Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Ocierające koła z tyłu  (Przeczytany 5249 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

  • Gość
Ocierające koła z tyłu
« dnia: Maj 15, 2011, 00:00:23 »
Witam
W moim XP wsadziłem do tyłu opony 195/60 R 15 i widze że mam obtarte nadkola, z tego co wiem to seryjne opony powinny być 185/65 r15 wiec chyba rozniaca żadna. Wyprowadzcie mnie z błedu jeśli się mylę. co z tym zrobić?

Offline Arek Kasprzyk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 705
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C3 II 2012 1.4 HDI 70
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Ocierające koła z tyłu
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 15, 2011, 11:09:19 »
Cytuj

Piotr Kwaśniak napisał:
Witam
W moim XP wsadziłem do tyłu opony 195/60 R 15 i widze że mam obtarte nadkola, z tego co wiem to seryjne opony powinny być 185/65 r15 wiec chyba rozniaca żadna.


ciekawy sposób myślenia...

wiesz to PRAWIE robi wielką różnice....

pewnie belka ci zdycha więc jeszcze mógłbyś to poprawić zakładając węższe opony i sprawdź ET felgi może masz jakieś inne orginał to 18
można by było dopasować mniejsze ET  jak nie to remoncik belki cię czeka

Offline Leszek Lampart

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 664
  • Skąd: Rudna Mała
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picaso SX 1,6 16V 12.2005
  • Zainteresowania: sport, motoryzacja
  • Miejscowość: Rudna Mała
Re: Ocierające koła z tyłu
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 15, 2011, 13:25:22 »
Cytuj

Piotr Kwaśniak napisał:
Witam
W moim XP wsadziłem do tyłu opony 195/60 R 15 i widze że mam obtarte nadkola, z tego co wiem to seryjne opony powinny być 185/65 r15 wiec chyba rozniaca żadna. Wyprowadzcie mnie z błedu jeśli się mylę. co z tym zrobić?

Ja mam fabryczne  rozmiary i mam luzu do nadkola niecały 1 cm.
Twoja opona jest o 1 cm szersza więc będzie na styku.
Mała różnica a jednak znacząca. Sprawdź belkę jak niżej radzi Arek.
Pozdrawiam! :-)  ;-)

  • Gość
Re: Ocierające koła z tyłu
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 15, 2011, 14:57:09 »
No wlasnie belka wygląda ok luzów nie ma, koła prościutko stoją, w sumie to macie racje że to moze byc ten 1 cm, wcześniej jeździłem terenówką gdzie zapasu miałem z 10 cm wiec 1 cm dla mnie nic nie znaczył, tu jest to odczuwalne

Offline Andrzej Pawlikowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 16
  • Skąd: Łęczyca
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 8V Perfect
  • Zainteresowania: CapsLock
  • Miejscowość: Łęczyca
Re: Ocierające koła z tyłu
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 16, 2011, 12:44:00 »
Kolego mam zimówki w tym rozmiarze 195/60 i nic się złego sie z tyłem nie dzieje, co więcej do wiosny miałem "lekko obniżony tył" ale po wizycie w Antałexie jest już doprowadzony do stanu fabrycznego ;)

Offline Adam Lokiec

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 522
  • Skąd: Tarnowskie Góry
  • Posiadany samochód: C-CROSSER Excl. 2.4l 16v MIVEC 170KM
  • Zainteresowania: foto, pies, auto, skituring, windsurfing i wiele innych
  • Miejscowość: Tarnowskie Góry
Re: Ocierające koła z tyłu
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 16, 2011, 18:29:07 »
To nie musi byc belka, czy wina tych zalozonych szerszych opon.
Picasso ma tam b.maly luz miedzy opona a nadkolem - na szerokosc ok palca (tak wiem, nie wszyscy maja takie same palce ;).

Przyjmuje, ze masz felgi z wlasciwym ET i czepiac sie ich nie ma o co, ale moge Ci zasugerowac jak ponizej:

1. zdejmij tylne kolo i sprawdz te plastikowe nadkola - bywa, ze sie deformuja (wyoblaja do wewnatrz nadkola - nacisnij palcem i zobacz czy ustepuja).  
Mozna je docisnac - ew. opalarka w dlon i pod wplywem ciepla doformujesz sobie je jak tam chcesz (mowie serio).
Przy okazji jak zdejmiesz kolo, to sprawdz stan boku opony (jesli rzeczywiscie obcierala o nadkole).

