Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Problem z wahaczem  (Przeczytany 966 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Piotr Płecha

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Skąd: Kraśnik
  • Posiadany samochód: Citroen Xara 1,9D Kombi
  • Miejscowość: Kraśnik
Problem z wahaczem
« dnia: Luty 25, 2010, 20:42:29 »
Od około pół roku jestem posiadaczem Xary 1,9D kombi, która została wyprodukowana w listopadzie 1998 roku.
Tak przynajmniej wynika z dokumentów.
Wszystko było OK, dopuki nie stwierdzono, że jest luz na swożniu wahacza. Pojechałem więc do sklepu, zakupiłem kompletny /oryginalny/ wahacz i okazało się, że swożeń jest węższy od tego, który był zamontowany.
Kolejna wizyta w sklepie, a tam niespodzianka. Dowiedziałem się, że wahacze z takim /szerszym o 2mm/ swożniem były montowane od roku 99-go.
Sam już nie wiem o co chodzi. Czy moja Xara została poskładana z kawałków innych Xar, czy istnieje inne wytłumaczenie.
Nadmienię, że osobiście nie znam się na mechanice pojazdów, a ten fakt trochę mnie zaniepokoił.
Będę bardzo wdzieczny za informacje na nurtujący mnie temat.

Offline Jan Ferde

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 3 207
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: AR 159, Xsara II 1.6 16v
  • Miejscowość: Wrocław
Re: Problem z wahaczem
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 25, 2010, 21:30:10 »
Polecam poniższy wątek, post nr #4
sworzeń wahacza
 
Xsara
 

Offline Witold Ruban

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 146
  • Posiadany samochód: citroen xsaraI - 2.0 HDi (90 kM)wersja Milenijna rok 02-2000
Re: Problem z wahaczem
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 26, 2010, 19:16:42 »
Mam inny model xsary, ale najprawdopodobniej średnicę sworznia nasze samochody będą miały taką samą, tzn. 18 mm. Chcę ci kolego podpowiedzieć abyś zwrócił uwagę jeszcze na długość sworznia. W wahaczach montowane są dwa rodzaje sworzni. Pomijam tu ich średnicę. Są sworznie o długiej i o krótkiej szyjce ( szyjka  do część sworznia od przegubu kulistego do miejsca łączenia go z wahaczem.). Nie wiem czym są podyktowane te różnice, ale  doświadczyłem tego osobiście gdy ustawiałem  zbierzność po wymienie wahacza. Kupiłem wahacz z długą szyjką i zmienił się kąt pochylenia zawieszenia, którego w xsarach nie ma możliwości regulowania. A tak na marginesie sprawa dot. katalogów jakimi dysponują sprzedający części. Za każdym razem gdy składałem zamówienie na części a sprzedający posiłkował sie tylko katalogiem, zawsze konieczne było ponowne ich zamawianie. Od pewnego czasu przy zamawianiu mam zawsze starą część lub jej zdjęcie i juz nie ma problemu.

Offline Piotr Płecha

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 6
  • Skąd: Kraśnik
  • Posiadany samochód: Citroen Xara 1,9D Kombi
  • Miejscowość: Kraśnik
Re: Problem z wahaczem
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 02, 2010, 18:38:39 »
Witam i dziękuję za podpowiedzi. Masz rację kolego, u mnie sworznie mają średnicę 18mm, ale o tym, że mają jeszcze różną długosć nie wiedziałem. W każdym bądź razie te, które sklep sprowadził mi po reklamacji okazały się trafione. Mechanik, który wymieniał mi wahacze potwierdza, że sklepy bazują na katalogach, które nie zawsze idą w parze z rzeczywistością.
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam.