Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [mk1] 2.2 HDi - Pojedyńcze stuknięcia w silniku  (Przeczytany 2266 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Sebastian Pierzgalski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 127
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.2HDi Exclusive 2002
  • Miejscowość: Łódź
[mk1] 2.2 HDi - Pojedyńcze stuknięcia w silniku
« dnia: Luty 27, 2010, 19:43:47 »
Witam, przeszukałem już chyba całe forum ale odpowiedzi na mój problem nie znalazłem. Chodzi o stukania w okolicy silnika bez względu na to czy samochód jest na wolnym biegu czy obrotów silnika. Słychać to po prostu jak pojedyncze stuknięcia którym towarzyszy delikatna ale odczuwalna różnica w obrotach silnika oraz następują po sobie po ok 15-30 sek. Miejsce dźwięku jest ciężkie do sprecyzowania ale wydaje mi się ze to z okolic środka silnika ale jakby od z tylu. Stuknięcia przypominają jakby otwierał i zamykał się jakiś elektrozawór, ale tak głośno?!? Czy ktoś może miał podobny przypadek? Samochód to C5 2.2HDi w automacie 2002.

Offline Mikołaj Kostusiak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 218
  • Skąd: Kusowo
  • Posiadany samochód: citroen c5 xsara picasso
  • Miejscowość: Kusowo
Re: [mk1] 2.2 HDi - Pojedyńcze stuknięcia w silniku
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 27, 2010, 20:15:15 »
Zwróć uwagę czy ten dźwięk występuje przy wyłączonej klimatyzacji.

Offline Łukasz Galek

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 740
  • Skąd: Sulechów
  • Posiadany samochód: C5 X7 2.0 HDi Tourer Exclusive 2009
  • Miejscowość: Sulechów
Re: [mk1] 2.2 HDi - Pojedyńcze stuknięcia w silniku
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 27, 2010, 21:36:04 »
Zrobiło się ciepło i po prostu załącza się sprężarka klimatyzacji. To jest zupełnie normalne z tym, że tego dźwięku raczej nie powinno być słychać w środku samochodu, przynajmniej u mnie w środku tego nie słychać.
Pozdrawiam :-)
Łukasz Galek    

C5 X7 HDi 2009 Tourer Exclusive

był:

C5 II 2.0 HDi 2006 Exclusive
C5 2.0i Sx 2003
C4 VTS 1.6i 2005r
Xsara 1,4i, 1999r
ZX 1,6i aura, 1991r

Offline Sebastian Pierzgalski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 127
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.2HDi Exclusive 2002
  • Miejscowość: Łódź
Re: [mk1] 2.2 HDi - Pojedyńcze stuknięcia w silniku
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 28, 2010, 12:16:18 »
Chyba to jest ta sprężarka, bo rano spojrzałem i ktoś (może żona) ją włączyła bo przy przycisku auto świeciła się dioda. Wyłączyłem odpaliłem i nie ma już tego dźwięku. Ale to chyba i tak problem rozwiązany w połowie, bo takie głośne załączanie się sprężarki nie świadczy o jej dogorywaniu? W każdym razie dzięki za zwrócenie na to uwagi.

Offline Sebastian Pierzgalski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 127
  • Skąd: Łódź
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.2HDi Exclusive 2002
  • Miejscowość: Łódź
Re: [mk1] 2.2 HDi - Pojedyńcze stuknięcia w silniku
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 01, 2010, 18:56:09 »
Przedwczesna diagnoza. Przy wyłączonej klimie też stuka. Tylko słychać to dopiero na rozgrzanym silniku. Nie wiem co to może być, ale na słuch to dzwięk elektrozaworu, tylko tak głośno?

Offline Michal Wladyniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 2 993
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: Renault Megane Grandtour Limited 2015/C4GP 2.0 HDI EAT6 Shine 2017
  • Miejscowość: Kraków
Re: [mk1] 2.2 HDi - Pojedyńcze stuknięcia w silniku
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 01, 2010, 19:37:03 »
kiedy klima była serwisowana ?
ja miałem tak samo tylko w Clio , włączona klima stukała sprężarka jak oszalała , okazało się że spece w FeuVert nie nabili mi oleju do niej i całe lato jeździłem na sprężarce bez oleju . niestety zatarte są łożyska niewymienialne po nabiciu oleju i nowego czynnika troszkę ciszej ale dni sprężarki są policzone , warto sprawdzić szczelnośc układi

Offline Krzysztof Kuligowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 19
  • Skąd: Grajewo
  • Posiadany samochód: Citroen C5 1,6 HDI Impress 2007
  • Miejscowość: Grajewo
Re: [mk1] 2.2 HDi - Pojedyńcze stuknięcia w silniku
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 03, 2010, 19:25:12 »
Sebastian sprawdź mocowanie sprężarki od klimy. Jak jest w 2,2 hdi nie wiem ale ja u siebie w 1,6 hdi miałem taki przypadek, że przy przyspieszaniu gdzieś około 2000 obrotów silnika słychać było metaliczny dźwięk coś jak "zawory w starym fiacie 125 P". Później ten dźwię stał się częstszy i zaczął pojawiać się przy różnym zakresie obrotów. Oczywiście był na tyle słyszalny w środku, że zaczęło mnie to bardzo irytować i zacząłem podejrzewać różnorakie awarie w silniku.  Poszukiwania trwały jakiś czas i dopiero mechanik z ASO Ełk (pozdrawiam "małego" lepszego specjalisty od wymiany żarówek świateł mijania nigdzie nie znajdziecie) wykrył tą usterkę. Po dokręceniu obudowy wszystkie niepokojące dźwięki bezpowrotnie zniknęły. W ASO dowiedziałem się, że mieli już jeden taki przypadek w 1,6 hdi. I tu porada dla wszystkich - zanim zaczniecie grzebać w silniku sprawdźcie najpierw mocowanie osprzętu, gdy pojawią się jakięś obce odgłosy.