Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Prędościomierz nie działa  (Przeczytany 2211 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Daniel Stefanowicz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 491
  • Skąd: Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: C5 MKII 1,8i 16V Break+Tech 214 / C5 X7 Comfort Sedan 2,0i 16V / C5 X7 Tourer 2,0i 16V +Stag Q Box Plus
  • Miejscowość: Stara Kamienica
Prędościomierz nie działa
« dnia: Marzec 31, 2019, 16:21:31 »
Witam!!!
Jak w temacie... Od kiedy go kupiłem w 2012 oszukiwał o kilkanaście kilometrów.Teraz przestał działać zupełnie.Ktoś ma może doświadczenie z rozbieraniem zegarów? Coś pomoże ? Jakiś manual ??? Z góry dzięki za pomoc.
Mały edit... Właśnie wróciłem z basenu ... Strzałka obrotościomierza na godzinie 6 .... jak dodam gazu max na 1 wskakuje.  Coraz ciekawiej się robi ???
« Ostatnia zmiana: Marzec 31, 2019, 20:56:08 wysłana przez Daniel Stefanowicz »

Offline Adam Madejski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 440
  • Skąd: Dąbrowa Górnicza
  • Posiadany samochód: C5 3,0 V6 2005 MKII + LPG / 307 2,0 16V 2002 / C5 x7 2.0 163KM
  • Zainteresowania: motoryzacja, rowery, piłka ręczna, bushcraft, zhp
  • Miejscowość: Dąbrowa Górnicza
Odp: Prędościomierz nie działa
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 31, 2019, 16:25:46 »
Przecież o tym są już posty, wystarczy poszukać.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka


Offline Seweryn Kryniewicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 95
  • Skąd: Wałbrzych
  • Posiadany samochód: citroen c5 1.6 hdi 2005r
  • Zainteresowania: mechanika,elektronika akwarystyka
  • Miejscowość: Wałbrzych
Odp: Prędościomierz nie działa
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 31, 2019, 18:03:25 »
Najlepiej włożyć rękę przez schowek po lewej stronie i wypchnąć zegary od środka bo srubokrętami łatwo uszczerbić szybkę. Odpiąć kostkę, i zegary w ręku. Później to już wszystko widać.

Wysłane z mojego M5 Plus Lte przy użyciu Tapatalka


Offline Wojciech Sekuła

Odp: Prędościomierz nie działa
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 01, 2019, 06:19:15 »
Pada (o ile już nie padł) silniczek prędkościomierza.
Przerabiałem to samo na jesieni 2018.

Delikatnie podważasz zegary w 2 miejscach (na obudowie zegarów widać male kropki - tak podważasz).
Odłączasz wtyczki, rozkręcasz tył, wyjmujesz zegary, demontujesz wskazówkę i zmieniasz silniczek.

Najwięcej kłopotu jest z ponownym, poprawnym ustawieniem wskazówki.
pozdrawiam
Wojtek

----------------------------------
byla Xantia Break 1,9TD, 1996r
była C5 Break, 2.0 + LPG, 2005r.

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: Prędościomierz nie działa
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 01, 2019, 10:32:24 »
Jak się ma trochę czasu i zręczne ręce, to da się zregenerować silniczek tak, że podziała pewnie dożywotnio (w przeciwieństwie do używek).

W standardzie ulega wyłamaniu plastikowa oś w tych silniczkach. Można ją zastąpić kawałkiem miedzianego drutu 1.5mm2. Ja tak zrobiłem silniczki do swojej C5 Mk2 i do Peugeota 206 kuzyna. Zapomniałem o problemach z prędkościomierzem. Wczesniej kupiłem silniczek używany z innego, sprawnego licznika. Podziałał dosłownie 2 miesiące. :/

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 01, 2019, 11:23:10 wysłana przez Damian Prysak »

Offline Daniel Stefanowicz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 491
  • Skąd: Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: C5 MKII 1,8i 16V Break+Tech 214 / C5 X7 Comfort Sedan 2,0i 16V / C5 X7 Tourer 2,0i 16V +Stag Q Box Plus
  • Miejscowość: Stara Kamienica
Odp: Prędościomierz nie działa
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 01, 2019, 23:20:27 »
Jak się ma trochę czasu i zręczne ręce, to da się zregenerować silniczek tak, że podziała pewnie dożywotnio (w przeciwieństwie do używek).

