Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [Mk1] Awaria automatycznej skrzyni biegów.  (Przeczytany 14193 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wojtek Stelmachowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 103
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C5 2.0 Automat (MKII) Exclusive
  • Miejscowość: Kraków
Re: [Mk1] Awaria automatycznej skrzyni biegów.
« Odpowiedź #50 dnia: Grudzień 09, 2011, 08:43:03 »
Cytuj

Sławomir Gajewski napisał:
Witam,
Jeśli chodzi o wymianę oleju i elektrozawory...
Ja w swojej cytrynce (2.0 HDI, AL4) miałem już taki stan że wchodziła w tryb awaryjny coraz częściej.... gdy zdecydowałem się pojechać do mechanika (w Krk) to przy pokonaniu 2 km tryb awaryjny włączył się z 4-6 razy. U mechanika: został wymieniony olej oraz 2 elektrozawory(w skrzyni). - cena 1300 zł

Pozostał jednak problem z kick down- efektu tego nie było- ale tutaj sprawę rozwiązałem sam (+ [color=ff0000]piii[/color]) po prostu całkowite wciśnięcie pedału gazu było widziane przez skrzynię jako 80% ( a nie 100 %), podciągnąłem linkę od gazu (między pedałem gazu a potencjometrem) i wszystko gra :)

Teraz cytrynka śmiga jak nowa....
Jeśli ktoś jest z okolicy Krakowa to zapraszam podłączymy Lexię i zobaczymy co autko nam chce powiedzieć... [email protected]


Kolego, gdzie w Krk wymieniałeś olej, podaj proszę namiary
Dla adrenaliny - KTM
Dla wygody - Citroen

Offline Sławomir Gajewski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen C5
  • Miejscowość: Kraków
Re: [Mk1] Awaria automatycznej skrzyni biegów.
« Odpowiedź #51 dnia: Grudzień 14, 2011, 18:07:05 »
olej wymieniłem w firmie MATIC (Siedziba firmy: Malborska 127a ; 30-624 Kraków )-

Offline Jacek Anioł

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 723
  • Skąd: Bieruń/Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus LS430,Audi S4 B5,C5 V6;Xsara VTS2.0;ZX Volcane;Xantia V6 Activa;Xantia TCT Activa;BX DKZ Kombi
  • Zainteresowania: fizyka
  • Miejscowość: Bieruń/Katowice
Re: [Mk1] Awaria automatycznej skrzyni biegów.
« Odpowiedź #52 dnia: Czerwiec 13, 2012, 13:47:56 »
v6 4hp20 wymiana statyczna- ktoredy spuszczacie olej przy wymianie i ktoredy wlewacie, oraz ile tego oleju wchodzi i jak sprawdzacie poziom?

Offline Adam Łosik

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 92
  • Skąd: Świętochłowice
  • Posiadany samochód: [MK I] (Break) 2001 V6 3.0 Exclusive Automat + LPG
  • Zainteresowania: Elektronika
  • Miejscowość: Świętochłowice
Re: [Mk1] Awaria automatycznej skrzyni biegów.
« Odpowiedź #53 dnia: Czerwiec 14, 2012, 17:02:22 »
Witam!

Do spuszczania służy korek od spodu skrzyni. To dość duży torx, nie pamiętam jaki mumer. Wypływa około 3,3 litra. Wg instrukcji napełnianie odbywa się przez usunięty zawór odpowietrzający znajdujący się u góry skrzyni (koło wymiennika ciepła). Część należy wymienić na nową. Ja nie miałem części zamiennej, więc nalewałem w następujący sposób: dopasowany lejek włożony w ten odpowietrznik (oczywiście po sciągnięciu plastikowego dekielka), następnie do lejka nalać olej. Część oleju spływa lecz po chwili przestaje. Wówczas długim (ok. 20cm) cieńkim śrubokrętem włożonym w otwór odpowietrznika zwalniam zawór i wyciągam śrubokręt. Wpływa kolejna porcja oleju i tak w kółko. Procec czasochłonny, ale skuteczny. Warto jednak się zaopatrzyć w oryginalną część dostępną w ASO (numer 2268 17 - odpowietrznik 20,61 zł brutto, 2268 18 - pokrywka 5,12 zł). Czas oczekiwania około 3 tygodni - dlatego radziłem sobie bez ;)

Sprawdzanie poziomu tylko za pomocą leksji (potrzebne dokładne określenie temperatury oleju). Opis w załączniku. Problemem jest dostęp do korka, którym ma wypływać olej. Najbardziej wadzi katalizator tylny i płyta pod silnikiem. Korek także na TORX ale mniejszy niż pprzedni, konieczna grzechotka. Ja w czasie kontroli, obłożyłem katalizator i rurę grubym materiałem bo podczas tej operacji ręka dotyka tych części, a żeby olej osiągnął 60st to silnik musi długo pracować ;)

W razie pytań służę pomocą. Operację przeprowadzałem w kwietniu i planuje ponownie chyba w lipcu. W skrzyni jest prawie 8 litrów oleju, więc żeby statyczną metodą odświeżyć cały olej takie 3-litrowe wymiany trzeba powtórzyć kilka razy ;)

Pozdrawiam, Adam.

Offline Jacek Anioł

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 723
  • Skąd: Bieruń/Katowice
  • Posiadany samochód: Lexus LS430,Audi S4 B5,C5 V6;Xsara VTS2.0;ZX Volcane;Xantia V6 Activa;Xantia TCT Activa;BX DKZ Kombi
  • Zainteresowania: fizyka
  • Miejscowość: Bieruń/Katowice
Re: [Mk1] Awaria automatycznej skrzyni biegów.
« Odpowiedź #54 dnia: Czerwiec 14, 2012, 20:24:52 »
Bardzo konkretna odpowiedź, dziękuję.