Klub Cytrynki
Francuskie.pl - Twoja codzienna
porcja aktualności na temat marki Citroen

Autor Wątek: [Mk1] klimatyzacja - dziwna sprawa  (Przeczytany 3763 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Łukasz Czarny

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, Citroen C4 Cactus 1.2 Shine
  • Miejscowość: Wrocław
[Mk1] klimatyzacja - dziwna sprawa
« dnia: Kwiecień 21, 2011, 23:15:18 »
Witajcie

Co może być przyczyną raz działającej a raz nie, klimatyzacji?
Zauważyłem taką ciekawą rzecz, po ustawieniu temp. powiedzmy na 18st.C i włączeniu klimy załacza się kompresor ale z nawiewu leci "normelne" powietrze, tzn. nie jest specjalnie schłodzone, myślę sobie że pewnie trzeba zrobić przegląd i nabic klime, zapisałem się na przegląd klimy ale... Jadąc ostatnio z właczoną klimą która nie chłodziła zacząłem bawić się na postoju sterowaniem, właczałem ja i wyłaczałem, zmieniałem temp. itp, no i raz ją wyłączyłem, włączyłem i nagle zaczęło lecieć mega zimne powietrze, czyli takie jakie lecieć powinno. Po dojechaniu do celu, zgaszeniu silnika i odpaleniu (po jakimś czasie) klima dalej nie chłodziła, no i jakimś cudem w drodze powrotnej do domu znowu zadziałała (znowu bawiłem sie ustawieniami).

Wychodzi na to że klima jest nabita bo potrafi porządnie schłodzić wnętrze, niestety częściej nie działa niż działa.
Ktoś ma pomysł?

Marek_S

  • Gość
Re: [mk I] klimatyzacja - dziwna sprawa
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 21, 2011, 23:34:12 »
nastawniki bylo na forum

Offline Grzegorz Sługocki

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 018
  • Skąd: Zielona Góra
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDI 2001r// 2.0 B+LPG 2009r
  • Miejscowość: Zielona Góra
Re: [mk I] klimatyzacja - dziwna sprawa
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 22, 2011, 00:00:59 »
Jeżeli już to mieszalniki powietrza tak mi się wydaje.

Offline Łukasz Czarny

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, Citroen C4 Cactus 1.2 Shine
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [mk I] klimatyzacja - dziwna sprawa
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 23, 2011, 08:48:01 »
To jeszcze coś dopisze na temat mojej klimy.
Wczoraj troche się nią pobawiłem i okazało się że...klima generalnie działa ale sprawia wrażenie jakby sama się wyłączała, tzn. załącza sie kompresor, idzie zimne powietrze, idzie, idzie, idzie...z tym że po jakimś czasie nie leci już zimne tylko chłodne, potem letnie by na końcu dmuchała normalnym powietrzem, wyłączyłem ją wtedy, załączyłem znowu, znowu zaskoczył kompresor i znowu zaczeło chłodzic, do czasu aż samo przestało  :-|
Aha, w chwili wyłączania klimy nie słyszę by co kolwiek się wyłączyło, obroty też nie reagują przy wyłaczaniu.(wygląda jak by sama się wcześniej wyłaczyła stąd brak reakcji po wyłączeniu klimy)
Testowałem to na postoju ale wyjechałem też w trase i jest to samo, działa, chłodzi ale jak czułem że w aucie znowu robi się ciepło to ją wyłączyłem, włączyłem ponownie i znowu zrobiło się chłodno, niby fajnie bo cos działa ale...problem w tym że jadąc 1000km na urlop nie będzie to zbyt zabawne i wygodne.

Offline Andrzej Walczyński

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 866
  • Skąd: okolice Poznania
  • Posiadany samochód: Peugeot 301 1.2 Active+ ETG 2014 LPG
  • Miejscowość: okolice Poznania
Re: [mk I] klimatyzacja - dziwna sprawa
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 23, 2011, 09:35:36 »
Klima ma po stronie niskiego i wysokiego ciśnienia (czyli stronie ssącej i tłoczącej sprężarki) presostaty ciśnieniowe. Jest to zabezpieczenie układu przed zbyt niskim i wysokim ciśnieniem.
Gdy ilośc czynnika w układzie jest nieprawidłowa, co jest częste po kilku latach, to te zabezpieczenia działają i wyłączają klimę. Gdy ilość czynnika masz "na styku" to klima chwilami działa, chwilami nie.
Zobacz czy na układzie nie widac zapoceń świadczących o nieszczelności.
Niech sprawdzą w serwisie klimy ilość czynnika, dobiją i zobacz czy pomoże. Czynnik jest razem z olejem jak w dwusuwie - ale zakłądam że każdy klimiarz o tym wie.
Jeśli pomoże - to OK, jeśli nie - będziesz się martwił dalej, ale jest to rzecz od której zawsze trzeba zacząć.
był: C5 MkI Break 2.0 2003 BVA4 RT3, LPG Prins - 220.000 kkm.
jest: Peugeot 301 1.2 ETG 2014 LPG Stag - 145.000 kkm

