Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkI 2001 HDI Break] kilka usterek bardz źle działają na moją psychikę  (Przeczytany 6904 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Po kilku miesięcznym użytkowaniu C5 jestem nieco rozczarowany tym autem, a byłem zachwycony. Przede wszystkim strasznie mi coś zaczęło trzaskać w tylnym zawieszeniu jak auto wjedzie w zagłębienie lub na tzw. "hopku", oprócz trzaskania mam teraz też stuki, które już słychać nawet na niewielkich nierównościach. Auto miałem podniesione na podnośniku i nikt nic nie stwierdził. Kolejna sprawa to mam wrażenie, że auto zrobiło się mułowate. Kilka razy gasł mi podczas jazdy zupełnie bez powodu. Nierówne obroty silnika na biegu jałowym (nie zawsze, ale jednak). Silnik był podpinany do komputerka na ASO, ale nic szczególnego panowie nie stwierdzili. Musiałem się wyżalić bo ciężko mi z tym wszystkim jest. A wy co doradzicie na moje usterki i rozterki? Proszę nie doradzać mi zmiany auta bo to właśnie robiłem kilka krotnie, a w sumie C5 jest niezłym autem, ale muszę usunąć te usterki.
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

Offline Maciej Szcząchor

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 966
  • Skąd: Kosakowo k/Gdyni
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer Exclusive 2.0 HDi 163 KM BVM 2013r. & DS3 1.6 e-HDi
  • Zainteresowania: el-bzdury
  • Miejscowość: Kosakowo k/Gdyni
Re: [MkI 2001 HDI Break] kilka usterek bardz źle działają na moją psychikę
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 26, 2008, 16:40:33 »
Cytuj

Marek Bor napisał:
Po kilku miesięcznym użytkowaniu C5 jestem nieco rozczarowany tym autem, a byłem zachwycony. Przede wszystkim strasznie mi coś zaczęło trzaskać w tylnym zawieszeniu jak auto wjedzie w zagłębienie lub na tzw. "hopku", oprócz trzaskania mam teraz też stuki, które już słychać nawet na niewielkich nierównościach. Auto miałem podniesione na podnośniku i nikt nic nie stwierdził.

Wygląda na zużyte łożyska tylnego wahacza.
Jaki masz przebieg auta?
Cytuj

Kolejna sprawa to mam wrażenie, że auto zrobiło się mułowate. Kilka razy gasł mi podczas jazdy zupełnie bez powodu. Nierówne obroty silnika na biegu jałowym (nie zawsze, ale jednak). Silnik był podpinany do komputerka na ASO, ale nic szczególnego panowie nie stwierdzili.

Tu może być wiele przyczyn. Zawór w filtrze paliwa, przepływomierz, czujniki ciśnienia paliwa na listwie CR i na pompie. Dziwne jest troche że diagnostyka komputerowa nic nie wykazała.
Cytuj

Musiałem się wyżalić bo ciężko mi z tym wszystkim jest. A wy co doradzicie na moje usterki i rozterki? Proszę nie doradzać mi zmiany auta bo to właśnie robiłem kilka krotnie, a w sumie C5 jest niezłym autem, ale muszę usunąć te usterki.

Zawsze to lżej na duszy.
Mieć interfejs diagnostyczny, a umieć się nim posługiwać to dwie skrajne rzeczy;-)

BX, 2x Xantia, C3, C2, 3x C5

Offline Lech Sulikowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 875
  • Skąd: Bełchatów
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 SW 1,6 PureTech 180KM
  • Miejscowość: Bełchatów
Re: [MkI 2001 HDI Break] kilka usterek bardz źle działają na moją psychikę
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 26, 2008, 17:53:43 »
Oprócz zużytych łożysk tylnego wahacza, powodem trzasków z tyłu na nierównościach może być ocieranie się felgi o zacisk hamulcowy. Dotyczy to felg 15" ze stopu lekkiego udających stalowe. Normalnie jak wszystko jest ok, to felga mija się z zaciskiem z zapasem ok. 2 mm. Wystarczy korozja w miejscu mocowania zacisku do wahacza by ten odchylił się minimalnie i okresowo ocierał o felgę. Można to sprawdzić zdejmując koło. Jeśli się ociera, to w okolicy spawu okrężnego na feldze będą widoczne ślady otarcia, podobnie na zacisku-będzie widoczne starcie jego krawędzi w okolicy łbów śrub. Konieczny jest wtedy demontaż zacisku, czyszczenie i ponowny montaż. Było już o tym na forum ale nie pamiętam w jakim wątku.
Pozdrawiam,
Lech

