Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Sprzęgło 2.0 HDI  (Przeczytany 3409 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krzysztof Wierzchoń

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 83
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI 90KM 2005
  • Miejscowość: Gdańsk
Sprzęgło 2.0 HDI
« dnia: Kwiecień 24, 2013, 12:55:56 »
Witam Panowie. Przeszukałem ten dział i nie znalazłem odpowiedzi na mój problem.

Otóż z racji padnięcia łożyska oporowego chcę wymienić komplet sprzęgła.

Jestem laikiem w tej kwestii i tu moje pytanie, każde sprzęgło będzie ok dedykowane do 2.0 Hdi, czy są jakieś różnice jak to często bywa w autach.
Z informacji w necie wnioskuję że jest tylko jeden model sprzęgła do tego silnika, czy mam rację?

A piszę tu ponieważ w Gdańsku najtańszego luka znalazłem za 560 zł a na alledrogo te same sprzęgła są 200 zł taniej. To duża różnica.

Mój pikuś to jak wspomniałem 2.0 HDi z 2005 i czy to się nada:

http://allegro.pl/luk-sprzeglo-citroen-xsara-picasso-c4-c5-2-0-hdi-i3155368217.html

Offline Karol Chyla

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 936
  • Skąd: Połaniec
  • Posiadany samochód: Grand Scenic 2,0 16V LPG, była Xsara Picasso 2,0HDi 2002r.;
  • Miejscowość: Połaniec
Re: Sprzęgło 2.0 HDI
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 24, 2013, 17:00:14 »
Wszystkie maja średnicę tarczy 230 mm, oraz ważne jest tak zwane osadzenie, czyli ilość zębów na wałku.
Ja jestem ok 2 miesiecy po drugiej wymianie sprzęgła.
Wszystko co jest dostępne jest do danego modelu- ma pasować.
Są pewne różnice w zestawach- te same tarcze, te same parametry- inny numer, ale do danego modeli 2,0 HDI. Z tego co wiem bo drążyłem temat, różnica może być jedynie w łożysku oporowym- jakiś inny typ.

Ostatecznie mam założone Quinton Hazel za 300 zł. LUK kosztuje w granicy 380- 400 zł średnio. Myślę, że bez obawy możesz zakładać.Sprzęgła do 2,0 HDi są popularne i są stosunkowo tanie. Zakładając QH demontowałem popsute ( właściwie to niechlujnie zamontowane przez mechanika) sprzęgło Nexus.
Oglądając dokładnie i porównując ze sobą oba sprzęgła, to wyglądały dokładnie identycznie. Nawet nity na tarczy, czy docisku wyglądały jakby były prasowane na tej samej maszynie. Mam tu na myśli kształt poszczególnych łepków, czy punkty nazwijmy to technologiczne.

Ważny jest poprawny montaż, a nie sama firma z pudełka. Jak już będziesz zmieniał to radzę dla pewności kupić nowe widełki- koszt ok 40 zł.
Ja pierwszy raz zmieniałem sprzęgło też z powodu zatartego łożyska. Teraz jestem mądrzejszy i zmieniłbym jedynie samo łożysko, ale zdecydowanie wcześniej. U mnie zniszczone łożysko zmasakrowało docisk. Sama tarcza i powierzchnie cierne odpowiadające za przeniesienie momentu obrotowego były w bardzo dobrym stanie. Niestety łożysko, jego prowadnica i sprężyna docisku były zniszczone.

Offline Krzysztof Wierzchoń

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 83
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI 90KM 2005
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: Sprzęgło 2.0 HDI
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 24, 2013, 17:41:06 »
Dziękuję bardzo za wyczerpującą odpowiedz. Kupuję w takim razie Luka. Te jak wspominasz widełki są normalnie dostępne w motoryzacyjnych czy trzeba "szukać"

Offline Artur Bryński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 456
  • Skąd: Turek
  • Posiadany samochód: Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
  • Zainteresowania: motoryzacja, komputery
  • Miejscowość: Turek
Re: Sprzęgło 2.0 HDI
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 24, 2013, 17:48:39 »
kolego o jakich widelkach mowa bo nieuchronnie u mnie zbliza sie wymiana sprzegla i chcialbym to zrobic jak nalezy
Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
Citroen C4 Picasso 1.6 HDI 109 `10r.
Peugeot Boxer 2.8 HDI `05r.
Citroen Jumper 2.8 HDI `06r.

