Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Problem z klimatyzacją.......  (Przeczytany 1330 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Problem z klimatyzacją.......
« dnia: Kwiecień 28, 2010, 12:16:40 »
Klima nie chlodzi, sprężarka załącza się i pracuje.....

2 miesiace temu jak robilem odme to po tym zabiegu w okolicach filtra oleju zostala mi taka wtyczka to znaczy jakby wolna ale jakos dziwnie.... Bo to jest wtyczka wloczona jakby w taki metalowy/prostokatny element i tak wisi to teraz. Nie wiem moze to sie od czegos odczepilo..... Aha jeśli chodzi o zielone oczko osuszacza nie pali się .... Tylko piana buzuje....

P.S. Przy jakiej temperaturze powinien załączyć się wiatrak....??

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Re: Problem z klimatyzacją.......
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 05, 2010, 17:58:39 »
oczko osuszacza to sie nie pali, to nie jest aku. powinienes tam widziec plyn (zoltozielony), jesli widzisz buzujaca sie piane to nie masz odpowiedniej ilosci czynnika i pierwsze co sie nasuwa to uzupelnic klime. A jesli uzupelniales niedawno, np rok temu to pomyslec czy nie poszukac ktoredy ucieka.
Napisales ze sprezarka pracuje - ale pracuje w sensie wlacza sie i chodzi czy tez pracuje tak jak powinna - wlacza sie i wylacza regularnie? Bo z posta nie wynika, a jesli brakuje czynnika to tak naprawde sprezarka zalaczy sie raz i nie bedzie dzialac cylkicznie bo nie da rady sprezyc.
Opisz dokladnie objawy

Jeszcze odnosnie wiatraka - po pierwsze wiatrak powinien sie wlaczyc razem ze sprezarka klimy, wlaczac i wylaczac cyklicznie razem ze sprezarka.
Z kolei temperatura wlaczania wiatraka w funkcji temperatury zalezy od czujnika jaki masz zamontowany, byly dwie wersje. Najprawdopodobniej (z racji rocznika) masz wersje 97st pierwszy bieg i 105st drugi bieg. Jesli wiatrak chodzi z racji klimy (na pierwszym biegu) to temperatura powinna od razu wlaczyc drugi bieg.
Bywaly tez wersje z temperaturami 87-95 czy jakos podobnie, w kazdym razie nizej.
Jesli temperatura osiaga 100st i wiatrak sie nie wlacza to jest zle.
Co do wtyczki to nie mam pojecia, u mnie nic tam nie wisi, kable od klimy sa wpinane nad osuszaczem, ale wtyczka jest plastikowa.
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Problem z klimatyzacją.......
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 05, 2010, 19:39:04 »
Jutro pokaze fotke jak wyglada ta wtyczka:) oczywisice mnie zle zrozumiales buzuje tam plyn...... Z drugiej strony mechanik wycigal silnik przy remoncie, wiec moze on rozszczelnil klime...Mial uwazac i odsunal cala klime na bok.... Ale mysle ze podczas takiej operacji wyjmowania silnika nie da sie nie rozczelnic klimy....

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Re: Problem z klimatyzacją.......
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 06, 2010, 00:01:50 »
no domyslam sie ze plyn buzuje, ale gdyby bylo pelne to nie powinienes nic widziec, po prostu jednolity kolor. Jesli widzisz przeplyw plynu, taka piane wlasnie, to znaczy ze tam juz ledwo co zostalo. Odchylenie moglo zaszkodzic, tam czesc rurek jest przeciez sztywnych metalowych i one raczej nie lubia przemieszczania. Wystarczy ze jakis oring puscil na polaczeniu i bedzie uciekac. Dalej nie napisales czy sprezarka sie wlacza i wylacza czy chodzi nonstop.
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Problem z klimatyzacją.......
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 07, 2010, 13:52:50 »
Oki tak mysle ze skoro i tak ma do nabicia ta kilmatyzacje. To moze przed tym procesem bym oddal do regeneracji sprezarke bo ju w tamtym roku mi mowili ze jest slaba w zakladzie.... Bo przy duzych upalach czasem nie wyrabia. Pozatym jak dodaje gazu i jade na klime to slychac jakies dzwieki, na poczatku myslalem ze to lozysko ale zostalo wymienione....Jaki jest koszt regeneracji sprezarki....? I wybierajac taki zaklad czym sie kierowac....?

