Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: xsara 2.0 HDI 90KM - spalanie  (Przeczytany 5466 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krzysztof Ząbkowski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 3
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Xsara 2.0HDI 2002r
  • Miejscowość: Kraków
xsara 2.0 HDI 90KM - spalanie
« dnia: Grudzień 31, 2007, 12:56:41 »
Witam.
 To moja pierwsza zima z xsara. Do tej pory auto spalalo ~7l jednak ostatnie dwa tankowania to prawie 9l. Zastanawiam sie teraz czy jest to wplyw zimy, czy moze zaczyna sie dziac cos niedobrego. A jesli tak, to od sprawdzania czego zaczac? auto ma przejechane niecale 90tys. jazda glownie po miescie.
z gory dziekuje

Offline Piotr Sadzikowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 180
  • Skąd: Zakopane
  • Posiadany samochód: Peugeot Partner Tepee 1.6i 16V
  • Miejscowość: Kraków
Re: xsara 2.0 HDI 90KM - spalanie
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 31, 2007, 13:00:09 »
jeśli robisz krótkie dystanse to normalne. Silnik zimny bardzo dużo spala, a o spalaniu podczas skrobania nawet nie wspomne. Tak że skrobiemy szybki przy wyłączonym, wsiadamy, odpalamy i od razu ruszamy.

Offline Marek Kasprzycki

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 189
  • Posiadany samochód: C4 1,6HDi 2009r
Re: xsara 2.0 HDI 90KM - spalanie
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 31, 2007, 14:16:05 »
Witam

:)

no to optymistyczny wątek założyłeś, dokładnie także zauważyłem, większe spalanie.
Mierzę na oko obecnie do pierwszego zapalenia kontrolki (systematycznie wlewam 16,5 litra) i robię około 200km (+/- kilka kilometrów) czyli ponad 8litrów. Porównując do poprzedniej Corsy 1.4 silnik w tym okresie nawet palił 9,10 litrów. a to jest przecież 2.0 silnik ;)

Może ktoś wyjaśni - w benzynie wyraźnie widać większe obroty na zimnym silniku w obecnym aucie obroty cały czas są te same (bynajmniej patrząc po wskazówce)  a spalanie rośnie od czego to zależy?

Pozdrówka i Szampańskiej Zabawy życzę :)

Offline Ireneusz Wilczek

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 590
  • Skąd: Zabrze
  • Posiadany samochód: Xsara 2 Break 2,0 HDi 90KM (2002)
  • Zainteresowania: wędkarstwo, komputery
  • Miejscowość: Zabrze
Re: xsara 2.0 HDI 90KM - spalanie
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 31, 2007, 15:48:20 »
Komputer silnika (kalkulator) nie pozwoli na większe obroty niż  są w nim zapisane (850-950) i żeby je uzyskać na zimnym silniku potrzeba jest podania zwiększonej dawki paliwa. Im silnik cieplejszy tym dawka jest mniejsza natomiast obroty będą zawsze takie same utrzymane przez komputer.
W silnikach benzynowych z wtryskiem i komputerem sytuacja jest trochu inna, w komputerze jest zapisane jakie utrzymywać obroty dla określonej temperatury, czyli im wyższa temperatura silnika tym mniejsze obroty.
Ta różnica w działaniu jest związana z maksymalnym momentem obrotowym który w dieslu uzyskujemy przy dużo niższych obrotach niż w benzyniakach.
Xsara 2 Break 2,0 HDi 90KM (2002)

Offline Marek Kasprzycki

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 189
  • Posiadany samochód: C4 1,6HDi 2009r
Re: xsara 2.0 HDI 90KM - spalanie
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 31, 2007, 16:13:28 »
Dzięki Irek, to wszystko wyjaśnia.
Ja z tego spalania jestem bardzo zadowolony, obecnie zima nie jest ostra, czyli przy mrozach spalanie wzrośnie ?, ale to za pewne dosięga wszystkie marki aut ;)

pzdr

Offline Piotr Sobczak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 835
  • Skąd: Warszawa
  • Miejscowość: Warszawa
Re: xsara 2.0 HDI 90KM - spalanie
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 31, 2007, 17:19:44 »
Cytuj

Ireneusz Wilczek starannie wyklepał(a):
Komputer silnika (kalkulator) nie pozwoli na większe obroty niż  są w nim zapisane (850-950) i żeby je uzyskać na zimnym silniku potrzeba jest podania zwiększonej dawki paliwa. Im silnik cieplejszy tym dawka jest mniejsza natomiast obroty będą zawsze takie same utrzymane przez komputer.
W silnikach benzynowych z wtryskiem i komputerem sytuacja jest trochu inna, w komputerze jest zapisane jakie utrzymywać obroty dla określonej temperatury, czyli im wyższa temperatura silnika tym mniejsze obroty.
Ta różnica w działaniu jest związana z maksymalnym momentem obrotowym który w dieslu uzyskujemy przy dużo niższych obrotach niż w benzyniakach.


Mysle, ze to nie ma nic wspolnego z momentem obrotowym a z sama zasada dzialania silnika diesla i benzynowego oraz ich odmiennym zasilaniem powietrzem i paliwem. W dieslu jest tak jak napisales, czyli nie dawkuje sie powietrza (nie ma przepustnicym nie ma zaworu regulujacego doplyw powietrza dla wolnych obrotow, silnik bierze tyle powietrza ile moze zassac) a tylko reguluje wtrysk. Ale w benyzniaku jest nieco inaczej bo regulowana jest dawka powietrza (przepustnica i/lub regulatorem dodatkowego doplywu powietrza dla wolnych obrotow zwanego potocznie "krokowcem") a wiecej powietrza i bogatsza dawka paliwa podnosi obroty silnika.
Piotrek
kiedyś: Saxo 1.1i SX, Xsara I VTS 1.8i 16V, Xsara II VTS 2.0i 16V, Xantia II 2.0i 16V SX+, C4 by Loeb 2.0i 16V, Berlingo B9 1.6HDi Multispace i XTR

Offline Ireneusz Wilczek

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 590
  • Skąd: Zabrze
  • Posiadany samochód: Xsara 2 Break 2,0 HDi 90KM (2002)
  • Zainteresowania: wędkarstwo, komputery
  • Miejscowość: Zabrze
Re: xsara 2.0 HDI 90KM - spalanie
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 31, 2007, 21:49:53 »
Oj ma, ma. Spróbuj utrzymać niskie obroty w benzyniaku na wolnych obrotach - nie da rady - za słaby silnik, zgasnie na 100% a jak nie, to będzie nim trzęsło jak dziada w febrze.
Xsara 2 Break 2,0 HDi 90KM (2002)

Offline Mariusz Kowalczewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 349
  • Skąd: Legionowo
  • Posiadany samochód: Xsara Break 2.0 Hdi 90 km 2003 220 kkm, F Focus II 1.8 benzyna 2007, 50 kkm
  • Miejscowość: Legionowo
Re: xsara 2.0 HDI 90KM - spalanie
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 01, 2008, 16:30:51 »
Witaj
9 l. w HDi to trochę sporo. Jeżeli robisz krókie przebiegi i w korkach, to pewnie uzasadnione. Sprawdź filtr paliwa, powietrza, może zmień paliwo.

Offline Paweł Sypek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 30
  • Skąd: Szczawnica
  • Posiadany samochód: xsara break 1,8i 8v (90 KM) '98 oraz 2,0 HDI (90 KM) '03
  • Miejscowość: Szczawnica
Re: xsara 2.0 HDI 90KM - spalanie
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 09, 2008, 19:07:32 »
Witam. Właśnie chciałem zakładać nowy wątek o spalaniu 2,0 HDI 90 KM, a tu widzę, więc dołączam. Zakupiłem xsarę break 2003 rok z przebiegiem 110 000km z takim właśnie silnikiem, bo myślałem o oszczędniejszej eksploatacji. Wcześniej jeździłem (mam nadal) xsarkę break z silnikiem benzynowym 1,8  8V i nie narzekałem bardzo na spalanie. Nową 2,0 HDI 90 KM teraz przetestowałem na trasie Kraków - Olszyna i z powrotem. No powiem, że jestem trochę zawiedziony. Wiem, że zima, prędkości na autostradzie większe trochę, ale...

