Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Dziwne skoki obrotów na zimnym  (Przeczytany 1923 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Paweł Gołębiowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 11
  • Skąd: Jedlina-Zdrój
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.8 2000'
  • Miejscowość: Jedlina-Zdrój
Dziwne skoki obrotów na zimnym
« dnia: Luty 07, 2012, 13:53:20 »
Panowie, gdzie szukać. Problem jest taki: po odpaleniu zimnego silnika auto wskakuje od razu na wysokie  obroty (podobnie jak przy odpalaniu aut gaźnikowych z przygazówką), sekundę później obroty spadają i znowu trochę rosną, żeby za chwilę pracować już w miarę normalnie. Dodatkowym nieprzyjemnym chyba skutkiem jest efekt jakby braku paliwa chwilę po ruszeniu (jedynka but, sprzęgło, dwójką i auto muli, prawie się zatrzymuje ale nie gaśnie. Problem dotyczy tylko jazdy na zimnym silniku i benzynie. Na gazie OK. Po podłączeniu do komputera nie ma żadnych błędów. Pierwsza sonda wymieniana latem. Przepustnica na linkę, czysta. Na wolnych obrotach silnik pracuje ładnie, choć chwilę po uruchomieniu i w miarę rozgrzewania (zanim przełączy na gaz, zimny) lubi nierówno popracować. Co radzicie? Gdzie szukać?
Xsara Picasso 1.8 16V LPG STAG 300

Offline Tomasz Faryj

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 29
  • Skąd: Błażkowa/Carmarthen
  • Posiadany samochód: Xsara picasso 1.6 HDI 92KM 2006r.
  • Miejscowość: Błażkowa/Carmarthen
Re: Dziwne skoki obrotów na zimnym
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 07, 2012, 14:45:29 »
wyczyść silniczek krokowy miałem podobne objawy wyczyscilem chwile pomogło ale wymienilem na inny i chodzi ładnie

Offline Sławomir Walczuk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 17
  • Skąd: Jastrzębie Zdrój
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.8 16V + LPG 2000
  • Miejscowość: Jastrzębie Zdrój
Re: Dziwne skoki obrotów na zimnym
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 07, 2012, 18:24:55 »
tydzień temu miałem tak samo, aż w końcu gasł zaraz po odpaleniu. Okazało się, że padł silnik krokowy, a na domiar złego kolektor ssący całkowicie zamarzł. Mechanik stwierdził, że to wina złej jakości lpg (z wodą).. Faktycznie tydzień wcześniej zagazowałem Pikusia prawie pełno. Było to na WESBRUK-u. Po wymianie krokowca , odmrożeniu i wyczyszczeniu kolektora jest ok. Kosztowało mnie to 150 zł.

Offline Paweł Gołębiowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 11
  • Skąd: Jedlina-Zdrój
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.8 2000'
  • Miejscowość: Jedlina-Zdrój
Re: Dziwne skoki obrotów na zimnym
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 07, 2012, 20:40:35 »
Ok, silniczek zamówiony. (z moim szczęściem akurat zabrakło), Czwartek-piątek powinienem już być po wymianie. Jak tylko skończe od razu napisze. Latem go czyściłem kontrolnie i może faktycznie nadszedł jego czas. Oby to było to bo przynajmniej niewielki koszt i robota prosta. Szkoda tylko, że tak zimno jest:-(
Xsara Picasso 1.8 16V LPG STAG 300

Offline Grzegorz Jasinowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 972
  • Skąd: Leipzig / Gorzow Wlkp.
  • Posiadany samochód: C4GP 2.0 HDi Aut. Excl. +Peugeot 301 1.6VTi
  • Miejscowość: Leipzig / Gorzow Wlkp.
Re: Dziwne skoki obrotów na zimnym
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 13, 2012, 11:55:09 »
Koledzy ja mam to samo od 2 lat. Mam na mysli te wysokie obroty zaraz po odpaleniu. Po kilku sekundach sie stabilizuja. Oznacza to ze od 2 lat jade na uszkodzonym silniczku krokowym?   Wydaje mi sie ze trzebabyloby go wyczyscic, ale nie wiem gdzie sie znajduje. Musze rowniez odme, i przepustnice wyczyscic. Czy ktos z was juz to robil, nbie znajac sie na mechanice? Moze ktos z was jakas fotke wstawic silnika 1.8. Mam na mysli zrobiona fotke komory silnika 1.8 i opisane gdzie znajduje sie kolektor, silniczek krokowy, odma i przespustnica. Bede niezmiernie wdzieczny!!!

