Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Wpływ klimy na wolne obroty 1.6 16v  (Przeczytany 1535 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maciej Nowakowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 16V 2006
Wpływ klimy na wolne obroty 1.6 16v
« dnia: Maj 23, 2012, 13:28:02 »
Witam, mam pytanie do użytkowników benzynówek ( szczególnie 1.6) - dot. odczuć drgań silnika przenoszonych na kierowcę i nadwozie po załączeniu klimy. Wcześniej miałem TDiesla 1.8  i na nim włączenie klimy nie robiło żadnej różnicy - trząsł jak czołg zarówno z klimą jak i bez ;-) - dlatego nie mam punktu odniesienia.
Moja XP 1.6 16V w trybie Eco na wolnych obrotach nie przenosi praktycznie żadnych wibracji. W momencie przełączenia na tryb Auto słychać i czuć zmianę
w obciążeniu silnika i pojawiają się drobne wibracje, które nie znikają.
Podczas jazdy nie ma to wpływu na odczucia, ale na postoju różnica jest wyczuwalna. Czy zwiększenie obciążenia nie powinno zostać skompensowane przez krokowca i silnik po chwili nie powinien dalej chodzić "aksamitnie"?
Z góry przepraszam - za takie dziwne podejście - ale  od wielu lat nie jeździłem benzynówkami, więc nie mam bezpośredniego porównania.

Offline Leszek Lampart

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 662
  • Skąd: Rudna Mała
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picaso SX 1,6 16V 12.2005
  • Zainteresowania: sport, motoryzacja
  • Miejscowość: Rudna Mała
Re: Wpływ klimy na wolne obroty 1.6 16v
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 23, 2012, 19:56:16 »
Cytuj

Maciej Nowakowski napisał:
Witam, mam pytanie do użytkowników benzynówek ( szczególnie 1.6) - dot. odczuć drgań silnika przenoszonych na kierowcę i nadwozie po załączeniu klimy. Wcześniej miałem TDiesla 1.8  i na nim włączenie klimy nie robiło żadnej różnicy - trząsł jak czołg zarówno z klimą jak i bez ;-) - dlatego nie mam punktu odniesienia.
Moja XP 1.6 16V w trybie Eco na wolnych obrotach nie przenosi praktycznie żadnych wibracji. W momencie przełączenia na tryb Auto słychać i czuć zmianę
w obciążeniu silnika i pojawiają się drobne wibracje, które nie znikają.
Podczas jazdy nie ma to wpływu na odczucia, ale na postoju różnica jest wyczuwalna. Czy zwiększenie obciążenia nie powinno zostać skompensowane przez krokowca i silnik po chwili nie powinien dalej chodzić "aksamitnie"?
Z góry przepraszam - za takie dziwne podejście - ale  od wielu lat nie jeździłem benzynówkami, więc nie mam bezpośredniego porównania.

U mnie też tak jest jak opisujesz. Myślę że TTTM. Po włączeniu klimy włączają się dodatkowo 2 elementy czyli sprężarka i wentylator i to powoduje te dodatkowe drgania.
Pozdrawiam! :-)  ;-)

Offline Przemysław Drewniak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 62
  • Skąd: Bielsko - Biała
  • Posiadany samochód: Jest: Xsara Picasso 1,6i 16V 2006r Exclusive Był: Citroen AX 1,5D '95r.
  • Zainteresowania: motoryzacja,komputery,internet,sport
  • Miejscowość: Bielsko - Biała
Re: Wpływ klimy na wolne obroty 1.6 16v
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 23, 2012, 22:53:18 »
Czecho
Chłopaki , przeczyścić przepustnice , w tym silniku ( 1,6  16V ) nie ma silniczka krokowego .
Poszukać na forum , o czyszczeniu przepustnicy , są zdjecia/rysunki .
Ja mam ten silnik w roczniku 2006 i nic nie szarpie po załączeniu klimy nawet na wolnych obrotach .

Pozdro
11,6 L /100km J.Miejska :(

Offline Leszek Lampart

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 662
  • Skąd: Rudna Mała
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picaso SX 1,6 16V 12.2005
  • Zainteresowania: sport, motoryzacja
  • Miejscowość: Rudna Mała
Re: Wpływ klimy na wolne obroty 1.6 16v
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 24, 2012, 07:40:15 »
Cytuj

Przemysław Drewniak napisał:
Czecho
Chłopaki , przeczyścić przepustnice , w tym silniku ( 1,6  16V ) nie ma silniczka krokowego .
Poszukać na forum , o czyszczeniu przepustnicy , są zdjecia/rysunki .
Ja mam ten silnik w roczniku 2006 i nic nie szarpie po załączeniu klimy nawet na wolnych obrotach .

Pozdro

To nie jest szarpanie tylko nieco większe drgania.
A jeśli chodzi o przepustnice to czyściłem i nawet założyłem wątek z opisem jak to zrobić.
Pozdrawiam! :-)  ;-)

Offline Maciej Nowakowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 16V 2006
Re: Wpływ klimy na wolne obroty 1.6 16v
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 24, 2012, 10:53:04 »
Koledzy - po 2 h szukajkowania poddaję się - kto może pomóc w znalezieniu wątku o czyszczeniu przepustnicy?

Offline Przemysław Drewniak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 62
  • Skąd: Bielsko - Biała
  • Posiadany samochód: Jest: Xsara Picasso 1,6i 16V 2006r Exclusive Był: Citroen AX 1,5D '95r.
  • Zainteresowania: motoryzacja,komputery,internet,sport
  • Miejscowość: Bielsko - Biała
Re: Wpływ klimy na wolne obroty 1.6 16v
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 24, 2012, 12:19:58 »
Witam Kolegów !
Na Forum Xsary ( zwykłej ) , jest dużo na temat silnika 1,6 16V
Proszę bardzo, o przepustnicy ;http://www.klub.citroen.triger.com.pl/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=31152&viewmode=flat&order=DESC&type=&mode=0&start=30

Bardzo ciekawy wątek , jest tam dużo tematów dotyczących 1,6 16V -http://www.klub.citroen.triger.com.pl/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=54738&forum=20

A tu zdjęcie : czerwona ramka przepustnica

POZDRO
11,6 L /100km J.Miejska :(

Offline Maciej Nowakowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 16V 2006
Re: Wpływ klimy na wolne obroty 1.6 16v
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 24, 2012, 13:51:04 »
Dzięki - w sobotę robotę czas będzie zrobić. Robiłem to na autach bez takiej elektroniki jak Xsara ;-) więc muszę doszkolić się w zakresie późniejszej ew. adaptacji.

Offline Leszek Lampart

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 662
  • Skąd: Rudna Mała
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picaso SX 1,6 16V 12.2005
  • Zainteresowania: sport, motoryzacja
  • Miejscowość: Rudna Mała
Re: Wpływ klimy na wolne obroty 1.6 16v
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 24, 2012, 16:04:25 »
W tym dziale na samej górze jest mój wątek dotyczący przepustnicy tylko że ma temat - spadające obroty po uruchomieniu silnika.
Według mnie nie potrzeba żadnej adaptacji - odpinasz kostki na wyłączonym zapłonie , przy czyszczeniu nie przesuwasz przepustnicy tylko czyścisz pędzelkiem i zmywaczem , potem składasz i wszystko powinno działać tak samo a nawet lepiej.
Pozdrawiam! :-)  ;-)

Offline Maciej Nowakowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 16V 2006
Re: Wpływ klimy na wolne obroty 1.6 16v
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 30, 2012, 16:55:15 »
Przepustnica wyczyszczona - wszystko wróciło do normy. Dzieki koledzy!