Offline Sławomir Wolniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 154
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Citroen C2 1,1 2008
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: [mk I] klimatyzacja - dziwna sprawa
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 23, 2011, 10:59:38 »
Kolego Łukaszu ,masz klimatronik tak? więc zadaneim klimatronika jest schłodzić i utrzymać zdaną temperaturę !!
Jeśli ustawisz 18 stopni a we wnętrzu samochodu jest 20 to owszem klimatronik zacznie schładzać wnętrze i po schłodzeniu do 18 stopni przestaje już chłodzić i wpuszcza tylko powietrze neutralne .Podobnie jest zimą z ogrzewaniem całą zimę czytałem jak to ogrzewanie na początku grzeje a po jakimś czasie zaczyna nadmuchiwać zimniejsze powietrze .Owszem podczas 30 stopniowych upałach z 5 osobami w samochodzie klimatronik będzie cały czas chłodził bo nie da rady schłodzić wnętrza .
Były Xsara 1,4 1999r ,C5 1,8 16V 2004r

Offline Łukasz Czarny

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, Citroen C4 Cactus 1.2 Shine
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [mk I] klimatyzacja - dziwna sprawa
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 23, 2011, 13:37:06 »
Cytuj

Sławomir Wolniak napisał:
Kolego Łukaszu ,masz klimatronik tak? więc zadaneim klimatronika jest schłodzić i utrzymać zdaną temperaturę !!
Jeśli ustawisz 18 stopni a we wnętrzu samochodu jest 20 to owszem klimatronik zacznie schładzać wnętrze i po schłodzeniu do 18 stopni przestaje już chłodzić i wpuszcza tylko powietrze neutralne .Podobnie jest zimą z ogrzewaniem całą zimę czytałem jak to ogrzewanie na początku grzeje a po jakimś czasie zaczyna nadmuchiwać zimniejsze powietrze .Owszem podczas 30 stopniowych upałach z 5 osobami w samochodzie klimatronik będzie cały czas chłodził bo nie da rady schłodzić wnętrza .


Rozumiem działanie klimatronika (miałem już ze 3 auta z takim rozwiązaniem) ale tutaj ewidentnie coś nie gra, wczoraj jadąc przy 29st.C (tyle pokazywał termometr) załaczałem klime, schładzała wnętrze (bardziej bym to nazwał dmuchała zimnym bo do schłodzenia sporo jej brakowało) ale dosć szybko przestawała i w aucie robiła się goraco, co innego funkcja AUTO która cały czas utrzymuje zadana templ. w środku, przy ustawieniach manualnych (zpowiedzmy 18st.C) klima powinna wtłaczać powietrze cały czas tak samo, bez samoczynnego wyłączania (czym doprowadziłaby do ponownego nagrzania wnętrza).
Zrobie jak podpowiedział Andrzej, auto idzie niedługo na przegląd wiec posprawdzają co trzeba.

Offline Marcin Marszał

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 26
  • Skąd: Raszyn
  • Posiadany samochód: C5 Break 2.0 HDI ... 2005r
  • Miejscowość: Raszyn
Re: [mk I] klimatyzacja - dziwna sprawa
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 23, 2011, 14:59:52 »
Zobacz czy działa wentylator chłodnicy , ja miałem tydzień temu to samo , okazało się że wentylator chłodnicy padł i dlatego klima chodziła do momentu aż ciśnienie nie wzrosło i się odłączała ... wymieniłem wentylator i jest ok ...
wentylator po włączeniu klimy od razu powinien się kręcić !

Offline Łukasz Czarny

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 760
  • Skąd: Wrocław
  • Posiadany samochód: Citroen C5 III 2.0HDI Exclusive, Citroen C4 Cactus 1.2 Shine
  • Miejscowość: Wrocław
Re: [mk I] klimatyzacja - dziwna sprawa
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 24, 2011, 10:05:41 »
Cytuj

Marcin Marszał napisał:
Zobacz czy działa wentylator chłodnicy , ja miałem tydzień temu to samo , okazało się że wentylator chłodnicy padł i dlatego klima chodziła do momentu aż ciśnienie nie wzrosło i się odłączała ... wymieniłem wentylator i jest ok ...
wentylator po włączeniu klimy od razu powinien się kręcić !


OK, dzisiaj to sprawdzę. Czyli co? Włączam klime i wentylator powinien odrazu wystartować?

