Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Montaż instalacji gazowej  (Przeczytany 5926 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Paweł Zydroń

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 12
  • Skąd: Brzesko
  • Posiadany samochód: CITROEN XARA 1,6 1998r
  • Miejscowość: Brzesko
Montaż instalacji gazowej
« dnia: Maj 26, 2009, 14:38:04 »
Witam.
Posiadam xare 1.6 i z 98 roku. ma przejechane prawie 200 tyś, ale silnik jest po generalnym remoncie.
Zastanawiam się nad założeniem instalacji gazowej, tylko nie wiem, jak zniesie to auto. Słyszałem, że różne modele znoszą lepiej lub gorzej instalacje gazowa. Jak jest z xara? Boje się, ze oszczędzę na paliwie a więcej wykosztuje się na naprawach.
Pozdrawiam

Offline Krystian Błaszczyk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 443
  • Skąd: Konstantynów Łódzki
  • Posiadany samochód: Xsara I 1.6i Break&HH 600
  • Zainteresowania: Motoryzacja i Elektronika
  • Miejscowość: Konstantynów Łódzki
Re: Montaż instalacji gazowej
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 26, 2009, 19:18:45 »
Poszukaj w dziale LPG tam jest pełno wątku na temat instalacji LPG w silnikach w Citroenach, które dobrze znoszą gaz. Dobrze założona i wyregulowana instalacja nie sprawia kłopotów.  Tak na marginesie to pisze się XSARA a nie xara :)

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Montaż instalacji gazowej
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 26, 2009, 21:13:49 »
a jaka instalacje chcesz zalozyc ?sekwencje czy mieszalnikowa?Jak masz silnik po remoncie to moim zdaniem mozesz spokojnie zakladac gaz , w mojej xsarze poprzedni wlasciciel zalozyl gaz przy okolo 110 tkm a przy 80 byla robiona uszczelka i generalny remont ,ja jeszcze jezdze na tym gazie a silnik ma juz prawie 190 tkm i narazie chodzi prawidlowo (co prawda sa juz lekkie wycieki z uszczelniaczy zaworow ale to na benzynie tez to samo by bylo po tych 100tys),jedynie co to trzeba na pompe paliwa uwazac bo lubi siadac na gazie.Najlepiej od razu sobie zamontowac jakis przekaznik zeby wylaczal pompe na czas pracy na LPG.W dodatku kazdy trabi ze benzyna ma niezle podrozec na wakacje to szybciej jeszcze Ci sie zwroci koszt instalacji gazowej bo teraz gaz tankujesz za smieszne pieniadze 1,50/l .Mam rowniez sasiada ktory ma xsare kombi 99 rok i rowniez ma zagazowana a silnik juz prawie 250 tys km ma i tez nie narzeka.

Offline Paweł Zydroń

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 12
  • Skąd: Brzesko
  • Posiadany samochód: CITROEN XARA 1,6 1998r
  • Miejscowość: Brzesko
Re: Montaż instalacji gazowej
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 27, 2009, 12:38:31 »
A mogę założyć instalację mieszalnikową ? (tam jest plastikowy kolektor) Myślałem, że w grę wchodzi tylko droższa instalacja sekwencyjna.

Offline Marek Będkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 751
  • Skąd: Kleczew / niedaleko Konina
  • Posiadany samochód: Xsara II 1,6 Break + Ford Focus 1,6
  • Zainteresowania: auto, koty perskie, muzyka
  • Miejscowość: Kleczew / niedaleko Konina
Re: Montaż instalacji gazowej
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 27, 2009, 13:03:57 »
Z technicznego punktu widzenia możesz założyć instalację II generacji ale to nie ma sensu. Z dwóch powodów: po 1. to tak jakbyś kupił komputer z Windows95 - oczywiście można ale po co się użerać i wciąż narzekać że coś nie działa?
po 2. przy dzisiejszych cenach sekwencji nie warto pchać się w przestarzałą technologię.

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Montaż instalacji gazowej
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 27, 2009, 13:32:15 »
Mozesz zalozyc instalacje mieszalnikowa i to nie jest 2 ale 3 generacja gazu z oddzielnym komputerem i emulatorem wtryskow oraz sondy lambda.Zalezy z ktorej strony patrzyc , slyszalem ze wtryski sie tak nie niszcza na mieszalnikowej bo sa emulowane na czas pracy gazu , instalacja jest tansza ,oraz spalanie jest podobne do sekwencji natomiast moze byc (ale nie musi) ze na mieszalnikowej bedziesz mial pare kucy mniej , ja np na mieszalnikowej nie moge odpalac z gazu (ale to chyba kwestia ustawien komputera) , no i to ze na sekwencji jak konczy Ci sie gaz to automatycznie przelacza na benzyne a w mieszalnikowej musisz przyciskiem wylaczyc gaz.Nie iwem jaka jest obecnie roznica cen pomiedzy sekwencja a mieszalnikowa , jesli spora dla Ciebie to zakladaj mieszalnikowa byle u dobrego gaziarza i nie bedziesz mial problemow. Bo to kwestia dobrego zalozenia i dostrojenia gazu .

