Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: "Strzelające" sprzęgło  (Przeczytany 1556 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dominik Bobrowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 110
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen XP 2.0 HDI 2000 r.
  • Miejscowość: Kraków
"Strzelające" sprzęgło
« dnia: Maj 23, 2013, 11:25:53 »
Witam,
Oto mój problem. Od jakiegoś tygodnia podczas wciśnięcia sprzęgła w trakcie zmiany biegów, od czasu do czasu z okolicy samego pedału rozchodzi się dźwięk zbliżony do metalicznego strzału.

Popołudniu postaram się to nagrać, bo moje przedstawienie tego dźwięku może być nieadekwatne do rzeczywistości.

Oprócz tego dźwięku nie widzę żadnej różnicy w zachowaniu samochodu czy samego pedału sprzęgła (nie jest zapadnięty, działa jak przed tym). Ponadto jak zachowam ostrożność w jego naciskaniu (lekko, delikatnie, stopniowo, noga naciska bardziej od góry niż na skos) udaje mi się uniknąć tego zjawiska.

Mój teść stwierdził, że może być to linka sprzęgła (mechanizm autoregulacji), którą zakupiłem i mieliśmy ją wymienić. Teść zaczął rozkręcać mechanizm pedału i natknął się na zardzewiałą tuleje, którą obwinił za całe zło. Wszystko oczyścił i poskładał. Linkę oddałem do sklepu. Cały zabieg pomógł na dwa dni i dźwięk wrócił. Może ktoś spotkał się czymś podobnym? Z góry dzięki za odpowiedź.    

Citroen XP 2.0 HDI 2000 r. 90 KM

Offline Jarosław Plucha

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 074
  • Skąd: Kluczbork
  • Posiadany samochód: C4 Grand Picasso Exclusive 2.0HDI 150KM 2014, C3 1.4i Furio 2005
  • Miejscowość: Kluczbork
Re: "Strzelające" sprzęgło
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 23, 2013, 12:53:54 »
Witam. Dość częsty przypadek przy XP. Ja przy swoim miałem ten objaw przez 3 lata. Pojawiało się i zanikało co jakiś czas.
Mój ojciec miał to samo. Chciał ten objaw wyeliminować no i sobie polepszył. Psiknął smarem penetrującym  do pancerza i w taki sposób na amen załatwił samoregulator. Wymiana linki była nieunikniona bo pedał się zapadł w podłogę.
 Tak czy inaczej z takim objawem można jeździć ( jestem tego przykładem), jednakże należy być przygotowanym w każdej chwili na wymianę linki.
Pozdrawiam Jarosław Plucha :evil:

Offline Dominik Bobrowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 110
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen XP 2.0 HDI 2000 r.
  • Miejscowość: Kraków
Re: "Strzelające" sprzęgło
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 23, 2013, 14:04:15 »
Nasuwa się pytanie czym to nasmarował teść :) Dzięki wielkie za odpowiedź.