Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Wybija wode z chłodnicy  (Przeczytany 18456 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Aleksandra Dołganiuk

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Skąd: Dołganiuk
  • Posiadany samochód: ZX 1,9 benzyna 1991r
  • Miejscowość: Dołganiuk
Re: woda wybija z chłodnicy :(
« Odpowiedź #50 dnia: Październik 17, 2008, 17:43:44 »
Dziękuje bardzo za szybką odpowiedź:)
A czy jest jakaś możliwość sprawdzenia czy jest to uszczelka, czy głowica? bo o ile z wymianą uszczelki się pogodziłam...to wymiana głowicy nie ma sensu chyba...Czytałam że kupienie używanej dobrej głowicy...graniczy z cudem:) a cena nowej powala (przynajmniej przy wartości samochodu).Nie wiem czy się po prostu w to ładować...Na początku zlikwiduję ten wynalazek oczywiście i wymienię termostat bo go już dziś kupiłam:)
pozdrawiam.

Offline Aleksander Patyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 41
  • Skąd: Katowice
  • Posiadany samochód: ZX 1,9i VOLCANE 1992 LPG
  • Miejscowość: Katowice
Re: woda wybija z chłodnicy :(
« Odpowiedź #51 dnia: Październik 17, 2008, 18:24:31 »
Patrząc na zdjęcie zwracam uwagę że czujnik położenia przepustnicy też ktoś rozbierał i nie ma przykrywki. (To to coś po prawej stronie znaczka citroena) możliwe że też trzeba pomyśleć o wymianie.
:-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)  :-)

Offline Paweł Malinowski

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 2 255
  • Skąd: Ełk
  • Posiadany samochód: Same Peugeoty
  • Zainteresowania: SPORT MECHANIKA ŻEGLARSTWO
  • Miejscowość: Ełk
Re: woda wybija z chłodnicy :(
« Odpowiedź #52 dnia: Październik 17, 2008, 22:30:24 »
Cytuj

Aleksandra Dołganiuk napisał:
Dziękuje bardzo za szybką odpowiedź:)
A czy jest jakaś możliwość sprawdzenia czy jest to uszczelka, czy głowica? bo o ile z wymianą uszczelki się pogodziłam...to wymiana głowicy nie ma sensu chyba...Czytałam że kupienie używanej dobrej głowicy...graniczy z cudem:) a cena nowej powala (przynajmniej przy wartości samochodu).Nie wiem czy się po prostu w to ładować...Na początku zlikwiduję ten wynalazek oczywiście i wymienię termostat bo go już dziś kupiłam:)
pozdrawiam.


Bez zdjecia glowicy nie zdiagnozujesz co jest przyczyną. Ale spokojnie rzadko się zdarza,że pęka głowica, więc wymiana uszczelki powinna załatwić sprawę.
Nasze Cytyny :
Mój Zx v6, był i nie ma....

Obecnie Peugeot 308 oraz 407 coupe v6

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Re: woda wybija z chłodnicy :(
« Odpowiedź #53 dnia: Październik 17, 2008, 23:14:23 »
Nie napisalas skad jestes. w Bydgoszczy sa conajmniej dwa naprawde dobre warsztaty, z czego jeden zwiazany mocno z klubem. Jakby cos to moge polecic i mozesz sie na mnie powolywac. Ceny normalne raczej, ale zrobione bedzie dobrze
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)

Offline Marek Ziemba

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 232
  • Skąd: Miłków k/Karpacza
  • Posiadany samochód: C5 2,2 HDI '02 a wcześniej ZX 1,9D '93
  • Miejscowość: Miłków k/Karpacza
Re: woda wybija z chłodnicy :(
« Odpowiedź #54 dnia: Październik 17, 2008, 23:18:09 »
Na początek rzeczywiście dobrze by było gdybyś przywróciła system chłodzenia do pierwotnego stanu.
Jeśli chodzi o przyczynę, to tak naprawdę, mogą być trzy.
Najtańsza to uszczelka, później głowica - dostępność tej części jest zależna od ilośći pojazdów z danym silnikiem ;-) ale nie jest tragicznie, koszt (ale do 1,9D) oscyluje w granicach 500-600 zł (przynajmniej u znajomego mechanika), nie wiem jak z silnikiem benzynowym 1,9. No i najgorsza ewentualność, z którą miałem osobiście do czynienia - pęknięty blok silnika - wtedy musisz szukać całego silnika koszt 1000-2000 zł do tego robocizna. W razie czego można dopasować silnik z BX-a, tak właśnie jest u mnie.
Pzdr.
Miłków k/Karpacza, Jelenia Góra, Karkonosze
jest:C5 2,2 HDI '02 kombi, automacik "Duch Gór"
a wcześniej: ZX, dwa XM-y, BX, FSO 1500

Offline Aleksandra Dołganiuk

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Skąd: Dołganiuk
  • Posiadany samochód: ZX 1,9 benzyna 1991r
  • Miejscowość: Dołganiuk
Re: woda wybija z chłodnicy :(
« Odpowiedź #55 dnia: Październik 18, 2008, 16:08:44 »
Witam!
Dziękuję bardzo za cenne odpowiedzi:)
Mieszkam w Toruniu więc na pewnie tu będę  raczej na miejscu naprawiała, ale dziękuję za pomoc:). Cały czas zastanawiam się czy warto bo byłam u dwóch mechaników ( serwis Citroena) i powiedzieli mi,że te silniki są nieudane :( i bardzo awaryjne .iii żebym sobie dała spokój z tym samochodem, szczególnie gdy jeździ się na gazie. Z drugiej strony czytałam kilka artykułów w których były zupełnie inne opinie...wiem że instalacja gazowa to tragedia dla silnika ale samochód ma zamontowany gaz ok. 1,5 roku....
Trochę sie uparłam na ten samochód:) i chcę go robić ale nie ma zamiaru robić tego bez sensu...tylko z nadzieją że kiedyśśśś  będę mogła jeździć nim ze spokojnym sumieniem:) a te informacje o silniku mnie zniechęcają...jeśli ktoś ma tak model silnika to proszę napisać czy faktycznie jest taka tragedia.
Pozdrawiam.

Offline Artur Bryński

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 456
  • Skąd: Turek
  • Posiadany samochód: Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
  • Zainteresowania: motoryzacja, komputery
  • Miejscowość: Turek
Re: woda wybija z chłodnicy :(
« Odpowiedź #56 dnia: Październik 18, 2008, 16:36:56 »
jakis czas jezdzilem zx z tym silnikiem i procz spalania wszystko bylo w klasie ;) ja niestety gazu nie mialem wiec zamienilem na TD ;) wszystko zalezy od tego jak bardzo wyeksploatowany model kupilas. a z ASO daj sobie spokoj. banda zlodziei, naciagaczy itd.;) podjedz do dobrego mechanika i na pewno bedziesz wiecej wiedziala. pozdrawiam i powodzenia
Renault Laguna 3ph1 2.0 DCI Initiale
Citroen C4 Picasso 1.6 HDI 109 `10r.
Peugeot Boxer 2.8 HDI `05r.
Citroen Jumper 2.8 HDI `06r.

Offline Aleksandra Dołganiuk

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Skąd: Dołganiuk
  • Posiadany samochód: ZX 1,9 benzyna 1991r
  • Miejscowość: Dołganiuk
Re: woda wybija z chłodnicy :(
« Odpowiedź #57 dnia: Październik 21, 2008, 08:42:19 »
Witam!

Nie chcę zapeszać na razie...ale powróciłam do stanu orginalnego , czyli zlikwidowałam ten wąż , wymieniłam termostat i przepływomierz i na tą chwilę wszystko jest ok...zobaczymy co bedzie działo sie dalej...Dziekuje jeszcze raz za pomoc.Pozdrawiam.

Offline Marcin Ilcewicz

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 4 086
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX 16V
  • Miejscowość: Kraków
Re: woda wybija z chłodnicy :(
« Odpowiedź #58 dnia: Październik 21, 2008, 12:30:48 »
świetnie ;-)
pozdrawiam,
mrc


obecnie: zx 2.0i 16v, berlingo multispace, peugeot 407
dawniej: zx 1.9d audace, zx 1.6i, zx 16v, xantia 1.8i, 2x xantia v6, 306 cabrio, 406 coupe, laguna 2

Offline Grzegorz Różycki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 972
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: C5 V6 Exclusive '06 BVA LPG, C5 V6 Exclusive '02 BVA LPG
  • Zainteresowania: motoryzacja w każdej postaci :-)
  • Miejscowość: Puławy
Re: woda wybija z chłodnicy :(
« Odpowiedź #59 dnia: Październik 21, 2008, 18:21:46 »
Cytuj

Aleksandra Dołganiuk napisała:
Witam!
Dziękuję bardzo za cenne odpowiedzi:)
Mieszkam w Toruniu więc na pewnie tu będę  raczej na miejscu naprawiała, ale dziękuję za pomoc:). Cały czas zastanawiam się czy warto bo byłam u dwóch mechaników ( serwis Citroena) i powiedzieli mi,że te silniki są nieudane :( i bardzo awaryjne .iii żebym sobie dała spokój z tym samochodem, szczególnie gdy jeździ się na gazie.



Witaj!
Po pierwsze, gratuluję Ci autka - mniemam, że z tym silnikiem jest to wersja Volcane, a więc witaj w Klubie posiadaczy/ek tej wersji :-).

