Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: 1.6 16v + gaz - bierze olej  (Przeczytany 9393 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Paweł Kowalczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Oświęcim
  • Posiadany samochód: Xsarcia II 1.6 16v 2002 LPG LandiRenzo
  • Miejscowość: Oświęcim
1.6 16v + gaz - bierze olej
« dnia: Sierpień 03, 2009, 15:40:03 »
Witam

Problem pojawił się po zamontowaniu instalacji LPG.
Ubytki oleju na poziomie 1l/7000 km.

Pytałem znajomego mechanika i ten stwierdził, że niektóre silniki tak reagują na instalację gazową...

Czy któryś z szanownych kolegów - forumowiczów spotkał się z takim objawem?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: 1.6 16v + gaz - bierze olej
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 03, 2009, 21:18:40 »
1. Jaki masz przebieg i czy jest on w jakiś sposób potwierdzony?

2. Czy nie zmieniłeś ostatnio oleju na jakiś gorszy lub gęstszy? Na jakim oleju jeździsz?

Mam już 177kkm i na LPG przejechałem 80% tego dystansu. 1 litr dolewki wystarczał mi do tej pory na 2 wymiany oleju, czyli jakieś 40 kkm (ale nie oszczędzam silnika i często jeżdże autostradami 160-170 km/h). Czyli nie jest to chyba jakieś zwiększone zużycie. Dodam, że jeżdżę na oleju 5W40 (do tej pory castrol teraz elf)
 
Xsara
 

Offline Paweł Bęś

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 380
  • Skąd: kłobuck
  • Posiadany samochód: C4 VTS 2.0 177 KM , Mazda CX-7 2,3 turbo benzyna wer. EUR
  • Miejscowość: kłobuck
Re: 1.6 16v + gaz - bierze olej
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 04, 2009, 11:47:31 »
ja sie podepnę pod temat. ja mam 2 cytrynkę i obie biorą/brały mi olej. to chyba taka magia cytrynek. choć powoli zaczyna mnie przerażać ilość jaka bierze na 15 tysi co najmniej litr (a uszczelka była wymieniana). czy czeka mnie wymiana uszczelniaczy? i czy to coś da bo w c5 dało na 40 tysięcy i znów było to samo.przebieg 115000

Offline Marek Będkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 751
  • Skąd: Kleczew / niedaleko Konina
  • Posiadany samochód: Xsara II 1,6 Break + Ford Focus 1,6
  • Zainteresowania: auto, koty perskie, muzyka
  • Miejscowość: Kleczew / niedaleko Konina
Re: 1.6 16v + gaz - bierze olej
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 04, 2009, 11:59:29 »
Cytuj

Paweł Bęś napisał:
. ja mam 2 cytrynkę i obie biorą/brały mi olej. to chyba taka magia cytrynek.


Nie, to nie jest typowe, moja gazowana Xsara ma 8 lat, 130 tys przebiegu i nie bierze oleju.

Offline Paweł Bęś

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 380
  • Skąd: kłobuck
  • Posiadany samochód: C4 VTS 2.0 177 KM , Mazda CX-7 2,3 turbo benzyna wer. EUR
  • Miejscowość: kłobuck
Re: 1.6 16v + gaz - bierze olej
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 04, 2009, 12:06:33 »
Cytuj

Marek Będkowski napisał:
Cytuj

Paweł Bęś napisał:
. ja mam 2 cytrynkę i obie biorą/brały mi olej. to chyba taka magia cytrynek.


Nie, to nie jest typowe, moja gazowana Xsara ma 8 lat, 130 tys przebiegu i nie bierze oleju.


no ja napisałem to z przekorą. ale prawda jest taka ze obie cytrynki mi brały olej. i nie wiem co mam zrobić z moja xsarcia

Offline Piotr Sobczak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 835
  • Skąd: Warszawa
  • Miejscowość: Warszawa
Re: 1.6 16v + gaz - bierze olej
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 04, 2009, 15:49:54 »
Zalezy tez jaki olej do jakich silnikow sie leje...
Piotrek
kiedyś: Saxo 1.1i SX, Xsara I VTS 1.8i 16V, Xsara II VTS 2.0i 16V, Xantia II 2.0i 16V SX+, C4 by Loeb 2.0i 16V, Berlingo B9 1.6HDi Multispace i XTR

