Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Elm 327 do diagnostyki Xsary HDI?  (Przeczytany 19343 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Norman Ruta

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 31
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Obecnie: Xsara II Break 1.6 16V 2001r. Był: ZX 1.4i 96' Audace
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Elm 327 do diagnostyki Xsary HDI?
« Odpowiedź #25 dnia: Kwiecień 25, 2009, 13:54:31 »
Klimy, absu, poduszek nie czyta, chyba, że będzie to któryś z kodów błędów. Są też specyficzne kody producentów np. w mojej xsarze wywalił błąd związany z niedziałającym światłem stopu (kabelek był przecięty). Z tego co zaobserwowałem otrzymuję dane m.in o obrotach silnika, napięciu w instalacji, ciśnienia i temperaturze powietrza na dolocie, składzie mieszanki (uboga, bogata), temperaturze silnika, aktualnej prędkości pojazdu, kodach błędów, testów które chyba komputer w samochodzie wykonuje np. misfire. Pewnie coś jeszcze przeoczyłem. Nie mniej jednak jak za 135 zł, to dosyć dużo informacji do diagnostyki. W warsztacie podłączali mnie do interfejsu, który nazywa się wurth snooper. Udało mi się podpytać, że kosztował ok 11 tys zł, a funkcjonalność ma podobna  do tego ELM....więc po co przepłacać ... ;).

Co do konfiguracji....podłączałem i skonfigurowałem wszystko według instrukcji tego allegrowicza. W trakcie walki ze scantool.net przestawiłem w porcie jeszcze latency na 1, ale i tak z tym programem nie działa, a przynajmniej może nie z tym protokołem. W scanxl-elm trzeba tez w jednej z zakładek sprawdzić, które czujniki mamy do dyspozycji. Easy OBD nie ma tej opcji i też poprawnie wszystkie dane wyciąga.

Piotrze, tak z opisu widzę, że nasze Xsary są prawie identyczne z tym, że ja mam kombi. Nie wiem jak z wyposażeniem, ale silnik i rocznik ten sam. VIN wysłałem na GG.

Offline Piotr Poznaniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 113
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: C4ST 2018, 1.2 PT 131KM, Saxo 1.1 Chrono 2001 130kkm
  • Miejscowość: Poznań
Re: Elm 327 do diagnostyki Xsary HDI?
« Odpowiedź #26 dnia: Kwiecień 25, 2009, 16:04:52 »
Dzięki, sprawdziłem w opisie na service.citroen.com oprócz szczegółów wyposażenia nasze xsary różnią się ostatnią pozycją:
moja: Moduł zarządzający INTEL.MODUŁ ZARZĄDZ. (BSI) COMM 2000
Twoja: Moduł zarządzający MODUŁ AKCESORIÓW

Nic mi to nie mówi, ale może w tym jest haczyk.

Offline Norman Ruta

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 31
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Obecnie: Xsara II Break 1.6 16V 2001r. Był: ZX 1.4i 96' Audace
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Elm 327 do diagnostyki Xsary HDI?
« Odpowiedź #27 dnia: Kwiecień 25, 2009, 16:43:37 »
Były jakieś różnice pomiędzy xsarami wyprodukowanymi do maja 2001 i od czerwca 2001. Są widoczne w schematach w książce WKŁ. Przy czym mój miał pierwszą rejestrację w kwietniu 2001.

Też nie do końca rozumiem różnicy między:

"INTEL.MODUŁ ZARZĄDZ. (BSI) COMM 2000" i "MODUŁ AKCESORIÓW".

Tym bardziej, że też mam coś co się nazywa BSI (czarna skrzynka pod bezpiecznikami).

Na tej stronie zgodność samochodów z OBDII jest trochę inaczej opisana niż u sprzedających na allegro.

KLIK


Jeśli masz wszystko dobrze skonfigurowane i podłączone i pokazuje tylko obroty silnika to może Twój BSI nie daje innych informacji i raczej tylko w ASO można się podłaczyć.

Offline Wiesław Graban

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Zarośle Cienkie k/Torunia
  • Posiadany samochód: Był Citroen Xsara II Break 2.0 HDI 109KM automat z 2004: jest Smart Fortwo 0,8 cdi z 2000 który miał 41KM a teraz ma 59KM
  • Miejscowość: Zarośle Cienkie k/Torunia
Re: Elm 327 do diagnostyki Xsary HDI?
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 01, 2009, 16:05:59 »
Kupiłem ELM327, testowałem i moge stwierdzić, iż najsłabszą stroną jest soft, może przy pełnej wersji oprogramowania liczba możliwych do odczytu parametrów byłaby wyższa, a tak przy próbie odczytu większości z nich oprogramowanie odsyła do "pełnej" wersji programu - w dostępnej jego wersji darmowej jest to niemożliwe.

