Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Sworzeń wahacza/ zwrotnica 1.6i  (Przeczytany 2588 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Łukasz Gołuchowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Piotrowiec
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.6i 97' 3D
  • Miejscowość: Piotrowiec
Sworzeń wahacza/ zwrotnica 1.6i
« dnia: Kwiecień 28, 2013, 17:52:38 »
Witam.
Niedawno zauważyłem w moim Zx'ie luzy na sworzniu wahacza. Niewiele myśląc udałem się do sklepu i zakupiłem nowy sworzeń. Wymiana przebiegła bezproblemowo, aż do momentu skręcenia śruby łączącej sworzeń wahacza ze zwrotnicą (śruby tej nie było w nowym zestawie- musiałem założyć starą). Dokręciłem tą śrubę niemalże na siłę, a luz nadal pozostał. Początkowo myślałem, że wadliwy jest sworzeń. Ale po wizycie u zaprzyjaźnionego mechanika wyszło, że niby coś jest nie tak ze śrubą- konkretnie nie jest idealnie dopasowana do obu łączonych części. I nie wiem czy to może być faktycznie wina śruby, wahacza, a może zwrotnicy. Chciałbym zacząć od wymiany śruby, ponieważ wydaje się najtańszym rozwiązaniem, ale w sklepach rozkładają ręce- nikt nie wie jak naprawdę nazywa się taka śruba, żeby można było zobaczyć w katalogu. Poszukiwania na alledrogo również spełzły na niczym, z braku właściwej nazwy szukanego przedmiotu. Czy ktoś zna może właściwą nazwę, lub ewentualnie rozwiązanie problemu.
Pozdrawiam.

Offline Marcin Jankowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Skąd: Sulejówek
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI 08`, Jumpy 2.0 HDI 15`
  • Miejscowość: Cyganka
Re: Sworzeń wahacza/ zwrotnica 1.6i
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 29, 2013, 09:54:56 »
Jeśli dobrze zrozumiałem to na śrubie jest za mało gwintu, dokręcasz do oporu i mimo to wszystko luźno lata...
Weź tą śrubę i jedź do metalowego sklepu, dobierz odpowiednią, z krótszą częścią bez gwintu (jakąś ze wzmacnianej stali).
Można też spróbować dać  podkładki pod łeb śruby i pod
nakrętkę (istnieje ryzyko że śruba w zwrotnicy będzie zahaczać o śruby mocowania sworznia).
Trzecia opcja to zadzwonić: http://www.czescifrancuskie.pl/
Jeszcze rok temu mieli oryginalne śruby za jakieś grosze więc warto zapytać.

Offline Piotr Grzymski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Posiadany samochód: Skoda Fabia
Re: Sworzeń wahacza/ zwrotnica 1.6i
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 29, 2013, 14:05:28 »
Jeśli chodzi o śrubę, to zrób tak jak pisze Marcin.
Jest niestety też 4 opcja, a mianowicie wyrobione gniazdo zwrotnicy. Przerabiałem temat u siebie. Nowe śruby dokręcane na siłę nic nie dawały, pomogła dopiero wymiana zwrotnicy na inną. W przypadku wymiany zwrotnicy czeka Cię też wymiana łożyska.

Offline Łukasz Gołuchowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Piotrowiec
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.6i 97' 3D
  • Miejscowość: Piotrowiec
Re: Sworzeń wahacza/ zwrotnica 1.6i
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 29, 2013, 17:45:48 »
Witam.
Zostałem źle zrozumiany. Długość śruby jest w porządku, a rozchodzi się raczej o jej średnicę. w długi weekend będę miał trochę czasu to spróbuje przełożyć ta samą śrubę, tylko z drugiej zwrotnicy i zobaczę czy to coś da. A co do wymiany zwrotnicy to szykowałem się już dłuższy czas. Znalazłem mechanika, który powiedział, że załatwi mi kompletne mcpersony do mojego auta w cenie 170 zł za sztukę. Dobra cena?
Pozdro.

Offline Piotr Grzymski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Posiadany samochód: Skoda Fabia
Re: Sworzeń wahacza/ zwrotnica 1.6i
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 29, 2013, 22:18:00 »
Śruba z tego co pamiętam to "dziesiątka" (średnica 10 mm) z niepełnym gwintem. Najlepiej kupić wzmocnioną na wzór starej.
Co do zmiany całych mcpersonów to ja bym się poważnie zastanowił bo:
- nie wiesz w jakim stanie są amortyzatory
- nie wiesz w jakim stanie są łożyska kół
- nie wiesz w jakim stanie jest górne łożysko mcpersona
Jeżeli Twoje zawieszenie/amortyzatory nie są w jakimś tragicznym stanie to wymień tylko zwrotnice i łożysko koła.

Offline Łukasz Gołuchowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Piotrowiec
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.6i 97' 3D
  • Miejscowość: Piotrowiec
Re: Sworzeń wahacza/ zwrotnica 1.6i
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 30, 2013, 18:09:34 »
Właśnie w tym sęk, że zawieszenie nadaje się na złom....

Offline Piotr Grzymski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 220
  • Posiadany samochód: Skoda Fabia
Re: Sworzeń wahacza/ zwrotnica 1.6i
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 30, 2013, 22:55:55 »
Ciężko mi cokolwiek doradzić.
Z używkami bywa różnie, za pół roku możesz mieć zawieszenie w podobnym stanie co teraz.
Zobacz ile kosztują poszczególne elementy zawieszenia, przemyśl, przekalkuluj. Pytanie czy będziesz robił to sam, czy mechanik się tym zajmie, jeśli tak to za ile? I jak długo chcesz użytkować to auto?