Offline Wieslaw Orlowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 129
  • Skąd: Nevers
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0HDI 03r, DS5 2.0 BlueHDI
  • Miejscowość: Nevers
Re: Sprzęgło 2.0 HDI
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 24, 2013, 20:28:05 »
Widelki czyli dzwignia do ktorej przymocowana jest linka sprzegla zwana tez potocznie lapa i jest dostepna w kazdym motoryzacyjnym.

Offline Krzysztof Wierzchoń

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 83
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI 90KM 2005
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: Sprzęgło 2.0 HDI
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 24, 2013, 20:34:55 »
Tak dla informacji dodam, bo dzwoniełm do sklepu z częściami do franc.

Sprężyna 40 zł
Widełki, zamiennik ok 100 lub oryginał z aso za 158

Części dostępne tylko na zamówienie bynajmniej w Gdańsku. Nie leżą normalnie na półce.

Offline Karol Chyla

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 936
  • Skąd: Połaniec
  • Posiadany samochód: Grand Scenic 2,0 16V LPG, była Xsara Picasso 2,0HDi 2002r.;
  • Miejscowość: Połaniec
Re: Sprzęgło 2.0 HDI
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 25, 2013, 10:21:09 »


Tu jest wszystko. Tak to wygląda i ja do swojego auta wg. tego kupowałem.

2117 58 łapa sprzęgła ze sterowaniem linką.
Przykład : http://allegro.pl/lapa-dzwignia-sprzegla-peugeot-citroen-nowa-206-i3171275488.html

Być może trzeba zamówić w lokalnym sklepiku. Cena nie przekracza 40 zł. Mówię o chyba jedynym zamienniku- Topran. Ale jest ok wykonany i działa.

Jest jeszcze coś takiego jak : 2105 35   
01   TULEJKA SPRZĘGŁA

Czyli prowadnica łożyska- kominek- różnie to nazywaja.
Ja w moim sklepiku kupiłem oryginał za coś ok 60 zł.

http://allegro.pl/prowadnica-lozyska-oporowego-citroen-peugeot-i3194770321.html
No i ewentualnie linka sprzęgła to koszt ok 150 zł.
Konieczny olej do skrzyni biegów 75W80, 2l to ok 60 zł

Offline Karol Chyla

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 936
  • Skąd: Połaniec
  • Posiadany samochód: Grand Scenic 2,0 16V LPG, była Xsara Picasso 2,0HDi 2002r.;
  • Miejscowość: Połaniec
Re: Sprzęgło 2.0 HDI
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 25, 2013, 10:31:56 »
PS. Z Citroenem jest ten luksus, że znajduję cobie na cintroen service po VIN numer części , która mnie interesuje. Z tym numerem idę do sklepiku i proszę sprzedawcę o znalezienie mi tego wg numeru.
Nie ma pomyłek i niedomówień. Jak ma problem- " Dziękuję Panu, zamawiam na allegro za 10 zł mniej"

Tym systemem robię zawsze- nikt mi nie wmówi, że części do "francuza" są drogie.
Utrzymanie jest droższe od " niemca ", ale części wręcz przeciwnie. Słabym ogniwem są mechanicy.

Offline Karol Chyla

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 936
  • Skąd: Połaniec
  • Posiadany samochód: Grand Scenic 2,0 16V LPG, była Xsara Picasso 2,0HDi 2002r.;
  • Miejscowość: Połaniec
Re: Sprzęgło 2.0 HDI
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 07, 2013, 08:13:41 »
Krzysztofie i jak postępy w sprawie sprzęgła. Kupiłeś, zmieniłeś?

Offline Krzysztof Wierzchoń

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 83
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI 90KM 2005
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: Sprzęgło 2.0 HDI
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 16, 2013, 08:58:01 »
Otóż odpowiadam. Tak kupiłem na alledrogo zestaw LUK za 359 zł. Dopasowane po nr VIN.

Wczoraj zamontowałem (znaczy się mechanik) i wszystko śmiga jak ta lala.

No prawie wszystko, dziś zauważyłem mega przeciek z obu uszczelniaczy na pół osiach. Wcześniej było suchutko. To normalne po demontażu i montażu pół osi czy mam mieć uzasadnione pretensje do mechanika?

