Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MK2] Skrzynia biegów 2.0 HDI 90 km  (Przeczytany 3262 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • **
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
[MK2] Skrzynia biegów 2.0 HDI 90 km
« dnia: Czerwiec 25, 2015, 19:55:54 »
Witam, w związku z tym, że żywot mojej skrzyni biegów dobiega końca muszę zakupić jakąś używkę.
Niestety tu pojawia się problem bo oznaczeń tych skrzyń biegów jest dużo - za dużo.
Sprawdziłem po VIN'nie:
SKRZYNIA BIEGÓW (CHARAKTERYSTYKA)SKRZYNIA MECHA BE4 L
PRZEKŁADNIA PRĘDKOŚCIOMIERZACT 22 X 19
Niestety znalazłem tylko jedną na aukcji i to dość drogą. Czy są jeszcze jakieś inne oznaczenia dla tych skrzyń?
Czym się kierować? Tylko mocą? Czy będzie pasować też skrzynia z XP?

Offline Marcin Brzozowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 110
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Xsara II 1.6 16V 2002 + BRC przebieg 222222 km na dzień 19.08.2013
  • Miejscowość: Olsztyn
Odp: [MK2] Skrzynia biegów 2.0 HDI 90 km
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 26, 2015, 22:06:50 »
Witam,
Miałem podobny problem jesienią. Skrzynia padła i co dalej. Pierwszy pomysł padł na zakup używanej. Ale szybko okazało się, że w przypadku mojej skrzyni mógł by mieć skrzynię, która ma 10 lat ( Xsary produkowane by do 2004r i nie można było podmienić z żadnego innego auta z grupy PSA).
Ostatecznie zdecydowałem się na zakup regenerowane z www.frans-auto.pl, nie jest to firma krzak, można poczytać opinie. Z przesyłka dałem 1100pln.
 
Taka regenerowana jest na pewno droższa niż używana, ale ryzyko też jest miejże.
W regenerowanej  masz nowe simeringi, łożyska itp no i jest gwarancji.
Kupisz używkę, włożysz i okaże się że i cieknie i wyje :(
 
Na nowej zrobiłem 8 tysięcy i wszystko jest OK

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • **
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Odp: [MK2] Skrzynia biegów 2.0 HDI 90 km
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 02, 2015, 21:06:15 »
Niestety stałem się ofiarą reklamy. Dolałem do skrzyni ceramizer i.... oczywiście że nie pomógł :)
Orientuje się ktoś jakie oznaczenie ma skrzynia biegów w moim pojeździe? Ewentualnie czy można to odczytać nie wchodząc pod auto?

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • **
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Odp: [MK2] Skrzynia biegów 2.0 HDI 90 km
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 03, 2015, 01:40:13 »
Czy uszkodzenie łożysk lub kół zębatych skrzyni może być słyszalne tylko w pewnych okolicznościach? - określony zakres obrotów połączony z przyśpieszaniem lub jazda ze stałą prędkością
Pojawiły się podejrzenia, że dziwne charczenie w moim aucie to niekoniecznie musi być wina skrzyni.

Offline Sylwester Dulak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 85
  • Skąd: Niebocko
  • Posiadany samochód: C4 1.6 HDi 109PS 2007, C3 1.4 HDi 68PS 2006
  • Miejscowość: Niebocko
Odp: [MK2] Skrzynia biegów 2.0 HDI 90 km
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 03, 2015, 19:15:13 »
Spuść olej ze skrzyni do czystego naczynia i mu się przyglądnij czy nie ma opiłków w oleju i na korku spustowym . 

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • **
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Odp: [MK2] Skrzynia biegów 2.0 HDI 90 km
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 03, 2015, 20:21:02 »
Z olejem wszystko ok. Niedawno był spuszczany. Zalany został gęściejszy celem wyciszenia skrzyni - efektów brak.

Offline Sylwester Dulak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 85
  • Skąd: Niebocko
  • Posiadany samochód: C4 1.6 HDi 109PS 2007, C3 1.4 HDi 68PS 2006
  • Miejscowość: Niebocko
Odp: [MK2] Skrzynia biegów 2.0 HDI 90 km
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 03, 2015, 21:35:59 »
Czy wysprzeglenie ma wpływ na ten hałas? Jeśli tak tak to podejrzewałbym sprężyny w tarczy sprzęgłowej.
 

