Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: klima  (Przeczytany 3619 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dariusz Kulewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 431
  • Skąd: Police
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.6 HDi '05, C-4 GP 1,6 HDi '10
  • Miejscowość: Police
klima
« dnia: Sierpień 31, 2009, 20:25:03 »
czy ktoś wymieniał lub wie jak to zrobić a mianowicie wymieniał łożysko sprzęgła sprężarki klimatyzacji
Darek

  • Gość
Re: klima
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 05, 2009, 21:31:12 »
Cześć,

ja jestem w trakcie ... miałem dziś jakieś 20 min. i udało mi się ściągnąć koło pasowe z łożyskiem - fotki tutaj.

Najpierw zaparłem sprzęgło za pomocą wkrętaka o ścianę i odkręciłem nakrętkę z wałka (klucz 14), później lekko podważyłem sprzęgło z dwóch przeciwnych stron wkrętakami i zeszło praktycznie bez wysiłku. Następny był pierścień zabezpieczający i ściągnięcie koła pasowego (podważałem z obu stron ... wiertłami do wiertarki :) nie miałem nic innego pod ręką) poszło całkiem łatwo.

Niestety po wyjęciu okazało się, że łożysko (zdjęcie 6 i 7) jest zabezpieczone poprzez spęczenia brzegów koła pasowego i tu na dziś skończyłem. Prawdopodobnie będzie to trzeba jakoś spiłować - może ktoś podsunie pomysł :)

Jako ciekawostkę powiem, że wymiana w warsztacie waha się od 150 do 400 PLN.

Doczytałem, że łożysko w SD6v12 ma wymiary 35x55x20 i można je dostać od około 37zł (zamiennik o tym samym wymiarze) do około 60zł za oryginał.

Paweł

mgr_rybak

  • Gość
Re: klima
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 05, 2009, 23:48:27 »
Łożysko, które widzę na zdjęciu to 35BD219DUK czyli o wymiarach 35x55x20
Zielone uszczelnienie stosowane w wyrobach NGK do najbardziej wymagających zastosowań (wysokie obroty, podwójne albo i potrójne uszczelnienie itp.).  W tym przypadku musiał bym dokładnie sprawdzić w katalogu.
Nie warto na nim oszczędzać, bo za trochę będzie trzeba znowu wymieniać.
Jeżeli nie da się go wybić w drugą stronę to proponuję stoczyć te zabezpieczenia.
Przy zakładaniu przydatna będzie prasa i klej do łożysk bo zabezpieczeń raczej nie da się już odtworzyć.

Offline Dariusz Kulewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 431
  • Skąd: Police
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.6 HDi '05, C-4 GP 1,6 HDi '10
  • Miejscowość: Police
Re: klima
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 06, 2009, 00:28:26 »
Witam
Dzięki że odpowiedziałeś na mój problem to co pokazałeś już mi wystarczy. Teraz już wiem jak się do tego zabrać. Pewnie też da się to zrobić bez ściągania sprężarki? U mnie powiedzieli za łożysko 150 złoty i 230 za wymianę, a wiem że takie łożysko kupię do 50 złoty dlatego chcę sam to zrobić. Zresztą większość naprawiam sam przy swoim pikusiu.
Darek

mgr_rybak

  • Gość
Re: klima
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 06, 2009, 09:25:10 »
Podobno da się bez ściągania sprężarki. Sam jeszcze nie próbowałem.

  • Gość
Re: klima
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 06, 2009, 13:14:14 »
Myślę, że spokojnie da się to ściągnąć bez zdejmowania z samochodu.
Mógłbyś podączyć 12V do sprężarki to powinno Ci się zblokować sprzęgiełko i będziesz mógł odkręcić śrubę - oczywiście przed zdjęciem paska wieloklinowego.
Ja miałem ściągniętą bo na allegro zanlazłem i kupiłem za 250zł drugą sprężarkę (od stłuczki i tak mam rozszczelnioną klimę).

Co do wymiaru łożyska to znalazłem je tu, ale faktycznie powinno być 35x55x20 (poprawiłem wcześniejszy wpis - dzięki Piotrku za sprawdzenie).

Dziś próbowałem pozbyć się zabezpieczenia (nie da się wybić łożyska w drugą stronę), ale w warunkach domowych udało mi się tylko troche je spiłować - jak będę miał dostęp do warsztatu (niestety za jakiś tydzień) to myślę, że uda mi się je wybić odpowiednim młotkiem :)

Paweł

gregory31

  • Gość
Re: klima
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 09, 2009, 12:38:44 »
witam podepnę sie do tematu , mam pytanie czy u was także gdy wyłaczycie klimatronik Dekoder DVB-T to z nawiewów czuć że leci ciepłe powietrze ?? nie wiem czy to normalne , pozdrawiam

  • Gość
Re: klima
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 14, 2009, 20:14:58 »
Dziś wyjąłem łożysko za pomocą imadła i następnie dosłownie 2ch uderzeń niewielkim młotkiem - wyszło bez problemu.

Offline Dariusz Kulewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 431
  • Skąd: Police
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.6 HDi '05, C-4 GP 1,6 HDi '10
  • Miejscowość: Police
Re: klima
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 14, 2009, 21:15:28 »
A już osadziłeś nowe jak tak to w jaki sposób zabezpiczyłeś?
Darek

  • Gość
Re: klima
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 15, 2009, 08:32:13 »
Nie, jeszcze nie osadzałem - ale zabezpieczę w podobny sposób jak było oryginalnie - to jest bardzo miękki materiał.

Offline Dariusz Kulewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 431
  • Skąd: Police
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.6 HDi '05, C-4 GP 1,6 HDi '10
  • Miejscowość: Police
Re: klima
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 15, 2009, 08:49:00 »
Ja się dowiedziałem że można na klej do osadzania łożysk tylko nie wiem jak to się ma akurat do tego łożyska dzisiaj zabieram się za swoje i mam zamiar to zrobić do końca. Jak osadzę to postaram się opisać
Darek

Offline Dariusz Kulewski

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 431
  • Skąd: Police
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara Picasso 1.6 HDi '05, C-4 GP 1,6 HDi '10
  • Miejscowość: Police
Re: klima
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 15, 2009, 23:17:06 »
Paweł dziękuję za pomoc bardzo mi się przydały te Twoje zdjęcia właśnie dzisiaj wymieniłem to łożysko i zabezpieczyłem w sposób podobny jak było bez kleju do łożysk
Darek