Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: kontrolka od oleju sie opóznia  (Przeczytany 12590 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wirgiliusz Faber

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 241
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX break 1,4i rocznik 1995
  • Miejscowość: Kraków
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #50 dnia: Marzec 21, 2008, 09:01:22 »
Cytuj

Dominik Kalita napisał:
przepraszam bardzo jesli cie jakkolwieg urazilem  chcialem poprostu spytac ale nie wiedzialem ze totak glupio zabrzmi jeszcze raz przepraszam

Bez przesady nie obraziłem się, nie poczułem się urażony, tylko przyjąłem taką formę odpowiedzi aby wywołać refleksję nad problemem.  

Cytuj

.. czy oprocz kontrolki oleju opoznia ci sie razem z nia ta kropeczka czerwona ktora zaznaczylem na rysunku w kolko kolorem niebieskim...


Owszem kontrolka przegrzania się spóźnia wraz z kontrolką ciśnienia oleju - połączone są ze sobą, przy czym w szereg wstawiona jest dioda.
Pozdrawiam!
Wirgiliusz Faber - Kraków
Citroen ZX break rok95 1,4i + LPG
była łada 2107

Offline Dominik Kalita

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 93
  • Skąd: Radom
  • Posiadany samochód: citroen zx 1.4i avantage, 93r., benz+lpg
  • Zainteresowania: motoryzacja, sport
  • Miejscowość: Radom
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #51 dnia: Marzec 21, 2008, 22:22:23 »
Cytuj

Artur Staszowski napisał:
Dominik, po Twoich wyjasnieniach wyglada na to ze masz problem z cisnieniem oleju - prawdopodobnie zaeor, o ktorym koledzy wspominaja. gdyby filt byl zapchany lub za gesty to kontrolka swiecilaby od razu lub nawet ciagle, wiec wyglada na to ze cisnienie nie schodzi z ukladu od razu.


a moge prosic o wyjasnienie co to jest ten zaeor?  bo juz sie pogubilem i co moze byc jego przyczyna ze nawalil? a tak wogole to co mi dalej arturze proponujesz co zrobic by bylo ok.i czy to jest cos groznego jakie moga byc tego skutki gdy to sie zlekcewazy tak pytam z ciekawosci bo na pewno ja cos z tym zrobie. bo od tej kontrolki stracilem glowe.jestem bardzo wrazliwy na ten silnik poniwaz silnik jest po kapitalce i zostal mi taki uraz w glowie po tym co sie stalo i jestem na niego wrazliwy gdy tylko cos sie dzieje nigdy z tym niezwlekam tylko dzialam bo niechcem by moja cytrynka znow stracila kolejny raz serce dlatego nie daje mi to spokoju.Mam ja dopiero 2 lata a juz spora z nia przezylem ale jest tego warta i dlatego mi na niej zalezy by bylo ok.

P.S. a czemu na cieplym silniku jest ok czyzby olej byl rzadszy i szybciej schodzi z ukladu?
Dominik

Offline Artur Staszowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 643
  • Skąd: Lublin / Janów Lub.
  • Posiadany samochód: ZX 1.6i Aura '91 gaz
  • Zainteresowania: energetyka a ostatnio mechanika (chyba niestety ;))
  • Miejscowość: Lublin / Janów Lub.
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #52 dnia: Marzec 21, 2008, 23:38:32 »
Cytuj

Dominik Kalita napisał:
Cytuj

Artur Staszowski napisał:
Dominik, po Twoich wyjasnieniach wyglada na to ze masz problem z cisnieniem oleju - prawdopodobnie zaeor, o ktorym koledzy wspominaja. gdyby filt byl zapchany lub za gesty to kontrolka swiecilaby od razu lub nawet ciagle, wiec wyglada na to ze cisnienie nie schodzi z ukladu od razu.


a moge prosic o wyjasnienie co to jest ten zaeor?...
P.S. a czemu na cieplym silniku jest ok czyzby olej byl rzadszy i szybciej schodzi z ukladu?


upssss literowka - chodzilo mi o "zawór" :-). przepraszam.
kurcze nie wiem co Ci poradzic, nigdy tego nie naprawialem, wiec sie nie bede wypowiadal. ale logiczne jest ze cieply olej jest rzadszy i dlatego cisnienie szybciej schodzi z ukladu. nie wiem czy zbyt duze cisnienie nie jest w stanie uszkodzic tej listwy smarujacej krzywki na walku rozrzadu, bo ona ma male dziurkii mogloby ja wypchnac z gniazd, w ktorych jest osadzona. ale to jest tylko moje gdybanie. latwiej spotkac sie ze zbyt slabym cisnieniem niz z za duzym. poki co jezdzij az sie dowiesz od kogos jak to rozwiazac, a moze wcale to nie jest grozne.... nie wiem.
mysle ze nie jest to stan awaryjny bo gdyby byl awaryjnym to bylaby w samochodzie od tego kontrolka. tak wiec sprawe uwazam za niegrozna i nie warta paniki.
Artur

Offline Dominik Kalita

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 93
  • Skąd: Radom
  • Posiadany samochód: citroen zx 1.4i avantage, 93r., benz+lpg
  • Zainteresowania: motoryzacja, sport
  • Miejscowość: Radom
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #53 dnia: Marzec 22, 2008, 18:27:31 »
Cytuj

Dominik Kalita napisał:
Cytuj

Dominik Kalita napisał:
dzieki welkie za pomoc po swietach wybiore sie do jakiegos mechaniora to zobaczymy co powie.  dam znac co i jak.pozdro


