Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Czy LED-y się sprawdzą?  (Przeczytany 4281 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Adam Skoczylas

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 163
  • Skąd: Świdnik
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 1,6 HDi 2012 r.
  • Miejscowość: Świdnik
Czy LED-y się sprawdzą?
« dnia: Luty 13, 2011, 22:50:29 »
Witam. Mam pytanie jak w temacie. Zastanawiam się nad zamontowaniem ledów  w kierunkach i z tyłu pozycje i stop. Czy może ktoś już takie coś ma. Jak tak to czy montować białe ledy czy kolorowe bo przecież  i tak klosz już jest pokolorowany. A może po prostu nie ma sensu w to się bawić. Prosiłbym o opinie i jakieś porady na ten temat.

jacekczewa1

  • Gość
Re: Czy LED-y się sprawdzą?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 14, 2011, 07:55:24 »
jesli te zarówki maja homologacje - to czemu nie, na pewno nie mają więc jak ci ktoś rozkwasi tył samochodu i powie że nie widział świateł stopu a policmany odkryją ze masz takie żaróweczki to masz pozamiatane z ubezpieczeniem.....

Offline Karol Chyla

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 936
  • Skąd: Połaniec
  • Posiadany samochód: Grand Scenic 2,0 16V LPG, była Xsara Picasso 2,0HDi 2002r.;
  • Miejscowość: Połaniec
Re: Czy LED-y się sprawdzą?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 14, 2011, 08:27:18 »
Adam nie wolno tak robić!
Po pierwsze ja napisał Jacek, lampy mają homologację dla danego typu żarówek. Założysz wynalazek i może być klops.
Po drugie założenie diod do lamp kierunkowskazów zemści się na pewno w ich działaniu. Wszystkie auta teraz mają nawet w najprostszych przerywaczach  detekcję przepalonej żarówki. Muszą mieć odpowiednie obciążenie prądowe. Założysz diody- będzie jakby żarówki były przepalone.
Do tego pewnie XP ma detekcję przepalenia żarówek na wszystkich obwodach. To też ci wykryje uszkodzenia.

Ogólnie ja osobiście też lubię rozwiązania oparte na LED, ale w wykonaniu DIY . Niestety sprawy homologacyjne lamp, a co za tym idzie bezpieczeństwo moje i innych na drodze nie pozwalają mi na to.

Offline Dariusz Kuźniak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Posiadany samochód: c4 Picasso 1.6 e-hdi MCP 2012
Re: Czy LED-y się sprawdzą?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 14, 2011, 10:40:31 »
Kolego, z uwagi na szybko przepalające się żrówki w C5 postanowiłem wstawić LEDy do tyłu na pozycje i stop. porażka świecą punktowo i osiąga się efekt chyba odwrotny od zamierzonego. Po prostu autko jest mniej widoczne. Szkoda zachodu. wycofałem się z Ledów i wolę wymieniac zwykłe żarówki.

Offline Karol Chyla

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 936
  • Skąd: Połaniec
  • Posiadany samochód: Grand Scenic 2,0 16V LPG, była Xsara Picasso 2,0HDi 2002r.;
  • Miejscowość: Połaniec
Re: Czy LED-y się sprawdzą?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 14, 2011, 10:57:23 »
A te żarówki to zakładasz jakie znajdziesz na stacjach benzynowych, czy sprawdzasz producenta?

Czasami opłaci się kupić żarówki dobrego producenta. Ja swego czasu w Astrze nie mogłem sobie poradzić z żarówką w lampce podświetlania tablicy. Dopiero jak znalazłem Osram to pomogło.

Offline Dariusz Kuźniak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Posiadany samochód: c4 Picasso 1.6 e-hdi MCP 2012
Re: Czy LED-y się sprawdzą?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 14, 2011, 11:00:35 »
Chodzi o C5, ten samochód " połyka żarówki ". W XP nie mam takiego problemu. TAk, czy siak ledy w postaci kilku, czy kilkunastu diód w oprawce dają i tak światło punktowe, nie świcą na boki na odbłyślnik.