W standardzie ulega wyłamaniu plastikowa oś w tych silniczkach. Można ją zastąpić kawałkiem miedzianego drutu 1.5mm2. Ja tak zrobiłem silniczki do swojej C5 Mk2 i do Peugeota 206 kuzyna. Zapomniałem o problemach z prędkościomierzem. Wczesniej kupiłem silniczek używany z innego, sprawnego licznika. Podziałał dosłownie 2 miesiące. :/

Wysłane z mojego Redmi 4X przy użyciu Tapatalka

I właśnie o to mi chodzi....Czy miedź wklejałeś czy wtapiałeś.Mam do zrobienia oba zegary.

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: Prędościomierz nie działa
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 02, 2019, 00:36:32 »
Cytuj
I właśnie o to mi chodzi....Czy miedź wklejałeś czy wtapiałeś. Mam do zrobienia oba zegary.
Rozwiercałem jakimś małym wiertełkiem, chyba 1.2mm czy coś tędy. Dalej przyciąłem kilku milimetrowy pręcik, wcisnąłem go w ten otwór (wchodził dość ciasno) i profilaktycznie delikatnie, od zewnętrznej strony zalałem jakimś klejem polimerowym. Przy składaniu kół zębatych kapnąłem też olejem maszynowym (fabrycznie był tam jakiś smar). Gdyby nie śmigało po złożeniu, sprawdź czy masz oś równo w pionie, bo u mnie gdzieś minimalnie była odchylona i przeskakiwało. Po poprawce, jak już wiedziałem, co mam źle, zatrybiło jak trzeba i problem liczników przeszedł (mam nadzieję) do historii.

Offline Daniel Stefanowicz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 491
  • Skąd: Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: C5 MKII 1,8i 16V Break+Tech 214 / C5 X7 Comfort Sedan 2,0i 16V / C5 X7 Tourer 2,0i 16V +Stag Q Box Plus
  • Miejscowość: Stara Kamienica
Odp: Prędościomierz nie działa
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 02, 2019, 20:44:58 »
Cytuj
I właśnie o to mi chodzi....Czy miedź wklejałeś czy wtapiałeś. Mam do zrobienia oba zegary.
Rozwiercałem jakimś małym wiertełkiem, chyba 1.2mm czy coś tędy. Dalej przyciąłem kilku milimetrowy pręcik, wcisnąłem go w ten otwór (wchodził dość ciasno) i profilaktycznie delikatnie, od zewnętrznej strony zalałem jakimś klejem polimerowym. Przy składaniu kół zębatych kapnąłem też olejem maszynowym (fabrycznie był tam jakiś smar). Gdyby nie śmigało po złożeniu, sprawdź czy masz oś równo w pionie, bo u mnie gdzieś minimalnie była odchylona i przeskakiwało. Po poprawce, jak już wiedziałem, co mam źle, zatrybiło jak trzeba i problem liczników przeszedł (mam nadzieję) do historii.

OK dzięki... Bedę ćwiczył to na koniec tygodnia.

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: Prędościomierz nie działa
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 02, 2019, 21:48:38 »
Tak to wyglądało u mnie. Na pierwszym zdjęciu ułamana ośka, na drugim dorobiona z drutu 1.5mm2.Strzałkami zaznaczyłem gdzie została (w zielonym kole zębatym) i gdzie powinna być.

Offline Daniel Stefanowicz

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 491
  • Skąd: Jelenia Góra
  • Posiadany samochód: C5 MKII 1,8i 16V Break+Tech 214 / C5 X7 Comfort Sedan 2,0i 16V / C5 X7 Tourer 2,0i 16V +Stag Q Box Plus
  • Miejscowość: Stara Kamienica
Odp: Prędościomierz nie działa
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 03, 2019, 22:29:42 »
Tak to wyglądało u mnie. Na pierwszym zdjęciu ułamana ośka, na drugim dorobiona z drutu 1.5mm2.Strzałkami zaznaczyłem gdzie została (w zielonym kole zębatym) i gdzie powinna być.

Serdeczne dzięki za pomoc.Jak tylko uporam się z 206 mojej żony zabiorę się za te ośki.Jakoś tak oba auta zaszwankowały w jednym czasie.Niestety 206 ważniejsze :)

Offline Damian Prysak

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 660
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: C5 2.0 '06 + LPG, C5 X7 Tourer Excl. 2.0HDi 163 '13
  • Zainteresowania: Informatyka, muzyka, astronomia
  • Miejscowość: Częstochowa
Odp: Prędkościomierz nie działa
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 03, 2019, 22:57:50 »
Danielu, powodzenia. Niewykluczone, że ten silniczek na zdjęciach, to właśnie z Peugeota 206, bo w C5 Mk2 chyba wszystkie koła zębate było białe, ale mogę się mylić. :)