Nie odwiedzaj już tych mechaników, którzy twierdzą, że ten silnik (XU9JAZ) jest nieudany - to jedna z lepszych konstrukcji w historii tej marki. Silnik jest bardzo trwały, mocny, ma fajną charakterystykę. Miałem/mam 2 BXy z tymi silnikami i obecnie ZXa. BX ma prawie pół miliona kilometrów przebiegu, ale niestety właśnie przy ok. 250.000 musiałem naprawić w nim uszczelkę pod głowicą i zrobić mały remont głowicy. Od tego momentu mam spokój - silnik nie bierze grama oleju, ani nie ma problemów z układem chłodzenia. Szansa, że poleciało coś oprócz uszczelki jest mała, ale lepiej zainwestować w kompleksowy remont głowicy i mieć spokój na dużo dłużej. Owszem, będzie to kosztowało - ja kilka lat temu zapłaciłem ok. 1000zł, ale wg mnie warto zaryzykować te pieniądze, chociażby, żeby cieszyć się takim autem jak Volcane :-). Radziłbym Ci też doprowadzić do porządku inne rzeczy pod maską, jak np. wspomniany już tu czujnik położenia przepustnicy. Ważne jest też żeby w jak najlepszym stanie była chłodnica wody. Po prostu czasem w aucie przychodzi czas, że uszczelka traci swoją szczelność i trzeba ją wymienić. Nie wiem ile masz realnego przebiegu w swoim ZX, ale pewnie idzie już w setki tysięcy. Tak więc znajdź dobry warsztat, niech Ci to zrobią i jeździj dalej. Nie wiem w jakim stanie jest reszta Twojego ZXa, ale jeśli z kondycją innych układów auta nie jest źle, to warto włożyć kasę i doprowadzić auto do jak najlepszego stanu. W końcu Volcane jeździ na świecie coraz mniej, a chyba jeszcze mniej z kobietami za kierownicą :-) :-)
C5 MkII V6 2,9i (210KM) Exclusive Automatic '06 91kkm
Toyota Prius II 1,5VVTi (110KM) ECVT '09 177kkm
Kueschall Advance '14 (0KM) 0,5kkm

Offline Grzegorz Różycki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 972
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: C5 V6 Exclusive '06 BVA LPG, C5 V6 Exclusive '02 BVA LPG
  • Zainteresowania: motoryzacja w każdej postaci :-)
  • Miejscowość: Puławy
Re: woda wybija z chłodnicy :(
« Odpowiedź #60 dnia: Październik 21, 2008, 18:24:35 »
Nie doczytałem wcześniej, że wszystko jest ok :-) i zrobiłem od razu wywód. Ech, w gorącej wodzie kąpany jestem. W takim razie cieszę się, że z autkiem wszystko jest w porządku. Oby służył bezawaryjnie jak najdłużej :-)
C5 MkII V6 2,9i (210KM) Exclusive Automatic '06 91kkm
Toyota Prius II 1,5VVTi (110KM) ECVT '09 177kkm
Kueschall Advance '14 (0KM) 0,5kkm

Offline Marcin Ilcewicz

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 4 086
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX 16V
  • Miejscowość: Kraków
Re: woda wybija z chłodnicy :(
« Odpowiedź #61 dnia: Październik 21, 2008, 19:24:05 »
dobrego słowa nigdy za wiele
pozdrawiam,
mrc


obecnie: zx 2.0i 16v, berlingo multispace, peugeot 407
dawniej: zx 1.9d audace, zx 1.6i, zx 16v, xantia 1.8i, 2x xantia v6, 306 cabrio, 406 coupe, laguna 2

Offline marcin jacuszczak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 4
  • Skąd: turek
  • Posiadany samochód: citroen zx 1,9 TD
  • Miejscowość: turek
odpowietrzanie chlodnicy
« Odpowiedź #62 dnia: Styczeń 23, 2009, 19:37:35 »
chodzi mi o odpowietrzanie ukladu chlodzenia zx 1.9 td

Offline Marek Ziemba

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 232
  • Skąd: Miłków k/Karpacza
  • Posiadany samochód: C5 2,2 HDI '02 a wcześniej ZX 1,9D '93
  • Miejscowość: Miłków k/Karpacza
Re: odpowietrzanie chlodnicy
« Odpowiedź #63 dnia: Styczeń 23, 2009, 22:36:17 »
Zajrzyj TUTAJ, znajdziesz tam dość dokładny opis, (post nr4). Pamiętaj że dużo rzeczy znajdziesz w wyszukiwarce :-)
Miłków k/Karpacza, Jelenia Góra, Karkonosze
jest:C5 2,2 HDI '02 kombi, automacik "Duch Gór"
a wcześniej: ZX, dwa XM-y, BX, FSO 1500