Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Spryskiwacz reflektora - nie działa  (Przeczytany 1337 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Błażej Szałata

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Skąd: Wąsosz
  • Posiadany samochód: Xsara 1,6 - 16v - 2001r
  • Zainteresowania: wiadomo citroeny i wszystko co z nimi związane
  • Miejscowość: Wąsosz
Spryskiwacz reflektora - nie działa
« dnia: Marzec 15, 2012, 12:07:48 »
Witam. Xsara wciąż mnie zaskakuje. Mam zamontowane spryskiwacze reflektorów. Do tej pory nie dolewałem na full płynu. Spryskiwacze nie działały - poszedłem tokiem myślenia, że płynu musi być dużo aby zadziałały (takie zabezpieczenie żeby zostało coś na szybe). Niestety po dolaniu płynu na full nadal nic. Nawet trzymałem dosyć długo "sprysk"na szybę żeby te grubsze rurki od reflektorów się napełniły. Nic to nie dało. Potem postanowiłem sprawdzić bezpiecznik. Instrukcja podaje, że jest to F7 pod maską. Niestety w skrzynce pod maską w miejscu 7 mam tylko metalowy styk na jedną "nóżkę" bezpiecznika - drugiej brak :( Zauważyłem jeszcze coś, że moja skrzynka pod maską jest inna niż ta pokazana w instrukcji - ktoś to przerabiał ? Dołączam zdjęcie swojej skrzynki oraz tej co jest w instrukcji. Pomocy.
Był ZX - Xsara1 - Megane2
Jest XSARA 2 - 2001 - 1,6 16v + Golf5 1,9tdi

Offline Bartek Jaszkul

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 024
  • Skąd: b. merzdorf
  • Posiadany samochód: były 2 Xsary i BX, a jest cukierek czyli Clio
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: b. merzdorf
Re: Spryskiwacz reflektora - nie działa
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 15, 2012, 20:23:42 »
Sprawdź wszystkie bezpieczniki wtedy wyeliminujesz ich kwestię.
Model: Mitsubishi Carisma I `98 Wersja: LS Silnik: 1.8GDI (5) (280kkm)

125KM:
14KM:

Offline Marian Czapski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 353
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4, 1,6 eHDI, 2014; Subaru Forester 2014
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Spryskiwacz reflektora - nie działa
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 16, 2012, 07:49:16 »
Pewno zwyczajnie trzeba będzie przeczyścić, czyli częściowo rozebrać. Nie wiem jaki rodzaj spryskiwaczy masz, ale jeśli wysuwane to niestety aby zadziałały w układzie musi być zwiększone ciśnienie. Ale piszesz, że przewody napełniły się więc musiały być opróżnione i korozja zrobiła swoje. Pisząc o korozji mam także na myśli wszelkie osady.

Offline Błażej Szałata

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Skąd: Wąsosz
  • Posiadany samochód: Xsara 1,6 - 16v - 2001r
  • Zainteresowania: wiadomo citroeny i wszystko co z nimi związane
  • Miejscowość: Wąsosz
Re: Spryskiwacz reflektora - nie działa
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 16, 2012, 12:54:29 »
Nie właśnie nie wiem czy przewody się napełniły - trzymałem sprysk na szybę przez dłuższy czas licząc na to, że przewody od spryskiwaczy lamp się napełnią. Niestety to nie podziałało. A czy do spryskiwacza reflektorów jest osobna pompka ? Nie mam wysuwanych - są one na stałe przytwierdzone przed lampami w zderzaku. A może ktoś kto ma instrukcje od xsary z 2001 roku spojrzałby w nią i zobaczył który bezpiecznik odpowiada za to ustrojstwo. Ja patrzyłem w instrukcji xsary po lifcie (przeciwmgielne w zderzaku) - może francuzy zmienili coś w skrzynce z bezpiecznikami pod maską.
Był ZX - Xsara1 - Megane2
Jest XSARA 2 - 2001 - 1,6 16v + Golf5 1,9tdi

Offline Wiesław Graban

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Zarośle Cienkie k/Torunia
  • Posiadany samochód: Był Citroen Xsara II Break 2.0 HDI 109KM automat z 2004: jest Smart Fortwo 0,8 cdi z 2000 który miał 41KM a teraz ma 59KM
  • Miejscowość: Zarośle Cienkie k/Torunia
Re: Spryskiwacz reflektora - nie działa
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 16, 2012, 18:57:48 »
Spryskiwacza reflektorów w Xsarze 2 działają tylko wtedy gdy włączone są światła mijania lub drogowe, tak przynajmniej jest u mnie, no i oczywiście musi być jakiś tam poziom płynu, bo np. nie pryska na reflektory od dawna a na szyby jeszcze cały czas tak.
Tematu pompki spryskiwaczy czy rozdzielacza płynu nie zgłębiałem, nie wiem czy jest osobna czy współna z tą na szybę.
Spalanie Smart Fortwo 450 cdi 59KM

