przyczepka razem dużo więcej załadują!
Model: Mitsubishi Carisma I `98 Wersja: LS Silnik: 1.8GDI (5) (280kkm)

125KM:
14KM: