Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Zbyt wyskoka temperatura silnika co zrobic?  (Przeczytany 7080 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marcin Ilcewicz

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 4 086
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX 16V
  • Miejscowość: Kraków
Re: cytrynek sie grzeje
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 14, 2009, 03:21:07 »
Cytuj

Jacek Garbacki napisał:
Układ chłodzenia odpowietrzaliśmy. Uszczelka była zakładana przez mechanika, więc myślę że powinna być dobrze założona, choć kto wie...


no to jest pojęcie względne

Cytuj

Piotr Woźniak napisał:
Jacek- piękne auto!:D Właśnie od Was z garażu wróciłem!

Zapewne pompa wody się nie wyrabia i to sam Michał ma taką koncepcję:D


nie wyrabia ?
pozdrawiam,
mrc


obecnie: zx 2.0i 16v, berlingo multispace, peugeot 407
dawniej: zx 1.9d audace, zx 1.6i, zx 16v, xantia 1.8i, 2x xantia v6, 306 cabrio, 406 coupe, laguna 2

Offline Piotr Woźniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 911
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: SĄ: ZX 2.0i Volcane, Xantia II 2.0HDi 110 BREAK, BYŁ ZX 1.9TurboD AURA
  • Zainteresowania: a jak myślicie:D
  • Miejscowość: Głogów
Re: cytrynek sie grzeje
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 14, 2009, 15:20:34 »
Cytuj

Marcin Ilcewicz napisał:
Cytuj

Piotr Woźniak napisał:
Jacek- piękne auto!:D Właśnie od Was z garażu wróciłem!

Zapewne pompa wody się nie wyrabia i to sam Michał ma taką koncepcję:D


nie wyrabia ?

Prawdopodobnie ma wylamane albo pokrzywione ktoreś łopatki:|
gg #7685801, mobile 793-297-901
Sprzedam VW Passat;) Variant TDI115 '00! info pod tel ^

Offline Marcin Ilcewicz

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 4 086
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX 16V
  • Miejscowość: Kraków
Re: cytrynek sie grzeje
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 14, 2009, 15:32:16 »
ale jak ? dość ekstremalna sytuacja
pozdrawiam,
mrc


obecnie: zx 2.0i 16v, berlingo multispace, peugeot 407
dawniej: zx 1.9d audace, zx 1.6i, zx 16v, xantia 1.8i, 2x xantia v6, 306 cabrio, 406 coupe, laguna 2

Offline Piotr Woźniak

  • Kierowca bombowca
  • ****
  • Wiadomości: 6 911
  • Skąd: Głogów
  • Posiadany samochód: SĄ: ZX 2.0i Volcane, Xantia II 2.0HDi 110 BREAK, BYŁ ZX 1.9TurboD AURA
  • Zainteresowania: a jak myślicie:D
  • Miejscowość: Głogów
Re: cytrynek sie grzeje
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 14, 2009, 15:41:45 »
Cytuj

Marcin Ilcewicz napisał:
ale jak ? dość ekstremalna sytuacja

Jak to są 2 wyjścia:
- jeździl na wodzie, więc mogło przymarznąć i wywaliło łopatki przy kręceniu
- wada fabryczna pompy...
gg #7685801, mobile 793-297-901
Sprzedam VW Passat;) Variant TDI115 '00! info pod tel ^

Offline Marcin Ilcewicz

  • Administrator Globalny
  • ******
  • Wiadomości: 4 086
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX 16V
  • Miejscowość: Kraków
Re: cytrynek sie grzeje
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 14, 2009, 22:36:14 »
więc piszę - dość ekstremalna sytuacja
pozdrawiam,
mrc


obecnie: zx 2.0i 16v, berlingo multispace, peugeot 407
dawniej: zx 1.9d audace, zx 1.6i, zx 16v, xantia 1.8i, 2x xantia v6, 306 cabrio, 406 coupe, laguna 2

Offline Marcin Bieniasz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C5 2.0 16V '05 Exclusive automat | wcześniej: ZX 2.0 16v '94; ZX 1.1 Miami '96 ( swap 1.4 )
  • Miejscowość: Kraków
Re: cytrynek sie grzeje
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 07, 2010, 23:56:05 »
Witam kolegów,
Zmieniałem w mojej cytrynie silnik z 1.1i na 1.4i.
Wszystko pięknie silnik 1.4 założony zrobiona uszczelka itd.
Zastanawia mnie jednak kwestia temp. pracy silnika.
Normalnie odpalony na biegu jałowym osiąga temp. ok 80 st.,
natomiast w trakcie przyspieszania temp. rośnie, często do ok. 100 st., a na autostradzie przy około 130-150 trzyma 110 st.
Jak tylko odejmę gazu temp. spada do 90 - 80 st.

