Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [Mk 2] 1.6 HDi regeneracja turbosprężarki  (Przeczytany 4068 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marek Kaszycki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 134
  • Skąd: Skawina
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2005 1.6 HDI SX
  • Miejscowość: Skawina
[Mk 2] 1.6 HDi regeneracja turbosprężarki
« dnia: Grudzień 19, 2014, 19:39:06 »
Witam,

Dogonił mnie temat turbosprężarki w mojej C5. Liczyłem, że pojeżdżę jeszcze miesiąc-dwa, ale niestety wymiana powinna być jak najszybciej (kapie olejem, łopatki są poszczerbione).
Cztery miesiące temu było już widać olej. Dwa miesiące temu czuć było luzy na wale. Teraz już prosi o wymianę.

I tu mam pytanie. Co kupić? Mechanik (Piekara) mówi, żeby nie oszczędzać, tylko kupić u Gładyska (regenerowana za 1200 zł, lub za 1400 zł jeśli padła geometria), albo oryginalną nową (>2200 zł).
Na Allegro widzę większość aukcji w cenie 700 zł, a nawet pojawiły się za 500 zł. Wszystkie zachwalają, że jest to zrobione na oryginalnych częściach, że wyważane przy 200-250 tys. obrotów, itd. Ok, fajnie, ale mechanik mówi, że turbina do 1.6 HDi to akurat niewdzięczny temat. Że 1.5, 1.9, 2.0 dCi w Renault da się tanio zregenerować. Że 2.0 HDi też się da. Ale turbiny z 1.6 HDi już nie.

Czy ma ktoś doświadczenia co najmniej wielomiesięczne z tymi tańszymi turbosprężarkami? Nie chcę wydawać bajońskich kwot na coś, co da się kupić taniej, a określony serwis po prostu robi drogo, bo "jedzie na renomie". Zwłaszcza, że kiedyś oferowali regenerację tych sprężarek na Allegro, teraz przestali (czyli wydaje się, że nie są w stanie konkurować ani ceną, ani jakością -- czy może jednak się mylę?).
Poza tym opinie w internecie dot. akurat polecanego serwisu są mieszane (i to w temacie turbosprężarek, nie czegoś innego).

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Re: [Mk 2] 1.6 HDi regeneracja turbosprężarki
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 19, 2014, 21:10:52 »
Przyjaciel regenerował turbo w Lagunie II 1.9 dCi i po miesiącu padła. W końcu kupił nową. Na twoim miejscu robił bym u gładyska, masz gwarancję że będzie to zrobione zgodnie z standardami Bosch. Kolegi żona kiedyś tam pracowała i ma bardzo pozytywnie zdanie o tej firmie. Zrobisz regenerację za 700 zł i tak na prawdę nie wiesz czy wytrzyma to pół roku czy rok

Offline Karol Machnik

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 464
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: c5 2005 2hdi c6 2006 2.7hdi
  • Zainteresowania: cytrynki oczywiscie
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: [Mk 2] 1.6 HDi regeneracja turbosprężarki
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 19, 2014, 22:18:13 »
kiedyś miałem regenerowana turbinke w 1.6 co prawda to była 207 ale wytrzymała tylko rok. Zakupiłem używkę z niskim przebiegiem orginał i brat jezdzi do tej pory już 4 lata.

Offline Marek Kaszycki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 134
  • Skąd: Skawina
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2005 1.6 HDI SX
  • Miejscowość: Skawina
Re: [Mk 2] 1.6 HDi regeneracja turbosprężarki
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 20, 2014, 23:37:41 »
Dobra, nie łapię czegoś. Są setki ofert do 1.6 HDi w dziale "Turbosprężarki" na allegro. Łącznie jest tam niemal 90 tysięcy(!) ogłoszeń sprzedaży, z czego olbrzymia większość to urządzenia regenerowane.
Nikt mi chyba nie powie, że interes kwitnie pomimo tego, że regenerowane turbiny są tak wadliwe?
Nawet gdyby były, to chyba ludzie daliby się naciąć raz, najwyżej dwa razy. Czyli ofert regeneracji byłoby tylko między 50% a 66%, nie w granicach 99%.
Jeśli po regeneracji turbina działa w granicach kilku miesięcy, to po co kosztowna regeneracja? Po co używa się części oryginalnych i zestawu naprawczego? Po co doważanie? Jeśli nie da się tego naprawić tak, by działało jak nowe, to znaczy, że ta cała procedura to czarowanie na niby? Jeśli tak, to jakie znaczenie ma, czy dam 500 zł, 1000 zł, czy 2000 zł za regenerację (tak, tak, są i oferty za 2000 zł, gdy nowa w ASO kosztuje 2200 zł)?

