Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Materiały eksploatacyjne do 1.6 hdi 90 km  (Przeczytany 7431 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marek Oleksy

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 hdi 90 km
  • Miejscowość: Kraków
Materiały eksploatacyjne do 1.6 hdi 90 km
« dnia: Wrzesień 20, 2015, 15:59:21 »
Witam, jako że zakupiłem Picasso z 2007 roku z silnikiem 1.6 hdi 90 km chciałbym wymienić materiały eksplatacyjne:
- olej silnikowy ( taki był zalewany wg poprzednich faktur) TOTAL QUARTZ INEO ECS 5W30 wyczytałem że on jest do aut z dpf, ja jego nie mam czy ten olej można lać smiało ?
- jakiego producenta filtry są pewne, chodzi o filtr oleju, paliwa, powietrza, klimatyzacji?
- olej do skrzyni biegów, ile go wchodzi? TOTAL TRANSMISSION BV 75W80 taki wg.instrukcji chyba?
trzeba zakupić uszczelki pod korek?
w którym miejscu jest korek kontrolny i spustowy?
- swieci się błąd P 1351 i silnik po odpaleniu jak zimny pracuje nie równo i trochę dymi- pewnie to świeca żarowa, jakiej firmy kupić świece- jak się do nich dobrać?
-kolejna sprawa to olej w dolocie, na ile pomoże wymiana dekla zaworów (odma), jakie wymiary ma oring ten na białym plastiku-jest może jakiś nr producenta?
Pozdrawiam Marek.

Offline Kuba Rosa

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 772
  • Skąd: Teresin
  • Posiadany samochód: 308 SW 1,6 BlueHDI 120 KM
  • Miejscowość: Teresin
Odp: Materiały eksploatacyjne do 1.6 hdi 90 km
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 22, 2015, 01:12:24 »
Olej zalewaj 5W40.
- Możesz lać Totala, ale są lepsze oleje. Kwestia budżetu... Zalecam przed zmianą oleju zastosować dobrą płukankę do silnika.
- Filtry paliwa, oleju: Purflux, Mann, Knecht. Powietrzny i kabinowy możesz zastosować Filtron. Jak nie wozisz alergików to odpuść sobie filtr kabinowy węglowy, zwykły wystarcza - to moje zdanie.
- Teoretycznie oleju w skrzyni się nie zmienia... Ja tego nie robiłem i nie wypowiem się jaki zalać...

Na pozostałe pytania nie udzielę odpowiedzi, bo nie miałem z tymi sprawami do czynienia ;)

Offline Piotr Rzepkowski

  • Sponsor
  • *
  • Wiadomości: 239
  • Skąd: Łobez
  • Posiadany samochód: Citroen C4 GP 1.8 16V 2008 manual
  • Miejscowość: Łobez
Odp: Materiały eksploatacyjne do 1.6 hdi 90 km
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 22, 2015, 17:19:31 »
- olej do skrzyni taki jak wskazałeś, wchodzi 1,8 litra. Korek spustowy i kontrolny masz na rysunku. Uszczelek nie wymieniałem.
- błąd P1351 zlikwidowałem wymieniając świece żarowe - kupiłem BERU. Lepiej kup markowe, bo dostęp do nich jest delikatnie mówiąc tragiczny - znajdują się poniżej filtra powietrza. Ja odkręcałem filtr paliwa z jego uchwytem, obudowę filtra powietrza z układem dolotowym, EGR, następnie na macajewa i przy pomocy lusterka odpinałem przewody prądowe i odkręcałem świece. Odkręcanie świec to cierpliwość i jeszcze raz cierpliwość bez gwarancji, że nie ukręcisz. Najpierw odrdzewiacz na lekko ciepłym silniku, odczekałem kilkanaście minut, długa nasadka 8 i bardzo powolne, z wyczuciem odkręcanie. Jak nie idzie, to ponownie odrdzewiacz i czekanie. Dwie poszły gładko, dwie z oporem - pół obrotu odkręcałem, odrdzewiacz, czekanie, zakręcałem, potem znowu odkręcałem do oporu, odrdzewiacz, zakręcałem i tak w kółko do odkręcenia. Generalnie robota na własne ryzyko.   
- nie wiem czy wymiana oringu coś pomoże, u mnie był wytarty plastik w pokrywie zaworów w miejscu styku z oringiem, użyłem silikonu na oring i jest szczelne.
- tez zastanawiałem się nad wymianą dekla w związku z olejem w dolocie, ale na razie zrezygnowałem, nie mam jakiś sporych ubytków.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 27, 2015, 19:50:30 wysłana przez Piotr Rzepkowski »