Dla swej Xsary 2.0 HDi sprawdziłem i działa:
- odczyt i kasowanie błędów, w tym gaszenie lampki MIL (check engine),
- odczyt zamrożonych ramek,
oraz odczyt live:
- prędkośc obrotowa silnika,
- temperatura i ciśnienie powietrza w kolektorze dolotowym,
- temperatura cieczy chłodzącej,
- ciśnienie paliwa po stronie wysokiego ciśnienia,
- masa zasysanego powietrza (przepływomierz).


powyższe wynika z odczytu parametrów łącznie z trzech programów freeware (EasyOBD II; ScanTool; ScanXL) dostępnych na płycie z interfejsem ELM327.

No i dzisiaj 03-05-2009 g.16 chwilowo koniec zadowolenia. Interfejs chyba padł, nie jest wykrywany po podłączeniu do komputera (próbowałem na kilku różnych). Wysłałem mail do sprzedawcy, czekam na odpowiedź, gdy ją uzyskam poinformuję Was jak sprawa została załatwiona - czyli czy sprzedawca Loki_wawa jest godny zaufania.

Dzisiaj 04-05-2009 otrzymałem odpowiedź od sprzedawcy interfejsu, odesłać w celu wymiany. Wysłalem i czekam, mam nadzieje, iż następny egzemplarz będzie już bezawaryjny.

Dnia 11-05-2009 otrzymałem nowy interfejs, narazie działa ... szkoda, że oprogramowanie freeware ma tylko tyle możliwości, lepszym rozwiązaniem byłby shareware by móc poznać mozliwości pełnej wersji a po terminie działanie wersji shareware możnaby podjąć decyzję czy wystarczy wersja freeware czy tez decyzyjemy się na zakup licencji.
Tyle uwag moich do całości.
Spalanie Smart Fortwo 450 cdi 59KM

Offline robert rut

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 76
  • Skąd: Rudniki
  • Posiadany samochód: Xsara II break 1,6i
  • Miejscowość: Rudniki
Re: Elm 327 do diagnostyki Xsary HDI?
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 17, 2009, 01:18:43 »
Tak się składa, iż wykonałem kilka interfejsów z układem ELM327. To co kupiliście to chińska podróbka interfejsu opracowanego przez  kanadyjską firmę ELM Electronics              ( http://www.elmelectronics.com/ ) . Sam scalak w Kanadzie kosztuje około 80 złotych, do tego trzeba dodać kilka innych części. W przypadku połączenia USB stosuję FT232 w cenie hurtowej 12 zł. drogi ale stabilny w pracy.
A gdzie wtyczka i obudowa? To co sprzedawane jest w Polsce jako ELM327 za 100 zł w Chinach kosztuje około 30 zł.(ebay). Koszt wykonania mojego urządzenia z automatycznym przełączaniem portów RS232 <> USB wynosi około 140 zł. ale żadne z kilkunastu jakie sprzedałem nie wróciło z powrotem. Moje urządzenie samo instaluje się w systemie i nie jest do pomyślenia jakakolwiek późniejsza ingerencja w ustawienia komputera nie mówiąc o samym testerze. Tego typu urządzenia diagnozują elementy składowe silnika mające wpływ na emisję czystości spalin, mówiąc obrazowo (EOBD), a w praktyce cały silnik. I to ze sterownikiem silnika łączy się interfejs a nie z jednostką BSI. Wynika to z faktu konieczności umożliwienia dokonywania kontroli pomiaru czystości emisji spalin silnika nie tylko serwsowi producenta silnika/pojazdu ale także organom kontrolnym np. stacja diagnostyczna, policja jak jest w USA (zwłaszcza Floryda).

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Elm 327 do diagnostyki Xsary HDI?
« Odpowiedź #30 dnia: Maj 20, 2009, 00:30:50 »
A masz do sprzedania taki interfejs moze obecnie? Wspolpracowalby on z xsara z 99 roku ze sterownikiem silnika?

