Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkIII] Przesunięty lewarek zmiany biegów po wymianie skrzyni biegów  (Przeczytany 5314 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marek Czuczałow

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 4
  • Skąd: Crewe, UK
  • Posiadany samochód: Citroen c5 (RD) 1.6 HDI VTR+ NAV 2009
  • Miejscowość: Crewe, UK
Witam serdecznie!
Od ponad roku jestem posiadaczem Citroena c5 1,6 Hdi vtr+ nav 2009. Do jakiegoś czasu było fajnie aż do teraz. Auto zaczęło wydawać dziwne odgłosy (metaliczne) przy przyspieszaniu a po jakimś czasie odgłosy te dochodziły już nawet na biegu jałowym. Wizyta u mechanika (kolegi) i po grubszej rozmowie zamówiłem kompletne sprzęgło wraz z dwumasą. Tanio nie było. Po rozebraniu wszystkiego ów mechanik zadzwonił do mnie, że rozsypał się mechanizm różnicowy. Powiedziałem ok i znalazłem używaną skrzynie od c5 z 2007 z prawidłowym kodem skrzyni i modelem silnika. Trochę to trwało ale mechanik auto oddał. No i tu zaistniał problem  >:( Lewarek od zmiany biegów został przesunięty w bok i do przodu. Oczywiście koleżka to zauważył i pochwalił się jeszcze, że nie mógł wbić biegu pierwszego i wstecznego. Nie wiem czy nie zrobił tego na siłę. Pomyślałem sobie no to fajnie mi auto naprawił. Zapytałem go czy wszystko dobrze ustawił czy wyregulował itd. Próbował się wymigać, że skrzynia nie taka ale mu nie wyszło. Czy jest ktoś wstanie mi wytłumaczyć gdzie chłopak popełnił błąd bo obecnie nie garnie się do naprawy tego co zepsuł a mam problem z biegami "1"3"i "wsteczny". Biegi ciężko wchodzą a co gorsza 1 i 3 potrafi wyskoczyć. Zaznaczę, że przed wymianą problemu takiego nie miałem a lewarek był na swoim miejscu. W dodatku obecnie sprzęgło zaczyna skrzypieć (odgłos spod padała i maski) jak silnik się rozgrzeje co wcześniej tez nie miało miejsca. Błagam pomocy bo auto jest cały czas użytkowane a nie chce zajechać jakiś elementów.

Offline Dariusz Kłeczek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 8 803
  • Skąd: Trzebinia/Birmingham
  • Posiadany samochód: BX 1,9 GTi; AX 1,5 D
  • Zainteresowania: fotografia, nurkowanie
  • Miejscowość: Trzebinia/Birmingham
Odp: [MkIII] Przesunięty lewarek zmiany biegów po wymianie skrzyni biegów
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 19, 2016, 07:37:24 »
Jedyne co mi przychodzi do głowy, to to, że coś pomieszał z mocowaniem/prowadzeniem linek.
Niby nie bardzo się da, ale Polak potrafi.
Co do sprzęgła, zapytaj kolegi, czy ma specjalny przyrząd do montażu sprzęgieł z samoregulatorem.
Jeśli zakładał bez tego urządzenia, to mógł uszkodzić docisk sprzęgła (mógł, nie musiał).
BX 1,9 GTi 1991 już automat 213.000 km
AX 1,5 D Spot 1996 127.000 km
RENAULT TRAFIC 2,0 DCi 2007 224.000 mil
Hyundai IX35 1,7 CRDi 2014 79.000 mil

Offline Marek Czuczałow

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 4
  • Skąd: Crewe, UK
  • Posiadany samochód: Citroen c5 (RD) 1.6 HDI VTR+ NAV 2009
  • Miejscowość: Crewe, UK
Odp: [MkIII] Przesunięty lewarek zmiany biegów po wymianie skrzyni biegów
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 19, 2016, 13:06:55 »
Ciężko chyba by było pomieszać linki. Obie mają różną długość. Pytanie czy przy mocowaniu przy skrzyni jest jakaś możliwość regulacji, której nie wykonał? Czytałem, że w innych autach są regulacje gdzieś na wybieraku i że zacierają się tulejki które trzeba przeczyścić i nasmarować. Nie wiem niestety czy takie coś jest w c5. Skoro skrzynia pochodzi z c5 z 2007 roku może miała inna długość linki i dlatego to tak wygląda. Ale to moje gdybanie. Dlatego chce zasięgnąć informacji zanim pójdę do kolejnego "szpeca"  ::) i zacznie mi wciskać, że musi wszystko na nowo rozkręcać i znowu popłynę z kasą. Bo owej jeszcze od byłego "kolegi mechanika" nie odzyskałem.
Co do sprzęgła to na pewno nie używał przyrządu w regulatorem bo przy tym byłem. Aczkolwiek dziwne, że skrzypi dopiero jak silnik jest ciepły. Czy mógł coś urwać (typu osłona) i teraz to mi gdzieś obciera?