Offline Marek Oleksy

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 hdi 90 km
  • Miejscowość: Kraków
Odp: Materiały eksploatacyjne do 1.6 hdi 90 km
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 23, 2015, 08:31:48 »
Dzięki za odpowiedz, świece żarowe miałem cztery spalone i pierwsza od skrzyni biegów poszła ładnie, natomiast druga i trzecia - moczona kręcona przód i tył, moczona itd. strzeliła- urwał się żarnik.Gwint w gniezdzie swiecy czyściutki i to nie tu jest problem, problemem jest nagar na świecy.
Czwartej na razie nie ruszałem, auto stoi rozgrzebane- zamówiłem zestaw do wykręcania żarników świec- zobaczę co z tego będzie.
Nie zabardzo pasuje mi tam wiercić bo opiłki mogą polecieć do komory spalania po wyciągnieciu żarnika ale innego wyjścia nie ma.

Offline Błażej Grotowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 721
  • Skąd: Radomsko
  • Posiadany samochód: C3 mk III 1.2T
  • Zainteresowania: fotografia, motoryzacja, podroze, zegarki, historia
  • Miejscowość: Radomsko
Odp: Materiały eksploatacyjne do 1.6 hdi 90 km
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 25, 2015, 22:38:37 »
Który to model silnika? Z FAP i dwumasą czy bez (92 chyba KM)?
Był GSA 1.2. Była Xantia 1.9 TD Hydractive. Jest Xsara Picasso 1.6 HDI& C3 mkIII

Offline Marek Oleksy

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 1.6 hdi 90 km
  • Miejscowość: Kraków
Odp: Materiały eksploatacyjne do 1.6 hdi 90 km
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 26, 2015, 00:33:07 »
9HX 90 KM bez dwumasy i fap


świece wykręcone, tak jak pisałem pierwsza poszła ładnie, druga,trzecia ukręcona czwarta odkręcona sposobem który opisywał Piotr R.
Odkręcanie czwartej świecy tej koło rozrządu trwało cztery godziny, gdyby nie trudny dostęp to bym ją zerwał bo wykręcenie drugiej i trzeciej tej ukręconej zajeło 15 minut zestawem do wykręcania żarników.
Sumując, świece da się wykręcić bez ukręcenia tylko trzeba po milimetrze odkręcać do przodu i cofać o 1 obrót kilkanaście razy i tylko na ciepłym silniku, ja rozgrzewałem 4 razy do 80 stopni.

Offline robert dyczka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 428
  • Skąd: bytom
  • Posiadany samochód: xsara 1 1.9td, xsara picasso 1.6 hdi
  • Zainteresowania: sport no i cytrynka a no i vale 46
  • Miejscowość: bytom
Odp: Materiały eksploatacyjne do 1.6 hdi 90 km
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 02, 2015, 15:20:50 »
WITAM jak tak piszemy o olejach i filtrach ,może ktoś opisać sposób wymiany filtra paliwa w 1.6 hdi 90km dzięki

Offline Piotr Rzepkowski

  • Sponsor
  • *
  • Wiadomości: 239
  • Skąd: Łobez
  • Posiadany samochód: Citroen C4 GP 1.8 16V 2008 manual
  • Miejscowość: Łobez

Offline robert dyczka

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 428
  • Skąd: bytom
  • Posiadany samochód: xsara 1 1.9td, xsara picasso 1.6 hdi
  • Zainteresowania: sport no i cytrynka a no i vale 46
  • Miejscowość: bytom
Odp: Materiały eksploatacyjne do 1.6 hdi 90 km
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 03, 2015, 19:27:55 »
Dzięki PIOTR jak wymienić filtr powietrza znalazłem , ale ja szukam instrukcji wymiany filtra paliwa

Offline Piotr Rzepkowski

  • Sponsor
  • *
  • Wiadomości: 239
  • Skąd: Łobez
  • Posiadany samochód: Citroen C4 GP 1.8 16V 2008 manual
  • Miejscowość: Łobez
Odp: Materiały eksploatacyjne do 1.6 hdi 90 km
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 07, 2015, 06:52:34 »
Faktycznie, miałem chyba ropę w oku ;)  Instrukcja w załączniku poniżej
« Ostatnia zmiana: Styczeń 15, 2016, 14:16:35 wysłana przez Piotr Rzepkowski »