Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Wilgoć i para z nawiewów.  (Przeczytany 5521 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Bartosz Zamiara

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 62
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II break 1.6 16v
Wilgoć i para z nawiewów.
« dnia: Lipiec 15, 2009, 17:41:34 »
Witam.

Zakupiłem Xsarę 2, która stała 5 miesięcy pod chmurką. W środku czuć wilgoć. Po 4 dniach eksploatacji już nie wali mokrą szmatą, ale mimo to z nawiewu idzie wilgoć. Dzisiaj gdy wyłączyłem klimę i włączyłem grzanie, z kratki poszła para. Padało - było więc wilgotno. Zamówiłem już odgrzybiacz do klimy, ale chciałbym usunąć najpierw tę wilgoć.  Wiecie gdzie może się ona najbardziej gromadzić - może gdzieś stoi trochę wody? I czy trzeba ingerować w plastyki, czy też za kilka dni samo przeschnie?

Aha, to normalne, że po włączeniu automatycznych wycieraczek sama załącza się klima? Chyba że załączała się z innego powodu, np. z powodu wilgoci (może jest jakiś wilgotnościomierz)???

Pozdrawiam serdecznie
ZAQ

Offline Tomasz Lewandowski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 092
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: 1. C4 Grand Picasso 2.0 HDi AUT Exclusive Mk I 2008. 2. Kia Ceed 1.6 CRDI MkI. 3. (Kiedyś) Citroen Xsara II 1.6i 16V Break
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Wilgoć i para z nawiewów.
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 15, 2009, 18:04:02 »
Osobiście rozpocząłbym od sprawdzenia filtru powietrza kabinowego.
"Nie kupuj używanego Peugeota lub Citroena, jeśli ktoś Ci mówi, że belka była regenerowana po za naszą firmą".  :D

Offline Bartosz Zamiara

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 62
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II break 1.6 16v
Re: Wilgoć i para z nawiewów.
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 15, 2009, 20:17:42 »
filtr kabinowy prawie nowy (3000 km), lekko okurzony i suchy bez pleśni i grzybów.

Offline Marian Czapski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 353
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4, 1,6 eHDI, 2014; Subaru Forester 2014
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Wilgoć i para z nawiewów.
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 16, 2009, 07:50:18 »
Moja właściwie cały czas stoi pod chmurką. Dopiero winna pleśnieć a nie zauważyłem tego. Coś piszesz nieprawdę. Albo samochód był podtopiony, albo gdzieś wlewa się woda do wnętrza, albo cieknie z nagrzewnicy. Inna opcj, że komuś coś się wylało i nasiąkły wykłądziny. Ale przecież przez owe 5 miesięcy raczej by wyschło. Szukaj przyczyn na bieżąco.
Aha. Nic nie słyszałem o tym aby klimatyzacja włączała się razem z wycieraczkami.

Offline Bartosz Zamiara

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 62
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II break 1.6 16v
Re: Wilgoć i para z nawiewów.
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 16, 2009, 08:36:29 »
Nie wlewa się do środka, ani nie był podtopiony. Sam go sporwadzałem i naprawiałem. Był lekko stuknięty w tył (klapa, zderzak i okolice). Wilgoć idzie ewidentnie z przodu z nawiewów. Dywaniki suche. Pozostaje chyba nagrzewnica.

Pyt. 1: jak sprawdzić czy to nagrzewnica?
pyt. 2: czy w przypadku nieszczelności nagrzewnicy zauważę ubytki płynu chłodniczego (chyba powinienem)? W zasadzie to nie wali mi chemią, więc sprawdzę czy nie mam aby wlanej wody do układu zamiast płynu.

Pytałem o gromadzącą się wilgoć w układzie nawiewu, bo gdzieś czytałem o jakimśzbiorniku na takową, nie wiem tylko w którym dzwonie bije.

Za wszelkie podpowiedzi wielkie dzięki.

BZ


PS1. O co chodzi z pozycją "AUTO" na regulatorze wentylatora - jest po lewej od pozycji "0" (wyłączony)?

PS2. Ma ktoś może kompletną instrukcję do Xsary2 po polsku?  Ściągnąłem jakiś skan, ale połowy rozdziałów w nim nie ma :-(  Z belgijskiej ciężko mi się czyta ;-)

Offline Paweł Machnik

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 192
  • Skąd: Łaziska Górne
  • Posiadany samochód: Xsara 1.4 X phII 2002
  • Zainteresowania: Motoryzacja, dobre kino, ciekawa muzyka.
  • Miejscowość: Łaziska Górne
Re: Wilgoć i para z nawiewów.
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 16, 2009, 10:20:24 »
KLIK

Instrukcja była bardzo blisko... na stronie klubu.

Offline Bartosz Zamiara

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 62
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II break 1.6 16v
Re: Wilgoć i para z nawiewów.
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 16, 2009, 13:29:30 »
Dzięki, ale to już mam. Nie ma tu wielu stron np. drugiego rozdziału, który by mnie interesował. Poza tym nie ma ani słowa nt. trybu "auto" wentylatora nawiewu kabiny.