1. Paliwo tanie z Auchana lałem

2. Średnie spalanie wyszło 7 l/100 km (na komputerze i obliczone wlewem "pod korek")

3. Komputer pokazywał np: przy 150 km/h zużycie 10 - 11 l/100 km, przy 130 km/h zużycie 7 - 8 l/100km, przy 100 km/h zużycie6-7 l/100 km

4. Jak kupiłem to na komputerze po jakichś 3500km średnie zużycie było 6,2 l/100 km, ale to było we Francji i cieplejsza pora roku była.


Napiszcie proszę swoje spostrzeżenia, czy to kurcze jakiś egzemplarz zły mi się dostał? Jak to się ma do tych rewelacyjnych zużyć w rodzaju 4,5 - 5 l/100km na trasie?

Offline Mariusz Kowalczewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 349
  • Skąd: Legionowo
  • Posiadany samochód: Xsara Break 2.0 Hdi 90 km 2003 220 kkm, F Focus II 1.8 benzyna 2007, 50 kkm
  • Miejscowość: Legionowo
Re: xsara 2.0 HDI 90KM - spalanie
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 09, 2008, 19:58:28 »
używam innego paliwa (verwa, ultimate, v-power), olej total 5w30, regularnie wymieniam filtry. Najwyższe spalanie w trasie 6.2, najniższe 4.2. Latem, zazwyczaj mieszczę się w 5.5 przy "normalnej" tj. nieszczególnie oszczędnej jeździe. Jeden raz zatankowałem w stacji przy markecie. Xsarcia jechała jakby pod wiatr, więc już nie próbuję.

Offline Paweł Sypek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 30
  • Skąd: Szczawnica
  • Posiadany samochód: xsara break 1,8i 8v (90 KM) '98 oraz 2,0 HDI (90 KM) '03
  • Miejscowość: Szczawnica
Re: xsara 2.0 HDI 90KM - spalanie
« Odpowiedź #10 dnia: Styczeń 09, 2008, 20:06:15 »
Dzięki za głos. Czyli co? Uważa kolega, że przy tankowaniu dobrego paliwa (no i oczywiście muszę powymieniać olej + filtry) może być i u mnie lepiej? Oby.

Offline Mariusz Kowalczewski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 349
  • Skąd: Legionowo
  • Posiadany samochód: Xsara Break 2.0 Hdi 90 km 2003 220 kkm, F Focus II 1.8 benzyna 2007, 50 kkm
  • Miejscowość: Legionowo
Re: xsara 2.0 HDI 90KM - spalanie
« Odpowiedź #11 dnia: Styczeń 10, 2008, 20:41:02 »
powinno pomóc. Nie chciałbym być sprawcą dodatkowych wydatków (ale warto spróbować). Niestety należy również stosować, w miarę możliwości odpowiednią technikę jazdy - płynność. Przy jeździe "szarpanej" każde auto może okazać się mało oszczędne. Powodzenia.

Offline Tomasz Aleksandrowicz

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 128
  • Skąd: Słupsk
  • Posiadany samochód: XSARA II 1.9 D 2000 r. Break
  • Miejscowość: Słupsk
Re: xsara 2.0 HDI 90KM - spalanie
« Odpowiedź #12 dnia: Styczeń 10, 2008, 21:04:13 »
Mam Xsare 1.9 D, Nisana Sunny i Reno Clio - nie chcę reklamować ale tankuję w 95% na Orlenie i to te troszkę droższe paliwka, tzn ON Verve i 98 Verve. Spalanie mam troszkę mniejsze a i samochodziki jakoś lepiej jeżdżą. W zimie wiadomo, że każde autko więcej pali. A szczególnie jak kolega jeździ w zasadzie po mieście to i nie ma się co dziwić, że 9 l/100km spali. A komputerowi nie trzeba tak do końca wierzyć. Pojechałem do Danii pożyczonym autem -Nissan Primera P12 z 2002 r. 2.2 dci. Oczywiście zalałem do pełna - tzn. pod korek. Przed granicą z Niemcami zatankowałem znów do pełna i troszkę mnie zaskoczyło bo komputer pokazywał średnie spalanie na poziomie 8,2 l/100 km, a mi wyszło 7,5 l/100km z ilości paliwa jakie zatankowałem do ilości przejechanych km. Z jednego tylko się cieszyłem, że "oszukuje" na moją korzyść. Pozdrawiam. OLO.