Układ odpowietrzony, teoretycznie wszystko ok.
Termostat zmieniałem 2 razy :)
Jeden katalogowy od 1.4i, drugi założony obecnie z niższą temp. otwarcia pełnego obiegu.

Ogrzewanie działa w 100% ok. przy 90 st. grzeje mocno.

Zmieniłem czujnik na chłodnicy, oraz czujnik w bloku silnika.

Jedyna kwestia to fakt, że na razie założony jest komp od 1.1

Co o tym myślicie koledzy?
Polecam mega fachowców od LPG w Krakowie
Auto Gaz Kraków
Polecam dobrego mechanika w Krakowie
Konrad-Serwis

Offline Marek Puć

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 47
  • Skąd: Przeworsk
  • Posiadany samochód: ZX Harmonie, 1.9D, 96r.
  • Miejscowość: Przeworsk
Re: cytrynek sie grzeje
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 08, 2010, 11:15:10 »
w sumie może być problem z pompą wodną że przy dużych obrotach nie ma takiej wydajności co przy mniejszych. Ewentualnie czujnik temperatury źle wskazuje.

W sumie miałem 205 z 1.4i ale temperatury normalnie stały na 90 w czasie jazdy, a na autostradzie było chyba 100

Offline Marcin Bieniasz

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 38
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: C5 2.0 16V '05 Exclusive automat | wcześniej: ZX 2.0 16v '94; ZX 1.1 Miami '96 ( swap 1.4 )
  • Miejscowość: Kraków
Re: cytrynek sie grzeje
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 08, 2010, 17:28:38 »
Czujnik mysle |e jest ok bo po 1. Zmienialem na nowyn, a po 2. Temp. Na wskazniku zgadza si z temp. Otwarcia termostatu. Pompa jest te| ok, wyciagalem specjalnie |eby to sprawdzic.
Polecam mega fachowców od LPG w Krakowie
Auto Gaz Kraków
Polecam dobrego mechanika w Krakowie
Konrad-Serwis

Offline Krzysztof Mroczkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: Giżycko
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.4I
  • Miejscowość: Giżycko
Zbyt wyskoka temperatura silnika co zrobic?
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 15, 2010, 23:29:54 »
Witam mam pewien problem moja Cytrynka ZX 1.4 I od pewnago czasu podnosi mi sie temperatura na silniku czasami przekracza nawet 110 C stopni silnik nagrzewa się dosyć szybko.. uzupełniłem płyn w chłodnicy ,przeczyściłem zeberka na chłodnic bo syfu było i dalej to  samo  wiatrak załącza sie juz przy 100 stopniach ...czasem jest tak ze jak sie nagrzeje to gasnie mi silnik i nawet nie moge go uruchomic ..dopiero jak ostygnie to moze normalnie zapalic.Obstawiam tutaj termostat lub czujnik temperatury ...ale nie mam tu zielonego pojęcie co mu może być.Może ktoś z was miał już podobne przyczyny? I wie jak temu zaradzić żeby tempertatura była w normie? chciaż te 90 - 95 stopmni...Bo uciążliwe to jest czasami ..w trasie temperatura jest z rzędu 94 *98 stopni....brak  pomysłu na to co sie dzieje

Pozdrawiam

Wojciech_Siwek

  • Gość
Re: Zbyt wyskoka temperatura silnika co zrobic?
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 16, 2010, 11:39:56 »
Mozesz sprawdzic termostat ale skoro piszesz, ze wiatrak sie włacza to oznacza, ze termostat sie otwiera i puszcza płyn w duzy obieg. Gdyby nie puszczał to chłodnica byłaby chłodna a w niej jest włacznik termiczny wentylatora. Ale byc może termostat nie otwiera sie do końca i w silniku płyn ma zbyt wysoka temperaturę. Na temat sprawdzania termostatu troche tu było, poszukaj jak nie wiesz. Poza tym sprawdź czy układ nie jest zapowietrzony, inna przyczyna moze byc kończaca sie pompa wody, która nie potrafi już nadać płynowi odpowiedniego przepływu.

Offline Krzysztof Mroczkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: Giżycko
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.4I
  • Miejscowość: Giżycko
Re: Zbyt wyskoka temperatura silnika co zrobic?
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 20, 2010, 22:01:12 »
Powiem tak ,wyjmowałem chłodnice i co powiem wszystki płyn wybija mi zbiornikiem i korkiem tu gdzie sie wlewa płyn.... temperatura skacze na zegarze wskazującym.. no ten termostat podejrzewam... gdy padła pompa wody to nie miał bym ogrzewania wogóle a mam ogrzewanie takie gorące jak niewiem ale mam brak obiegu ..pewnie zle odpowietrzyłem....