Offline Paweł Bęś

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 380
  • Skąd: kłobuck
  • Posiadany samochód: C4 VTS 2.0 177 KM , Mazda CX-7 2,3 turbo benzyna wer. EUR
  • Miejscowość: kłobuck
Re: 1.6 16v + gaz - bierze olej
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 04, 2009, 15:58:40 »
Cytuj

Piotr Sobczak napisał:
Zalezy tez jaki olej do jakich silnikow sie leje...

castrol może być? ja czekam na poradę a nie na ironiczne sugestie

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: 1.6 16v + gaz - bierze olej
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 04, 2009, 20:45:49 »
Cytuj

Paweł Bęś napisał:
Cytuj

Piotr Sobczak napisał:
Zalezy tez jaki olej do jakich silnikow sie leje...

castrol może być? ja czekam na poradę a nie na ironiczne sugestie


Napisz coś więcej, jaki Castrol? 5w40, 5w30, 10w40 itp. Musisz wiedzieć, że niektórych olei cytryny po prostu nie lubią, zmiana oleju na właściwy często całkowicie likwiduje problem dolewek. Ja dolewam olej głównie po to, żeby mieć stan w górnej części między min a max, bez dolewek pewnie bym 20 kkm przejechał z poziomem min.
 
Xsara
 

Offline Jacek Kustra

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 4 462
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Ford S-Max 2.0 AWD
  • Miejscowość: Warszawa
Re: 1.6 16v + gaz - bierze olej
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 04, 2009, 21:40:35 »
Cytuj

Paweł Bęś napisał:
Cytuj

Piotr Sobczak napisał:
Zalezy tez jaki olej do jakich silnikow sie leje...

castrol może być? ja czekam na poradę a nie na ironiczne sugestie


To akurat nie byla ironiczna odpowiedz a powazne pytanie. Bo jesli zalales sobie inny olej niz zaleca producent to moze byc wlasnie taki objaw. I nie chodzi tutaj o producenta a o parametry oleju.

Mi silnik oleju w ogole nie bierze, ani kropli nie ubywa.
Moje spalanie

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: 1.6 16v + gaz - bierze olej
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 04, 2009, 22:10:36 »
Cytuj

Jacek Kustra napisał:
Mi silnik oleju w ogole nie bierze, ani kropli nie ubywa.


Daj znać jakiej marki oleju używasz i jaki rodzaj. Ja obraziłem się na Castrola Magnateca i teraz testuje Elf Excellium 5w40.
 
Xsara
 

Offline Paweł Bęś

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 380
  • Skąd: kłobuck
  • Posiadany samochód: C4 VTS 2.0 177 KM , Mazda CX-7 2,3 turbo benzyna wer. EUR
  • Miejscowość: kłobuck
Re: 1.6 16v + gaz - bierze olej
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 05, 2009, 08:10:42 »
Cytuj

Jan Ferde napisał:
Cytuj

Jacek Kustra napisał:
Mi silnik oleju w ogole nie bierze, ani kropli nie ubywa.


Daj znać jakiej marki oleju używasz i jaki rodzaj. Ja obraziłem się na Castrola Magnateca i teraz testuje Elf Excellium 5w40.


Witam. Używam oleju o takich parametrach jak zaleca producent czyli Castrol Magnatec 5W-40. nigdy nie używałem olejów o innych parametrach choć testowałem już różne marki ale teraz już 2 wymianę mam właśnie castrola.
Od wymiany do wymiany ostatnio leje dobry litr oleju i zastanawiam się nad wymianą uszczelniaczy ale nie wiem czy jest sens.

EDIT:
xsarcia jeździ na benzynie nie na gazie

Offline Piotr Sobczak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 835
  • Skąd: Warszawa
  • Miejscowość: Warszawa
Re: 1.6 16v + gaz - bierze olej
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 05, 2009, 16:18:23 »
Jak to powiedzial madry kolega, byly pracownik firmy Castrol, oleje Magnatec to "marketing w butelce"...
Ogolnie po marketowych Castrolach zbyt wiele dobrego w silniku spodziewac sie nie mozna. Bo dobry olej powinien tez zapobiegac utracie elastycznosci uszczelniaczy i powinien utrzymywac silnik w odpowiedniej czystosci, oprocz tego, ze smaruje.
Piotrek
kiedyś: Saxo 1.1i SX, Xsara I VTS 1.8i 16V, Xsara II VTS 2.0i 16V, Xantia II 2.0i 16V SX+, C4 by Loeb 2.0i 16V, Berlingo B9 1.6HDi Multispace i XTR

Offline Paweł Bęś

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 380
  • Skąd: kłobuck
  • Posiadany samochód: C4 VTS 2.0 177 KM , Mazda CX-7 2,3 turbo benzyna wer. EUR
  • Miejscowość: kłobuck
Re: 1.6 16v + gaz - bierze olej
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 06, 2009, 08:45:19 »
Cytuj

Piotr Sobczak napisał:
Jak to powiedzial madry kolega, byly pracownik firmy Castrol, oleje Magnatec to "marketing w butelce"...
Ogolnie po marketowych Castrolach zbyt wiele dobrego w silniku spodziewac sie nie mozna. Bo dobry olej powinien tez zapobiegac utracie elastycznosci uszczelniaczy i powinien utrzymywac silnik w odpowiedniej czystosci, oprocz tego, ze smaruje.


Nie napisałem że to rewelacyjny olej ale wydaje mi się że lepszy od jakiegoś najtańszego. czyli co czeka mnie wymiana uszczelniaczy? czy to coś da czy będzie tak jak w c5 gdzie było montowane jakieś badziewie i po 40 tys było to samo.

Offline Paweł Kowalczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 24
  • Skąd: Oświęcim
  • Posiadany samochód: Xsarcia II 1.6 16v 2002 LPG LandiRenzo
  • Miejscowość: Oświęcim
Re: 1.6 16v + gaz - bierze olej
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 10, 2009, 11:26:21 »
Ja używam Mobila 10W40
Przebieg 140k km - pewny

Jeżeli twierdzicie że może to być wina oleju, to jaki zalać?

Co polecacie? Elf? Mobul (5W40)? czy może coś innego?

Offline Mariusz Kolendowicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 60
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: XSARA II 1.6 16V 2001
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Poznań
Re: 1.6 16v + gaz - bierze olej
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 19, 2009, 17:28:01 »
Temat już zapewne stary i nikt go nie czyta, ale postaram się sprostować:) Kiedy samochód zaczyna brać olej oznacza to, że jego doszczelnienie wewnątrz (pierścienie, uszczelniacze i inne...) zaczyna puszczać. Nie zawsze jest to wina jak to niektórzy mówią "zarżniętego motoru" albo "przegrzanego". Widziałem już silniki mające po 40tkm przebiegu i brały olej w większych ilościach niż opisuje kolega. Nie ma co się rozdrabniać na temat marki olejów silnikowych, bo w dzisiejszych czasach i tak płacimy w większości za "naklejkę" na opakowaniu, a sami nie wiemy co jest w środku:) Oleje silnikowe syntetyczne to bardzo rozrzedzone oleje do silników nowych (czytaj również z dobrą szczelnością cylindrów), ponieważ bardzo mocno przepłukują silniki, nie nadają się do mocniej zużytych motorów. Oleje półsyntetyczne są już bardziej gęste od swoich syntetycznych braci, co za tym idzie, zaleca się je stosować do silników między 100tkm a 200tkm lub w silnikach nie wykazujących większego zużycia (pomiary stopnia sprężania, zanieczyszczenia przepustnicy), więc reasumując: kto w jaki sposób jeździ i w jaki sposób użytkowany był samochód przed zakupem... Silnik może mieć przejechane 100tkm i może być już zajechany, a silniki z przebiegami przeszło 200tkm mogą być w lepszym stanie niż te z mniejszymi przebiegami. Posiadam Golfa mk3 2.0GTi z 300tkm przebiegu i jeżdżę nim na Carlube 10w40, to półsyntetyk:) Ostatnim i najgęstszym olejem jest olej MINERALNY, z reguły 15w40. Olej ten zalecany jest do samochodów z instalacjami LPG, ponieważ każda instalacja LPG przyczynia się do pobierania przez silniki różnych ilości oleju (gaz - paliwo nadmiernie suche, nie dające smarowania elementom trącym silnika), a oleje mineralne nawet po rozgrzaniu nie wypłukują silnika tak jak syntetyki, zawsze zachowują większą gęstość, uszczelniając w ten sposób silnik. Podsumowując: W im lepszej kondycji jest nasz silnik, stosujemy oleje z niskimi wartościami przed literką "w" czyli bardziej syntetyczne, jeśli zaś silnik zaczyna mieć apetyt na olej, oznacza to, że zaczyna się zużywać, więc problem ten likwidujemy olejami z wyższymi wartościami poprzedzającymi literkę "w", w większości przypadków to pomaga, ale jeśli uszkodzeniu uległy uszczelniacze, problem nie zniknie, olej dalej będzie "brany przez silnik".