Offline Paweł Gołębiowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 11
  • Skąd: Jedlina-Zdrój
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.8 2000'
  • Miejscowość: Jedlina-Zdrój
Re: Dziwne skoki obrotów na zimnym
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 18, 2012, 12:26:22 »
No i wymieniłem krokowca ale z moim szczęściem trafiłem na felerny...Stary trafił z powrotem do auta, wyczyszczony i na razie jest ok. W tygodniu będe reklamował nowy i postaram się wymienić.
Xsara Picasso 1.8 16V LPG STAG 300

Offline Iza Affelt

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 48
  • Posiadany samochód: citroen xsara picasso 2.0 Hdi
Re: Dziwne skoki obrotów na zimnym
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 29, 2012, 16:00:51 »
W moim aucie po tych mrozach zauważyłam, że cały czas utrzymują się wysokie obroty. Zapala normalnie za pierwszym razem, kiedy auto jest zimne to rozumiem że obroty mogą być większe, jednak u mnie nadal nawet po przejechaniu 30km obroty są dosyć wysokie na biegu jałowym. Przyspieszenie też dobre, co jest tego przyczyną? Czy może paliwo?

Offline Andrzej Hrehorów

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 105
  • Skąd: Zgorzelec
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2,0 HDi 2005r.
  • Miejscowość: Zgorzelec
Re: Dziwne skoki obrotów na zimnym
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 01, 2012, 08:50:27 »
Cytuj
W moim aucie po tych mrozach zauważyłam, że cały czas utrzymują się wysokie obroty. Zapala normalnie za pierwszym razem, kiedy auto jest zimne to rozumiem że obroty mogą być większe, jednak u mnie nadal nawet po przejechaniu 30km obroty są dosyć wysokie na biegu jałowym. Przyspieszenie też dobre, co jest tego przyczyną? Czy może paliwo?

Sprawdziłbym czujnik temperatury silnika(pokazuje niską temperaturę dla komputera , który podaje większą dawkę paliwa) .Inną przyczyną może być uszkodzenie linki lub pedału gazu.Sprawdż w komorze silnika przy potencjometrze  czy linka swobodnie się przesuwa w pancerzu i czy potencjometr wraca na wolnych obrotach do położenia zerowego.

Offline Iza Affelt

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 48
  • Posiadany samochód: citroen xsara picasso 2.0 Hdi
Re: Dziwne skoki obrotów na zimnym
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 01, 2012, 17:17:19 »
Ok, dzięki sprawdzę. Ale czy ten czujnik temp może być uszkodzony, kreski wskazujące temp podnoszą się jak zawsze do   drugiej kreski, ogrzewanie wewnątrz auta też działa bez problemu, grzeje aż miło.

Offline Andrzej Hrehorów

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 105
  • Skąd: Zgorzelec
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2,0 HDi 2005r.
  • Miejscowość: Zgorzelec
Re: Dziwne skoki obrotów na zimnym
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 02, 2012, 08:21:02 »
Cytuj
Ok, dzięki sprawdzę. Ale czy ten czujnik temp może być uszkodzony, kreski wskazujące temp podnoszą się jak zawsze do drugiej kreski, ogrzewanie wewnątrz auta też działa bez problemu, grzeje aż miło.

Nie mam schematu ale czujnik ,który podaje wartości na wyświetlacz może nie mieć nic wspólnego z czujnikiem sterującym komputerem.W moim XP na wyświetlaczu po rozgrzaniu silnika jest 3 kreski .Podłączenie do kompa powinno wykazać jakiś błąd.