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • **
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Odp: [MK2] Skrzynia biegów 2.0 HDI 90 km
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 03, 2015, 21:55:44 »
Hałasuje tylko przy przyśpieszaniu lub utrzymywaniu stałej prędkości, najbardziej słyszalne pomiędzy 1500 a 2500 obr. Przy hamowaniu silnikiem nie słychać tego charczenia. Ewidentnie wzrasta ono wraz z obrotami. Po wciśnięciu sprzęgła jest cisza. Przy toczeniu się na luzie również cisza. Rozkręcenie silnika na luzie lub z wciśniętym sprzęgłem do prędkości obrotowych przy których normalnie występuje ten hałas nie powoduje jego powstawania.
Ogólnie oddałem w zeszłym tygodniu auto do gościa, który zajmuje się regeneracją skrzyń biegów - ale skrzyni nie naprawił ponieważ po przejechaniu kilku km stwierdził, że ten dźwięk to nie jest wina skrzyni. Natomiast inny mechanik kilka miesięcy temu po jeździe próbnej orzekł, że to na pewno skrzynia - co potwierdziło moje ówczesne domysły, a teraz okazuje że to jednak niby nie to.


EDIT: wsłuchałem się dziś dobrze:
Hałas powstaje do wolnych obrotów już w momencie ruszania (półsprzęgło), przy hamowaniu silnikiem również go słychać.


Udało mi się to nagrać:
https://www.youtube.com/watch?v=GPqjimYc7CU
« Ostatnia zmiana: Październik 04, 2015, 22:36:59 wysłana przez Bartek Konopka »

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Odp: [MK2] Skrzynia biegów 2.0 HDI 90 km
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 06, 2015, 22:29:38 »
Co do oznaczeń to sprawdź po vinie w citroen service czy przy oznaczeniu skrzyni nie ma 4 znaków bo u siebie znalazłem oznaczenie CD28 a w aukcjach podają jeszcze liczbę 20. Np 20CD28 to wiem że będzie się zgadzało. Na allegro do HDI znalazłem np takie oznaczenie:20DM07 co by odpowiadało skrzyni o oznaczeniu DM07. Powinieneś to znaleźć po VINie.

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • **
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Odp: [MK2] Skrzynia biegów 2.0 HDI 90 km
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 06, 2015, 23:13:11 »
Do oznaczeń skrzyń już doszedłem :) da się też je odczytać jak skrzynia jest zamontowana - oznaczenie jest wybite na skrzyni mniej więcej pod obudową akumulatora i oczywiście zgadza się ono z oznaczeniami z citroen.service. To co podałem w pierwszym poście pochodziło z zakładki "dane pojazdu", a jak się okazało trzeba tego szukać w innym miejscu.

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • **
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Odp: [MK2] Skrzynia biegów 2.0 HDI 90 km
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 02, 2015, 14:01:12 »
Problem rozwiązany, winnym wszelkich niepożądanych odgłosów okazało się łożysko podpory półosi. Na szczęście doszedłem do tego przed niepotrzebnym remontem skrzyni.

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Odp: [MK2] Skrzynia biegów 2.0 HDI 90 km
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 02, 2015, 22:52:31 »
To dziwne bo pisałeś że jak wciśniesz sprzęgło to jest cisza a przecież w czasie jazdy półosie i tak się obracają nawet na luzie. Ale skoro tak to dobrze się złożyło ominąłeś sporo kosztów. Dobrze wiedzieć też na przyszłość że nie każde hałasy z napedu muszą oznaczać skrzynie :).

Offline Bartek Konopka

  • Sponsor
  • **
  • Wiadomości: 634
  • Skąd: Częstochowa/Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II HDI 2000r.
  • Miejscowość: Częstochowa/Kraków
Odp: [MK2] Skrzynia biegów 2.0 HDI 90 km
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 02, 2015, 23:16:38 »
Kurde, dziś zrobiłem trasę i dźwięk powrócił  :o , a od naprawy przez tydzień było dobrze! ani nawet najcichszego szmeru. Chyba zbyt wcześnie napisałem na forum że naprawione. Ale to i tak daje jakąś poszlakę, bo była wyjmowana półoś, przy okazji może coś się poruszyło, przemieściło i było przez pewien czas dobrze. Więc póki co utrzymuję dalej że to skrzynia, teraz plan jest taki żeby dobrać się do sprzęgła. No chyba że nowe łożysko padło, ale z takim samym objawem?