Offline robert rut

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 76
  • Skąd: Rudniki
  • Posiadany samochód: Xsara II break 1,6i
  • Miejscowość: Rudniki
Re: Elm 327 do diagnostyki Xsary HDI?
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 23, 2009, 14:36:26 »
Niestety została mi się  tylko jedna sztuka pierwszego prototypu przedprodukcyjnego, płytka robiona jeszcze ręcznie, ale nie na sprzedaż (sentyment). Na jesień jak zbiorę troszkę więcej zamówień wtedy zlecę wykonanie nowych płytek. Ale jak mieszkasz gdzieś w okolicach Zawiercia, Myszkowa lub lotniska Katowice to możesz podjechać za kilka dni na wpięcie pod Lexie3, to duże lepsze niż ELM.

Xylometazolin

  • Gość
Re: Elm 327 do diagnostyki Xsary HDI?
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 24, 2009, 01:08:32 »
Witam,
Mam pytanie do użytkowników elm327 oraz motoru 2.0 16V. Czy ktoś może mi podać odczyt bezwględnego położenia przepustnicy oraz podciśnienia w kolektorze na ciepłym silniku ?

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Elm 327 do diagnostyki Xsary HDI?
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 27, 2009, 13:44:45 »
Robert a to bedzie ten interfejs wspolpracowal z xsara I z 99 roku ?To jak bedziesz robil te plytki to wyslij mi wiadomosc na priva bo bylbym zainteresowany ok? A niestety nie mieszkam blisko tych okolic :/.

Offline dariusz bugajski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 40
  • Skąd: Limanowa
  • Posiadany samochód: Xsara 1.4 rok 99
  • Miejscowość: Limanowa
Re: Elm 327 do diagnostyki Xsary HDI?
« Odpowiedź #34 dnia: Maj 27, 2009, 19:59:27 »
witam ja nabylem wlasnie ELM/a ale niestety z xsara 99 MK l
 nie dziala ,lacze diagnostyczne w MK l to nie OBDll
niestety
;-)  ;-)

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Elm 327 do diagnostyki Xsary HDI?
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 04, 2009, 07:36:09 »
czyli co to za łącze ? jaki interfejs by pasowal ? moze w mk1 jest tylko sterownik silnika ,bsi nie ma?

Offline robert rut

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 76
  • Skąd: Rudniki
  • Posiadany samochód: Xsara II break 1,6i
  • Miejscowość: Rudniki
Re: Elm 327 do diagnostyki Xsary HDI?
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 10, 2009, 23:33:56 »
Jeśli to jest gniazdo dwu stykowe to powinno iść na sofcie OBD, przydało by się jakieś foto gniazda. Na tej podstawie można będzie dobrać piny podpiecia względem gniazda 16-to stykowego do ELM327, choćby chińskiego plagiatu. Interfejs będzie potrzebował jeszcze zasilania z akumulatora.

Offline Marek Marecki

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 506
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara 1,4i + LPG 1999r
Re: Elm 327 do diagnostyki Xsary HDI?
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwiec 18, 2009, 19:41:01 »
To zrobie zdjecie na czasie i wrzuce tutaj na forum.

Offline Bartosz Byzia

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
Re: Elm 327 do diagnostyki Xsary HDI?
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 04, 2009, 12:51:26 »
Moja Xsara jakoś nie reaguje na interfejs, komputer pokazuje że go wykrył, ale nie ma żadnej odpowiedzi ze strony auta "No vehicle responde" (w programie Easy OBD). Próbowałem juz każdym programem i nic. Sprawdzałem interfejs na Oplu na VW Touran wszytsko smiga idealnie. Na mojej Xsarze lipa. Podejrzewam że w aucie jest co nie tak. Tylko co to mogloby być? Będę wdzięczny za jakies hmm... porady. Do serwisu pojade - w ostateczności :P
Pozdrawiam Bartek

Offline Wiesław Graban

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Zarośle Cienkie k/Torunia
  • Posiadany samochód: Był Citroen Xsara II Break 2.0 HDI 109KM automat z 2004: jest Smart Fortwo 0,8 cdi z 2000 który miał 41KM a teraz ma 59KM
  • Miejscowość: Zarośle Cienkie k/Torunia
Re: Elm 327 do diagnostyki Xsary HDI?
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 04, 2009, 13:36:23 »
U mnie w Xsarze działa jak należy za to już w Renault Clio II 1.5dCi połączenie z komputerem samochodu OK ale nie pokazało za to żadnych błędów pomimo tego iż na wyświetlaczu samochodu świeciła się kontrolka diagnostyki a błąd faktyczny to nie działający jeden wtryskiwacz (przełamany przewód elektryczny - ostatecznie).
Może brak właściwego kontaktu w gnieździe przyłączeniowym ?
Spalanie Smart Fortwo 450 cdi 59KM