Swoją drogą szkoda że Citroen nie udostępnia instrukcji pdf w języku polskim dla Xsary i innych "starszych" modeli. To chyba nie jest wielki  problem dla dużej firmy, a i liczba odwiedzin strony by wzrosla, a wiadomo: odwiedzający to potencjalny klient.

Offline Marian Czapski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 353
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: C4, 1,6 eHDI, 2014; Subaru Forester 2014
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Wilgoć i para z nawiewów.
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 17, 2009, 21:01:59 »
Podjąłem trud czytania instrukcji , strona 81 i wynika stąd, że>
Uwaga: w położeniu odszraniania (taka strzałka w prawo), klimatyzacja może zostać  włączona automatycznie,
oraz
w położeniu AUTO sterowanie wydatkiem powietrza jest optymalne. Jeżeli uzyskany wynik nie jest zadowalający, sterowanie C (pokrętło środkowe) umożliwia ustawienie innego wydatku powietrza odpowiadającego potrzebom w położeniach od "0" do "MAXI".
Czy o to idzie?
Wprawdzie na zdjęciu jak napisałęm, ale dalsze czytania doprowadziło do wniosku, że to odszranianie to szyba ze strzałkami nawiewu. A jakm działa w praktyce to mało wiem, chociaż używałem Ale nie zauważyłem aby się włączała klimatyzacja.

Offline Paweł Jurek

  • Sponsor
  • *
  • Wiadomości: 393
  • Skąd: Tychy
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 SW, Corsa C 1.2 16V
  • Zainteresowania: psy, rowery, marketing/sprzedaż
  • Miejscowość: Tychy
Re: Wilgoć i para z nawiewów.
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 17, 2009, 23:04:13 »
Przy automatycznej klimie kiedy skierujesz nadmuch całkowicie na szybę, klimatyzacja włączy się automatycznie i równocześnie powietrze będzie podgrzewane - np. w zimie skutkuje to ciągłym grzaniem bez regulacji temperatury.

Kiedy potem skierujesz nadmuch w inne rejony, klima sama się nie wyłącza, trzeba to zrobić ręcznie.

Coś wyjasniło? :-)
Paweł
Peugeot 508 SW Allure, 2.0 HDI, 2013
Corsa C 1.2 16V LPG, 2005
kiedyś: Xsara II Break 1.6 16V LPG, Saxo 1.5D

Offline Bartosz Zamiara

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 62
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II break 1.6 16v
Re: Wilgoć i para z nawiewów.
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 19, 2009, 12:47:18 »
Dzięki.

Spróbuję zrozumieć to co napisałeś - na sucho (gdy auto w garażu) brzmi skomplikowanie  :-)

Właśnie o to mi chodziło. Jeszcze raz dzięki!

PS. Podczas odgrzybiania klimy sprawdziłem sobie to co napisałeś. Wygląda to u mnie tak, że włączenie nadmuchu na szybę włącza klimę automatycznie, a zmiana nadmuchu z szyby na inny kierunek klimę wyłącza.

Pozycja Auto jest dla mnie nieprzydatna, gdyż z reguły wieje zbyt mocno (czyt. głośno).

Offline Michal Ćwiek

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Skąd: Celestynów
  • Posiadany samochód: xsara vts 1.8 16V 2000 r.MK1
  • Miejscowość: Celestynów
Re: Wilgoć i para z nawiewów.
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 19, 2009, 17:10:37 »
Na " AUTO" wieje mocno tylko na początku aż wyrówna nastawioną temperaturę, przez chwilę po włączeniu samochodu. Poza tym w położeniach skrajnych regulatora temperatury ( NIEBIESKI i CZERWONY - najzimniej, najcieplej) automatyczna regulacja nie działa. Ustawienie przełącznika na "sztrzałkę w prawo" - funkcja USUWANIE ZAPAROWANIA SZYBY - dlatego dmuchawa pracuje szybko i wieje mocno gdyz zalezy nam na szybkim usunięciu zaparowania :)
www.anglerfish.pl                            Oprawa multimedialna wydarzeń artystycznych

Offline Bartosz Zamiara

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 62
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II break 1.6 16v
Re: Wilgoć i para z nawiewów.
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 19, 2009, 17:33:06 »
AHA. Dlatego nie widziałem działania funkcji Auto. Miałem nastawioną temp. "na niebiesko". Funkcja Auto przyda mi się więc przy niższych temperaturach.

Dzięki za wskazówki.
Pozdrawiam.

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Wilgoć i para z nawiewów.
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 19, 2009, 17:41:23 »
To ja jeszcze dodam to co było wielokrotnie tutaj na forum objaśniane. Gdy ustawimy pokrętło nawiewu na szybę, to wtedy automatycznie załącza się klimatyzacja.
W Xsarze 2 widać to po zapaleniu się lampki na przycisku od klimy i przyciskając włącznik możemy wyłączyć klimę.
W Xsarze 1 lampka się nie zapala, a klima się włącza i nie ma możliwości jej wyłączenia przy ustawionym nadmuchu na przednią szybę.
 
