Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [MkI] Klima na kilka sekund.  (Przeczytany 1158 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Krzysztof Pszczółkowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 129
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: był C5 Break 2.0 HDi 110 (DW10ATED), jest XSARA PICASSO HATCHBACK Exclusive 1.6 HDi 110 BVM 5, doszedł jeszcze C5X7 DW10FC FAP
  • Miejscowość: Szczecin
[MkI] Klima na kilka sekund.
« dnia: Czerwiec 15, 2013, 19:57:18 »
Dziś zauważyłem w swoim MkI pewien problem z klimatyzacją. Przy włączonym trybie AUTO, co pewien czas załącza mi się sprężarka, daje się to wyczuć po zmianie dźwięku silnika i drganiach, dmuchnie zimnym powietrzem do kabiny, podziała kilka sekund i się wyłącza. I tak w kółko. Szukam powodu.
Dmuchawa chodzi jak szalona, domyślam się że temp. zewnętrzną sczytuje prawidłowo.
Sytuację tą zaobserwowałem przy temperaturze zewnętrznej około 27 st C.
Co ciekawe, w czasie jazdy samochodem (tryb miejski, 40-50 km/h) czas od jednego załączenia się do kolejnego jest krótszy. Może wpływ maja wyższe obroty niż na postoju lub to ze w czasie jazdy jest dodatkowe chłodzenie samochodu.

Przekopałem to forum i nie znalazłem prawdopodobnej przyczyny. Zajrzałem więc na forum Alfa Romeo i okazało się że kilku użytkowników miało podobny problem i często przyczyną było załadowanie zbyt dużej ilości czynnika do układu. Przy niskich temperaturach problem powinien zanikać i tak jest tez u mnie. Gdy wieczorem temperatura spadła, klima działa bez zarzutu. Podjadę do serwisu niech mi trochę upuszczą ciśnienia i zobaczymy czy przyniesie to efekt.
"Amatorzy zbudowali Arkę, profesjonaliści Titanica."

Offline Rafał Liszkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 523
  • Skąd: Łask
  • Posiadany samochód: Citroen C5 x7 2008 2.0 16v
  • Miejscowość: Łask
Re: [MkI] Klima na kilka sekund.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 16, 2013, 22:55:34 »
Kolego z tego co się orientuje to tryb auto ma tak działać. Ma za zadanie utrzymanie zadanej temperatury na wyświetlaczu w kabinie pojazdu wiec dlatego gdy czujnik wykryje podniesienie się temperatury załącza sprężarkę . Niech inni koledzy się również wypowiedzą w tej kwestii
Diagnostyka L.E.X.I.A   Łask i okolice

Offline Krzysztof Pszczółkowski

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 129
  • Skąd: Szczecin
  • Posiadany samochód: był C5 Break 2.0 HDi 110 (DW10ATED), jest XSARA PICASSO HATCHBACK Exclusive 1.6 HDi 110 BVM 5, doszedł jeszcze C5X7 DW10FC FAP
  • Miejscowość: Szczecin
Re: [MkI] Klima na kilka sekund.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 16, 2013, 23:32:33 »
Ok, tryb auto ma samoczynnie zmieniać siłę nawiewu, ma sterować temperaturą nawiewu i wybierać kanały nawiewu by zapewnić możliwie równomierną i odpowiadającą zadanej temperaturę w kabinie.
Sytuacja którą opisałem jest od tego daleka. Kompresor załącza się i po kilku sek. (około 5) wyłącza się  by po chwili znów się włączyć. Czas pracy jest tak krótki że nie wywołuje zmiany temperatury wewnątrz auta co oznacza, że wyłączenie się urządzenia nie wynika z osiągnięcia zadanej temperatury. Poza tym, gdyby temperatura w aucie spadła do zadanej to wyłączyłby się (lub zmienił obroty na najniższe) również wentylator nawiewu a ten mimo że agregat wyłącza się, zasuwa jak szalony czyli sterownik daje mu sygnał: Gorąco! Pieruńsko gorąco!

Poza tym klima działa lepiej gdy temp. zewnętrzna jest niższa, wtedy działa ciągle, zbijając temperaturę do zadanej.
"Amatorzy zbudowali Arkę, profesjonaliści Titanica."

Offline Rafał Liszkowski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 523
  • Skąd: Łask
  • Posiadany samochód: Citroen C5 x7 2008 2.0 16v
  • Miejscowość: Łask
Re: [MkI] Klima na kilka sekund.
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 17, 2013, 00:30:52 »
No to kolego faktycznie moze wskazywac na cisnienie czynnika bo jesli klima tylko startuje i wylacza sie tak ja opisujesz. Warto to sprawdzic bo goraco sie juz robi a klimka to przydatna rzecz:)
Diagnostyka L.E.X.I.A   Łask i okolice