Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Problem z car audio / RD 4 Bosh wzmocniony sygnał po włączeniu zapłonu  (Przeczytany 952 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Paweł Wolski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 37
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0HDI (163KM)
  • Miejscowość: Stare Bogaczowice
Cześć,

ostatnimi czasy w mojej cytrynie zaczął pojawiać się problem z car audio.

Zacznę od tego, iż zainstalowany został wzmacniacz, który znajduje się w bagażniku, zasilanie zostało pociągnięte na podłodze (prawa strona) i obok został pociągnięty kabel ekranowany RCA. Wszystko działało świetnie przez 4 lata, aczkolwiek jakiś czas temu pojawił się dość spory problem a nic nie było wymieniane, zalane ani robione.

Po włączeniu zapłonu sygnał jest mocniejszy o jakieś 100% i pojawia się przebicie, w głośnikach słychać gwizd turbiny itp. Po jakimś czasie od odpalenia silnika, problem samoczynnie ustaje i czasami powraca podczas jazdy a czasami nie.

Obecnie testowałem sam wzmacniacz i działa bez zarzutu, także problem raczej tkwi w radiu. Sygnał jest wysyłany po wzmacniaczu z radia i jest podłączony do wzmacniacza, do specjalnego wejścia do tego przystosowanego.

Pytanie czy ktokolwiek miał taki problem z samym radiem, tzn. bez car audio? Nie wiem czy istnieje jakakolwiek szansa, że to wzmacniacz radiowy płata figle (TDA7564B) - jeśli tak to po prostu wyprowadzę sygnał z przed wbudowanego wzmacniacza

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 350
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Problem z car audio / RD 4 Bosh wzmocniony sygnał po włączeniu zapłonu
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 08, 2024, 11:21:57 »
Myślę że masz problem z rozgałęzieniem sygnału, który podajesz na wzmacniacz i radio zaczyna mieć dość. Skąd go wziąłeś? I czy zastosowałeś jakieś zabezpieczenie przed sygnałem zwrotnym?
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Paweł Wolski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 37
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0HDI (163KM)
  • Miejscowość: Stare Bogaczowice
Odp: Problem z car audio / RD 4 Bosh wzmocniony sygnał po włączeniu zapłonu
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 08, 2024, 11:28:25 »
Niestety nie, o tym nie pomyślałem, obecnie jest to podłączone w sposób następujący:
-Sygnał wyjściowy do głośników z radia (zaraz za kostką ISO) idzie do złącz RCA jako sygnał wejściowy do wzmacniacza
- Sygnał wyjściowy z wzmacniacza wraca do przodu i jest podłączony do głośników

Także istnieje szansa, iż powstaje sprzężenie zwrotne, tylko pytanie dlaczego dopiero teraz się ujawniło po tylu latach  ;D

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 350
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Problem z car audio / RD 4 Bosh wzmocniony sygnał po włączeniu zapłonu
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 08, 2024, 11:45:05 »
Tzn. sygnał High głośników dajesz na sygnał Low RCA wzmaka? Od tego są przejściówki High-Low np. https://allegro.pl/oferta/adapter-do-radia-fabrycznego-bez-wyjscia-rca-wyjscie-na-wzmacniacz-remote-6081112452

Sygnał z wyjść głośników radia dajesz tylko na wzmaka jeśli ten ma wejście High, najlepiej 4 kanałowe. Inaczej idziesz po niskiej (low) przez ww. adapter o ile nie odcinasz głośników od radia, np. tylko podłączenie suba.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Paweł Wolski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 37
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0HDI (163KM)
  • Miejscowość: Stare Bogaczowice
Odp: Problem z car audio / RD 4 Bosh wzmocniony sygnał po włączeniu zapłonu
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 08, 2024, 12:30:18 »
Wzmacniacz ma wejście HIGH, także tutaj nie ma problemów najmniejszych, ale przyszłościowo i tak to przerobię na RCA

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 243
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Problem z car audio / RD 4 Bosh wzmocniony sygnał po włączeniu zapłonu
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 08, 2024, 12:38:08 »
Raczej radio tu nie ponosi winy za nic... Chyba zwyczajnie kończy się alternator i przenosi zakłócenia, lub inne urządzenie na pokładzie auta.

 Radio RD4 Boscha da się przestawić aby dało sygnał odpowiedni dla wzmacniacza. Nie trzeba wykorzystywać wejść sygnału wysokiego. (Sam mam tak ustawione. Tak mam Boscha RD4 z C5 X7 z przerobionym panelem aby pasowało do mojej deski.)