Offline Marcin Golonka

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 513
  • Skąd: Puławy
  • Posiadany samochód: Citroёn C5 SX Automatic 2.0 HDi Break 2003r
  • Miejscowość: Puławy
Re: [mk I] klimatyzacja - dziwna sprawa
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 24, 2011, 10:51:33 »
Cytuj

Łukasz Czarny napisał:
Cytuj

Marcin Marszał napisał:
Zobacz czy działa wentylator chłodnicy , ja miałem tydzień temu to samo , okazało się że wentylator chłodnicy padł i dlatego klima chodziła do momentu aż ciśnienie nie wzrosło i się odłączała ... wymieniłem wentylator i jest ok ...
wentylator po włączeniu klimy od razu powinien się kręcić !


OK, dzisiaj to sprawdzę. Czyli co? Włączam klime i wentylator powinien odrazu wystartować?


no nie tak od razu. Jak w przeciągu minuty się nie załączy to jest coś nie tak.

Offline Krzysztof Denuszek

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 104
  • Skąd: Przemków
  • Posiadany samochód: c5 2,0 HDI 2003
  • Zainteresowania: motoryzacja
  • Miejscowość: Przemków
Re: [mk I] klimatyzacja - dziwna sprawa
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 25, 2011, 18:54:34 »
Stawiam na wentylator.
Wypnij wtyczkę i podłącz  bezpośrednio do akumulatora  , jak włączy się wentylator szukaj innej przyczyny.

Offline Marcin Marszał

  • Przyspiesza
  • Wiadomości: 26
  • Skąd: Raszyn
  • Posiadany samochód: C5 Break 2.0 HDI ... 2005r
  • Miejscowość: Raszyn
Re: [mk I] klimatyzacja - dziwna sprawa
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 25, 2011, 21:02:17 »
nie wiem jak jest w mkI ale żeby w mkII dostać się do głupich wtyczek to musisz rozebrać połowę przodu a najlepiej cały zderzak ... wtedy dostęp do elektryki wentylatora jest swobodny ... jak wcześniej wspominałem miałem podobne problemy i wentylator był ich przyczyną ... jak to będzie coś innego to po świętach daj znać , myślę że podobnych przypadków będzie więcej ... będziemy mogli wspólnie pomyśleć nad rozwiązaniem ich ... a teraz odpoczywajmy do jutra ... pozdrowienia ...

Offline Andrzej Orych

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 166
  • Skąd: Staśków
  • Posiadany samochód: Citroen C5 '02 2.0 LPG
  • Zainteresowania: elektronika, audio
  • Miejscowość: Staśków
Re: [mk I] klimatyzacja - dziwna sprawa
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 26, 2011, 09:18:01 »
Moim zdaniem działanie klimatronika w C5 to jedna wielka niewiadoma. U mnie też, nie wiem kiedy będzie grzało, a kiedy chłodziło. Nie wspomnę już o konstrukcji mechanicznej tego systemu. Nie spotkałem się też z jasnym opisem algorytmu działania tego sytemu.
Andrzej Orych
C5 2.0 LPG
mazowsze

Offline Piotr Krawczyk

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 375
  • Skąd: Bydgoszcz
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 HDi 2002r Kombi
  • Miejscowość: Bydgoszcz
Re: [mk I] klimatyzacja - dziwna sprawa
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 29, 2011, 07:52:38 »
Mam pytanie czy istnieje możliwość demontażu dolnej części deski rozdzielczej od strony kierowcy aby dobrać się do kochanych motoreduktorów mieszalnika? Chciałbym to zrobić po bożemu ale trudno to zrobić bez demontażu deski...

Offline Emil Uzunow

  • Sponsor
  • ****
  • Wiadomości: 3 416
  • Skąd: Pruszków
  • Posiadany samochód: C5 MkII Break 2.2 BiTurbo BVA 2007 r. Exclusive
  • Zainteresowania: Od cytryny po ryby
  • Miejscowość: Pruszków
Re: [mk I] klimatyzacja - dziwna sprawa
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 29, 2011, 11:30:48 »
Cytuj

Piotr Krawczyk napisał:
Mam pytanie czy istnieje możliwość demontażu dolnej części deski rozdzielczej od strony kierowcy aby dobrać się do kochanych motoreduktorów mieszalnika? Chciałbym to zrobić po bożemu ale trudno to zrobić bez demontażu deski...


Piotrku, możesz zawsze wyciąć otwory od strony kierowcy. Jeden z kolegów tak zrobił i dobrał się do motoreduktora. Było to opisane w innym temacie i chyba nawet dodał zdjęcia w których miejscach nawiercał. Jest to zbiorczy wątek o motokomando - "ogrzewanie, klimatyzacja" jakoś tak to szło.