Offline Jacek Welz

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 2 101
  • Skąd: Stavanger/Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Ford SMax 2.0TDCI '14; MB A160 '01
  • Zainteresowania: komp, foto, citro, kayako, grajko i inne
  • Miejscowość: Stavanger/Bydgoszcz
Re: Problem z klimatyzacją.......
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 12, 2010, 18:30:47 »
Jesli chcesz regenerowac sprezarke to sprobuj znalesc warsztat ktory specjalizuje sie w klimach, najczesciej to sa warszaty robiace klimy i ogrzewania webasto. Tam beda umieli po pierwsze ocenic czy aby na pewno to jest przyczyna, po drugie sprawdzic przy okazji czemu nie dziala.
Tak genealnie to nie do konca Twoje opisy sa spojne. Twierdziles ze klima (sprezarka) wlacza sie i wylacza. Ale wylaczy sie tylko wtedy gdy a) ma odpowiednia ilosci czynnika zeby go sprezyc, b) sprezanie nastapilo. To oznacze ze sprezarka, cokolwiek z niej slychac dziala poprawnie a czynnika troche jest.
Ewentualnie mogloby sie zdarzyc jeszcze ze padl czujnik cisnienia, wtedy wylacza sprezarke wczesniej, zanim cokolwiek sie sprezy - raz tak mialem jak czujnik zaczal szwankowac to klima nie chciala dzialac ponizej 16st na dworze (!), ale to gosc mi na oko od razu zdiagnozowal. Chyba ze zacierajaca sie sprezarka daje podobne objawy (opor powoduje wylaczenie, czy cos takiego...)
Nie kombinuj - podjedz do specjalistycznego serwisu od klimy i im to pokaz. rozwaz czy warto sprezarke naprawiac, czy moze lepiej wymienic, to wcale nie musi byc drozej.
Zrob w miare szybki, klima nie lubi jezdzic pusta (dodatkowo osuszac do wymiany).
Podobnie jesli wyjmiesz spezarke i zostawic otwarty uklad, wg teorii kilka godzin wystarczy zeby osuszacz nadawal sie do wywalenia.

pozdrawiam
Ford S-Max 2.0TDCI '14
dawniej: Xsara Picasso 1.6i SX '10
ZX 1.4i SX Break '96/97, ZX 1.4i Avantage '91
i jakies niecytryny
GG: 4635213 (i inne ;)

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Problem z klimatyzacją.......
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 12, 2010, 19:34:32 »
Tak mysle ze skoro w tamtym roku w cieple dni miala problem klima z wyrabianiem??? To moze po prostu osuszacz jest do wymiany a nie sprezarka..... Tym bardziej ze wiem na pewno ze przez rok nikt klimy nie uzywal...... Nic podjadę do tego zakładu co mi nabijał klimę.....Moze wymiana osuszacza i nabicie klimy i na tym sie skonczy

Offline Krzysztof Szymczak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 918
  • Skąd: Kutno
  • Posiadany samochód: Jest: Citroen Zx 2.0i 16v "Wisienka" 1994 Był: Citroen Zx 3D 1.6i 1996
  • Zainteresowania: siatkówka, psychologia, ekonomia
  • Miejscowość: Kutno
Re: Problem z klimatyzacją.......
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 12, 2010, 19:35:37 »
Tak mysle ze skoro w tamtym roku w cieple dni miala problem klima z wyrabianiem??? To moze po prostu osuszacz jest do wymiany a nie sprezarka..... Tym bardziej ze wiem na pewno ze przez rok nikt klimy nie uzywal...... Nic podjadę do tego zakładu co mi nabijał klimę.....Moze wymiana osuszacza i nabicie klimy i na tym sie skonczy