Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Zablokowana sprężarka klimatyzacji mkIII 2.0 16v  (Przeczytany 1440 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Mateusz Musiał

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 3
  • Skąd: Opole
  • Posiadany samochód: Citroen C5
  • Zainteresowania: Renowacja mebli, motoryzacja
  • Miejscowość: Opole
Zablokowana sprężarka klimatyzacji mkIII 2.0 16v
« dnia: Wrzesień 17, 2018, 20:46:13 »
Na wstępie, ponieważ to mój pierwszy post chciałbym się z wami serdecznie przywitać. Ostatnio stałem się posiadaczem białej cytrynki (2.0 16v rocznik 2008 kombi), niestety po dwóch tygodniach zdarzyła mi się dość niespodziewana przygoda. Otóż samochód zgasł podczas jazdy i nie dało się go już odpalić, w obawie o rozrząd nawet nie próbowałem. Pierwsza podejrzenie padło właśnie na uszkodzenie silnika. Dokładniejsze sprawdzenie pozwoliło odkryć, że awarii wina jest sprężarka klimatyzacji, która stoi jak zaklęta. Po demontażu okazało się, że sprężarka musiała być już zmieniana przez poprzedniego właściciela, jej producentem jest Hella. Moje pytanie dotyczy oryginału, a w zasadzie numeru sprężarki i jej parametrów. Jeżeli ktoś z forum będzie mógł mi pomóc w tej sprawie będę wdzięczny.

Offline Tomasz Hudy

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 086
  • Skąd: Lędziny
  • Posiadany samochód: Citroen C5 (X7) Tourer (2011) 2.0 HDI RHH AM6C
  • Zainteresowania: informatyka, elektronika
  • Miejscowość: Lędziny
Odp: Zablokowana sprężarka klimatyzacji mkIII 2.0 16v
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 18, 2018, 15:08:03 »
Podaj VIN - bez tego będzie ciężko.

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 206
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Zablokowana sprężarka klimatyzacji mkIII 2.0 16v
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 18, 2018, 15:33:53 »
Pierwsza podejrzenie padło właśnie na uszkodzenie silnika. Dokładniejsze sprawdzenie pozwoliło odkryć, że awarii wina jest sprężarka klimatyzacji, która stoi jak zaklęta.
Nie do końca rozumiem w czym przeszkadza sprężarka przy uruchomieniu silnika bo sprzęgiełko klimy a co za tym idzie kompesor dopiero załącza się po pojawieniu się ładowania alternatora na uruchomionym już silniku.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Mateusz Musiał

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 3
  • Skąd: Opole
  • Posiadany samochód: Citroen C5
  • Zainteresowania: Renowacja mebli, motoryzacja
  • Miejscowość: Opole
Odp: Zablokowana sprężarka klimatyzacji mkIII 2.0 16v
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 18, 2018, 17:33:10 »
Nr VIN: VF7RWRFJC54097599


Sprężarka stoi, sprzęgłem nie da się w żaden sposób obrócić. Opór stawiany przez sprężarkę uniemożliwił swobodne poruszanie się paska i tym samym odpalenia samochodu. Nie wiem czy dobrze to opisałem, ale generalnie taki był objaw. Usunięcie paska umożliwiło swobodny obrót wałem. Dla mnie to było też dziwne, ale samochód samoistnie zgasł bez żadnych dźwięków podczas jazdy (klimatyzacja była włączona), kolejna próba uruchomienia zakończyła się tym samym, a przy następnej słyszalny był dźwięk (pisk) paska więc zdecydowałem się wyłączyć silnik i nie podejmować kolejnych prób odpalenia samochodu.
 

Offline Grzegorz Mościszewski

  • Sponsor
  • *****
  • Wiadomości: 4 686
  • Skąd: Rzeszów
  • Posiadany samochód: C5 Break 3,0i Mk2/2006 C3 1.1 SX/03
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Rzeszów
Odp: Zablokowana sprężarka klimatyzacji mkIII 2.0 16v
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 18, 2018, 19:54:38 »
Wyjmij sprężarkę i sprawdź sprzęgło elektromagnetyczne, bo (podejrzewam) tu się zablokowała "oś". Mało prawdopodobna sama sprężarka....

W załączniku dwie wersje sprężarek podawanych dla Twojego VIN....

Offline Mateusz Musiał

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 3
  • Skąd: Opole
  • Posiadany samochód: Citroen C5
  • Zainteresowania: Renowacja mebli, motoryzacja
  • Miejscowość: Opole
Odp: Zablokowana sprężarka klimatyzacji mkIII 2.0 16v
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 18, 2018, 20:19:40 »
Dziękuję za odpowiedź i poradę, na pewno skorzystam z rady. Mając na uwadze, że zamontowany zamiennik sprężarki jest z kwietnia 2017, zastanawiałem się co mogło spowodować taką awarię. Podejrzewałem, że układ nie został prawidłowo wyplukany przy montażu nowej sprężarki i dlatego doszło do uszkodzenia. Rzeczywiście awarii mogło ulec samo sprzęgło nie zaś cała sprężarka. Jutro jak znajdę czas to sprawdzę.
Mam również pytanie do nadesłanych plików, widzę, że są z jakiegoś programu. Czy jest również dostępna jakąś instrukcja serwisowa związana z wymianą sprężarek i klimatyzacji i czy ewentualnie może ktoś taką instrukcję udostępnić?

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 206
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Zablokowana sprężarka klimatyzacji mkIII 2.0 16v
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 18, 2018, 20:57:07 »
Rzadko się zdarza "sklejenie" sprzęgła klimy, raczej koło pasowe kompresora stanęło na łożysku
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie