Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Niestabilna temperatura silnika.  (Przeczytany 1875 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Łukasz Czyżo

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 33
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citrtoen C8, rok 2009, 2.0 benzyna + LPG, Skoda Fabia II 2013 r., 1.4 benzyna+LPG; wcześniej: xsara picasso 1.6 16v 109KM+LPG STAG (spalił się), 2005; xsara 1.6i, 88KM,2000, Nissan Almera N15 1.4 16 V, Nissan Micra K11 1.0 16 V
  • Miejscowość: Radzymin
Niestabilna temperatura silnika.
« dnia: Kwiecień 24, 2017, 22:00:44 »
Witam,
posiadam XP 1.6 16V z LPG STAG. Od pewnego czasu mam następujący problem. Silnik nie łapie temperatury podczas jazdy, tzn. gdy odpalam silnik i jadę autem w trasie temp. dochodzi do max 1 kreski. Podczas postoju np. w korku temp. wzrasta do 2 lub 3 kresek (tak jak powinno być), ale po ruszeniu i przejechaniu kilkuset km (minuta czy dwie jazdy) temperatura spada do 1 lub 0 kreski. Jednocześnie z tym objawem zauważyłem, że auto odczuwalnie później przełącza się na gaz, nawet później niż w zimę przy mrozie. W zimę przełączał się po 0,5km, a teraz potrzebuje nawet 3km (jazda w mieście, światła).
Podsumowując: w trasie temperatura to 0 kresek na wskaźniku, na postoju czy w korku temp. rośnie do optymalnej. Auto się nie grzeje, 3 kresek nie przekracza. Poziom płynu ok, na początku br był wymieniony termostat razem z obudową (był duży wyciek z obudowy). Instalacja gazowa sprawdzona, jest ok. W serwisie stwierdzili, że wszystko jest dobrze, komp nie pokazuje błędów, auto temp. nabiera.
A mnie się jednak wydaje, że to termostat...może serwis nie chce ponieść kosztów wymiany termostatu (jest na gwarancji;wymieniony 4 miesiące temu)...

hak64

  • Gość
Odp: Niestabilna temperatura silnika.
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 25, 2017, 09:43:28 »
Wszystko wskazuje na usterkę termostatu (jest stale otwarty). skutkuje to tym, że silnik dłużej się nagrzewa, w trakcie jazdy temperatura spada (bo pęd powietrza owiewa chłodnicę), a stanie w korku powoduje wzrost temperatury.

Offline Leszek Lampart

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 664
  • Skąd: Rudna Mała
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picaso SX 1,6 16V 12.2005
  • Zainteresowania: sport, motoryzacja
  • Miejscowość: Rudna Mała
Odp: Niestabilna temperatura silnika.
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 25, 2017, 10:51:51 »
Potwierdzam -termostat do wymiany. Zrób proste doświadczenie - rano zimny silnik - jedziesz 2 km i się zatrzymujesz. Wąż do chłodnicy powinien być zimny - jeśli letni to ewidentnie termostat do wymiany.
Kup termostat dobrej firmy np gates - ja taki kupiłem i od 2 lat jest spokój . Wcześniej miałem f. TOPRAN to po 10 miesiącach musiałem go wyrzucić.

Pozdrawiam! :-)  ;-)