Offline Marek Będkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 751
  • Skąd: Kleczew / niedaleko Konina
  • Posiadany samochód: Xsara II 1,6 Break + Ford Focus 1,6
  • Zainteresowania: auto, koty perskie, muzyka
  • Miejscowość: Kleczew / niedaleko Konina
Re: Montaż instalacji gazowej
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 28, 2009, 09:42:25 »
Proponuję na poczatek zapoznac się z tym KLIK

Mały cytat:
Cytuj
II - instalacja mieszalnikowa (podciśnieniowa lub nadciśnieniowa) z elektroniczną regulacją składu mieszanki.
III - instalacja wielopunktowa, o ciągłym zasilaniu gazem w fazie lotnej.
IV - instalacja wielopunktowa zasilania gazem w fazie lotnej, poprzez elektronicznie sterowane zawory (pot. wtryskiwacze).


Jeszcze raz Ci powiem z 10 lat doświadczenia z gazem w kilku autach - nie zakładaj wynalazków i mało znanych instalacji bo nerwy stracisz - jeśli koniecznie musisz miec gaz to IV gen i to jakiejś znanej marki bo inaczej nikt ci nie będzie chciał w tym grzebać jak za rok zaczną się przeboje typu gaśnięcie na wolnych obrotach, spalanie 13/100 albo coś trzeba będzie wymienić i okaże się że nikt nie ma.
Z wcześniejszymi bedą problemy, ściślej z sekwencją też będą ale i tak jest lepsza od tatmtych.

Offline Sławomir Szęszoł

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 111
  • Skąd: Bielsko-Biała
  • Posiadany samochód: Xantia II, '00, 1.8 16V, Dodge Caravan '96, 3.3l
  • Miejscowość: Bielsko-Biała
Re: Montaż instalacji gazowej
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 28, 2009, 20:50:29 »
Cytuj

Marek Będkowski napisał:
Proponuję na poczatek zapoznac się z tym KLIK

Mały cytat:
Cytuj
II - instalacja mieszalnikowa (podciśnieniowa lub nadciśnieniowa) z elektroniczną regulacją składu mieszanki.
III - instalacja wielopunktowa, o ciągłym zasilaniu gazem w fazie lotnej.
IV - instalacja wielopunktowa zasilania gazem w fazie lotnej, poprzez elektronicznie sterowane zawory (pot. wtryskiwacze).


Jeszcze raz Ci powiem z 10 lat doświadczenia z gazem w kilku autach - nie zakładaj wynalazków i mało znanych instalacji bo nerwy stracisz - jeśli koniecznie musisz miec gaz to IV gen i to jakiejś znanej marki bo inaczej nikt ci nie będzie chciał w tym grzebać jak za rok zaczną się przeboje typu gaśnięcie na wolnych obrotach, spalanie 13/100 albo coś trzeba będzie wymienić i okaże się że nikt nie ma.
Z wcześniejszymi bedą problemy, ściślej z sekwencją też będą ale i tak jest lepsza od tatmtych.


Nie do końca prawda. Wikipedia to nie jest jedynie słuszne źródło informacji.
III generacja nie jest instalacją wielopunktową! To też mieszalnik, tylko z emulacją wtryskiwaczy benzynowych i bardziej zaawansowanym sterowaniem elektronicznym uwzględniającym sterowanie sondą lambda.
Również w tych instalacjach stosuje się rożnego rodzaju "wynalazki" w postaci klap i zaworów zapobiegających cofaniu się płomienia do kolektora dolotowego (wybuch może uszkodzić kolektor dolotowy z tworzywa sztucznego).

Offline Marcin Mamijew

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 782
  • Skąd: Tanowo
  • Posiadany samochód: Xsara ...???
  • Miejscowość: Tanowo
Re: Montaż instalacji gazowej
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 28, 2009, 21:47:32 »
Ale jak bz nie bzlo plastikowz kolektor = sekwencja. Jak strzeli a czasem potrafi to moze sie skonczyc wymiana kolektora
Xsara VTS 99 2.0 by Musketier :-)
Piękna i bestia w dodatku szybka i wściekła :-)
Sprzedam czesci do citroen C5 mkI  - blacharskie i mechaniczne
Wgrywanie PL menu RT3, RT4, RT5 - 512159695

Offline Marek Będkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 751
  • Skąd: Kleczew / niedaleko Konina
  • Posiadany samochód: Xsara II 1,6 Break + Ford Focus 1,6
  • Zainteresowania: auto, koty perskie, muzyka
  • Miejscowość: Kleczew / niedaleko Konina
Re: Montaż instalacji gazowej
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 29, 2009, 11:06:00 »
Może ale nie musi, mam w Matizie II gen i plastikowy kolektor. Strzeliło parę razy ale nie rozerwało. Tym niemniej z doświadczenia szczerze odradzam ten typ instalacji.

 Nie tylko na wikipedii piszą, że III gen to wielopunkt. Na różnych stronach zakładów gazowych też. Pomjając jednak prawdziwośc tego twierdzenia faktem jest, że jest to stosunkowo rzadki typ instalacji a to nie rokuje dobrze na przyszłość. Weźmy jakiekolwiek (choćby i nasze) forum motoryzacyjne. Na pytanie o Staga albo BRC jest mnóstwo odpowiedzi, ale jak ktoś pyta o coś innego to już cisza i brak odpowiedzi we wątku. Warto wziąć to pod uwagę przy wyborze instalacji bo jak już pisałem - pierwsze powiedzmy 20 tys to każdy zachwycony ale już powiedzmy po 50 - niekoniecznie. I wtedy są problemy jak mechanicy marudzą: kto to zakładał, co to jest, ja bym inaczej itp. Potem jeden drugiego poprawia i mamy wątki że gaz do zapalniczek...

Offline Jacek Kusztal

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 159
  • Skąd: Wędrzyn
  • Posiadany samochód: Xsara 1,8i 8v-1997r. LPG - BRC
  • Miejscowość: Wędrzyn
Re: Montaż instalacji gazowej
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 30, 2009, 20:26:53 »
Ja mam od 3 lat BRC (sekwencja) i złego słowa nie powiem. Spalanie na trasie niewiele pond 8 literków LPG, w mieście koło 10 spokojnie się zakręci. Nie odczuwam mometu przejścia z benzynki na gaz jak i jakiej kolwiek straty mocy.
Fakt że co roku jadę do gaziarza na przegląd, kasuje mi 100zł ale wymienia filterki, czyści itd oraz podłacza pod kompa i sprawdza co i jak.
Osobiscie jestem zadowolony i polecam BRC

Offline Paweł Zydroń

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 12
  • Skąd: Brzesko
  • Posiadany samochód: CITROEN XARA 1,6 1998r
  • Miejscowość: Brzesko
Re: Montaż instalacji gazowej
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 01, 2009, 16:57:00 »
Napisałem kilka maili do zakładów montujących instalacje gazowe z zapytaniem którą generacje gazu proponują do xsary 1.6i , firmę instalacji przez nich polecanej oraz cenę. Jak będę miał wszystkie odpowiedzi zamieszczę na forum. Może te informacje komuś się jeszcze przydadzą.

Offline Paweł Zydroń

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 12
  • Skąd: Brzesko
  • Posiadany samochód: CITROEN XARA 1,6 1998r
  • Miejscowość: Brzesko
Re: Montaż instalacji gazowej
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 03, 2009, 14:51:46 »
Odpisało mi 7 zakładów. Każdy jest zgodny, że trzeba zamontować instalację 4 generacji. 3 z  nich montują instalacje firmy BRC w cenie 2790-2900 zł i dają 24 m-ce gwarancji.
2 firmy montuja instalacje firmy STAG jedna w cenie 2300-2500 nie podali okresu gwarancji,  druga w cenie 2600zł, 24 m-ce gwarancji
Pozostałem 2 firmy montuja odpowiednio:
1- firmy AGIS, 24 m-ce gwarancji w cenie 2250zł
2- firmy ESGI 24 m-ce gwarancji, cena 2600zł
Zastanawiam się między BRC a STAG bo tego jest najwiecej i jak pisał Pan Marek Będkowski w razie problemów najłatwiej będzie trafić do zakładu który się tym zajmnie. Czy zna ktoś dobry zakład montujący STAG lub BRC w Krakowie, Brzesku lub w niewielkiej odległości od tych miast?

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Montaż instalacji gazowej
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 03, 2009, 15:57:34 »
Troche czytalem o instalacjach gazowych i znalazlem na temat III generacji - III generacja Instalacje te dostarczają gaz do kolektora pod ciśnieniem. Można je opisać jako wtrysk gazu, ale niesekwencyjny - nie mają wtryskiwaczy. + Niewielkie ryzyko "strzałów", instalacja przyjazna silnikom z plastikowym kolektorem ssącym. - Instalacje te nie sprawdzają się w autach z EOBD.

Offline Paweł Jurek

  • Sponsor
  • *
  • Wiadomości: 393
  • Skąd: Tychy
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 SW, Corsa C 1.2 16V
  • Zainteresowania: psy, rowery, marketing/sprzedaż
  • Miejscowość: Tychy
Re: Montaż instalacji gazowej
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 03, 2009, 22:14:40 »
Cytuj

Paweł Zydroń napisał:
Odpisało mi 7 zakładów. Każdy jest zgodny, że trzeba zamontować instalację 4 generacji. 3 z  nich montują instalacje firmy BRC w cenie 2790-2900 zł i dają 24 m-ce gwarancji.
2 firmy montuja instalacje firmy STAG jedna w cenie 2300-2500 nie podali okresu gwarancji,  druga w cenie 2600zł, 24 m-ce gwarancji


Mała podpowiedź, bo ostatnio to przerabiałem: to ile dają gwarancji, jest mało istotne. Zwykle gwarancje tak są sformułowane, że kiedy coś się dzieje nagle okazuje się, że gwarancja tego nie obejmuje.

Zawsze masz możliwość reklamowania na podstawie niezgodności towaru z umową w ciągu 24 miesięcy od zakupu - pod warunkiem, że masz fakturę/paragon.
Paweł
Peugeot 508 SW Allure, 2.0 HDI, 2013
Corsa C 1.2 16V LPG, 2005
kiedyś: Xsara II Break 1.6 16V LPG, Saxo 1.5D

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Montaż instalacji gazowej
« Odpowiedź #15 dnia: Czerwiec 04, 2009, 07:24:18 »
A moim zdaniem to nie wiem bardzo czy Ci sie opłaca sekwencje zakladac za prawie 3000 tys do 11 letniego auta, kolo przebiegu 300 tys bedziesz musial najprawdopodobniej zmieniac silnik albo pozbyc sie auta bo zacznie sie sypac.Nie mowie ze gaz zniszczy silnik ale przebieg ,benzynowe silniki jednak nie sa tak wytrzymale jak diesle i po 300 tys moze byc tak ze trzeba bedzie wlozyc troche kasy.Tlumiki sie poprzepalaja bo gaz ma wyzsza temp spalania,w miedzy czasie moze byc problem z jakims wtryskiem ,drozsze przeglady ,w Twojej xsarze sa chyba przewody WN to tez pewnie trzeba bedzie zmienic wkrotce jak nie byly zmieniane od nowosci bo gaz jest czuly,swiece czesciej ,pompa paliwa lubi tez siąsc na gazie.Ludzie przewaznie zakladaja sekwencje do nowszych aut tuz po dotarciu silnika wtedy 100-150 tys km praktycznie malo co trzeba wlozyc w auto i szybko sie zwraca koszt instalacji.
Ale jesli robisz duze przebiegi to napewno Ci sie zwroci bo benzyna ma jeszcze zdrozec a gaz jest teraz naprawde za grosze.na 10 tys km jestes prawie 1000 zl do przodu takze zwroci Ci sie po ok.40 tys km.Napisalem powyzej tylko jakie sa realia w starszych autach bo wiadomo ze juz nie nowe i trzeba bedzie takze doliczac koszta czesci.

Offline Marcin Woźniak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 18
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara
Re: Montaż instalacji gazowej
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 19, 2009, 17:50:20 »
JA mam zwyczajną instalację mieszalnikową 3 generacji BINGO i jestem zadowolony. Oczywiście mam plastykowy kolektor ale na nim jest umieszczony odstrzałownik i jak na razie a to już 4 rok na gazie śmiga mi  jak rakieta średnia spalania to poniżej 9l. NA trasie to naprawdę 8l gazu na 100km. POLECAM Normalne instalacje a sekwencja = tam jak coś zacznie się walić to tylko tam gdzie ci założyli gaz tam będą mogli ci wrazie czego  coś podregulować. Jak dla mnie to mało praktyczne.

Offline Paweł Gierczak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Ćmielów
  • Posiadany samochód: C5X
  • Miejscowość: Ćmielów
Re: Montaż instalacji gazowej
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 23, 2009, 09:24:25 »
Ja tydzień temu założyłem sekwencję ZENITa koszt 2000zł, myślę że lepiej dołożyć 500zł i mieć sekwencję.