Dziwne że dwa na raz zaczęły lać jak z cebra...

A propos jakby ktoś chciał tarczę i docisk w idealnym stanie to zapraszam na pw.

Offline Marcin Janczewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 492
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 1.6 hdi, Renault Megane Grandcoupe 1.6 sce
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Sprzęgło 2.0 HDI
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 16, 2013, 09:39:44 »
Możesz mieć pretensje - a uszczelniacze to co pies? czy za trudno mu było wymienić?

Offline Krzysztof Wierzchoń

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 83
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI 90KM 2005
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: Sprzęgło 2.0 HDI
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 07, 2013, 08:41:48 »
Panowie pełna załamka. Minęły 2 tygodnie od wymiany sprzęgła i znowu hałasuje łożysko oporowe. Teraz jest taki dzwięk jakby pracował drugi mały diselek.

Do tego podczas jazdy wydobywają się chyba ze sprzęgła dziwne odgłosy. Przy przyśpieszaniu buczy i wibruje, tak jakbym jechał na flaku. Ewidentnie słychać od strony skrzyni biegów.

Firma od której kupiłem sprzęgło oczywiście uwzględni reklamacje ale:  muszę odesłać im sprzęgło a oni w ciągu 2 tygodni rozpatrzą i odeślą nową część lub ewentualnie można się dogadać na zwrot kasy. MASAKRA.

Jak wspomniałem o zwrocie kosztów wymiany sprzęgła odsyłają mnie do producenta. To się nazywa pech.

Offline Krzysztof Wierzchoń

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 83
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI 90KM 2005
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: Sprzęgło 2.0 HDI
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 09, 2013, 22:32:07 »
No i w dniu dzisiejszym sprzęgło dokonało żywota. Podczas wycieczki do zoo przestało przekazywać napęd. To znaczy "wyskakuje" Pedał stał się twardy.

Rano wizytancja u mechanika. Ciekaw jestem jak to będzie wyglądało po rozbiórce.

Na szczęście mam idealną tarczę z dociskiem, muszę tylko łożysko dokupić. Zresztą zobaczę na miejscu o co kaman.

Offline Karol Chyla

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 936
  • Skąd: Połaniec
  • Posiadany samochód: Grand Scenic 2,0 16V LPG, była Xsara Picasso 2,0HDi 2002r.;
  • Miejscowość: Połaniec
Re: Sprzęgło 2.0 HDI
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 13, 2013, 10:41:19 »
O i widzisz- pech jak [color=ff0000]****[/color]a. U mnie podobnie- dwa razy robota. Z tym, że ty masz super hiper LUK-a, a ja używam taniochy.
Reguły nie ma.

Współczuję.

Już pisałem- rozebrać i wymienić co potrzebne. Teraz jak sam to robiłem- przy dobrym samopoczuciu zmieniam samo łożysko za 60 zł w ciągu jednego dnia bezproblemowo.

Czasami wymiana całego sprzęgła z powodu zatartego łożyska- niepotrzebna.
Ale człowiek uczy się na błędach.

Offline Krzysztof Wierzchoń

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 83
  • Skąd: Gdańsk
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2.0 HDI 90KM 2005
  • Miejscowość: Gdańsk
Re: Sprzęgło 2.0 HDI
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 13, 2013, 18:19:16 »
Ten super hiper LUK to mit. Właśnie popytałem się o sprzęgła luka u mechaników i oceniają słabo. Sachs jeszcze jest ceniony.

Sprawa wygląda tak że jednak nie sprzęgło u mnie padło.

Jak mi kobita w warsztacie tłumaczyła, jest w skrzyni jakaś łapa z pierścieniem plastikowym, ów plastik poszedł sobie na spacer co powodowało rozłączanie napędu. Tarcza i docisk pozostały nieuszkodzone. Jedynie łożysko już nabrało luzu.

Już pikuś zreanimowany, znowu cieszy 4 litery.

Offline Karol Chyla

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 936
  • Skąd: Połaniec
  • Posiadany samochód: Grand Scenic 2,0 16V LPG, była Xsara Picasso 2,0HDi 2002r.;
  • Miejscowość: Połaniec
Re: Sprzęgło 2.0 HDI
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 13, 2013, 18:34:42 »
A jednak łapa sprzęgła ci poszła.
Pisałem i o tym wcześniej.