Offline Marc Waldemar

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 248
  • Skąd: Krakow
  • Posiadany samochód: C5 X7 2009 Exclusive Tourer 2.0 HDI
  • Miejscowość: Krakow
Odp: [MkIII] Przesunięty lewarek zmiany biegów po wymianie skrzyni biegów
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 19, 2016, 13:12:36 »
Jest specjalny klucz do regulacji linek, ustawiasz skrzynie na luzie i blokujesz tym przyrządem po czym wspinasz linki i blokujesz. Nigdy tego nie robiłem.

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • ****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: [MkIII] Przesunięty lewarek zmiany biegów po wymianie skrzyni biegów
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 19, 2016, 14:00:08 »
A może pancerz linki wypadł z gniazda, gdzie ma się opierać - wtedy zmienia się "długość" linki i stąd przesunięcie?
Co nie nie zmienia faktu, że mechanik (pewnie inny) musi powtórnie ocenić montaż, zdecydować co skrzypi....

Offline Piotr Osiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 182
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2002 2.0HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MkIII] Przesunięty lewarek zmiany biegów po wymianie skrzyni biegów
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 19, 2016, 15:49:22 »
Podaj jaką masz skrzynie, ewentualnie podaj VIN.
Lexia, VCDS, MPPS

Offline Dariusz Kłeczek

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 8 803
  • Skąd: Trzebinia/Birmingham
  • Posiadany samochód: BX 1,9 GTi; AX 1,5 D
  • Zainteresowania: fotografia, nurkowanie
  • Miejscowość: Trzebinia/Birmingham
Odp: [MkIII] Przesunięty lewarek zmiany biegów po wymianie skrzyni biegów
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 19, 2016, 22:51:52 »
Ciężko chyba by było pomieszać linki. Obie mają różną długość.
Potrafisz czytać ze zrozumieniem?
Nie napisałem, że pomieszał linki, tylko że pomieszał coś z mocowaniem/prowadzeniem linek...
Cytuj
Co do sprzęgła to na pewno nie używał przyrządu w regulatorem bo przy tym byłem. Aczkolwiek dziwne, że skrzypi dopiero jak silnik jest ciepły. Czy mógł coś urwać (typu osłona) i teraz to mi gdzieś obciera?
Skoro nie potrafi sobie poradzić z linkami, to spora szansa że uszkodził przy montażu docisk sprzęgła.

Jeżeli jeździsz do "szpeców", a nie mechaników, to się nie dziw. Albo jest tanio, albo dobrze.
I zawsze płaci się najwięcej za poprawki po czyimś partactwie.
BX 1,9 GTi 1991 już automat 213.000 km
AX 1,5 D Spot 1996 127.000 km
RENAULT TRAFIC 2,0 DCi 2007 224.000 mil
Hyundai IX35 1,7 CRDi 2014 79.000 mil

Offline Marek Czuczałow

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 4
  • Skąd: Crewe, UK
  • Posiadany samochód: Citroen c5 (RD) 1.6 HDI VTR+ NAV 2009
  • Miejscowość: Crewe, UK
Odp: [MkIII] Przesunięty lewarek zmiany biegów po wymianie skrzyni biegów
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 20, 2016, 00:42:50 »
Podaj jaką masz skrzynie, ewentualnie podaj VIN.
Kod skrzyni 20DM65, 5 Biegowa do silnika 1.6 Hdi, kod silnika 9HZ (DV6TED4)

Offline Marek Czuczałow

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 4
  • Skąd: Crewe, UK
  • Posiadany samochód: Citroen c5 (RD) 1.6 HDI VTR+ NAV 2009
  • Miejscowość: Crewe, UK
Odp: [MkIII] Przesunięty lewarek zmiany biegów po wymianie skrzyni biegów
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 20, 2016, 00:56:38 »
Jeżeli jeździsz do "szpeców", a nie mechaników, to się nie dziw. Albo jest tanio, albo dobrze.
I zawsze płaci się najwięcej za poprawki po czyimś partactwie.
Każdy uczy się na własnych błędach. Ten tzw "szpec" jest normalnym mechanikiem ze swoim warsztatem i nie spodziewałbym się, że takie coś zrobi. Chociażby dlatego, że takie rzeczy robił już wcześniej. No ale jak to mówią "będzie pan zadowolony"

