Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkI] automatyczna skrzynia biegów nie działa :(  (Przeczytany 5111 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Daniel Otfinowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 benzyna+gaz
[MkI] automatyczna skrzynia biegów nie działa :(
« dnia: Maj 21, 2010, 21:30:29 »
Mam C5 2.0 benzyna + gaz w automacie i tiptronic z 2001 roku. Dziś przy normalnej jeździe na trasie nagle przestała działać skrzynia, w ogóle nie ciągnął obroty silnika rosły a samochód nic do przodu. Zatrzymałem się i niestety nic nie mogłem zrobić, jedynie co było to na manualnym 3 i 4 bieg, tak się dało jechać. Nie mam zielonego pojęcia co może być. Myślałem,że coś nie tak z olejem w skrzyni, ale jakieś 2 tyś kilometrów wcześniej auto było u mechanika i gdy pytałem o olej mówił, że wszystko jest ok więc nie drążyłem tematu, chyba, że mnie okłamał i nawet tam nie zaglądał. Co to może być?

Offline Marcin Golonka

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 513
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: Citroёn C5 SX Automatic 2.0 HDi Break 2003r
  • Miejscowość: Puławy
Re: [MkI] automatyczna skrzynia biegów nie działa :(
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 21, 2010, 22:54:57 »
no ja bym stawiał na olej a raczej jego brak.

Offline Andrzej Walczyński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 866
  • Skąd: okolice Poznania
  • Posiadany samochód: Peugeot 301 1.2 Active+ ETG 2014 LPG
  • Miejscowość: okolice Poznania
Re: [MkI] automatyczna skrzynia biegów nie działa :(
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 23, 2010, 11:57:24 »
Przeszukaj forum pod kątem wyrażenia "AL4" gdyż skrzynię o takim symbolu posiadasz. Było pisane dużo o przypadłościach tej skrzyni.
Tak czy inaczej bez diagnostyki w kumatym ASO lub serwisie automatów się nie obejdzie. Jak będziesz miał szczęście to się obejdzie bez wyciągania skrzyni (diagnostyka+elektrozawory+olej). Jeśli pecha - będzie wyciąganie i rozbiórka.
był: C5 MkI Break 2.0 2003 BVA4 RT3, LPG Prins - 220.000 kkm.
jest: Peugeot 301 1.2 ETG 2014 LPG Stag - 145.000 kkm

Offline Daniel Otfinowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 benzyna+gaz
Re: [MkI] automatyczna skrzynia biegów nie działa :(
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 23, 2010, 15:14:34 »
A wydaje wam się, że wystarczy teraz ewentualnie dolać i będzie wszystko ok?

Offline Andrzej Walczyński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 866
  • Skąd: okolice Poznania
  • Posiadany samochód: Peugeot 301 1.2 Active+ ETG 2014 LPG
  • Miejscowość: okolice Poznania
Re: [MkI] automatyczna skrzynia biegów nie działa :(
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 23, 2010, 18:38:41 »
Cytuj

Daniel Otfinowski napisał:
A wydaje wam się, że wystarczy teraz ewentualnie dolać i będzie wszystko ok?

A skrzynia jest mokra ? Jeśli tak, to od tego można zacząć.
Mam uwagę natury ogólnej: w automacie zrobienie czegoś "po taniości" oznacza za chwilę płacenie 3xtyle.
był: C5 MkI Break 2.0 2003 BVA4 RT3, LPG Prins - 220.000 kkm.
jest: Peugeot 301 1.2 ETG 2014 LPG Stag - 145.000 kkm

Offline Grzegorz Różycki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 972
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: C5 V6 Exclusive '06 BVA LPG, C5 V6 Exclusive '02 BVA LPG
  • Zainteresowania: motoryzacja w każdej postaci :-)
  • Miejscowość: Puławy
Re: [MkI] automatyczna skrzynia biegów nie działa :(
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 23, 2010, 19:28:33 »
Cytuj

Andrzej Walczyński napisał:
Cytuj

Daniel Otfinowski napisał:
A wydaje wam się, że wystarczy teraz ewentualnie dolać i będzie wszystko ok?