 To nie są kostki ISO przy radiu, to FAKRA.

Offline Paweł Wolski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 37
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0HDI (163KM)
  • Miejscowość: Stare Bogaczowice
Odp: Problem z car audio / RD 4 Bosh wzmocniony sygnał po włączeniu zapłonu
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 08, 2024, 12:54:16 »
Co dokładnie masz na myśli, że da przestawić?


Niestety wątpię, żeby to był alternator, na postoju on nie działa a radio i tak ma wzrost mocy
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 08, 2024, 13:17:39 wysłana przez Paweł Wolski »

Offline Andrzej Makowski

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 5 350
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: 2x C5A 1.6PT/EAT8, C4 Picasso II 2.0 BlueHDi/EAT6
  • Zainteresowania: DIY
  • Miejscowość: Warszawa
Odp: Problem z car audio / RD 4 Bosh wzmocniony sygnał po włączeniu zapłonu
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 08, 2024, 14:01:09 »
Da się przestawić jeśli wzmacniacz jest sterowany po CAN. Bez tego nie da się regulować głośności. Tak jest to zrobione przy fabrycznym wzmaku.
To jest moja opinia w dniu dzisiejszym dlatego zastrzegam sobie prawo do jej zmiany w dowolnym i dogodnym dla mnie terminie

Offline Piotr Puścian

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 8 243
  • Skąd: Sokołów Podlaski
  • Posiadany samochód: C5 FL 2.0 16V (RFJ) LPG + skrzynia 20MB06 + C-Nomade V2
  • Miejscowość: Sokołów Podlaski
Odp: Problem z car audio / RD 4 Bosh wzmocniony sygnał po włączeniu zapłonu
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 08, 2024, 19:16:47 »
Da się przestawić jeśli wzmacniacz jest sterowany po CAN. Bez tego nie da się regulować głośności. Tak jest to zrobione przy fabrycznym wzmaku.
Da się na alternatywnym wzmacniaczu.

 Klasycznie lexią lub DiagBoxem. Są trzy opcje do wyboru, bez wzmacniacza, ze wzmacniaczem multiplexowanym (czyli właśnie CAN) i z wzmacniaczem. Coś mogłem z nazwami pokręcić ale jest na 100% w moim RD4 tak.

 Trudno mi wyrokować czy to kwestia radia czy czegoś innego w aucie. Osobiście średnio wieże że to wina samego radia jako takiego, ale kto wie.

 Osobiście mam wzmacniacz GM-D1004 pod deską schowany i nawet nie mam ekranowanych kabli itd. zwyczajny adapter FAKRA do niego zrobiłem abym nie musiał ciąć wiązek auta. Jedynie zasilanie mam z linii od zasilania modułu haka z racji że jest tam gruby przewód standardowo i bezpiecznik 30A. W radiu musiałem zmienić opcje właśnie wzmacniacza z racji że zwykły sygnał na głośniki powodował w nim "za wysoką" głośność. Znaczy nie dało się cicho nic posłuchać bo nawet na "1" było dość głośno.

Offline Błażej Banisz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 630
  • Skąd: Gliwice
  • Posiadany samochód: C4 1.6 VTI 120KM 2009r; C5 2.0HDI (RHF) kombi 2010; Nieruchomość garażowa CX 1977 2.4ie; Służbowo 508SW R8 2.0BHDI
  • Miejscowość: Gliwice
Odp: Problem z car audio / RD 4 Bosh wzmocniony sygnał po włączeniu zapłonu
« Odpowiedź #9 dnia: Czerwiec 08, 2024, 20:24:35 »
RD4 pamięta czasy wzmacniaczy fabrycznych bez obsługi CAN i znakomicie z nimi współpracuje (w końcu to podstawowe radio z C4 I), tak jak pisze Piotr, jest możliwość wybrania jednej z dwóch wersji wzmacniacza - zwykły i multipleksowany. Miałem u siebie w C5 wzmak z P607 +subwoofer z P407 - działało... subwoofer pasuje w zasadzie P&P (ma minimalnie wyższe "stopy" i podnosi wykładzinę bagażnika - wyższe z powodu skośnych naddatków, można wyciąć jak komuś niedolegająca tapicerka przeszkadza).
Ilu ludzi przypada na jednego człowieka?