Offline Robert Urbański

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 349
  • Skąd: Rokietnica
  • Posiadany samochód: C5 sedan 2011
  • Miejscowość: Rokietnica
Odp: [MkIII] Przesunięty lewarek zmiany biegów po wymianie skrzyni biegów
« Odpowiedź #9 dnia: Grudzień 20, 2016, 11:19:26 »
Przychodzą mi do głowy trzy możliwości - źle osadził/źle zblokował końce pancerzy linek w uchwycie stabilizującym na skrzyni (pewnie końcówka pancerza nie weszła w otwór lub weszła nieprawidłowo i nie założył nawet blaszki blokującej, tak strzelam) - to możesz sam zweryfikować demontując puszkę filtra powietrza (bez problemy dasz sobie z  tym radę), splątał cięgna, które teraz się krzyżują, lub nie odpowietrzył wysprzęglika, co powinien był zrobić po zmianie sprzęgła - obowiązkowo w zasadzie. Jednak jeśli nie chodzą tylko biegi za które odpowiedzialny jest ruch wybieraka w jednej płaszczyźnie, to ewidentnie coś jest nie tak z linkami. Dlatego najpierw sprawdziłbym ich osadzenie w uchwycie i prowadzenie.

Pozdrawiam

Offline Andrzej Stanek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 149
  • Skąd: Warszawa, Polska
  • Posiadany samochód: Citroen C4GP 2.0 HDI MCP 2007
  • Miejscowość: Warszawa, Polska
Odp: [MkIII] Przesunięty lewarek zmiany biegów po wymianie skrzyni biegów
« Odpowiedź #10 dnia: Grudzień 20, 2016, 12:09:48 »
U mnie w mk2 w benzynie po robotach przy skrzyni (dawałem do zrobienia łożyska) 1 i wsteczny ciężej wchodziła, jakby wydłużała się linka. W końcu linka zupełnie pękła. Tak więc uważaj i zrób to jak najszybciej, bo może Ci linka strzelić w czasie jazdy.

Offline Piotr Osiński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 2 182
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5 MKI 2002 2.0HDI
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: [MkIII] Przesunięty lewarek zmiany biegów po wymianie skrzyni biegów
« Odpowiedź #11 dnia: Grudzień 20, 2016, 16:19:49 »
Podaj jaką masz skrzynie, ewentualnie podaj VIN.
Kod skrzyni 20DM65, 5 Biegowa do silnika 1.6 Hdi, kod silnika 9HZ (DV6TED4)

Wcześniej pomyślałem że może kupiłeś skrzynię z wstecznym do tyłu a wcześniej miałeś do przodu. Ale jeśli biegi są tak samo to trzeba szukać w linkach, może w mechanizmie wybieraka na skrzyni. Chyba że jest możliwość zamiany samych linek (przy zamianie skrzyń z różnym wybieraniem wstecznego) i wtedy niby działa wybieranie biegów, ale może się wypowiedzieć ktoś kto robił takie rzeczy.
Bo przy skrzyni z wstecznym do tyłu masz 3 położenia lewarka, środek, prawo, lewo
A przy wstecznym do przodu dochodzi jeszcze położenie 4 czyli bardziej w lewo.

Dla pewności możesz porównać wybierak na starej skrzyni z tym na nowej, czy są takie same, ewentualnie zadzwonić tam gdzie brałeś skrzynię i dopytać o wybieranie biegów, może będą wiedzieli..
« Ostatnia zmiana: Grudzień 20, 2016, 16:31:18 wysłana przez Piotr Osiński »
Lexia, VCDS, MPPS

Offline Marek Stankiewicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Ksawerów
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2,o 16v kombi 2002r
  • Zainteresowania: ogród,oczko wodne,modelarstwo-czołgi
  • Miejscowość: Ksawerów
Odp: [MkIII] Przesunięty lewarek zmiany biegów po wymianie skrzyni biegów
« Odpowiedź #12 dnia: Grudzień 20, 2016, 18:25:18 »
Niby skrzynia taka sama jak poprzednia /jednak z innego roku/ więc może przystosowana do innych linek zmiany biegów.Ja zakupiłem nowe linki zgodnie ze specyfikacją gdyż stare się zatarły i okazało się,że jednak nie są identyczne jak poprzednie i trzeba było dokupić jeszcze tzw. podstawę-łapę.