Xsara
 

Offline Paweł Jurek

  • Sponsor
  • *
  • Wiadomości: 393
  • Skąd: Tychy
  • Posiadany samochód: Peugeot 508 SW, Corsa C 1.2 16V
  • Zainteresowania: psy, rowery, marketing/sprzedaż
  • Miejscowość: Tychy
Re: Wilgoć i para z nawiewów.
« Odpowiedź #13 dnia: Lipiec 19, 2009, 22:44:22 »
Cytuj

Paweł Jurek napisał:
Kiedy potem skierujesz nadmuch w inne rejony, klima sama się nie wyłącza, trzeba to zrobić ręcznie.


Poprawka - po skierowaniu nadmuchu w inne rejony jednak się sama wyłącza, sorry pomyliłem się :-)

A co do funkcji AUTO - to ja korzystam z niej przy dużych upałach/dużych mrozach praktycznie cały czas. Ew. na początku zamykam obieg aby przyspieszyć schładzanie/rozgrzewanie się samochodu.

Z funkcji ręcznego nastawu siły nadmuchu korzystam tylko przy temperaturach zewnętrznych zbliżonych do optymalnych - kiedy minimalny nadmuch wystarcza.

Faktycznie w Xsarze dość głośno słychać wdmuchiwane powietrze... Jeśli to ci przeszkadza - nie kieruj nawiewu tylko w jeden kierunek, a pomieszaj (np. głowa/nogi - nastawy w połowie lub 80/20). Ja tak robię - wtedy jest znacznie ciszej.
Paweł
Peugeot 508 SW Allure, 2.0 HDI, 2013
Corsa C 1.2 16V LPG, 2005
kiedyś: Xsara II Break 1.6 16V LPG, Saxo 1.5D

Offline Bartosz Zamiara

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 62
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II break 1.6 16v
Re: Wilgoć i para z nawiewów.
« Odpowiedź #14 dnia: Lipiec 19, 2009, 23:57:22 »
Używam dół+góra (tj. na nogi i na pysk). Spróbuję 80/20. Nawiew do połowy potencjometru nie jest głośny, ale wiadomo, że podczas rozpoczynania jazdy z reguły trzeba dać na maks, zwłaszcza latem.

Ogólnie jest ok, a cichszy nawiew miałem tylko w mondeo mk1.

Offline Jarosław Polak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 25
  • Skąd: Tczew
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1.4 2000r
  • Miejscowość: Tczew
Re: Wilgoć i para z nawiewów.
« Odpowiedź #15 dnia: Lipiec 20, 2009, 12:50:47 »
Witam,
miałem to samo ale tylko jeden raz, parę dni temu. Jeździłem cały dzień z klima , wyłączyłem ja na 5 minut i załączyłem ponownie z środkowego wywietrznika zaczął się wydobywać dymek (para) natychmiast wyłączyłem klimę i problem zniknął. Na następny dzień pojechałem serwisować klimę , mechanik stwierdził ze wszystko jest w porządku, uzupelnil czynnik (mialem 250 a wymagane jest 775) i klima śmiga bez problemu.

Offline Bartosz Zamiara

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 62
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II break 1.6 16v
Re: Wilgoć i para z nawiewów.
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 21, 2009, 09:16:00 »
U mnie też poszło ze środkowego nawiewu. Dobrze wiedzieć, że ta para nic właściwie nie oznacza.

Klimę odgrzybiłem. Wilgotny zapach został na kilka godzin zagłuszony zapachem odgrzybiacza, ale już powrócił. Czuć po rostu wilgocią, zaduchem, bez smrodku. Zwłaszcza jak auto stoi na słońcu zamknięte. W zacienionym garażu pomierzyłem mu wilgotność i wyszła 50% przy 23 stopniach celsiusza (taką domową pseudo-stacją pogody). W domu pokazuje od 30 - 80 % zależnie od pory roku, czy siępranie suszy itp. Dzisiaj pomierzę jeszcze raz, a potem zobaczę czy się zmieni po załączeniu nadmuchu bez klimy. Podejrzewam jednak, że auto całą swą objętością nałapało wilgoci i podczas jeżdżenia ona odparuje. Zastanawiam się nad zakupem pochłaniacza wilgoci - niech to co się unosi w kabinie zostanie wyłąpane przez pochłaniacz a nie fotele.

PS. Następnego dnia pomierzyłem wiglotność podczas jazdy autem. I tak - po dłuższym postoju (zamknięte) na słońcu wynosi ok 40%. Podczas jazdy bez klimy nie wzrasta (no może o 1-2%, ale człowiek też zawilgaca powietrze). Po włączeniu klimy spada o kilka %. Tak więc jest sucho, a pozostał tylko niewielki zapach mokrego, któy już skutecznie zagłuszylem samochodowym pachnidłem. Pozostaje dowietrzyć i cieszyć się z fajnego autka.

Pozdrawiam serdecznie wszystkich, a szczególnie tych, którzy wykazali chęć pomocy.