Offline Grzegorz Mendel

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 32
  • Skąd: Łęczna
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1,4i + gaz
  • Miejscowość: Łęczna
Re: Zbyt wyskoka temperatura silnika co zrobic?
« Odpowiedź #36 dnia: Czerwiec 22, 2010, 11:39:44 »
Jak Ci wygania płyn korkiem spustowym to na 99% jest padnięta uszczelka pod głowicą. Niedawno to przerabiałem :-( Na początku sporadycznie ni ten płyn wyganiało ale po jakimś czasie już tak że nie było mowy o przejechaniu kilometra:-( dla potwierdzenia zrób test CO2

Offline Krzysztof Mroczkowski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 43
  • Skąd: Giżycko
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.4I
  • Miejscowość: Giżycko
Re: Zbyt wyskoka temperatura silnika co zrobic?
« Odpowiedź #37 dnia: Czerwiec 26, 2010, 10:34:24 »
Hmmm gdyby mi wybiło uszczelkę pod głowica to bym nie ujechał kilimetra poprosyu zle odpowietrzony układ chłodzenia i dlatego ,chłodnica do d.... jest poprosty ale mam juz drugą tylko musze zamontować i odpowietrzć i bedzie git..ale o uszczelce chyba nie ma mowy by coś takiego było .....
badz w kazdym razie nie widziałem nic aaaa tą uszczelke da rady wymienic samemu???

Offline Dariusz Nowak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 3
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1,4 i
Re: Zbyt wyskoka temperatura silnika co zrobic?
« Odpowiedź #38 dnia: Czerwiec 28, 2010, 09:59:17 »
Witam!!

Jestem nowy na forum. Zarejestrowałem się bo mam podobny problem. Dotyczy również ZX 1.4. U mnie również przegrzewa się silnik. Nie dochodzi jednak do zagotowania płynu w zbiorniku chłodnicy, węże, które doprowadzają płyn z silnika do chłodnicy pozostają chłodne, nie włącza się wentylator. Gdy temperatura rośnie do ok. 120 stopni, płyn wybija przez chłodnicę, przy zbiorniku. Wymieniłem termostat ale okazało się, że problem pozostaje. Gdzie może być przyczyna? Czujnik temperatury, pompa wody, może układ chłodzenia jest zatkany?
Bardzo proszę Forumowiczów o wskazówki, będę wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam!!!

Offline Tomasz Pietrzyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Skąd: Wołczyn
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.4 Reflex limited ed. Flash `95 + LPG
  • Miejscowość: Wołczyn
Re: Zbyt wyskoka temperatura silnika co zrobic?
« Odpowiedź #39 dnia: Czerwiec 28, 2010, 11:44:58 »
a odpowietrzałeś porządnie układ?

Offline Dariusz Nowak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 3
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1,4 i
Re: Zbyt wyskoka temperatura silnika co zrobic?
« Odpowiedź #40 dnia: Czerwiec 28, 2010, 12:34:22 »
Nie, ale myślałem o tym. Niestety nie bardzo wiem jak się za to zabrać. Po ostatniej wymianie płynu było wszystko O.K., a opisane objawy pojawiły się z początkiem upałów podczas jazdy po mieście.

Offline Grzegorz Mendel

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 32
  • Skąd: Łęczna
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1,4i + gaz
  • Miejscowość: Łęczna
Re: Zbyt wyskoka temperatura silnika co zrobic?
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 28, 2010, 13:44:24 »
U mnie to wyglądał tak, że temperatura silnika rosła mi podczas jazdy do około 110 stopni po czym spadała tak do 100. Czasami wyganiało mi trochę płynu tym wężykiem przy wlewie płynu chłodzącego. I czasami nie miałem grzania w aucie (wszystko to jest objawami zapowietrzania się układu chłodzącego). Dolewałem płyn (około 0,5 l), odpowietrzałem układ, jeździłem kilka dni i ponownie dolewałem płyn itd.  I to trwało że 3 miesiące. Aż w końcu pewnego razu jak mi się zagrzało auto jak temp. skoczyła do 120 stopni, tak było koniec jazdy:-( Już całkowicie uszczelkę wydmuchało.
Znajomy mechanik mówił mi że jak płyn wyrzuca wężykiem to 99% uszczelka padnięta. Więc proponuję ci zrobić test CO2 żeby albo to wykluczyć albo potwierdzić zanim zaczniesz chłodnice wymieniać itd. taki test kosztuje około 20 zł.
A uszczelkę pod głowicą można samemu wymienić jeśli jesteś mechanikowaty trochę i masz gdzie to robić. Sam wymieniałem w corsie (zajeło mi to cały dzień :-) ) A w citroenie robił mi to znajomy mechanik i wziął ode mnie "jedynie" 500 zł z częściami.