Offline Arek Kasprzyk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 705
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C3 II 2012 1.4 HDI 70
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Czy LED-y się sprawdzą?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 14, 2011, 12:15:18 »
Cytuj

Dariusz Kuźniak napisał:
Chodzi o C5, ten samochód " połyka żarówki ". .


a sprawdzałeś napięcie na alternatorze?

może regulator szwankuje i daje za duże napięcie?

Offline Karol Chyla

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 936
  • Skąd: Połaniec
  • Posiadany samochód: Grand Scenic 2,0 16V LPG, była Xsara Picasso 2,0HDi 2002r.;
  • Miejscowość: Połaniec
Re: Czy LED-y się sprawdzą?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 14, 2011, 14:29:33 »
Właśnie o tym chciałem napisać. Sprawdź napięcie ładowania i koniecznie sprawdź napięcie na stykach żarówki, która się przepala.
Czasami może być tak, że jest problem na stykach żarówki. Niższe napięcie na żarówce też nie jest dla niej za dobre- inne temperatury pracy żarnika i takie tam.

Offline Arek Kasprzyk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 705
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C3 II 2012 1.4 HDI 70
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Czy LED-y się sprawdzą?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 14, 2011, 17:25:01 »
Cytuj

Karol Chyla napisał:
Właśnie o tym chciałem napisać. Sprawdź napięcie ładowania i koniecznie sprawdź napięcie na stykach żarówki, która się przepala.
Czasami może być tak, że jest problem na stykach żarówki. Niższe napięcie na żarówce też nie jest dla niej za dobre- inne temperatury pracy żarnika i takie tam.


jeszcze nie słyszałem aby za niskie napięcie przepaliło zarówkę

fakt zasilanie zarówki niższym napięciem powoduję parowanie jonów wolframu który odkłada się na bańce przez co żarówki stają cię zadymione ale ponowny wzrost napięcia przywraca wszystko do normy
każdy niewielki wzrost napięcia wprost proporcjonalnie zmniejsza trwałość żarówek
na dodatek teraz zarówki są tak badziewne  
oszczedzając na wolframie robią coraz cieńsze włókna przez co szybciej pękają czy przepalają się

Offline Adam Skoczylas

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 163
  • Skąd: Świdnik
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 1,6 HDi 2012 r.
  • Miejscowość: Świdnik
Re: Czy LED-y się sprawdzą?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 14, 2011, 19:36:02 »
Dzięki za opinie. Zostawiam żarówki.

Offline Dariusz Kuźniak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Posiadany samochód: c4 Picasso 1.6 e-hdi MCP 2012
Re: Czy LED-y się sprawdzą?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 14, 2011, 20:25:17 »
Koledzy odnosnie oświetlenia w C5, a dokładnie ich żywotności na forum C5 powstały juz epopeje...

jacekczewa1

  • Gość
Re: Czy LED-y się sprawdzą?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 14, 2011, 21:10:24 »
w aucie mojego szwagra ( wieloryb C5) reflektorowe H4 wymieniam mu  co 2-3 miesiące niezależnie czy to żarówki z marketu ( zenony :) ) czy markowe osramy , philipsy itp smieje sie z niego że przez ostatnie 10 lat nie wymieniłem tylu żarówek we wszystkich autach jakie miałem :) - dodam że sprawdzałem ładowanie i jest w normie czyli ok 14 V

Offline Pawel Dienwebel

  • Sponsor
  • *
  • Wiadomości: 224
  • Skąd: Poznan
  • Posiadany samochód: Bylo: Picasso 1.8 Exclusive/2003 (LPG Sequent24 BRC)<BR> Toyota Sienna 2007
  • Miejscowość: Poznan
Re: Czy LED-y się sprawdzą?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 15, 2011, 15:26:12 »
Cytuj

Jacek Sabok napisał:
w aucie mojego szwagra ( wieloryb C5) reflektorowe H4 wymieniam mu  co 2-3 miesiące niezależnie czy to żarówki z marketu ( zenony :) ) czy markowe osramy , philipsy itp smieje sie z niego że przez ostatnie 10 lat nie wymieniłem tylu żarówek we wszystkich autach jakie miałem :) - dodam że sprawdzałem ładowanie i jest w normie czyli ok 14 V