P.S. a  i jescze jedno mam pytanie czy ten zawor jak nawali to daje tylko i wylacznie duze cisnienie  czy tez moze dawac male albo roznie raz duze raz male?z gory dzieki
. atak wogole to wie ktos gdzie jest jakies ODPOWIETRZANIE tego ukladu smarujacego o ile jest moze tam sie cos przytkalo i gromadzi sie za duze cisnienie. z gory dzieki
Dominik

Offline Wirgiliusz Faber

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 241
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX break 1,4i rocznik 1995
  • Miejscowość: Kraków
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #54 dnia: Marzec 22, 2008, 23:04:20 »
Cytuj

Dominik Kalita napisał:
P.S. a  i jescze jedno mam pytanie czy ten zawor jak nawali to daje tylko i wylacznie duze cisnienie  czy tez moze dawac male albo roznie raz duze raz male?z gory dzieki. atak wogole to wie ktos gdzie jest jakies ODPOWIETRZANIE tego ukladu smarujacego o ile jest moze tam sie cos przytkalo i gromadzi sie za duze cisnienie. z gory dzieki


W tym układzie nie ma konieczności odpowietrzania - sam się odpowietrza- więc nie ma tam żadnego zaworu.

A odpowiedz na Twoje wcześniejsze pytania znajdziesz tu
myślę, że ten krótki artykuł jest wart przeczytania bo zawiera trochę cennych informacji.
Pozdrawiam!
Wirgiliusz Faber - Kraków
Citroen ZX break rok95 1,4i + LPG
była łada 2107

Offline Dominik Kalita

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 93
  • Skąd: Radom
  • Posiadany samochód: citroen zx 1.4i avantage, 93r., benz+lpg
  • Zainteresowania: motoryzacja, sport
  • Miejscowość: Radom
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #55 dnia: Marzec 23, 2008, 00:19:33 »
Wirgiliusz Faber napisał:
W tym układzie nie ma konieczności odpowietrzania - sam się odpowietrza- więc nie ma tam żadnego zaworu.




dzieki wielkie za pomoc i wlasnie o to mi chodzilo jeszcze raz dzieki.a propo jeszcze tego ukladu odpowietrzania napisales ze sam sie odpowietrza ale gdzie moze znajdowac sie ten wezyk co go odpowietrza czy cos w tym stylu?a wiesz teraz mi sie przypomnialo ze kiedys slyszalem ze powodem wysokiego cisnienia moze byc tez zapchana odma poniewaz tworzy sie w niej jakies maselko biale.wiesz moze gdzie ona jest w silniku 1.4i.czy to jest moze ten wezyk co idzie z pokrywy zaworow do puszki z filtrem powietrza?
Dominik

Offline Grzegorz Spek

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 956
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: Peugeot 306 2.0HDI 2001 r.
  • Zainteresowania: MTB, muzyka
  • Miejscowość: Poznań
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #56 dnia: Marzec 23, 2008, 04:04:06 »
Tak, to ten wężyk. Sprawdź go czy nie jest zapchany. Tak dla spokojności.
BYŁY:
Citroen AX First 1,4d '92
Citroen ZX Break 1.9 TurboD Avantage '94
Citroen ZX Aura 1,6i '92 ORGA 5545 240kkm+
Ford Fiesta Flair 1.3 LPG 1997 r
Peugeot 306 2.0HDI 2000 r.

JEST:
Hjundaj i30 1,6 CRDi, służbowy...

Offline Wirgiliusz Faber

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 241
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX break 1,4i rocznik 1995
  • Miejscowość: Kraków
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #57 dnia: Marzec 23, 2008, 08:29:44 »
To jest bardzo dobry trop!
Tak to jest odpowietrzenie skrzyni korbowej, jako że czujnik ciśnienia oleju mierzy ciśnienie oleju względem ciśnienia atmosferycznego, takie objawy są możliwe o których mówiliśmy w przypadku niedrożności odmy. Z tym że zatkanie odmy najczęściej doprowadza do rozszczelnienia simeryngów na wale, u mnie tego nie ma, ponadto miałem robiona uszczelkę głowicy więc dolot był demontowany z tego powodu nie brałem tego pod uwagę . Ale faktycznie jest to bardzo możliwe że to może by przyczyną. Najbardziej newralgicznym elementem układu odpowietrzenia skrzyni korbowej jest króciec przyłączeniowy odmy do dolotu filtru powietrza - jest tam kanał o średnicy rzędu 4mm.
Pozdrawiam!
Wirgiliusz Faber - Kraków
Citroen ZX break rok95 1,4i + LPG
była łada 2107

Offline Dominik Kalita

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 93
  • Skąd: Radom
  • Posiadany samochód: citroen zx 1.4i avantage, 93r., benz+lpg
  • Zainteresowania: motoryzacja, sport
  • Miejscowość: Radom
Re: kontrolka od oleju sie opóznia
« Odpowiedź #58 dnia: Marzec 23, 2008, 12:22:19 »
Dziekuje wszystkim za pomoc.po swietach zajrze tam moze i tam cos nie tak z ta odma a jesli nie to nic tylko bede musial sprawdzic cisnienie ale to juz logiczne ze jest za duze ale nie zaszkodzi sprawdzic i dalej nic tylko bede musial wybrac sie do mechaniora by to mi naprawil.Dam znac jeszcze co z ta odma a jesli to nie to to juz  okaze sie gdy mechanik to wyleczy.O wszystkim poinformuje co i jak.ZYCZE WSZYSTKIM ZDROWYCH SPOKOJNYCH I WESOLYCH SWIAT.
Dominik