2. mozesz zalozyc podkladki dystansowe.
Ja mam z tylu zalozone profilaktycznie (choc nic nie obciera) grubosci 5mm.  Wydaje mi sie, ze auto nawet ladniej wizualnie sie prezentuje (szerzej kola ale nic nie wystaje na zewnatrz), no i na stabilnosc auta w niewielkim stopniu tez to wplywa.
Jesli pomyslisz o podkladkach dystansowych - to nie zapomnij od razu zastosowac dluzszych srub.
pozdr
Adam Lokiec
C-CROSSER Excl.2.4l 16v MIVEC 170KM - francuski samuraj ;)
C1 II 1.0 Shine blacktop
był:
Xsara Picasso 1.6i 16v - jajco w tonacji Gris Fer, 
C4 Berline 1.6i 16v - czarnula od czarnej roboty, 
Xsara II Break 1.6i 16v - zielona butelka
AX 1.5D

  • Gość
Re: Ocierające koła z tyłu
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 16, 2011, 22:49:24 »
Rozwiązanie nr 1.
Plastikowe nadkola sie poluzowały i trochę wybrzuszyły- docisnąłem je wkrętami i jest OK

Offline Arek Kasprzyk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 705
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C3 II 2012 1.4 HDI 70
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Ocierające koła z tyłu
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 16, 2011, 23:49:36 »
WIELKI WSTYD Kolego że ty takiej rzeczy wpierw nie sprawdziłeś tylko od razu temat zakładać na forum noże prorocy czy jasnowidze pomogą
może by tak wiecej inicjatywy  poszukać samemu problemu a jak sie nie daje rady to dopiero szukać pomocy

  • Gość
Re: Ocierające koła z tyłu
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 17, 2011, 09:57:15 »
Cytuj

Arek Kasprzyk napisał:
WIELKI WSTYD Kolego że ty takiej rzeczy wpierw nie sprawdziłeś tylko od razu temat zakładać na forum noże prorocy czy jasnowidze pomogą
może by tak więcej inicjatywy  poszukać samemu problemu a jak sie nie daje rady to dopiero szukać pomocy


Auto mam od niedawna- nie spodziewałem sie ze to moze byc przyczyną bo nie podejrzewałem ze tam jest tak malo miejsca. Natomiast uważam że ten wątek sie przedzej czy pozniej komuś przyda- chyba taka jest idea forum ? Nie chce być złośliwy, ale większość problemów na tym forum sprowadza się od prostego rozwiązania - więc może zamknąć forum trzeba? Klucz w tym że to łatwe rozwiązanie jest dlatego łatwe bo juz ktos o nim napisał na forum

Sorry za mały offtop.

Pozdrawiam

Offline Adam Lokiec

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 522
  • Skąd: Tarnowskie Góry
  • Posiadany samochód: C-CROSSER Excl. 2.4l 16v MIVEC 170KM
  • Zainteresowania: foto, pies, auto, skituring, windsurfing i wiele innych
  • Miejscowość: Tarnowskie Góry
Re: Ocierające koła z tyłu
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 17, 2011, 11:45:26 »
Cytuj

Piotr Kwaśniak napisał:
Rozwiązanie nr 1.
Plastikowe nadkola sie poluzowały i trochę wybrzuszyły- docisnąłem je wkrętami i jest OK


ja bym się obawiał dawać śruby z metalowym łbem - za blisko do opony. Zauważ, że oryginalnie są tam takie plastikowe klipsy trzymające to nadkole - co jest znacznie bardziej bezpieczne w przypadku zetknięcia boku opony z takim plastikowym łbem czy samym nadkolem - zetknięcie z łbem śruby może nie należeć do przyjemności.  Stąd pomysł z opalarką.