Offline Bartosz Byzia

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
Re: Elm 327 do diagnostyki Xsary HDI?
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 05, 2009, 10:03:38 »
Myślałem nad tym, że coś może być w gnieździe OBD II auta - jakaś przerwa. Chciałem nawet to sprawdzić. Jednak w internecie nie moge nic na ten temat znaleść, zadnych schematów (które piny sa popodłączane, jakie napiecia są na wyjściach złącza itp.).
Byłbym zobowiązany, gdyby któryś z forumowiczów udostepnił takie materiały.
P.S. Podłączony jest dobrze, wiele razy sprawdzałem, ruszałem, podtrzymywałem itp. Czy jest przejście też sprawdziłem.
Pozdrawiam Bartek

Offline Marcin Nowak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 15
  • Skąd: wrocław
  • Posiadany samochód: Xsara kombii 2.0 HDI
  • Zainteresowania: komputery
  • Miejscowość: wrocław
Re: Elm 327 do diagnostyki Xsary HDI?
« Odpowiedź #41 dnia: Wrzesień 02, 2009, 17:32:23 »
Sory, że odkopuje stary topic ale mam problem z tym interface'm po zainstalowaniu sterowników zgodnie z instrukcją i podłaczeniu do xsary wyświetla się komunikat "No vehicle responde" (w programie Easy OBD).Scan tool wyświetla "błąd komunikacji". Dodam, że zgodie z radami na forum stacyjkę mam w pozycji drugiej, a wtyczka jest dobrze dociśnięta. Co zrobić w takim przypadku.

Offline Wiesław Graban

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 639
  • Skąd: Zarośle Cienkie k/Torunia
  • Posiadany samochód: Był Citroen Xsara II Break 2.0 HDI 109KM automat z 2004: jest Smart Fortwo 0,8 cdi z 2000 który miał 41KM a teraz ma 59KM
  • Miejscowość: Zarośle Cienkie k/Torunia
Re: Elm 327 do diagnostyki Xsary HDI?
« Odpowiedź #42 dnia: Wrzesień 02, 2009, 18:14:57 »
Kluczyk musi byc w pozycji w której świecą się wszystkie kontrolki, dalsze przekręcenie kluczyka to już zapłon.
Tak samo silnik moze być włączony przy uruchamianiu aplikacji (Scantool, EasyOBD itp.). Jeżeli wówczas nie będzie działać no to tylko ponowne zainstalowanie na kompie oprogramowania ELM327 lub to co ja przerabiałem, czyli zwrot do sprzedawcy i wymiana na działający (mój pierwszy ELM327 padł po kilku dniach, wymieniony egzemplarz działa do dzisiaj, tj. już ponad 2 miesiące).
Spalanie Smart Fortwo 450 cdi 59KM

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Elm 327 do diagnostyki Xsary HDI?
« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 02, 2009, 18:31:14 »
Cytuj

Marcin Nowak napisał:
Co zrobić w takim przypadku.


Który rocznik Xsary? Klakson masz w kierownicy czy na włączniku zespolonym?
 
Xsara
 

Offline Piotr Poznaniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 113
  • Skąd: Poznań
  • Posiadany samochód: C4ST 2018, 1.2 PT 131KM, Saxo 1.1 Chrono 2001 130kkm
  • Miejscowość: Poznań
Re: Elm 327 do diagnostyki Xsary HDI?
« Odpowiedź #44 dnia: Wrzesień 03, 2009, 09:48:43 »
Masz diesla, teoretycznie sprawne OBDII mają diesle wyprodukowane na rynek europejski od 2004 roku. Twoja xsara spełnia ten warunek?

Offline Marcin Nowak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 15
  • Skąd: wrocław
  • Posiadany samochód: Xsara kombii 2.0 HDI
  • Zainteresowania: komputery
  • Miejscowość: wrocław
Re: Elm 327 do diagnostyki Xsary HDI?
« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 03, 2009, 11:39:06 »
Dzięki za wszystkie odpowiedzi, czytając forum postanowiłem zainstalować PCMSCAN 2.4.10 i wszystko działa (wcześniejsze wersje nie komunikowały się z samochodem), jednak mimo wszystko zastanawiam się dlaczego nie działa EasyOBDII i ScanTool.
Mam diesela z 2000roku millensium kombi z klaksonem na włączniku zespolonym.