Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Zamiana manualnej skrzyni na automat ???  (Przeczytany 4133 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Lech Sulikowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 875
  • Skąd: Bełchatów
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 SW 1,6 PureTech 180KM
  • Miejscowość: Bełchatów
Zamiana manualnej skrzyni na automat ???
« dnia: Październik 09, 2017, 18:25:46 »
Silnik RFJ 2.0i - skrzynia manualna głośna, wiele o tym było na forum. Poza tym pojeździłem automatem w innym modelu u znajomych i bardzo mi to przypadło do gustu. Stąd nowy temat - czy można się rozprawić ze skrzynią manualną wstawiając automat? Pytam przede wszystkim kogoś, kto był bliski takiej operacji w praktyce, jeśli tacy byli. Proszę nie piszcie tylko, sprzedaj i kup w automacie, bo to wiem, ale nie chciałbym się rozstawać z autem które mam od nowości, ma idealny stan wizualny i techniczny, mały przebieg i tylko ta skrzynia psuje przyjemność z jazdy. Wiem, że potrzebny jest dawca skrzyni z półosiami, pedałami, drążek, sterownik skrzyni, wiązki, co jeszcze? Skrzynię przed montażem można by oddać do specjalisty na przegląd, olej itp. Nie wiem czy koło zamachowe silnika jest takie samo. No i gwóźdż programu - elektronika, czy da się to w ogóle przeszczepić? Co będzie np. z prędkościomierzem, częstością pracy wycieraczek, indeksacją lusterka przy wstecznym i co tam jeszcze . Czy nie wyjdzie z tego wielkie druciarstwo sprawiające problemy, nie warte zachodu  i od razu dać spokój z takimi pomysłami? Koszt wiem z góry, że będzie duży.  I na koniec prośba do posiadaczy Al4 w 2.0 litrowej benzynie MkIII - ile obrotów ma motor na III biegu np. przy 70 km/h i ile ma obrotów na IV biegu przy 70 km/h.
Pozdrawiam,
Lech

Offline Henryk Guzicki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 288
  • Skąd: Brande/Dania
  • Posiadany samochód: Seat Ateca FR TSI Citroen DS3 HDI
  • Miejscowość: Brande/Dania
Odp: Zamiana manualnej skrzyni na automat ???
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 09, 2017, 19:52:30 »
Ty tak na powaznie z ta skrzynia?widze ze nawet 53 strony o problemach automatu cie nie sa w stanie zniechecic ze o kosztach takiego zabiegu nie wspomne,ja jak bym mial stac przed takim wyborem automat kontra manual ktory rzekomo halasuje to wolalbym znalesc firme ktora by mi zrobila cale bebechy od nowa w takiej  skrzyni co by nie szumiala i przyzylaby samochod.

cefek

  • Gość
Odp: Zamiana manualnej skrzyni na automat ???
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 09, 2017, 20:03:28 »
Lechu, automat to swietna sprawa. Ale nie wiem czy na samym motorze plus skrzyni i elektryce by sie skonczylo. Wiem ze prosiles zeby nie pisac sprzedaj manual i kup automat, ale mysle, ze to jedyne sensowne rozwiazanie. W druga strone to jeszcze daloby sie wymyslic ale tu? Inna elektryka, przeguby pewnie tez, inny rozrusznik, inne sterowanie silnikiem i zawieszeniem, inne chlodzenie.


Zreszta widze ze jestes tego swiadom. To teraz pomysl o tym jakim to bedzie koszmarem przy diagnostyce usterek, bo ze sie w takiej sytuacji zdarza, to pewne.


Moze potrzebujesz... drugiego auta?

Offline Robert Zglinicki

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 837
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: Citroen C5 X7 2.0 Kombi EXCLUSIVE+LPG 2008r
  • Miejscowość: Szczecin
Odp: Zamiana manualnej skrzyni na automat ???
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 09, 2017, 20:19:50 »
Lechu wszystko się da, chodzi tylko o pieniądze. Jak Cię stać na taki wyczyn to śmiało oddaj auto do warsztatu gdzie Ci to ogarną, ale tanio napewno nie będzie, wręcz bardzo drogo.

Moim skromnym zdanie gra nie warta świeczki.
Pozdrawiam

Offline Olaf Tomczynski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 304
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Volvo S70, Citroen C5 X7
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Zamiana manualnej skrzyni na automat ???
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 16, 2017, 14:36:41 »
Lechu, nie opłacalne, chyba, że naprawdę masz sporo pieniędzy do wydania. Wiem co piszę, bo kiedyś chciałem tak zrobić w Volvo S70 TDI (97r) gdzie Automat/Manual prawie jest Plug&Play - ale mój zaufany mechanik szybko wybił mi pomysł z głowy pokazując prawdziwą listę różnic w częściach, podzespołach itp ... dodatkowo w przypadku X7 dojdzie Ci na pewno zmiana w ustawieniach komputera itp...

Offline Lech Sulikowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 875
  • Skąd: Bełchatów
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 SW 1,6 PureTech 180KM
  • Miejscowość: Bełchatów
Odp: Zamiana manualnej skrzyni na automat ???
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 16, 2017, 16:18:42 »
Dzięki Olaf, właśnie najbardziej zależało mi na opinii osoby, która przymierzała się do zamiany i zgłębiała temat. Po lekturze na forach też innych marek pomysł wylatuje w kosmos jako nieopłacalny i nawet jak by się kto uparł - to niewykonalny - nie znalazłem w "całym" internecie opisu osoby, która by to zrealizowała i sie pochwaliła efektami. W drugą stronę to i owszem. Teraz żałuję, że 9 lat temu kupując auto jako nowe nie brałem z AL4. Nie przeszkadzały by mi 4 biegi - silnik jest dostatecznie elastyczny. Nawet teraz zdarza mi się przekładać manuala  z II na IV i z III na V i nie ma żadnego problemu przy spokojnym przyspieszaniu. Niestety wówczas automaty nie były tak powszechne, dużo większy też był lęk przed nimi. Gdybym miał wówczas takie pojęcie jak teraz, jak to działa, że to w zasadzie przekładnia planetrna stale zazębiona, ze sprzęgłem olejowym i sterowaniem , że przy tej skrzyni można nawet samemu zrobić większość niezbędnych prac, to bym się nie zastanawiał ani chwili. A tak to mam wyjca miejskiego, bo poza miastem na stałej prędkości jest w miarę akceptowalnie. Z ciekawości jeszcze raz powtórzę pytanie do posiadaczy w 2.0i - o obroty silnika z AL4 przy 70 km/h na III i IV biegu.
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2017, 17:14:04 wysłana przez Lech Sulikowski »
Pozdrawiam,
Lech