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: [MkI 2001 HDI Break] kilka usterek bardz źle działają na moją psychikę
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 26, 2008, 18:10:26 »
Przebieg auta to 185 tyś. ale w niego nie wierzę. Według innych postów objawem zużytych łożysk tylnego wahacza są trzaski podczas podnoszenia i opuszczania nadwozia, u mnie chodzi cicho. Jeżeli chodzi o felgi to do nie tak dawna miałem założone oryginalne stalówki i też trzaskało. W sumie uparłem się na sfery i zamierzam je wymienić tylko nie wiem, czy słusznie. Jeżeli chodzi o mułowatość silnika to tutaj nie szukałem jeszcze niczego, więc każda uwaga będzie cenna. Czy badanie na hamowni pokaże kondycję silnika i jego osiągi? Bo zaczynam podejrzewać, że po prostu to mi zaczyna brakować koników a nie motorowi w Cytrynce.
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

Offline Grzegorz Drozdowski

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 241
  • Skąd: Kołobrzeg
  • Posiadany samochód: w205 4Matic AMG
  • Zainteresowania: motoryzacja, żeglarstwo
  • Miejscowość: Kołobrzeg
Re: [MkI 2001 HDI Break] kilka usterek bardz źle działają na moją psychikę
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 26, 2008, 21:17:22 »
Sprawdz przepływomierz.
wcześniej:
DS5, C4P, C4GP, C5, XM , 6x Xantia, ZX ,BX

DIAGNOSTYKA KOMPUTEROWA - L E X I A

  • Gość
Re: [MkI 2001 HDI Break] kilka usterek bardz źle działają na moją psychikę
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 27, 2008, 08:40:59 »
hej
u mnie też są piski i "telepanie"na dziurach,których przyczyny nie znależli w 4 warsztatach.
Piski występują na krótkich gwałtownych nierównościach i są tym mocniejsze, im bardziej obciążone auto.
"Telepanie" występowało ,gdy miałem trochę zbyt wysoki (piski były wtedy tylko na mocno obciążonym aucie)tył,po wyregulowaniu "telepania"jeszcze nie słyszałem.
Może zawór egr?
ps
"mułowatość" wystąpiła u mnie  po zatankowaniu on zwanego "eko".

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: [MkI 2001 HDI Break] kilka usterek bardz źle działają na moją psychikę
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 27, 2008, 18:46:43 »
Dodam, że reakcja silnika na pedał gazu jest marna. Pedał jest "miękki" motor słabo się zbiera w zakresie niskich obrotów. Nie wiem, czy zrobiłbym nim tzw. "gumę".
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

Offline Maciej Szcząchor

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 966
  • Skąd: Kosakowo k/Gdyni
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer Exclusive 2.0 HDi 163 KM BVM 2013r. & DS3 1.6 e-HDi
  • Zainteresowania: el-bzdury
  • Miejscowość: Kosakowo k/Gdyni
Re: [MkI 2001 HDI Break] kilka usterek bardz źle działają na moją psychikę
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 27, 2008, 19:59:23 »
Cytuj

Marek Bor napisał:
Dodam, że reakcja silnika na pedał gazu jest marna. Pedał jest "miękki" motor słabo się zbiera w zakresie niskich obrotów. Nie wiem, czy zrobiłbym nim tzw. "gumę".


Czy ten objaw występuje na postoju czy tylko pod obciążeniem? Jeżeli pod obciążeniem np. jadąc na II biegu wolno i wciskając pedał gazu silnik nie reaguje i zbiera się długo to wina leży na 99% po stronie przepływomierza powietrza. Można go reaktywować myjąc benzynką ekstrakcyjną. Należy to wykonac bardzo delikatnie aby nic nie uszkodzić.
U mnie silnik zachowywał sie podobnie. Po wymyciu przepływomierza wrócił do normy. Nie mam problemu z przyspieszaniem w zakresie wolnych obrotów.
Mieć interfejs diagnostyczny, a umieć się nim posługiwać to dwie skrajne rzeczy;-)