Offline Paweł Sypek

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 30
  • Skąd: Szczawnica
  • Posiadany samochód: xsara break 1,8i 8v (90 KM) '98 oraz 2,0 HDI (90 KM) '03
  • Miejscowość: Szczawnica
Re: xsara 2.0 HDI 90KM - spalanie
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 12, 2008, 22:48:50 »
A ja jeszcze poproszę o uwagi na temat komputera. Pokazuje mi, że natychmiast trzeba zatankować, i jeszcze z 50 km do przejechania na paliwie pozostałym w baku. Po wlaniu pod korek okazuje się, że mieści się 37 litrów, co by wskazywało, że jeszcze ok. 17 litrów jest w baku. Faktem jest, że przed tymi wskazaniami komputera był odłączony akumulator i np. zegar się zresetował. Ale "rezerwę" pokazywał też wskaźnik poziomu paliwa. Więc nie wiem co to może znaczyć. Proszę o podzielenie się informacjami na temat wskazań komputera pokładowego.

Offline Paweł Kudelski

  • Sponsor
  • **
  • Wiadomości: 407
  • Skąd: Siedlce
  • Posiadany samochód: Xsara II 2.0 HDi (90KM) 2001r
  • Miejscowość: Siedlce
Re: xsara 2.0 HDI 90KM - spalanie
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 26, 2008, 10:46:10 »
Przy tej pogodzie spalanie wyszło 7,3 literka na /100km z przewaga jazdy po mieście.
Xsara II 2.0 HDi  2001r

Offline Kamil Tomczyk

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 91
  • Skąd: Łódź/Piaseczno
  • Posiadany samochód: Kia Cee'd L Business Line 2017
  • Zainteresowania: Motoryzacja, komputery, polska muzyka
  • Miejscowość: Łódź/Piaseczno
Re: xsara 2.0 HDI 90KM - spalanie
« Odpowiedź #15 dnia: Styczeń 27, 2008, 18:34:14 »
Moje ostatni pomiary na trasie Łódź-Warszawa czyli około 130 km plus około 200 km po Warszawie i Łodzi i droga powrotna z Warszawy do Łodzi następne 130 km. W trasie autko nie jest zbytnio oszczędzane spalanie obecnie wychodzi w granicach 5,8 - 5,9. A latem kształtowało się na poziomie 5,5-5,7. Jednak przed zmianą oleju i filtrów spalała mniej więcej ok 6,2 litra. Paliwo najczęsciej kupuję na Lotosie lun Neste. Olej mam CASTROL EDGE 5W-40 Turbo Diesel
Kamil Tomczyk
Kia Cee'd L Business Line rocznik 2017 DARK GUN METAL
w oczekiwaniu Dacia Duster Prestige rocznik 2018 Beż Dune

Offline Radosław Gromczewski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 9
  • Skąd: Ludwików
  • Posiadany samochód: Citroen Xsara II 2.0 HDi 90
  • Miejscowość: Ludwików
Re: xsara 2.0 HDI 90KM - spalanie
« Odpowiedź #16 dnia: Styczeń 03, 2012, 09:08:46 »
Ja mam Xsarę 2.0HDi 2001 już 1,5 roku i od początku bez zmian czy to zima czy lato spala 6,5L/100km.  +/- 0,5L zależy czy bardziej w trasie czy po mieście.