Offline Błażej Szałata

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Skąd: Wąsosz
  • Posiadany samochód: Xsara 1,6 - 16v - 2001r
  • Zainteresowania: wiadomo citroeny i wszystko co z nimi związane
  • Miejscowość: Wąsosz
Re: Spryskiwacz reflektora - nie działa
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 16, 2012, 20:01:02 »
A ja próbowałem napełniać rurki bez włączonych świateł. Jutro jak będę jechał to przetestuje. Z włączonymi światłami i płynem na full. Potrzymam troszkę dłużej aby te grube rurki się napełniły. Zobaczymy może nie trzeba będzie się dostawać do pompki :)
Był ZX - Xsara1 - Megane2
Jest XSARA 2 - 2001 - 1,6 16v + Golf5 1,9tdi

Offline Błażej Szałata

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Skąd: Wąsosz
  • Posiadany samochód: Xsara 1,6 - 16v - 2001r
  • Zainteresowania: wiadomo citroeny i wszystko co z nimi związane
  • Miejscowość: Wąsosz
Re: Spryskiwacz reflektora - nie działa
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 22, 2012, 17:35:25 »
No dzisiaj ściągałem zderzak bo wymieniałem postojówkę i częściowo zdiagnozowałem czemu nie pryska. Więc tak - dysze działają. Po podłączeniu do innego źródła wody (wąż ogrodowy) dysze wysuwają się (trochę mnie to zaskoczyło:)) i leci z nich piękny strumień wody. Niestety nie wybadałem czy są 2 pompki do spryskiwaczy. Jednak z citroenservice wynika, że chyba są bo    

6434 73 RP 6434 77POMPKA SPRYSKIW - taka jest pokazana pompka jak wejdę w spryskiwacz do reflektorów


6434 75 POMPKA SPRYSKIW SANS CLAPET a taki jest opis pompki po wejściu w spryskiwacz przedniej szyby.

Numery różne i z tego wnioskuję, że są chyba dwie pompki. Poza tym wątpię, żeby pompka do szyby potrafiła dać takie ciśnienie żeby te spryski reflektorów się wogóle wysunęły.

Ponawiam swoją prośbę żeby ktoś kto ma xsarę z 2001roku z instrukcją sprawdził na jakim bezpieczniku powinny działać spryskiwacze reflektorów.
Był ZX - Xsara1 - Megane2
Jest XSARA 2 - 2001 - 1,6 16v + Golf5 1,9tdi

Offline Damian Drwięga

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 27
  • Skąd: Jasionów
  • Posiadany samochód: Xsara II 2.0 HDI
  • Miejscowość: Jasionów
Re: Spryskiwacz reflektora - nie działa
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 29, 2012, 10:58:12 »
Witam.
Miałem taki problem: spryskiwacze reflektorów nie działały nawet przy włączonych światłach. Problem w tym, że przy wlaniu większej ilości płynu pojawiał się wyciek pod samochodem. Dogrzebałem się do zbiorniczka i okazało się, że na ok. 1/3 wysokości od,  dołu jest wyprowadzenie wężyka na właśnie reflektory. Niestety był on urwany. Ale po kilkugodzinnej zabawie udało mi się podłączyć tam ów wężyk. Spryskiwacze działają. Jest tylko inny problem. Jakiś czas temu odpadła mi lewa końcówka od spryskiwania reflektorów. Kiedy one nie działały to nie było problemu ze spryskiwaniem szyby. Teraz kiedy to naprawiłem wydaje mi sie ze za duze cisnienie idzie na ów luźną końcówkę i działa mi tylko spryskiwacz prawego reflektora, prawa część szyby, lewy spryskiwacz wywala bardzo dużo płynu gdyż nie mam tej końcówki, a lewy spryskiwacz prawdopodobnie nie ma dostatecznego ciśnienia.
I teraz nie wiem czy brak końcówki ma na to wpływ, czy też mam zatkany lewy spryskiwacz na szybe. Dziwne, że od momentu kiedy naprawiłem spryskiwacze halogenów to przestało działać spryskiwanie lewej części szyby.
Szukałem od dłuższego czasu i nigdzie nie mogę znaleźć końcówki do spryskiwania reflektorów. Czy ktoś gdzieś natknął się na ów część ?