Co do Gładyska, to są o nich opinie:
http://dobrymechanik.pl/mechanicy/krakow/gladysek-bosch-service.html

Sam mam jedną -- naprawiali mi przekaźnik świateł dziennych. Dwa razy. Za pierwszym razem powiedzieli, co było nie tak (przekaźnik nie był zabezpieczony przed wilgocią), więc rozwodzili się nad tym, jak to oni go umieścili w takim miejscu, że woda nie dojdzie i odpowiednio zaizolowali, itd. itp. Zawołali 123 zł za naprawę i części (więcej, niż za założenie, po którym chodziło 1,5 roku). Dwa dni później światła padły. Powiedziałem, że dopiero co było naprawione a już się zepsuło. Nie skojarzyli, że tam byłem, a ja jeszcze nie zdążyłem wyjąć paragonu. Pokręcili nosem i zaczęli mówić, że to marnie zamontowane, że pewnie poprzedni mechanik nie zabezpieczył przed wilgocią i mogą to wymienić, ale to będzie kosztować, po czym ja powiedziałem, że to oni wymieniali.
Więc ich słowo i gwarancja są dla mnie warte dość niewiele.

Offline Bartłomiej Trocha

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 757
  • Skąd: Koszecin slaskie
  • Posiadany samochód: C5 I 2.2 hdi 204KM
  • Zainteresowania: Mechanika elektronika programowanie sterownikow
  • Miejscowość: Koszecin slaskie
Re: [Mk 2] 1.6 HDi regeneracja turbosprężarki
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 20, 2014, 23:50:38 »
to brać regenerowaną? moja też już przepuszcza olej.
Car DNA programowanie ecu, mechanika, elektronika

Offline Karol Machnik

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 464
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: c5 2005 2hdi c6 2006 2.7hdi
  • Zainteresowania: cytrynki oczywiscie
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: [Mk 2] 1.6 HDi regeneracja turbosprężarki
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 21, 2014, 08:52:05 »
Wszystko jest kwestią jak będzie ona zregenerowana. Jeżeli masz jakies sprawdzone źrodlo...

Offline Marek Kaszycki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 134
  • Skąd: Skawina
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2005 1.6 HDI SX
  • Miejscowość: Skawina
Re: [Mk 2] 1.6 HDi regeneracja turbosprężarki
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 22, 2014, 23:09:11 »
Cytuj

Karol Machnik napisał:
Wszystko jest kwestią jak będzie ona zregenerowana. Jeżeli masz jakies sprawdzone źrodlo...

I to jest clou problemu. Czy ma ktoś sprawdzone źródło, pewnego mechanika, który regeneruje te turbosprężarki i robi to rzetelnie, a jeśli coś się zepsuje, bez mrugnięcia okiem uzna gwarancję?

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Re: [Mk 2] 1.6 HDi regeneracja turbosprężarki
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 23, 2014, 08:01:37 »
zapytam szwagra ze Skawiny gdzie wysyłają sprężarki do regeneracji

Offline Marek Kaszycki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 134
  • Skąd: Skawina
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2005 1.6 HDI SX
  • Miejscowość: Skawina
Re: [Mk 2] 1.6 HDi regeneracja turbosprężarki
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 25, 2014, 23:21:06 »
Udało się coś dowiedzieć?

Offline Kaśka Musielak

  • Administrator Honorowy
  • *****
  • Wiadomości: 4 966
  • Skąd: Wlkp
  • Miejscowość: Wlkp
Re: [Mk 2] 1.6 HDi regeneracja turbosprężarki
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 26, 2014, 00:25:44 »
Wymiana samej turbospręzarki i tak nie wyeliminuje problemu dopytaj u regenerującego o szczegoły,  turbo regenerowane przez producenta to kosz 1700 zł ale do tego wymagane przewody uszczelki sruby itp

Offline Waldemar Kruszka

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 334
  • Posiadany samochód: citroen C4 Picasso1,6HDI
Re: [Mk 2] 1.6 HDi regeneracja turbosprężarki
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 26, 2014, 11:45:47 »
Cytuj

Kaśka Musielak napisał:
Wymiana samej turbospręzarki i tak nie wyeliminuje problemu dopytaj u regenerującego o szczegoły,  turbo regenerowane przez producenta to kosz 1700 zł ale do tego wymagane przewody uszczelki sruby itp

 
Rozwiń proszę ,, nie wyeliminuje problemu'' bo podejrzewam że pod tym kryją się jakieś niespodzianki?

Offline Marek Kaszycki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 134
  • Skąd: Skawina
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2005 1.6 HDI SX
  • Miejscowość: Skawina
Re: [Mk 2] 1.6 HDi regeneracja turbosprężarki
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 26, 2014, 14:36:50 »
Mam problem wyszczerbionych łopatek i rzygania olejem. Jak to wymiana nie rozwiąże problemu? Mechanik wyczyści cały dolot i wydech, co jeszcze trzeba?
Każdy sprzedawca pisze, że uszczelki są wymienione, a turbina wyważona. Poza tym mowa jest o turbinie już zregenerowanej za kaucją.
Poza tym jaki jest sens regenerować za 1700, jak za 2000 jest fabrycznie nowa oryginalna?

