Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: Wymiana żarówek podświetlenia deski rozdzielczej  (Przeczytany 16881 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Paweł Kajtaniak

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 12
  • Skąd: Złocieniec
  • Posiadany samochód: citroen xsara picasso 2.0 HDI 90 KM 2003r
  • Zainteresowania: modelarstwo , wędkarstwo morskie
  • Miejscowość: Złocieniec
Re: Wymiana żarówek podświetlenia deski rozdzielczej
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 17, 2011, 07:58:16 »
Wczoraj założyłem diody - zamienniki żaróweczek T-5 ( rurki) i muszę stwierdzić, że" straszna lipa". Świeca punktowo, nie dając światła na cały wyświetlacz, nie wygląda to zbyt ładnie. Muszę spróbować z tymi płaskimi diodami.
M A G

Offline Dariusz Kuźniak

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Posiadany samochód: c4 Picasso 1.6 e-hdi MCP 2012
Re: Wymiana żarówek podświetlenia deski rozdzielczej
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 17, 2011, 10:54:03 »
Kolego mam przeczucie, że płaskie diody będą podobnie swiecić. Przerabiałem to w światłach tylnych /pozycja+stop/. Świecą mocno, ale punktowo.

Offline Karol Chyla

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 936
  • Skąd: Połaniec
  • Posiadany samochód: Grand Scenic 2,0 16V LPG, była Xsara Picasso 2,0HDi 2002r.;
  • Miejscowość: Połaniec
Re: Wymiana żarówek podświetlenia deski rozdzielczej
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 17, 2011, 11:46:53 »
Trzeba szukać takich o jak największym kącie świecenia. I nie chodzi mi tu o opisy na allegro, ale trzeba zaglądać w noty katalogowe konkretnych diod LED. Niestety, ale wtedy trzeba zrobić samemu taką żaróweczkę. Dodatkowo trzeba zamontować rezystor szeregowo z diodą.

Miałem gdzieś w domu zrobione gotowe PCB dla 3 diod LED SMD 0603. Sam te płyteczki robiłem na własne potrzeby. Jak kiedyś znajdę choćby jedną to postaram się zaprezentować. Miało to działać tak.
Na płytce PCB o wymiarach podobnych dla żarówki lutowane są 3 diody SMD. Dwie diody po przeciwległych stronach płytki, a trzecia zamontowana tak, że świeci wzdłuż osi żarówki. Do tego rezystorki.
Zakładając duży kąt świecenia diody , światło emitowane jest w trzech kierunkach. Niestety żadna sztuka nie doczekała się montażu w konsoli. Postaram się je znaleźć i pokazać jak to działa.

Offline Arek Kasprzyk

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 705
  • Skąd: Warszawa
  • Posiadany samochód: Citroen C3 II 2012 1.4 HDI 70
  • Miejscowość: Warszawa
Re: Wymiana żarówek podświetlenia deski rozdzielczej
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 17, 2011, 20:50:34 »
Cytuj

Dariusz Kuźniak napisał:
Kolego mam przeczucie, że płaskie diody będą podobnie swiecić. Przerabiałem to w światłach tylnych /pozycja+stop/. Świecą mocno, ale punktowo.


te zrobione na diodach SMD mają kąt 140-160 st ale i tak jest tam za mała odległość aby się ładnie rozproszyło światło i dl tego trzeba rozpraszając światło poprzez stosowanie matowych filtrów