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: 1.6 16v + gaz - bierze olej
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 19, 2009, 18:21:30 »
Cytuj

Mariusz Kolendowicz napisał:
Nie ma co się rozdrabniać na temat marki olejów silnikowych, bo w dzisiejszych czasach i tak płacimy w większości za "naklejkę" na opakowaniu, a sami nie wiemy co jest w środku:)

Ale są oleje, które lepiej i gorzej się spisują w danych modelach aut. I tak na przykład silnik zalany olejem Motul generalnie mniej spala oleju - wiele osób z własnego doświadczenia to potwierdza zarówno w Citroenach (np. Piotrek swego czasu pisał o swoich przygodach) ale i innych autach - np. Alfach czy Subaru. Po prostu Motul to pierwsza liga, a Castrol jest daleko w tyle - i to widać np. po głośności pracy na zimnym silniku czy właśnie spalaniu oleju.

Cytuj
Oleje półsyntetyczne są już bardziej gęste od swoich syntetycznych braci, co za tym idzie, zaleca się je stosować do silników między 100tkm a 200tkm lub w silnikach nie wykazujących większego zużycia

Cytuj
Olej ten zalecany jest do samochodów z instalacjami LPG, ponieważ każda instalacja LPG przyczynia się do pobierania przez silniki różnych ilości oleju

I tu znów ogólne prawdy życiowe nie są prawdziwe. Mam przebieg 180 kkm i 80% tego dystansu przejechałem na LPG. Jeżdżę na pełnym syntetyku 5W40 i gdybym się uparł nie musiałbym robić dolewek (po 20 kkm na miarce stan oleju byłby w granicach min). I jak na razie nie mam zamiaru zmieniać oleju na gorszy (bo trzeba to sobie jasno powiedzieć: oleje 10w40 i 15w40 mają gorsze parametry niż 5w40).
 
Xsara
 

Xylometazolin

  • Gość
Re: 1.6 16v + gaz - bierze olej
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 19, 2009, 19:28:56 »
Zużycie silnika nigdy nie leczy się gęstością oleju. Powinien jak najdłużej pracować na jak najlepszym oleju.
Ja jeźdżę na motul'u 5w40 (pełen syntetyk) i trochę muszę go dolewać. Nie jest tego dużo i nie sądzę żeby mi go przepalał. Poci  mi się pokrywa zaworów a wymieniałem już uszczelkę (pod nią) i był spokój jakieś 2 miesiące. Teraz znowu silnik od strony wydechu jest brudny z oleju i mam niższy poziom na bagnecie.
Czy to słaba jakość uszczelki czy zapchana odma?

Offline Mariusz Kolendowicz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 60
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: XSARA II 1.6 16V 2001
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Poznań
Re: 1.6 16v + gaz - bierze olej
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 19, 2009, 20:01:10 »
A gdzie ja napisałem dosłownie, że zużycie leczy się gęstym olejem?:) Napisałem, że bardziej zużyte silniki zalewa się coraz gęstszym olejem, po to są one produkowane, ponieważ nie każdy wyeksploatowany silnik będzie pracował na syntetyku - rozwalisz sobie tylko niepotrzebnie motor, bo wszystko ci syntetyk wypłucze:) Po to produkują oleje mineralne, żeby silnikom w gorszej kondycji umożliwić w miarę normalną pracę... Gdybyś miał 500 000km i wlał syntetyku przy wymianie to by ci siadł silnik, razem z układem smarowania, ale co ja się będę udzielał:) jestem tylko mechanikiem:) Pozdro

