Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [Mk1] 2,2 HDI Szarpanie skrzyni automatu  (Przeczytany 5097 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Arkadiusz Wielgomas

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 2,2 HDI [MkI] break automat 2003
  • Miejscowość: Wrocław
[Mk1] 2,2 HDI Szarpanie skrzyni automatu
« dnia: Październik 18, 2010, 21:13:38 »
Witam
Coraz częściej mój wieloryb szarpie skrzynią na niskich obrotach/prędkościach. Przy wytracaniu prędkości przed zatrzymaniem odczuwam szarpnięcie, czasem bardzo silne. Mam zamiar wymienić olej w skrzyni ale nie mam pojęcia do jakiego warsztatu we Wrocławiu lub w okolicy się zgłosić. Czy ktoś z forumowiczów ma jakieś pozytywne doświadczenia w tej kwestii. Proszę również o opinie negatywne bo to pozwoli mi uniknąc rozczarowań.

Pozdrawiam

Offline Sebastian Pierzgalski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 127
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.2HDi Exclusive 2002
  • Miejscowość: Łódź
Re: [MKI] 2,2 HDI Szarpanie skrzyni automatu
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 09, 2011, 22:08:35 »
W moim jest identycznie, twarda redukcja. Niestety chyba hydraulika nie pracuje właściwie bo na nagrzanym oleju elektrozawory nie trzymają ciśnienia (tak mi tłumaczył fachman od ZF4HP20). Naprawa około 1000 za wymianę bloku na jakiś używany ale sprawny. Częściowo pomogło sprawdzenie czy air cooler ma sprawne chłodzenie i w moim przypadku nie było. Miałem uszkodzony przekaźnik załączający wiatrak chłodnicy. Po wymianie lepiej się chłodził i tym samym skrzynie. Sprawdź od tego, później szukaj w samej skrzyni.

Offline Tomasz Stanek

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 714
  • Skąd: Nottingham, UK
  • Posiadany samochód: Nissan Leaf 24KWh C4 Grand 2.0 HDI AM6
  • Miejscowość: Nottingham, UK
Re: [MKI] 2,2 HDI Szarpanie skrzyni automatu
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 11, 2011, 13:55:29 »
Przy pewnych przebiegach w automatach siadają te elektrozawory. Jak można lepiej założyć nowe, wymiana samego oleju może nie rozwiązać problemu, a później trzeba będzie wymieniać drugi raz i dodatkowe koszta.
Bylo:
C4 2.0 HDI 16V
C3 1.4 HDI 8V
Renault 19 1.6i
C4 1.6 HDI SX [110]

Offline Andrzej Walczyński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 866
  • Skąd: okolice Poznania
  • Posiadany samochód: Peugeot 301 1.2 Active+ ETG 2014 LPG
  • Miejscowość: okolice Poznania
Re: [MKI] 2,2 HDI Szarpanie skrzyni automatu
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 11, 2011, 14:22:20 »
Poczynając od metod najmniej inwazyjnych, kończąc na najbardziej inwazyjnych:
- adaptacja/wgranie nowego softu do sterownika skrzyni
- wymiana oleju
- diagnostyka i wymiana elektrozaworów
- rozbiórka skrzyni i weryfikacja jej stanu
Skrzynie mamy inne, ale te zasady są uniwersalne.
Moja skrzynia niestety dba bym miał odpowiednio finansowo pod górkę, więc skończyło się na rozbiórce. Poszedł hamulec taśmowy, drugi hamulec też idzie do wymiany, bo jest zużyty.
Elektrozawory też były wymieniane jakiś czas temu.
był: C5 MkI Break 2.0 2003 BVA4 RT3, LPG Prins - 220.000 kkm.
jest: Peugeot 301 1.2 ETG 2014 LPG Stag - 145.000 kkm

Offline Marcin Golonka

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 513
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: Citroёn C5 SX Automatic 2.0 HDi Break 2003r
  • Miejscowość: Puławy
Re: [MKI] 2,2 HDI Szarpanie skrzyni automatu
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 11, 2011, 17:02:12 »
O proszę. Nic nie pisałeś Andrzeju, że AL4 aż tak cię pociągnęła. Jakie były objawy, że aż tak się to skończyło?

Offline Andrzej Walczyński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 866
  • Skąd: okolice Poznania
  • Posiadany samochód: Peugeot 301 1.2 Active+ ETG 2014 LPG
  • Miejscowość: okolice Poznania
Re: [MKI] 2,2 HDI Szarpanie skrzyni automatu
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 11, 2011, 17:25:19 »
Wibracje na D i R przy wciśniętym hamulcu.
Generalnie łatwo nie było stwierdzić co to, najpierw wymieniłem poduszki zawieszenia silnika, później przez chwilę było podejrzenie na łożyska sprężarki klimatyzacji, na końcu wyszło że jednak skrzynia.
Przy okazji będzie zrobione niepłynne przełączanie 1-2 i 2-1 występujące przy mocnym wciśnięciu pedału gazu, objaw ten miałem od zimy 09/10 gdy wykopywałem się z zaspy nie mając łopaty.
Przy okazji polecam posiadaczom ASB - woźcie ze sobą łopatę, opłaci się 1000-krotnie ;).
był: C5 MkI Break 2.0 2003 BVA4 RT3, LPG Prins - 220.000 kkm.
jest: Peugeot 301 1.2 ETG 2014 LPG Stag - 145.000 kkm