A skrzynia jest mokra ? Jeśli tak, to od tego można zacząć.
Mam uwagę natury ogólnej: w automacie zrobienie czegoś "po taniości" oznacza za chwilę płacenie 3xtyle.


Święte słowa. Żadnych półśrodków. Ciekawe czy Kolega z problemem albo jego mechanik wie w ogóle jak sprawdza się poziom oleju w AL4... Z automatami sterowanymi elektronicznie niestety jest tak jak z Subaru i Volvo - nic kosztuje 100zł, a cokolwiek 2000zł :-).
C5 MkII V6 2,9i (210KM) Exclusive Automatic '06 91kkm
Toyota Prius II 1,5VVTi (110KM) ECVT '09 177kkm
Kueschall Advance '14 (0KM) 0,5kkm

Offline Adam Pęciak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Warszawa/Bruksela
  • Posiadany samochód: Citroen C5
  • Miejscowość: Warszawa/Bruksela
Re: [MkI] automatyczna skrzynia biegów nie działa :(
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 24, 2010, 08:34:26 »
Panowie POMOCY!!!Szukam mechanika z lexią i pojęciem na temat automatów w okolicach Wieluń-Kluczbork-Opole-Częstochowa!!Miałem pecha i mam problemy z automatem.
Citroen C5 Exclusive :-) 2.0 16V+LPG,automat :-) 2003r
Peugeot Partner 1.6 HDI 2007r

Offline Daniel Otfinowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 benzyna+gaz
Re: [MkI] automatyczna skrzynia biegów nie działa :(
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 24, 2010, 10:59:01 »
Nie chodzi mi o żadne półśrodki chce zrobić tak żeby było dobrze. Skrzynia nie jest mokra i nie widać, żeby był jakikolwiek wyciek. W sumie to nie wiem gdzie się sprawdza poziom oleju w skrzyni i jeżeli byłby ktoś łaskawy to proszę powiedzieć. Z tego co widzę są dwa korki, jeden od spuszczania oleju a drugi od góry z taką miedzianą podkładką. Byłbym bardzo wdzięczny jeżeli ktoś mógłby mi poradzić co najlepiej teraz zrobić, a nie wymądrzać się bo chyba nie po to się na forum pisze, bo do tamtego mechanika na pewno nie zaprowadzę, bo od tamtej pory kiedy zaprowadziłem samochód dobry a jedynie na wymianę oleju w silniku to się wszystko pie....li, może to zbieg okoliczności ale wątpię. :( I jeszcze jedno nie mam pojęcia jaki olej jest w tej skrzyni, jeżeli w ogóle tam jest, citroen miał jakiś, który lał do tych skrzyń, bo teraz nie wiem czy jak zrobię ta nie pełną wymianę coś się nie popierdzieli.

Offline Kaśka Musielak

  • Administrator Honorowy
  • *****
  • Wiadomości: 4 966
  • Skąd: Wlkp
  • Miejscowość: Wlkp
Re: [MkI] automatyczna skrzynia biegów nie działa :(
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 24, 2010, 11:08:35 »
Generalnie bez przyrzadu diagnostycznego nie sprawdzisz poprawnie poziomu oleju gdyz aby to uczynic musisz znac temp oleju w skrzyni.Proponuje udac sie z tym do ASo tam wiedza jak to zrobic maja diagnoskop maja odpowiedni olej.Mozesz zlecic diagnostyke i poprosic o kosztorys wowczas zrobia ten zakres o jaki prosiłes i powinni poinformowac Cie o zakresie wraz z kosztorysem jaki jest do wykonania i wowczas Ty decydujesz czy koszty sa zjadliwe i czy naprawiasz.