Sam problem - o ilem pamiętam - sie już kiedyś przewinął na forum
pozdr
Adam Lokiec
C-CROSSER Excl.2.4l 16v MIVEC 170KM - francuski samuraj ;)
C1 II 1.0 Shine blacktop
był:
Xsara Picasso 1.6i 16v - jajco w tonacji Gris Fer, 
C4 Berline 1.6i 16v - czarnula od czarnej roboty, 
Xsara II Break 1.6i 16v - zielona butelka
AX 1.5D

  • Gość
Re: Ocierające koła z tyłu
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 18, 2011, 08:55:57 »
Zdaje sobie sprawe z tego , to tylko tymczasowe, w przyszlym tygodniu wsadzam węższe opony to sie pozbęde śrub i opale te plastiki

dzięki za porady

Offline Pawel Krajewski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 30
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2,0 HDI 2002r
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Ocierające koła z tyłu
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 25, 2011, 12:21:10 »
Też miałem problem z obcieraniem wewnętrznej części opony - moje rozwiązanie to opony o zalecanych wymiarach: 185/65/15R.

Gachu

  • Gość
Re: Ocierające koła z tyłu
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 26, 2011, 13:52:28 »
ja mam 195/65/15 letnie na alusach i nigdzie nie obcierają, więc t chyba jednak problem z belką albo plastikowe nadkole odeszło od metalowego

Offline Adam Nawrocki

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 175
  • Skąd: Tomaszów Maz.
  • Posiadany samochód: xsara picasso 1.8 16V LPi Vialle V-generacji 2001
  • Miejscowość: Tomaszów Maz.
Re: Ocierające koła z tyłu
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 20, 2011, 21:41:59 »
Niech każdy sprawdzi czy ma dobre ET felg bo wystarczy trochę większe i opona bedzie szorowac po nadkolu nawet przy bardzo dobrym zawieszeniu.

Offline Bartłomiej Lofek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Skąd: Bielsko-Biała
  • Posiadany samochód: Pikuś 2.0 HDI 2001
  • Miejscowość: Bielsko-Biała
Re: Ocierające koła z tyłu
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 24, 2012, 21:32:11 »
WItam

w moim xp najwyraźniej belka dała o sobie znać. Ocierające koło o nadkole stuki przy szybszym wejściu w zakręt. Czas chyba najwyższy ją zregenerować. Problem polega na tym że mieszkam na południu polski a 2 firmy które przewijają się przez forum czyli Antałex i Peugeot Citroen Naprawa Robert Szmytkowski to minimum 500 km ode mnie. Mam pytanie do forumowiczów następujące - czy ktoś robił taką operację gdzieś na południu Polski i może polecić warsztat który to dobrze robi. Ewentualnie jeżeli mam zdecydować się na jedną z w/w firm obstawiałbym Antałex ze względu na dojazd... i tu prosiłbym o opinię zadowolonych jak i niezadowolonych z wykonania usługi w tej firmie. Dodatkowo - może to i głupie ale- czy w Antałexie można patrzeć mechanikowi jak wykonuje naprawę - naczytałem się o nagrzewaniu palnikiem elementów przy demontażu i chciałbym wiedzieć jak ta firma to robi. Z drugiej strony przeglądając stronę internetową drugiej z wymienionych firm mam wrażenie że jadą na całego po konkurencji - nie znam żadnej z tych firm i mam problem - bo autem chciałbym jeszcze jakieś 3 lata jeździć i do tematu belki nie wracać. Z góry dziękuję za wszelkie informacje na ten temat.
Trochę historii: maluch, polonez, maluch, tico, polonez, maluch, polonez, polonez MPI, mazda 121, seat ibiza, XSARA PICASSO :)

Offline Łukasz Swatkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 97
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2004 1.6 benzyna 70KW
  • Miejscowość: Chorzów
Re: Ocierające koła z tyłu
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 24, 2012, 22:08:40 »
Siema, z tymi nadkolami coś musi być, gdyż miałem ten sam problem, a opony 185. Odkręciłem koło i okazało się, że nadkola wyskoczyły z takich zaczepów, docisnąłem i po problemie :)
SWATU