Offline Grzegorz Różycki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 972
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: C5 V6 Exclusive '06 BVA LPG, C5 V6 Exclusive '02 BVA LPG
  • Zainteresowania: motoryzacja w każdej postaci :-)
  • Miejscowość: Puławy
Re: [MKI] 2,2 HDI Szarpanie skrzyni automatu
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 11, 2011, 18:39:47 »
Cytuj

Andrzej Walczyński napisał:
Przy okazji polecam posiadaczom ASB - woźcie ze sobą łopatę, opłaci się 1000-krotnie ;).


Przecież ta prawda jest znana prawie tyle co sam samochód z ASB, że nie można się wykopywać z zasp bujaniem auta przód/tył, bo to strasznie daje po tyłku skrzyni.

Swoją drogą, to przypomniało mi się jak ze mnie się co niektórzy śmieli, że nie diagnozuję objawów skrzyni po kawałku i nie naprawiam po trochu tylko zdecydowałem się od razu z grubej rury na generalny remont. A widzę, że to najmądrzejsze podejście - niech automaciarz rozbiera skrzynię i wymienia wszystko co jest bardziej zużyte. U mnie oprócz pompy oleju i całego supportu z tyło, okazało się, że po 140kkm reszta skrzyni była zużyta w 10-20%, w tym tarczki, hamulce itp. Za to dostała wszystkie nowe uszczelnienia i olej. Odpukać ponad 30kkm i 3 lata i mam spokój :-).
C5 MkII V6 2,9i (210KM) Exclusive Automatic '06 91kkm
Toyota Prius II 1,5VVTi (110KM) ECVT '09 177kkm
Kueschall Advance '14 (0KM) 0,5kkm

Offline Marcin Golonka

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 513
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: Citroёn C5 SX Automatic 2.0 HDi Break 2003r
  • Miejscowość: Puławy
Re: [MKI] 2,2 HDI Szarpanie skrzyni automatu
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 11, 2011, 18:48:40 »
Cytuj

Grzegorz Różycki napisał:
Cytuj

Andrzej Walczyński napisał:
Przy okazji polecam posiadaczom ASB - woźcie ze sobą łopatę, opłaci się 1000-krotnie ;).


Przecież ta prawda jest znana prawie tyle co sam samochód z ASB, że nie można się wykopywać z zasp bujaniem auta przód/tył, bo to strasznie daje po tyłku skrzyni.

Swoją drogą, to przypomniało mi się jak ze mnie się co niektórzy śmieli, że nie diagnozuję objawów skrzyni po kawałku i nie naprawiam po trochu tylko zdecydowałem się od razu z grubej rury na generalny remont. A widzę, że to najmądrzejsze podejście - niech automaciarz rozbiera skrzynię i wymienia wszystko co jest bardziej zużyte. U mnie oprócz pompy oleju i całego supportu z tyło, okazało się, że po 140kkm reszta skrzyni była zużyta w 10-20%, w tym tarczki, hamulce itp. Za to dostała wszystkie nowe uszczelnienia i olej. Odpukać ponad 30kkm i 3 lata i mam spokój :-).


A cena? Ile Cię to kosztowało?

Offline Andrzej Walczyński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 866
  • Skąd: okolice Poznania
  • Posiadany samochód: Peugeot 301 1.2 Active+ ETG 2014 LPG
  • Miejscowość: okolice Poznania
Re: [MKI] 2,2 HDI Szarpanie skrzyni automatu
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 11, 2011, 19:57:54 »
Cytuj

Grzegorz Różycki napisał:
Przecież ta prawda jest znana prawie tyle co sam samochód z ASB, że nie można się wykopywać z zasp bujaniem auta przód/tył, bo to strasznie daje po tyłku skrzyni.
.


Jakieś straszne katowanie to nie było, jakieś 10 min męczenia ale z głową, po prostu tyle co potrzebne żeby wyjechać, bo nie miałem wyjścia Fakt - na wyłączonym ASR, zimówki łysawe, więc obroty wysokie mimo wszystko były, a olej w skrzyni zimny i dostała niestety lekko w d....
Objaw poszarpywania 1-2 i 2-1 właśnie wtedy się pojawił, ale przez 45.000 się nie nasilał, nawet po Grecji tak podróżowałem (i wróciłem hehe). Przy spokojnej jeździe było 100% OK.
Drgania na D i R które pojawiły się ostatnio nie mają z tym raczej nic wspólnego (chyba że serwis wyprowadzi mnie z błędu) i poszarpywanie 1-2 będzie zrobione przy okazji. Skoro skrzynia jest już wyjęta, podjąłem decyzję, by tym problemem także się zająć.
Tarczki i reszta skrzyni są OK, olej czysty, ciśnienia OK, tylko te 2 hamulce są zużyte, zobaczymy jak skrzynka będzie chodzić po złożeniu.
Sorry za OT, bo temat jest o 4HP20, a nie o AL4.