Offline Daniel Otfinowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 benzyna+gaz
Re: [MkI] automatyczna skrzynia biegów nie działa :(
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 24, 2010, 11:35:02 »
No to masakra :( Spróbuje dzisiaj spuścić ten olej i zobaczyć w ogóle ile go tam jest bo coś czuje, że przyczyną może być tak jak ktoś mi już wcześniej napisał jego brak. Wymienić i tak wymienię bo czas najwyższy, a to mu nie zaszkodzi, tylko, że nie wiem ile go tam później wlać :P

Offline Kaśka Musielak

  • Administrator Honorowy
  • *****
  • Wiadomości: 4 966
  • Skąd: Wlkp
  • Miejscowość: Wlkp
Re: [MkI] automatyczna skrzynia biegów nie działa :(
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 24, 2010, 12:01:32 »
Powiedz mi a jak sprawdzisz pozniej czy jest go wystarczajaca ilosc??W AL4 jest tak ze calego oleju nie spuscisz i wlewa sie odpowiednia ilosc.A kontrola pozniej stanu polega na rozgrzaniu oleju do odpowiedniej tem i sprawdzeniu .

Naprawde szczerze proponuje Ci najpierw diagnostyke komputerowa skrzyni a pozniej robienie czegokolwiek i fajnie gdyby sie zabral za to ktos,kto serwisuje automaty albo ASO zeby sobie nie narobil balaganu.

Offline Daniel Otfinowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 benzyna+gaz
Re: [MkI] automatyczna skrzynia biegów nie działa :(
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 24, 2010, 19:29:53 »
No i wymieniłem olej statyczne, zeszło go może 1 litr więc ewidentnie było go w mojej skrzyni za mało, więc do mechanika się przejadę choć pewnie nic nie wskóram bo niczego mu nie udowodnię. Po zalaniu go olejem ELF do skrzyń automatycznych, który miesza się z tym, który jest już w skrzyni nie ma żadnej poprawy, mam 3 i 4 bieg i wsteczny dwóch pierwszych jak nie było tak nie ma, ale przynajmniej wiem, że olej w skrzyni jest na 100 % :).
Czy może być palnięty jeden z elektrozaworów bo jednego w ogóle nie słychać?

Offline Kaśka Musielak

  • Administrator Honorowy
  • *****
  • Wiadomości: 4 966
  • Skąd: Wlkp
  • Miejscowość: Wlkp
Re: [MkI] automatyczna skrzynia biegów nie działa :(
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 24, 2010, 20:24:20 »
No i olej juz masz nie taki wiec jak tak dalej bedziesz eksperymentowal to zacznij za wczasu szukac drugiej skrzyni bedzie taniej i szybciej.

Offline Andrzej Walczyński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 866
  • Skąd: okolice Poznania
  • Posiadany samochód: Peugeot 301 1.2 Active+ ETG 2014 LPG
  • Miejscowość: okolice Poznania
Re: [MkI] automatyczna skrzynia biegów nie działa :(
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 24, 2010, 20:40:03 »
Kolego autorze wątku - pytasz o radę, a później i tak robisz po swojemu i jeszcze piszesz że przedmówcy się wymądrzają. Dodatkowo nie słuchasz co Ci Kaśka pisze, a uwierz mi że ona wie co mówi. Nie zadałeś sobie trudu przeszukania forum pod kątem nazwy AL4 tak jak Ci pisałem - też byś znalazł sporo informacji. A tak zalałeś "na pałę" zły olej i dodatkowo ciągle nic nie kumasz. Tragedia, przez takie coś odechciewa się pisać na forum. Jednak czytanie ze zrozumieniem i wyszukiwanie informacji w polskim społeczeństwie szwankuje, a będzie jeszcze gorzej, bo MEN chce przepuszczać do następnej klasy z dwoma pałami na świadectwie.
był: C5 MkI Break 2.0 2003 BVA4 RT3, LPG Prins - 220.000 kkm.
jest: Peugeot 301 1.2 ETG 2014 LPG Stag - 145.000 kkm

Offline Grzegorz Różycki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 972
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: C5 V6 Exclusive '06 BVA LPG, C5 V6 Exclusive '02 BVA LPG
  • Zainteresowania: motoryzacja w każdej postaci :-)
  • Miejscowość: Puławy
Re: [MkI] automatyczna skrzynia biegów nie działa :(
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 24, 2010, 20:43:43 »
Cytuj

Daniel Otfinowski napisał:
No i wymieniłem olej statyczne, zeszło go może 1 litr więc ewidentnie było go w mojej skrzyni za mało, więc do mechanika się przejadę choć pewnie nic nie wskóram bo niczego mu nie udowodnię. Po zalaniu go olejem ELF do skrzyń automatycznych, który miesza się z tym, który jest już w skrzyni nie ma żadnej poprawy, mam 3 i 4 bieg i wsteczny dwóch pierwszych jak nie było tak nie ma, ale przynajmniej wiem, że olej w skrzyni jest na 100 % :).
Czy może być palnięty jeden z elektrozaworów bo jednego w ogóle nie słychać?