Moze to ma zwiazek ?
http://ftp.psyborg.rpg.pl/xsara/xsara_modyfikacja_przelacznika_swiatel.pdf

Offline Arek Kasprzyk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 705
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C3 II 2012 1.4 HDI 70
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Czy LED-y się sprawdzą?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 15, 2011, 18:02:47 »
Cytuj

Pawel Dienwebel napisał:


Moze to ma zwiazek ?
http://ftp.psyborg.rpg.pl/xsara/xsara_modyfikacja_przelacznika_swiatel.pdf


aż z ciekawości sprawdzę swój przełącznik

Offline Dariusz Kuźniak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Posiadany samochód: c4 Picasso 1.6 e-hdi MCP 2012
Re: Czy LED-y się sprawdzą?
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 17, 2011, 11:03:50 »
Właśnie w styczniu ASO Citroena zaproponowało mi montaż w C5 wiązki oporowej do swiateł za ok 300-350 zł z montażem. Ma to podobno zapobiegać przepalaniu się żarówek H7 w C5. W mojej XP nie mam problemów z żarówkami. Jednocześnie nie bawcie się w LEDy z tyłu w oryginalnych kloszach - niewypał swiecą punktowo - straszna lipa.

Offline Karol Chyla

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 936
  • Skąd: Połaniec
  • Posiadany samochód: Grand Scenic 2,0 16V LPG, była Xsara Picasso 2,0HDi 2002r.;
  • Miejscowość: Połaniec
Re: Czy LED-y się sprawdzą?
« Odpowiedź #15 dnia: Luty 17, 2011, 11:53:13 »
Darku bo diody mają to do siebie, że świecą punktowo.  Gdybyś zamontował 2 lub 3 szt ale tak, żeby świeciły odpowiednio w stronę odbłyśników w lampie było by znacznie lepiej. Ale to jest zbyt pracochłonne takie kombinowanie i nie mamy gwarancji, że będziemy zadowoleni. W światłach zewnętrznych nie można kombinować. Całe sztaby ludzi konstruowało taki lampy i robili wszystko, żeby świeciły odpowiednio z konkretną żarówką.

Offline Adam Skoczylas

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 163
  • Skąd: Świdnik
  • Posiadany samochód: Citroen C4 Picasso 1,6 HDi 2012 r.
  • Miejscowość: Świdnik
Re: Czy LED-y się sprawdzą?
« Odpowiedź #16 dnia: Luty 17, 2011, 18:34:17 »
Zapytam tylko, bo spaliła mi się pozycja, a wiem, że mam zwykłą białą żarówkę W5W. Czy mogę zamontować żarówkę philipsa w5w tylko z serii Blue Version? Czy musi być biała.

Offline Kuba Rosa

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 772
  • Skąd: Teresin
  • Posiadany samochód: 308 SW 1,6 BlueHDI 120 KM
  • Miejscowość: Teresin
Re: Czy LED-y się sprawdzą?
« Odpowiedź #17 dnia: Luty 18, 2011, 17:16:51 »
Adam, możesz wymienić obie postojówki na Philipsa BlueVision W5W. Ja mam takie u siebie wsadzone :)
Nieważny jest kolor bańki, tylko barwa światła jaką dają. A dają na biało :)

Offline edward jankowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 62
  • Skąd: 82-400 sztum
  • Posiadany samochód: citroen xsara picasso 2007, C4 Picasso 2008 , C4 Picasso 2.0 Blue HDI 2015
  • Zainteresowania: elektronika użytkowa, Fotografia rekonstrukcji historycznej WW2
  • Miejscowość: 82-400 sztum
Re: Czy LED-y się sprawdzą?
« Odpowiedź #18 dnia: Luty 18, 2011, 19:00:42 »
Co do żarówek ledowych .Przednia pozycja