Offline Marek Kaszycki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 134
  • Skąd: Skawina
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2005 1.6 HDI SX
  • Miejscowość: Skawina
Re: [Mk 2] 1.6 HDi regeneracja turbosprężarki
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 29, 2014, 13:25:00 »
Ryzyk-fizyk, kupiłem przez alledrogo od firmy Regmex. Zobaczymy, co to warte.
Zadzwoniłem do sprzedawcy z pytaniem, co tym sprężarkom dolega, że są tak niewdzięcznym tematem. Sprawa jest dość prosta -- w tych silnikach przewody doprowadzające olej do turbo mają sitka, które powinny za każdą wymianą oleju być wyczyszczone, bo inaczej syf z nich leci do sprężarki i powoduje uszkodzenia. Tylko tyle i aż tyle.
Cóż, zobaczymy, ile to cudo wytrzyma, zakładając że mechanik nie spieprzy roboty.

Offline Bartłomiej Trocha

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 757
  • Skąd: Koszecin slaskie
  • Posiadany samochód: C5 I 2.2 hdi 204KM
  • Zainteresowania: Mechanika elektronika programowanie sterownikow
  • Miejscowość: Koszecin slaskie
Re: [Mk 2] 1.6 HDi regeneracja turbosprężarki
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 29, 2014, 15:08:15 »
A ma ktoś sprawdzony warsztat regenerujący?
Car DNA programowanie ecu, mechanika, elektronika

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [Mk 2] 1.6 HDi regeneracja turbosprężarki
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 29, 2014, 23:45:53 »
Cytuj

Marek Kaszycki napisał:
Ryzyk-fizyk, kupiłem przez alledrogo od firmy Regmex. Zobaczymy, co to warte.
Zadzwoniłem do sprzedawcy z pytaniem, co tym sprężarkom dolega, że są tak niewdzięcznym tematem. Sprawa jest dość prosta -- w tych silnikach przewody doprowadzające olej do turbo mają sitka, które powinny za każdą wymianą oleju być wyczyszczone, bo inaczej syf z nich leci do sprężarki i powoduje uszkodzenia. Tylko tyle i aż tyle.
Cóż, zobaczymy, ile to cudo wytrzyma, zakładając że mechanik nie spieprzy roboty.


te sitka sie nie czyści tylko usuwa a przewody trzeba dać nowe i wymiana oleju co max 10 tys. km

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Re: [Mk 2] 1.6 HDi regeneracja turbosprężarki
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 30, 2014, 11:42:37 »
z tym wywalaniem do nie do końca, słyszałem o przypadku że po usunięciu sitka turbo padło jeszcze szybciej. jakiś kawałek nagaru się zaplątał i poszło na turbinę. a w skrajnym przypadku może się stać to nawet za raz po wymianie oleju bo przecież nie będziesz zdejmował miski co wymianę :)

Offline Krzysztof Leśniczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 223
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Była Xantia 2.0 HDI. Jest Volvo S80 2.0+LPG
  • Miejscowość: Poznań
Re: [Mk 2] 1.6 HDi regeneracja turbosprężarki
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 30, 2014, 17:45:42 »
Cytuj

Bartłomiej Trocha napisał:
A ma ktoś sprawdzony warsztat regenerujący?

Po poszukiwaniach znalazłem takie coś:
http://dobrymechanik.pl/mechanicy/pruszkow-warszawa/turbo-rentgen-montaz-naprawa-regeneracja-serwis-turbosprezarek-pruszkow-warszawa.html

Offline Bartłomiej Trocha

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 757
  • Skąd: Koszecin slaskie
  • Posiadany samochód: C5 I 2.2 hdi 204KM
  • Zainteresowania: Mechanika elektronika programowanie sterownikow
  • Miejscowość: Koszecin slaskie
Re: [Mk 2] 1.6 HDi regeneracja turbosprężarki
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 30, 2014, 20:11:39 »
dzieki
Car DNA programowanie ecu, mechanika, elektronika

Offline Artur Juchniewicz

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 902
  • Skąd: Kielce
  • Posiadany samochód: Był C5, 2,2 HDI, 2001; jest MKIII tourer 3.0 HDI 2011
  • Miejscowość: Kielce
Re: [Mk 2] 1.6 HDi regeneracja turbosprężarki
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 30, 2014, 21:47:49 »
Cytuj

Michał Władyniak napisał:
z tym wywalaniem do nie do końca, słyszałem o przypadku że po usunięciu sitka turbo padło jeszcze szybciej. jakiś kawałek nagaru się zaplątał i poszło na turbinę. a w skrajnym przypadku może się stać to nawet za raz po wymianie oleju bo przecież nie będziesz zdejmował miski co wymianę :)


w żadnym dieslu, które znam nie ma takiego sitka i jakoś jeżdżą bez awarii a 1,6 hdi z tym sitkiem to porażka. Znam gościa co w pół roku wymienił 3 turbiny w tym silniku dopóki nie wywalił tego sitka i nie wymienił wszystkie przewody olejowe przy turbinie na nowe.