BX, 2x Xantia, C3, C2, 3x C5

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: [MkI 2001 HDI Break] kilka usterek bardz źle działają na moją psychikę
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 27, 2008, 22:29:16 »
Właściwie to występuje i na postoju i pod obciążeniem. Na biegu jałowym gdy energicznie wcisnę pedał gazu to silnik raczej powoli się wkręca na obroty, czyli reaguje jakby z opóźnieniem.
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

Offline Andrzej Wolczara

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 72
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen C5 break_2,0HDI
  • Zainteresowania: Kraków
  • Miejscowość: Kraków
Re: [MkI 2001 HDI Break] kilka usterek bardz źle działają na moją psychikę
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 28, 2008, 07:48:13 »
Cytuj

Marek Bor napisał:
... Według innych postów objawem zużytych łożysk tylnego wahacza są trzaski podczas podnoszenia i opuszczania nadwozia, u mnie chodzi cicho...


Nie zawsze ma hałasować przy podniesieniu/opuszczaniu auta. W moim przypadku hałasy było słychać tylko przy jeździe po nierównościach. Najpierw sam próbowałem dojść co jest grane, ale się nie udało, chociaż konstrukcja tylnego zawieszenia jest banalnie prosta. W serwisach (nie ASO) też nikt nic nie wiedział (na podnośniku nie hałasowało). Dopiero w warsztacie specjalizującym się na cytrynkach udało się znaleźć problem - łożyska tylnego wahacza :D Panowie we dwójkę rozkołysali mocno auto (symulując jazdę po nierównościach), i zaczęło trzaskać :-)

Cytuj

Marek Bor napisał:
...W sumie uparłem się na sfery i zamierzam je wymienić tylko nie wiem, czy słusznie. ...

Ja o włos nie dokonałem zakupu nowych sfer bo też myślałem że w nich jest problem :D gdyż faktycznie, na forum częściej się mówiło o wymianie sfer.   Ale okazało się, że sfery w C5 są wyjątkowo trwałe, zaś łożyska wahaczy tylnych - pięta achillesowa w zawieszeniu :D  (nawet w ASO mi to potwierdzili)
Radzę cię wejść do zakładki "serwisy nie specjalizowane" i poszukać tam dobrego serwisu w twoim mieście, znającego się na cytrynach ;-)  

P.S.
Zasadniczo wymienia się łożyska (cały komplet) z obydwu stron, nawet jeżeli z drugiej strony jest cisza, bo jest duże prawdopodobieństwo że za parę tys.km tż się posypi. Ja to olałem, ale jakiś czas temu usłyszałem ten [color=ff0000]piii[/color]iający trzask - właśnie po stronie nie wymienionej :-(  Na razie się nie powtarza, ale wiem, że muszę się szykować na do serwisu ;-)
Pozdrawiam, i życzę szerokiej drogi   ;-)
Andrzej

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: [MkI 2001 HDI Break] kilka usterek bardz źle działają na moją psychikę
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 28, 2008, 15:35:40 »
Właśnie znalazłem u mnie w mieście ponoć dobrego Cytryniarza i w czwartek rano auto jedzie do niego do warsztatu. Zobaczymy co stwierdzi.
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

  • Gość
Re: [MkI 2001 HDI Break] kilka usterek bardz źle działają na moją psychikę
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 28, 2008, 15:52:29 »
Gdybyś mieszkał w Wałbrzychu lub okolicach mógł bym polecić siebie do wymiany łożysk wahaczy. Jeżeli zawleczki z siłowników wyjdą bezproblemowo to całość zajmie nie więcej niż 8 godzin.

Offline Maciej Szcząchor

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1 966
  • Skąd: Kosakowo k/Gdyni
  • Posiadany samochód: C5 X7 Tourer Exclusive 2.0 HDi 163 KM BVM 2013r. & DS3 1.6 e-HDi
  • Zainteresowania: el-bzdury
  • Miejscowość: Kosakowo k/Gdyni
Re: [MkI 2001 HDI Break] kilka usterek bardz źle działają na moją psychikę
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 28, 2008, 16:16:27 »
Cytuj

Marek Bor napisał:
Właśnie znalazłem u mnie w mieście ponoć dobrego Cytryniarza i w czwartek rano auto jedzie do niego do warsztatu. Zobaczymy co stwierdzi.