Wojciech_Siwek

  • Gość
Re: Zbyt wyskoka temperatura silnika co zrobic?
« Odpowiedź #42 dnia: Czerwiec 28, 2010, 14:46:30 »
Cytuj

Grzegorz Mendel napisał:
A uszczelkę pod głowicą można samemu wymienić jeśli jesteś mechanikowaty trochę i masz gdzie to robić. Sam wymieniałem w corsie (zajeło mi to cały dzień :-) ) A w citroenie robił mi to znajomy mechanik i wziął ode mnie "jedynie" 500 zł z częściami.

Wszystko mozna samemu zrobić ale sądząc po tym, że kolega nie ma wiedzy na temat odpowietrzenia odradzam wymianę uszczelki we własnym zakresie. To nie tylko zdjecie głowicy, nałozenie nowej usczelki i skrecenie ale również wskazane jest planowanie głowicy, wymiana uszczelniaczy zaworowych, regulacja zaworów i wymiana rozrzadu. Mechanik za sama robote weżmie pewnie 250-300 zł, do tego dojda części ale jak da to fachowcowi to w razie czego moze egzekwowac gwarancję. Warunek-dac to fachowcowi niekoniecznie spod znaku ASO.

Offline Tomasz Pietrzyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 197
  • Skąd: Wołczyn
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1.4 Reflex limited ed. Flash `95 + LPG
  • Miejscowość: Wołczyn
Re: Zbyt wyskoka temperatura silnika co zrobic?
« Odpowiedź #43 dnia: Czerwiec 28, 2010, 16:50:11 »
Cytuj

Dariusz Nowak napisał:
Nie, ale myślałem o tym. Niestety nie bardzo wiem jak się za to zabrać. Po ostatniej wymianie płynu było wszystko O.K., a opisane objawy pojawiły się z początkiem upałów podczas jazdy po mieście.


Odpowietrzenie jest proste... a tutaj masz instrukcje co jak po kolei zrobić :) Na pewno sobie poradzisz a u mnie pomogło- z temperatury 110 spadło na 95 i a ni stopnia więcej nie chce a poza tym w zimie prawie od razu mamy ciepełko ;)

Offline Dariusz Nowak

  • Nowy Użytkownik
  • Wiadomości: 3
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1,4 i
Re: Zbyt wyskoka temperatura silnika co zrobic?
« Odpowiedź #44 dnia: Czerwiec 30, 2010, 20:24:14 »
Bardzo dziękuje za odpowiedź i pomoc. W międzyczasie kolega zdiagnozował dokładnie problem - walnięta uszczelka pod głowicą:( Bez mechanika się nie obejdzie, sam sobie z tym nie poradzę. Przy okazji się układ odpowietrzy i przeczyści. Jeszcze raz dzięki za wsparcie. Pozdrawiam!!!

Offline Grzegorz Mendel

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 32
  • Skąd: Łęczna
  • Posiadany samochód: Citroen ZX 1,4i + gaz
  • Miejscowość: Łęczna
Re: Zbyt wyskoka temperatura silnika co zrobic?
« Odpowiedź #45 dnia: Lipiec 01, 2010, 08:55:07 »
Mam jeszcze prośbę. Jak by to nie był kłopot to napisz ile wyniosła Cię naprawa.
Pozdrawiam

Offline Adam Waleski

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 26
  • Skąd: Kraków
  • Posiadany samochód: ZX 1.4i Reflex '93
  • Miejscowość: Kraków
Re: cytrynek sie grzeje
« Odpowiedź #46 dnia: Wrzesień 05, 2010, 18:29:04 »
Mam problem w temacie. Silnik na krótkich dystansach nagrzewa się do bliżej nie określonej temp, tak, że cały dymi. Istnieje ryzyko, że przegrzałem go zanim się zorientowałem w sytuacji. Trochę zawiniła kontrolka temp silnika, bo nie działa jak trzeba. Wczoraj wywaliłem termostat, ale nie pomogło. Próbowałem odpowietrzyć po tej operacji układ, ale w odpowietrzniku nie pojawia się płyn! Wygląda na to, że nie ma obiegu. Wąż za termostatem nabiera temp po pewnym czasie, ale od pary, a nie płynu (sprawdzone, bo zostawiłem starą uszczelkę pod termostatem i przez nieszczelność wydobywała się para, a nie płyn. Pompa ma rok. Możliwe, że się uszkodziła? To jest tak prosta konstrukcja, że tam nie ma się co zepsuć!

W trakcie pisania coś mi przyszło do głowy. Zalałem chłodnicę do "max". Wąż za termostatem, zasilający chłodnicę, jest poniżej tego poziomu. Gdyby układ był drożny powinna być tam woda, a nie para... Gdzie tam może być zator?
KDY zagazowany w 2004 przy ok 140kkm
obecnie 200kkm z hakiem
sterownik STAG-100