Offline Łukasz Wiśniewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 419
  • Skąd: Świdnik
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16V LPG kombi 2001r.
  • Miejscowość: Świdnik
Re: [mk I] klimatyzacja - dziwna sprawa
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 29, 2011, 22:03:46 »
Sorry, ale zapytam już w tym wątku. Czy macie tak samo, że jak ruszacie przy załączonej klimie, to słychać z okolic sterowania klimą tak jakby jakaś prądnica się rozkręcała, jakby jakiś silniczek się rozpędzał. Wcześniej tego nie zauważyłem i nie wiem czy jest to normalne? I czy przy załączonej klimie macie spore obciążenie silnika, tzn. czuć, że dużo większe obciążenie, trudniej go rozpędzić itd.?

Offline Sławomir Wolniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 154
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Citroen C2 1,1 2008
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: [mk I] klimatyzacja - dziwna sprawa
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 29, 2011, 22:31:41 »
Jazda z klimą zawsze powoduje odczucie oporu zwłaszcza przy silniku benzynowym z powodu mniejszej mocy silnika ,co do odgłosów z pod deski wydaje mi się że co rano zwłaszcza jak są spore różnice temperatury pomiędzy wieczorem z ranem jak odpalam autko rano to słychać terkotanie ciche motoreduktorów od nastawników czy mieszalnika ale mam tak cały czas .Swoją drogą wentylator na każdym z wyższych obrotów wydaje trochę inny dźwięk morze to to on ci hałasuje .
Były Xsara 1,4 1999r ,C5 1,8 16V 2004r

Offline Łukasz Wiśniewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 419
  • Skąd: Świdnik
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16V LPG kombi 2001r.
  • Miejscowość: Świdnik
Re: [mk I] klimatyzacja - dziwna sprawa
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 29, 2011, 22:45:00 »
Nie, nie, chodzi mi o dźwięk, którego częstotliwość zwiększa się im szybciej jadę, tak jakby jakaś prądnica się napędzała. Pytam o to, gdyż zauważyłem to w tym sezonie, a nie przypominam sobie, by takie coś występowało ubiegłego lata.

Offline Sławomir Wolniak

  • Wrzuca piąty bieg
  • ***
  • Wiadomości: 1 154
  • Skąd: Częstochowa
  • Posiadany samochód: Citroen C2 1,1 2008
  • Miejscowość: Częstochowa
Re: [mk I] klimatyzacja - dziwna sprawa
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 30, 2011, 11:01:54 »
Morze to terkocze ci sprężarka z powodu małej ilości oleju i czynnika a terkotanie przenosi się po przewodach klimy do kokpitu?? Stąd ten narastający dźwięk im szybciej jedziesz tym silnik ma większe obroty i sprężarka też .
Były Xsara 1,4 1999r ,C5 1,8 16V 2004r

Offline Łukasz Wiśniewski

  • Mistrz prostej
  • **
  • Wiadomości: 419
  • Skąd: Świdnik
  • Posiadany samochód: Citroen C5 2.0 16V LPG kombi 2001r.
  • Miejscowość: Świdnik
Re: [mk I] klimatyzacja - dziwna sprawa
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 30, 2011, 13:37:30 »
Wczoraj uzupełniłem czynnik, ale dziś byłem u gościa od klimy i mówił, że może któraś rolka, a raczej łożysko rolki może się już zużywać. Chyba podjadę na warsztat, żeby to obejrzeli.

Offline Mirosław Kirol

  • Byle do przodu
  • *
  • Wiadomości: 342
  • Skąd: Pruszcz Gdański
  • Posiadany samochód: ;Citroen C5 2,0HDI 2002r; C5(X7) 2,0HDI(136KM;AM6) 2008r; C6 3,0HDI(241KM;AM6)
  • Miejscowość: Pruszcz Gdański
Re: [mk I] klimatyzacja - dziwna sprawa
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 03, 2011, 20:47:01 »
Witam!
Gdzieś oglądałem zestaw naprawczy (był ze zdjeciem) do tych nieszczęsnych motoreduktorów. Składał się z zębatki i podkładki dystansowej. Był w cenie bodajże 53 zł. Nie pamietam czy to bylo gdzieś na forum, czy na allegro?Teraz nie mogę tego znaleźć. Może ktoś z Was to widział i zapoda gdzie to jest i gdzie to można kupić?
Trzeba się wziąć za te sterowanie temperatury. Zastanawiam się nad odcięciem na łaczeniu tego bocznego kawałka osłony blokujacej dostęp do motoreduktora od strony kierowcy. Później zrobi sie jakieś mocowanie i bedzie święty spokój z demontażem. Potrzebny mi tylko namiar na ten zestaw naprawczy, aby zabrać się do roboty.
Jak sie uda to zrobię jakiś instruktaż.
Pozdrawiam