Offline Łukasz Swatkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 97
  • Skąd: Chorzów
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2004 1.6 benzyna 70KW
  • Miejscowość: Chorzów
Re: Ocierające koła z tyłu
« Odpowiedź #16 dnia: Październik 24, 2012, 22:10:53 »
A jeśli chodzi o ET, to ja mam na alusach ET19 i to chyba jest max co tam wejdzie, przy większym będzie ocierać.
SWATU

Offline Bartłomiej Lofek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Skąd: Bielsko-Biała
  • Posiadany samochód: Pikuś 2.0 HDI 2001
  • Miejscowość: Bielsko-Biała
Re: Ocierające koła z tyłu
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 03, 2012, 19:50:34 »
W środę odwiedziłem Antałex - w obie strony 1025 km. Warsztat nie jest dobrze oznakowany więc trzeba dobrze szukać po wsi - ale ludzie są w temacie i pomogli trafić :) Sam warsztat z zewnątrz nie wyglada najlepiej i pewnie gdyby nie opinie nie byłbym pewny czy tam auto wstawić. W środku dość surowo - raczej nie przypomina firmy z taką opinią. Wrażenia zmieniają się diametralnie w momencie kiedy do pracy przystępują serwisanci. Każdy wie co ma robić - gdzie stuknąć co gdzie podwiesić - dla żadnego z dwóch panów którzy robili z autem nie byo tajemnicą gdzie co się znajduje i dokąd podwiesić przewody na czas demontażu. Sama akcja trwała godzinę z małym haczykiem. Mogłem podglądać pracę nikomu to nie przeszkadzało za bardzo. Przed montażem pokazano mi elementy uzbrojone w wymienione części. - tak jakbym się znał na tym - ale wrażenie bardzo dobre. Pozostałe części okazały się być w porządku więc sama naprawa zmieściła się w cenie jaką prezentują na stronie. Elementy wymienione były już mocno pordzewiałe więc wymieniany był komplet - zresztą ze względu na odległość nawet gdyby coś jeszcze nadawało się do użycia to i tak miałem w planie wszelkie wymienne elementy wstawić nowe żeby mieć pewność że belka będzie się spisywała przez następne 4/5 lat. Efekt końcowy - auto stoi na prostych kołach - nie obciera o nadkole, na zakrętach nic nie stuka i zostało podniesione o 4 cm - wygląda lepiej - bo tył sprawiał wrażenie mocno siadniętego. Podsumowując - jestem bardzo zadowolony i polecam Antałex jeżeli ktoś ma problemy wymienione przeze mnie wyżej.
Trochę historii: maluch, polonez, maluch, tico, polonez, maluch, polonez, polonez MPI, mazda 121, seat ibiza, XSARA PICASSO :)

Offline Przemysław Kliński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 81
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.8 LPG Stag4
  • Miejscowość: Poznań
Re: Ocierające koła z tyłu
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 07, 2012, 00:09:27 »
Mam podobny problem ,też oponki zimowe 195/65 ,po założeniu lekka  obcierka ,czego nie było w zeszłym roku, więc juz załatwiłem sobie opony 185/65 , opalarką zlikwidowałem wybrzuszenie nadkola i teraz pytanie czy robić belke ??
- nic nie stuka
- koła pochylone do środka ,jakies 3cm

jak jest po remoncie , koła prosto ? tak jak przód ?


Po telefonie do Antałexu wiem już ,że :
- jeśli nic nie stuka i koła nie leżą zbytnio nie ma potrzeby jechać i robić belki.
- oryginalnie koła są pochylone , pomiar na feldze powinien dać 1-1,5 cm odchylenia, można też zrobić geometrie czy pochylenie jest w normie
- potwierdziło się ,że nadkole jest b ciasne i każda zmiana felg/opon może spowodować obcierki , do tego odkształcają się nadkola .
- w przeciwieństwie do konkurencji z Piły nie ma potrzeby wymiany uszczelnienia i łożysk po określonym przebiegu, robi się jak są widoczne (słyszalne) oznaki uszkodzenia.
- oryginalnie tył siedzi nisko , podnoszą na życzenie klienta.