Ta skrzynia nie toleruje  innego oleju oprócz ESSO LT71141. Teraz to narobiłeś pewnie więcej złego niż dobrego. Ten ESSO to olej specjalnie m.in. do tych skrzyń i zwykłym można sporo złego narobić. Naprawdę, wyraz ASO nie zawsze musi oznaczać wielki rachunek i brak kompetencji...
C5 MkII V6 2,9i (210KM) Exclusive Automatic '06 91kkm
Toyota Prius II 1,5VVTi (110KM) ECVT '09 177kkm
Kueschall Advance '14 (0KM) 0,5kkm

Offline Włodzimierz Bemowski

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 1
  • Skąd: Śmiłowo
  • Posiadany samochód: Citroen C5
  • Miejscowość: Śmiłowo
Re: [MkI] automatyczna skrzynia biegów nie działa :(
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 24, 2010, 21:46:36 »
Kolego Danielu, ja mam też automat i również miałem z nim problem. W ASSO nie mieli zielonego pojęcia o tej skrzyni więc oddałem do specjalistów od automatów. Kosztowało mnie to 950 zł i od dwóch lat jeżdżę bez problemów. Wymienili mi dwa elektrozawory i odpowietrzyli panel hydrauliczny. O ile się orientuję, to sprawdzenie poziomu polega na rozgrzaniu skrzyni i przy pracy silnika na wolnych obrotach można odkręcić korek poziomu oleju, olej powinien być widoczny (jest go w skrzyni około 9l). Zdaje się że mam inny olej niż zalecany ale kłopotów teraz nie mam żadnych. Pozdrawiam i powodzenia ;)
Włodek :-)

Offline Daniel Otfinowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 benzyna+gaz
Re: [MkI] automatyczna skrzynia biegów nie działa :(
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 26, 2010, 10:20:39 »
Dzięki Włodku za pocieszenie :) Ja już też wiem, że olej ten, który wlałem jest na szczęście dobry. Każdy producent samochodów zaleca swój i tak jest w przypadku ESSO i Citroena ale te same skrzynie w innych autach zalewane są innymi olejami wiec jeśli tylko się miesza to nie ma problemu. Rozebrałem skrzynie aby dostać się do elektrozaworów i ku mojemu zdziwieniu oba są dobre, więc to nie to, konwerter, który nimi steruje też jest dobry. Złożyłem jest to samo więc teraz to już nie mam pojęcia i tak jak mówisz muszę udać się do specjalisty od automatów bo nie mam warunków aby skrzynie wyciągać i rozbierać choć żadnej filozofii w niej nie ma skoro tyle rozebrałem i złożyłem i nic się nie stało.

Offline Adam Pęciak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Warszawa/Bruksela
  • Posiadany samochód: Citroen C5
  • Miejscowość: Warszawa/Bruksela
Re: [MkI] automatyczna skrzynia biegów nie działa :(
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 29, 2010, 09:01:42 »
A u mnie już sytuacja opanowana.Skrzynia bedzie żyła:-)!Okazało się że zawiniła instalacja LPG.
Citroen C5 Exclusive :-) 2.0 16V+LPG,automat :-) 2003r
Peugeot Partner 1.6 HDI 2007r

Offline Daniel Otfinowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 13
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 benzyna+gaz
Re: [MkI] automatyczna skrzynia biegów nie działa :(
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 31, 2010, 21:27:47 »
A cóż takiego stało się z instalacją gazową, że miało to jakiś wpływ na skrzynie?