Offline edward jankowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 62
  • Skąd: 82-400 sztum
  • Posiadany samochód: citroen xsara picasso 2007, C4 Picasso 2008 , C4 Picasso 2.0 Blue HDI 2015
  • Zainteresowania: elektronika użytkowa, Fotografia rekonstrukcji historycznej WW2
  • Miejscowość: 82-400 sztum
Re: Czy LED-y się sprawdzą?
« Odpowiedź #19 dnia: Luty 18, 2011, 19:02:37 »
Światła cofania

Offline edward jankowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 62
  • Skąd: 82-400 sztum
  • Posiadany samochód: citroen xsara picasso 2007, C4 Picasso 2008 , C4 Picasso 2.0 Blue HDI 2015
  • Zainteresowania: elektronika użytkowa, Fotografia rekonstrukcji historycznej WW2
  • Miejscowość: 82-400 sztum
Re: Czy LED-y się sprawdzą?
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 18, 2011, 19:04:11 »
pozycja tył podwójna

Gachu

  • Gość
Re: Czy LED-y się sprawdzą?
« Odpowiedź #21 dnia: Luty 20, 2011, 10:43:18 »
kiedyś w omedze miałem ledy w pozycyjnych i zmieniałem na drodze podczas kontroli gdyż zagrozili nie tyle mandatem a zabraniem dowodu rej.

jeśli lampy są homologowane do żarówek to każda wymiana na ledy powoduje jej utratę i w przypadku nawet stłuczki nie z naszej win możemy mieć problem a na miejscu zdarzenia miśkownia sprawdza oświetlenie pojazdu i potrafią odróżnić leda od żarówki (znam to z autopsji)

Offline edward jankowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 62
  • Skąd: 82-400 sztum
  • Posiadany samochód: citroen xsara picasso 2007, C4 Picasso 2008 , C4 Picasso 2.0 Blue HDI 2015
  • Zainteresowania: elektronika użytkowa, Fotografia rekonstrukcji historycznej WW2
  • Miejscowość: 82-400 sztum
Re: Czy LED-y się sprawdzą?
« Odpowiedź #22 dnia: Luty 20, 2011, 12:52:56 »
Jest tak z tylnymi lampami,gdy są stosowane żarówki ledowe barwy zimnej. Światła mają wtedy barwę różową niezgodną z przepisami . Natomiast przednie pozycje to światło białe do 6000k i niema znaczenia czy to led czy standard. Sprawa w sądzie jest wygrana.Policja czasami nie ma pojęcia o przepisach,wystarcz popatrzeć na oświetlenie tirów,które podlegają pod te same przepisy.

Offline Piotr Janeczek

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 3
  • Skąd: Newcastl
  • Posiadany samochód: Xsara Picasso 2,0 HDI
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Newcastl
Re: Czy LED-y się sprawdzą?
« Odpowiedź #23 dnia: Marzec 20, 2011, 11:00:21 »
Witam. Osobiście zastosowałem diody do świateł pozycyjnych tylnych łącznie z światłami stopu. Żarówka - diodowa ma 26 diod ułożonych dookoła więc dają światło do odbłyśnika również. Diody są dodatkowo koloru czerwonego. Jasnośc jest na tym samym poziomie co zwykłych żarówek a odkąd mam diodowe, nie wymieniałem żarówki. Przy zwykłych żarówkach wymiana była średnio co 6 miesięcy - przeważnie padał stop. To tak na marginesie. A co do legalności... każdy kraj ma inne uwarunkowania.
Kto pracuje cały dzień, ten nie ma czasu na zarabianie pieniędzy  ;-)

Offline Arek Kasprzyk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 705
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C3 II 2012 1.4 HDI 70
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Czy LED-y się sprawdzą?
« Odpowiedź #24 dnia: Marzec 20, 2011, 13:55:01 »
Cytuj

Piotr Janeczek napisał:
. Przy zwykłych żarówkach wymiana była średnio co 6 miesięcy - przeważnie padał stop



może ci sie stale świeci

przez ostatnie 8 lat w 3 autach wymieniłem dopiero jedna żarówkę od stopu