Offline Bartłomiej Lofek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Skąd: Bielsko-Biała
  • Posiadany samochód: Pikuś 2.0 HDI 2001
  • Miejscowość: Bielsko-Biała
Re: Ocierające koła z tyłu
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 07, 2012, 14:49:58 »
@Przemek - poobserwuj sobie opony - dla mnie to był jeden z powodów dla których zdecydowałem się na belkę - obcieranie to jedno - a ścinanie bieżnika to drugie. Co do Piły to ja sobie wyrobiłem zdanie po przeczytaniu ich strony www. Same nadkola się odkształcają - ale u mnie obydwie strony sa lekko wybrzuszone - prawie dokładnie tak samo a obcierka była z jednej strony - oczywiście podniosłem sobie tył trochę - bo jednak jak się zapakuje bagażnik to głupio to wyglada - zresztą nawet pusty wygladał jakby siedział - a teraz jest szczelina podobna do tej z przodu
Trochę historii: maluch, polonez, maluch, tico, polonez, maluch, polonez, polonez MPI, mazda 121, seat ibiza, XSARA PICASSO :)

Offline Przemysław Kliński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 81
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.8 LPG Stag4
  • Miejscowość: Poznań
Re: Ocierające koła z tyłu
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 07, 2012, 20:24:06 »
Być może to wybrzyszenie jest typowe ale opalarką idzie zlikwidować. Fakt jest jeden ,że jak dasz 195/65 to tam jest tak mało miejsca ,że każde 0,5cm więcej to dużo , pierwsze metry po zmianie kół to opona czyściła mi nadkole z błota.

Powiedz mi skoro jednak robiłeś belke , w jakim stanie to było po rozebraniu , łożyska zmielone ?

Offline Bartłomiej Lofek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Skąd: Bielsko-Biała
  • Posiadany samochód: Pikuś 2.0 HDI 2001
  • Miejscowość: Bielsko-Biała
Re: Ocierające koła z tyłu
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 07, 2012, 21:57:28 »
wszechobecna rdza generalnie - z łożyska z jednej strony niewiele zostało - oczywiście gniazda itp - objawów oprócz ocierania nadkola nie było - w sumie tylko czasami jak brałem mocniej zakręt to coś stuknęło. Mimo tego stan belki po rozłożeniu nie był zbyt ciekawy :) No ale teraz jest ok. Do pełni szczęścia zaraz po powrocie rozleciało się koło pasowe jak już mechanik zaczął grzebać to przy okazji zrobiłem rozrząd... i wahacz z przodu (to mi panowie w Antałexie zasugerowali że się kończy ) i mam nadzieję że teraz pikula da sobie siana i przynajmniej przez rok nic nie nabroi :)
Trochę historii: maluch, polonez, maluch, tico, polonez, maluch, polonez, polonez MPI, mazda 121, seat ibiza, XSARA PICASSO :)

Offline Przemysław Kliński

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 81
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.8 LPG Stag4
  • Miejscowość: Poznań
Re: Ocierające koła z tyłu
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 08, 2012, 09:28:37 »
No to teraz masz doinwestowane auto :)
Powiedz tylko  przy jakich gumach tą obcierkę miałeś ?
I jaki przebieg (o ile masz pewność ,że prawdziwy) ?

Offline Bartłomiej Lofek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Skąd: Bielsko-Biała
  • Posiadany samochód: Pikuś 2.0 HDI 2001
  • Miejscowość: Bielsko-Biała
Re: Ocierające koła z tyłu
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 08, 2012, 14:36:17 »
obcierka była na fabrycznych 185 - więc dramat :)

a przebieg - z licznika 160k - ale to diesel - nie czarujmy się - na pewno ma więcej
Trochę historii: maluch, polonez, maluch, tico, polonez, maluch, polonez, polonez MPI, mazda 121, seat ibiza, XSARA PICASSO :)

Offline Jan Fryska

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 40
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 16V '06
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: Ocierające koła z tyłu
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 22, 2012, 08:06:13 »
Ja dołożę jeszcze 3 grosze: mam zimówki 195/R60 i 155 000 km pewnego przebiegu - luzu jest koło 1- 1,5 cm i nic nie obciera nawet przy dużym ugięciu.
Belka na razie zaczyna skrzypieć przy głębokim ugięciu - przy jeździe nie ma jeszcze żadnych objawów.