p.s.
Przy okazji jak myślicie, czy na kondycję automatu może mieć wpływ masa kół, inaczej masa nieresorowana ?
Jak chwyciłem oryginalną felgę R15 a później R17 to różnica jest znaczna. Opona 17 tez jest cięższa. Czy DŁUGOTERMINOWO może to mieć wpływ na ASB, czy raczej nie ?
był: C5 MkI Break 2.0 2003 BVA4 RT3, LPG Prins - 220.000 kkm.
jest: Peugeot 301 1.2 ETG 2014 LPG Stag - 145.000 kkm

Offline Grzegorz Różycki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 972
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: C5 V6 Exclusive '06 BVA LPG, C5 V6 Exclusive '02 BVA LPG
  • Zainteresowania: motoryzacja w każdej postaci :-)
  • Miejscowość: Puławy
Re: [MKI] 2,2 HDI Szarpanie skrzyni automatu
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 11, 2011, 20:38:16 »
Cytuj

Marcin Golonka napisał:

A cena? Ile Cię to kosztowało?


6000zł z nowymi częściami, robocizną, olejem, pierwszą wymianą oleju i gwarancją na 2 lata i 50kkm.
C5 MkII V6 2,9i (210KM) Exclusive Automatic '06 91kkm
Toyota Prius II 1,5VVTi (110KM) ECVT '09 177kkm
Kueschall Advance '14 (0KM) 0,5kkm

Offline Sebastian Pierzgalski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 127
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.2HDi Exclusive 2002
  • Miejscowość: Łódź
Re: [MKI] 2,2 HDI Szarpanie skrzyni automatu
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 07, 2011, 12:04:03 »
Może komuś się przyda ta informacja, ale w większości problemów z szarpaniem skrzyni po nagrzaniu jest jej przegrzewanie ze względu na niewystarczające chłodzenie. Pisałem z gościem, który podobnie doszedł do wniosku że to problem chłodzenia. Wykonał nawet instalacje dodatkową która może kogoś zainteresować, ponieważ super mechanicy od skrzyń twierdzą że do naszych 4HP20 nie można zainstalować dodatkowej chłodnicy. Ponoć pomogło jak ręką odjął.

http://rodiumplatedpipe.blogspot.com/2008/04/oil-cooler-for-peugoet-406.html

Offline Arkadiusz Wielgomas

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 10
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: C5 2,2 HDI [MkI] break automat 2003
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [Mk1] 2,2 HDI Szarpanie skrzyni automatu
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 08, 2012, 22:20:04 »
Witam
Po długim okresie przyzwyczajania się do szarpnięć los podpowiedział mi przyczynę tych niedomagań.
Wspomniane szarpnięcia nasilały się i dodatkowo pojawiły się problemy z odpalaniem nagrzanego silnika. Mechanik wytypował jeden z wtrysków i po wymianie wadliwego wszelkie szarpnięcia ustąpiły. Okazało się, że ten wadliwy wtrysk zakłócał wolne obroty przy wytracaniu prędkości obrotowej silnika do poziomu biegu jałowego co powodowało zakłócenia pracy skrzyni. Teraz jest ok :-)

Offline Wojciech Zagórski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 1
  • Posiadany samochód: C5 2,2 kombi, 2005r.
Re: [Mk1] 2,2 HDI Szarpanie skrzyni automatu
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 02, 2012, 15:58:13 »
Ciekawy wątek, w moim MKII 2,2 hdi było silne szarpanie podczas zwalniania, objaw był taki jakby podczas zmiany z 2 na 1 skrzynia miała poslizg czy cos takiego a potem łup..... Poszukiwania przyniosły zaskakujacą przyczynę. Samochód zaczął  kopcić na biało przy zimnym silniku i ASO miało dylemat czy to podgrzewacz płynu chłodniczego ( do dziś nie wiem jakie ma zadanie ta chłodniczka na dolocie poiwetrza do turbiny), czy uszczelka pod głowicą. Postanowili wymienić uszczelke a skrzynia zajać się w następnej kolejności.
 Zabrałem auto czym prędzej z tego ASO, następnie w "normalnym" warsztacie chłopaki odłączyli przewody z cieczą chłodzącą od tej chłodniczki i stwierdzili że jest ona niszczelna przez co płyn dostaje się do powietrza dostarczanego do silnika. Efektem był dym oraz szarpanie podczas zwalaniania ze względu na nierówna pracę silnika. Koszt usługi 250 zł. " za myślenie"
Tylko teraz nie wiem czy zostawić tak jak jest czy kupić nową chłodniczkę( podgrzewacz... jak to w ASO nazywają).
Co robić, jakie ma zadanie ta chłodniczka ?
Walędziak