Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Wyje w komorze silnika...i nie wiem co to jest.  (Przeczytany 1046 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wiktor Rutkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 31
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen BX 16 TRS 1985
  • Miejscowość: Warszawa
Wyje w komorze silnika...i nie wiem co to jest.
« dnia: Luty 01, 2012, 00:50:59 »
Dzisiaj w trakcie jazdy usłyszałem jakiś dziwny dźwięk z komory silnika.Zaniepokoiłem się,że być może to coś z osprzętu napędzanego paskami,ale na szczęście(czy może na nieszczęście...)nie...Okazało się,że jeszcze zanim odpalę samochód,czekając na nagrzanie się świec żarowych,już zaczyna być to słychać.Dotychczas był to dźwięk jakby nawiewu(przy czym zaznaczam,że pokrętło od nawiewu ustawione na zero i klima wyłączona),ale niestety teraz zamieniło się w głośny i nieprzyjemny dźwięk zarzynanego łożyska,który przywodzi mi to,co działo się,kiedy zatarły się łożyska wiatraka nawiewu w mojej starej Skodzinie 120...Dźwięk dochodzi gdzieś z okolic czarnej skrzynki w komorze silnika,tam gdzie jest moduł od hydractive,ale mimo odłączenia wszystkich wtyczek tam,dźwięk nie ustał.Nawet o ile nie jest to nic groźnego,to z pewnością bardzo nieprzyjemnego,zwłaszcza,że niesie się tak,że w kabinie też to dość wyraźnie słychać.
Czy ktoś z Was wie co to jest i jak to ugryźć?Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam

Wiktor Rutkowski

Offline Roman Suchara

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 169
  • Skąd: Orzesze
  • Posiadany samochód: Xm 2.1td aut.exl.Xantia2hdi,C5
  • Zainteresowania: wino,po nim śpiew
  • Miejscowość: Orzesze
Re: Wyje w komorze silnika...i nie wiem co to jest.
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 01, 2012, 14:27:55 »
Ten dźwięk pochodzi od wacum pompy sterującej otwieraniem zaworu EGR.Jest ona w przedniej częsci prawego nadkola .Spróbój wyjąć wtyczke ze sterownika EGR (w skrzynce komputerów),a pewnie się uciszy.
Pozdrawiam
Roman Suchara
Śp.Xm 2,1td 92 kombi
XM 2,1td 98r aut.exclusive
Xa2 hdi.99r excl.
,C5.

Offline Wiktor Rutkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 31
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen BX 16 TRS 1985
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Wyje w komorze silnika...i nie wiem co to jest.
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 02, 2012, 17:37:47 »
Uciszyła się po odłączeniu wtyczki,ale przy okazji...przestał działać również obrotomierz,a komunikator wyświetla mi co chwila "automatic suspension"...Jak się dostać do tej pompki?Od strony koła,po zdjęciu plastikowego zakola?

Offline Jurij Martyniuk

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 241
  • Skąd: Bialystok/Gródek
  • Posiadany samochód: C6 3.0 HDI 2010. C2 vtr 1.4 8v+gaz 2004. C4b7 1.6 vti+gaz 2010.
  • Miejscowość: Bialystok/Gródek
Re: Wyje w komorze silnika...i nie wiem co to jest.
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 02, 2012, 21:10:00 »
Cytuj
..Jak się dostać do tej pompki?Od strony koła,po zdjęciu plastikowego zakola?

Tak
Pozdrawiam, Jurek :-)
Był XM 2.0i, XM2.5td, ZX 1.9D, AX 1.5D, XM 2.1td

Offline Wiktor Rutkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 31
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen BX 16 TRS 1985
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Wyje w komorze silnika...i nie wiem co to jest.
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 04, 2012, 21:03:45 »
Korzystając, wreszcie,z temperatury dającej podziałać pod gołym niebem,dobrałem się ww. pompy ERG,którą początkowo miałem zamiar wyjąć i oczyścić,ale nie ruszane od ponad 21 lat śruby nie pozostawiały nadziei na to,również ich rozmieszczenie,o ile nie uniemożliwiające,to na pewno komplikujące operację bez zdejmowania zderzaka lub użycia kanału/podnośnika.Okazało się to jednak zbędne-silniczek napędzający pompę ma na swojej obudowie plastikowy koreczek,pod nim znajduje się wałek silniczka i jego panewka.Taka operacja trwa dosłownie kilka minut: podniesienie samochodu na najwyższą poz. zawieszenia,skręcenie kół w prawo,wyjęcie zakola,zdjęcie plastikowego koreczka na silniczku pompy oraz wpuszczenie tam smaru.

Pozdrawiam

Wiktor Rutkowski