Daj znać po wizycie.
Mieć interfejs diagnostyczny, a umieć się nim posługiwać to dwie skrajne rzeczy;-)

BX, 2x Xantia, C3, C2, 3x C5

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: [MkI 2001 HDI Break] kilka usterek bardz źle działają na moją psychikę
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 28, 2008, 18:03:17 »
Cytuj

Maciej Szcząchor napisał:
Cytuj

Marek Bor napisał:
Właśnie znalazłem u mnie w mieście ponoć dobrego Cytryniarza i w czwartek rano auto jedzie do niego do warsztatu. Zobaczymy co stwierdzi.


Daj znać po wizycie.


Oczywiście, że zdam relacje. Proszę powiedzcie jeszcze coś na temat łożysk. Czy kupować oryginalne (czy w ogóle takie są), a może coś z poniższych?

klik 1

klik 2

klik 3

klik 4
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

Offline Andrzej Wolczara

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 72
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Citroen C5 break_2,0HDI
  • Zainteresowania: Kraków
  • Miejscowość: Kraków
Re: [MkI 2001 HDI Break] kilka usterek bardz źle działają na moją psychikę
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 29, 2008, 07:52:45 »
Nie znam się na tym na tyle, by na podstawie zdjęć coś ci poradzić. Weź pod uwagę jednak to, że sama robocizna będzie ci kosztowała ok 150 - 180 zł za stronę, więc chyba opłaca się kupić taki zestaw naprawczy, by na tym trochę pojeździć ;-)
Pozdrawiam, i życzę szerokiej drogi   ;-)
Andrzej

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: [MkI 2001 HDI Break] kilka usterek bardz źle działają na moją psychikę
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 29, 2008, 07:56:03 »
Cytuj

Andrzej Wolczara napisał:
Nie znam się na tym na tyle, by na podstawie zdjęć coś ci poradzić. Weź pod uwagę jednak to, że sama robocizna będzie ci kosztowała ok 150 - 180 zł za stronę, więc chyba opłaca się kupić taki zestaw naprawczy, by na tym trochę pojeździć ;-)


No mi facecik za jedną stronę krzyknął 350 PLN, za samą robociznę.!!! :|
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: [MkI 2001 HDI Break] kilka usterek bardz źle działają na moją psychikę
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 05, 2008, 23:06:26 »
Cytryniarz wymienił łożyska tylnych wahaczy i cisza w końcu. Nie ma już stuków, trzasków i innych dźwięków. Natomiast po przemyciu przepływomierza nie zauważyłem żadnych zmian. Trzeba szukać dalej.
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.

  • Gość
Re: [MkI 2001 HDI Break] kilka usterek bardz źle działają na moją psychikę
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 06, 2008, 08:27:36 »
hej
egr ?

Offline Dariusz Nowak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 286
  • Skąd: Chełm
  • Posiadany samochód: C5 [MkI] 1.8 16v 2004r-LPG
  • Zainteresowania: autoelektronika
  • Miejscowość: Chełm
Re: [MkI 2001 HDI Break] kilka usterek bardz źle działają na moją psychikę
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 06, 2008, 09:21:50 »
Cytuj

Paweł Godziński napisał:
hej
egr ?

Ale tego gołym okiem nie sprawdzi, potrzebny komp i wymontowanie egr  a następne aktywacja w elemętach wykonawczych i dopiero będzie widać czy się otwiera i zamyka do końca.
diagnostyka ****.
Partnerski Warsztat Serwisowy
               STAG

Offline Marek Bor

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 644
  • Skąd: Olsztyn
  • Posiadany samochód: Citroen C5 Kombi 3.0 HDI 241KM 2012 rok Exclusive
  • Zainteresowania: Po za Citroen ujeżdżam jeszcze motocykl Honda Shadow vt750 ACE
  • Miejscowość: Olsztyn
Re: [MkI 2001 HDI Break] kilka usterek bardz źle działają na moją psychikę
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 06, 2008, 20:30:40 »
Panowie proszę rozszerzyć temat EGR lub może już gdzieś to było opisywane?
U mnie zmiana!!! To już szósta C5 tym razem 2012 rok 3.0HDI oczywiście też w kombi na full wypasie Exclusive.