Offline Piotr Sobczak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 835
  • Skąd: Warszawa
  • Miejscowość: Warszawa
Re: 1.6 16v + gaz - bierze olej
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 20, 2009, 23:25:47 »
A wiesz, ze mineralny po rozgrzaniu jest mniej lepki niz syntetyk (czyli mniej gesty)? Wiesz, ze zagrzany olej w silniku (czyli majacy w misce 90-100 stopni) w newralgicznych punktach silnika osiaga temperature 150 stopni i wyzsza (mineral wtedy udaje, ze smaruje)?
Mineral jest lepki gdy jest niezagrzany, wiec jak ktos jezdzi 2-3 km za jednym razem to olej mu sie nie nagrzewa. Mineral leje sie do starych palacych olej zarznietych silnikow dlatego, ze jest tani. Ale mineral to gwozdz do trumny silnika bo nie tylko gorzej smaruje to jeszcze zostawia po sobie duzo niechcianych brudow (laki na powierzchniach wspolpracujcych, nagar w komorze spalania i na zaworach, osady na wszystkim z czym ma kontakt olej).
Pozatym jak ktos jezdzil na syntetyku przez setki tysiecy kilometrow i potem za rada "madrego" mechanika przejdzie na mineralny a potem zachce znow wrocic do syntetyka (bo ktos mu wyjasni, ze nie bylo sesnu przechodzic na tak slaby olej) to co ma mu sie wyplukiwac? Owszem, czym bardziej zuzyty silnik tym gorzej reaguje na oleje nizszej lepkosci i lepiej go zalewac olejem wyzszej lepkosci ale to nie znaczy, ze trzeba przechodzic na parchaty mineralny (przeciez oleje syntetyczne sa dostepne w kazdej lepkosci, poczawszy od 0W-20 a skonczywszy na 15W-60 czy nawet 20W-60). Jak ktos jezdzi na syntetyku czy polsyntetyku to moze jezdzic i milion kilometrow i co najwyzej co 200-300 tys km zmieniac elastyczne uszczelniacze walu korbowego czy zaworow, walkow rozrzadu.
Ogolnie napisales wiele popularnych wsrod mechanikow "madrosci" ale niekoniecznie prawdziwych. Oczywiscie dla mechanikow takie teorie sa woda na mlyn bo klient szybciej po przejsciu na mineralny olej przyjedzie do nich na remont silnika.
I jeszcze raz przypomne, ze Citroen/Peugeot od 11 przeszlo lat nie zaleca wogole lac olei mineralnych do swoich silnikow (bo i po co skoro ich silniki robia ponad milion kilometrow bez remontu na oleju polsyntetycznym w calym okresie jego eksploatacji).
Piotrek
kiedyś: Saxo 1.1i SX, Xsara I VTS 1.8i 16V, Xsara II VTS 2.0i 16V, Xantia II 2.0i 16V SX+, C4 by Loeb 2.0i 16V, Berlingo B9 1.6HDi Multispace i XTR

Offline Paweł Bęś

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 380
  • Skąd: kłobuck
  • Posiadany samochód: C4 VTS 2.0 177 KM , Mazda CX-7 2,3 turbo benzyna wer. EUR
  • Miejscowość: kłobuck
Re: 1.6 16v + gaz - bierze olej
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 21, 2009, 15:10:19 »
a odpowie mi z  ktoś  Was co mogę zrobić z moim silniczkiem który bardzo lubi olej? jak go wyleczyć?

Offline Piotr Sobczak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 835
  • Skąd: Warszawa
  • Miejscowość: Warszawa
Re: 1.6 16v + gaz - bierze olej
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 22, 2009, 11:53:49 »
Zacznij od uszczelniaczy zaworowych (i od zmiany oleju z tego nieszczesnego Castrola Magnatec).
Piotrek
kiedyś: Saxo 1.1i SX, Xsara I VTS 1.8i 16V, Xsara II VTS 2.0i 16V, Xantia II 2.0i 16V SX+, C4 by Loeb 2.0i 16V, Berlingo B9 1.6HDi Multispace i XTR